Προς το περιεχόμενο

Cougar 450K Keyboard Review


erasmia394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια εχουμε και λεμε.Πρωτον απο που και ως που το παραπανω πληκτρολογιο απο αμφιβολου ονοματος εταιρια εχει καλυτερη κατασκευη και δευτερον εγω βλεπω 2 φωτισμους ολους και ολους.Που ειναι ο RGB φωτισμος(αν ξερεις τι σημαινει RGB φωτισμος)???

 

Καλη προσπαθεια,αλλα δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πληκτρολόγια μεμβράνης gaming εχει πολύ καλύτερα η πιάτσα και στα μισά λεφτά και με rgb φωτισμό και με macro

και επειδή έβαλαν ενα κούμπωμα πριν την μεβράνη να ξεγελάει και να κανει κλικ δεν σημαίνει οτι εγινε μηχανουβριδικο μπλα μπλα

 

ναι ειναι RGB , το εχω στα χέρια μου !

μια χαρα ειναι η ποιότητα του !!!! αριστη για τα λεφτα του.

το ποσο noname ειναι , ειναι πολυ σχετικο διοτι η συγκεκριμενη εταιρία έχει ολόκληρη σειρα gaming που γενικα ειναι ποιοτικη ,βεβαια ας μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για τα μισά λεφτά για τα ΜΙΣΑ λεφτα !!

 

οσο για το ειρωνικο στυλλάκι σου για το τι ξέρω και δεν ξέρω δεν θα το σχολιάσω, όπως δεν σχολίασα ποτε της στοχευμενες παρουσιασεις του insomnia απο συγκεκριμενες εταιρίες που μάλλον χαρτζηληκώνεται !

Εχει η δεν εχει το συγκεκριμενο σου πληκτρολογιο 2 σκαλες φωτισμου???Αυτος ειναι ο Rgb φωτισμος???

Επισης λες οτι ειναι μια χαρα η ποιοτητα του.Γιατι το εχεις συγκρινει με το εν λογω πληκτρολογιο του θεματος???Αν δεν το εχεις δοκιμασει πως εκφερεις γνωμη μεταξυ 2 προιοντων οταν εχεις δοκιμασει μονο το 1 που εχεις και ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ποιοτητα κατασκευης???

 

Οσο για το συγκεκριμενο πληκτρολογιο μπορει οντως να ειναι καλη η ποιοτητα του και αφου εχει και 2 σκαλες φωτισμου στα χρηματα αυτα να ειναι καλο για budget keyboard,αυτο ομως τι σχεση με το εν λογω πληκτρολογιο του Review? Η μηπως το παμε με την λογικη πληκτρολογιο το ενα πληκτρολογιο το αλλο,και τα 2 με φωτισμο και αρα ειναι τα ιδια?

 

Οσο για τα αλλα που γραφεις στο τελος δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να φανταστώ αυτός ο υβριδικός διακόπτης

να μπορεί να συναγωνιστεί oύτε στο νυχάκι διακόπτες-ορόσημα,

όπως cherry, alps, buckling springs, topre.

 

Οπότε:

 

" Kαλά τα cougar,   πειράζει που εγώ θέλω MILF! "

 

Και οι topre switches χρησιμοποιούν μεμβράνη. Όσο για το συγκεκριμένο μηχανισμό, έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις σε όσους τον έχουν δοκιμάσει (καλό tactile feedback και χαμηλό θόρυβο). Μάλιστα ο τυπάς του Tek Syndicate είπε πως συμπεριφέρονται παρόμοια με topre switches, με μικρότερο actuation force και πιο γρήγορη επαναφορά. Καθόλου άσχημα για ένα πληκτρολόγιο το οποίο διαθέτει ακόμα φωτισμό, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής ενώ είναι και αδιάβροχο.

 

Για να μην παρεξηγούμαστε, προφανώς και πρόκειται για κάποια παραλλαγή του plunger switch, αλλά αν το αποτέλεσμα είναι καλό τότε δε θα έπρεπε να μας νοιάζει ιδιαίτερα πως το πέτυχαν.

 

Για κάποιον gamer ίσως να μην είναι και η πιο ελκυστική επιλογή στα χρήματα αυτά (περιορισμένα features), για κάποιον όμως που περνάει αρκετές ώρες την ημέρα πληκτρογραφόντας και δεν αντέχει το θόρυβο ενός καθαρά μηχανικού πληκτρολογίου (cherry switches) αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2 σκάλες ειναι για την ένταση του φωτισμού , ειναι rgb απλα εχει προκαθορισμένες 8 τιμές !

μηχανικά δεν είναι αλλα έχω πιάσει πολλά ακριβά μεμβράνης και μπορώ να σου εγγυηθώ οτι είναι πολύ καλή η ποιότητα του

Εχει η δεν εχει το συγκεκριμενο σου πληκτρολογιο 2 σκαλες φωτισμου???Αυτος ειναι ο Rgb φωτισμος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι topre switches χρησιμοποιούν μεμβράνη. Όσο για το συγκεκριμένο μηχανισμό, έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις σε όσους τον έχουν δοκιμάσει (καλό tactile feedback και χαμηλό θόρυβο). Μάλιστα ο τυπάς του Tek Syndicate είπε πως συμπεριφέρονται παρόμοια με topre switches, με μικρότερο actuation force και πιο γρήγορη επαναφορά. Καθόλου άσχημα για ένα πληκτρολόγιο το οποίο διαθέτει ακόμα φωτισμό, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής ενώ είναι και αδιάβροχο.

 

Για να μην παρεξηγούμαστε, προφανώς και πρόκειται για κάποια παραλλαγή του plunger switch, αλλά αν το αποτέλεσμα είναι καλό τότε δε θα έπρεπε να μας νοιάζει ιδιαίτερα πως το πέτυχαν.

 

Για κάποιον gamer ίσως να μην είναι και η πιο ελκυστική επιλογή στα χρήματα αυτά (περιορισμένα features), για κάποιον όμως που περνάει αρκετές ώρες την ημέρα πληκτρογραφόντας και δεν αντέχει το θόρυβο ενός καθαρά μηχανικού πληκτρολογίου (cherry switches) αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα λύση.

 

 

Ασχολείσαι με τους διακόπτες βλέπω.. Ευγε!

 

Όταν βγαίνει κάτι καινούργιο, καλύτερα θα είναι να αφήνουμε να δοκιμαστεί. Αν είναι τόσο ανθεκτικό όσο τα topres πχ. χαλάλι του.

 

Σε Τen-keyless τι θα επέλεγες αυτό τον καιρό;  Εννοώ για touch-typing και όχι gaming. Απλά περίεργος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιτέλους!

Ένα καλό πληκτρολόγιο σε λογική τιμή.

Δεν σταματάω να γελάω με κάτι πληκτρολόγια των 100+€.

Μωρε καλη τιμουλα εχει σαν συνολο,αλλα το προβλημα ειναι οτι Ελλαδα δεν το φερνουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλο φαινεται αλλά ποιος αγοραζει ρε παιδια τετοια ακριβα πληκτρολογια???Εδώ ερχοταν στο μαγαζι και ζητουσαν μεταχειρισμενο ποντικι στα 1-2 ευρώ για να μην δωσουν 5 για καινουριο....Πληκρολογια μονο απλα στα 4-7 ευρώ φευγανε..ότι ειχα λιγο πιο ακριβό Trust στα 12ευρω δεν εφυγε ουτε ένα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλο φαινεται αλλά ποιος αγοραζει ρε παιδια τετοια ακριβα πληκτρολογια???Εδώ ερχοταν στο μαγαζι και ζητουσαν μεταχειρισμενο ποντικι στα 1-2 ευρώ για να μην δωσουν 5 για καινουριο....Πληκρολογια μονο απλα στα 4-7 ευρώ φευγανε..ότι ειχα λιγο πιο ακριβό Trust στα 12ευρω δεν εφυγε ουτε ένα.........

Ναι τι ωρα.....

 

Δεν ξερω σε τι μαγαζι δουλευες ή αν τρολλαρεις αλλα μια χαρα αγοραζει ο κοσμος και ακριβοτερα,βλεπε πχ της Razer αλλιως δεν θα υπηρχαν στην αγορα.

 

Τα δε παραπανω για 1-2ευρω μτχ ποντικι αντι για 5 τα προσπερναω γιατι μιλαμε για ψυχολογικα μην πω και γω τι ατομα αν οντως ισχυουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τι ωρα.....

 

Δεν ξερω σε τι μαγαζι δουλευες ή αν τρολλαρεις αλλα μια χαρα αγοραζει ο κοσμος και ακριβοτερα,βλεπε πχ της Razer αλλιως δεν θα υπηρχαν στην αγορα.

 

Τα δε παραπανω για 1-2ευρω μτχ ποντικι αντι για 5 τα προσπερναω γιατι μιλαμε για ψυχολογικα μην πω και γω τι ατομα αν οντως ισχυουν αυτα.

Kι όμως δεν είναι καθολου τρολαρισμα αλλα 100% αλήθεια...Ισως στην Αθηνα να είναι ο κοσμος large αλλα εδώ στην Λαρισα είναι πολύ σφιχτός...Εδω είναι  --βλαχουριά-- και αν τους δωσεις 60-100 ευρω πληκρολογιο πισοπατανε και φευγουν τρεχοντας....Μιλάμε για κεντρικο δικο μου κατάστημα που ειχα πριν διοριστω (τωρα δεν το εχω πια) αλλά και σε φιλων συναδελφων που γνωρίζω το ιδιο ακριβώς συμβαινει....Ολοι είναι καταχρεωμενοι και μονο 2-3 πολυκαταστήματα..πλαισιο, Mediamark, Κωτσόβολος δουλευουν καλα αλλα όχι με ακριβα κομματια ...Αυτά ουτε εκει περπατάνε και εχουν κιτρινισει στα ραφια......Για να φανταστείτε το μέγεθος της τσιγγουνιας μου εχουν εγκαταλήψει για παντα αριστο Toshiba laptop επιδη ηθελε αντικατασταση σκληρού!!!Δεν εδιναν τα 10€ για λύσιμο- διαγνωση και εσωτερικό καθαρισμό που του εκανα κατοπιν δικης τους εντολής.....απίθανα πραγματα......ισος ένα 2-5% να πληρωνει μεχρι 20-30ευρω για καλό πληκτρολογια αλλα όχι παραπάνω..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως δεν είναι καθολου τρολαρισμα αλλα 100% αλήθεια...Ισως στην Αθηνα να είναι ο κοσμος large αλλα εδώ στην Λαρισα είναι πολύ σφιχτός...Εδω είναι  --βλαχουριά-- και αν τους δωσεις 60-100 ευρω πληκρολογιο πισοπατανε και φευγουν τρεχοντας....Μιλάμε για κεντρικο δικο μου κατάστημα που ειχα πριν διοριστω (τωρα δεν το εχω πια) αλλά και σε φιλων συναδελφων που γνωρίζω το ιδιο ακριβώς συμβαινει....Ολοι είναι καταχρεωμενοι και μονο 2-3 πολυκαταστήματα..πλαισιο, Mediamark, Κωτσόβολος δουλευουν καλα αλλα όχι με ακριβα κομματια ...Αυτά ουτε εκει περπατάνε και εχουν κιτρινισει στα ραφια......Για να φανταστείτε το μέγεθος της τσιγγουνιας μου εχουν εγκαταλήψει για παντα αριστο Toshiba laptop επιδη ηθελε αντικατασταση σκληρού!!!Δεν εδιναν τα 10€ για λύσιμο- διαγνωση και εσωτερικό καθαρισμό που του εκανα κατοπιν δικης τους εντολής.....απίθανα πραγματα......ισος ένα 2-5% να πληρωνει μεχρι 20-30ευρω για καλό πληκτρολογια αλλα όχι παραπάνω..... 

Οταν εχεις γυρω σου Πλαισιο,e-shop και κωτσοβολους, τι περιμενεις να κανεις ως ενα μικρο καταστημα Λιανικης σε μια μεσαια πολη; Ολα αυτα τα καταστηματα, εφοσον ησουν και ιδιοκτητης, θα ξερεις οτι , δουλευουν 95% απο το Service τους, ετσι μονο μπορουν να μεινουν ορθια. Το οποιο service πρεπει να εχει το κατι παραπανω για να σε εμπιστευτουν..

Αν περιμενουν να ανταγωνιστουν σε τιμες τα Πλαισια και τα σχετικα, με την κυρα Κουλα απο την γειτονια που θα'ρθει να παρει ενα ποντικι 5€ για το λαπτοπ της κορης της, σωθηκαν! ΕΙδικα οπως ειμαστε σημερα.

Πριν 10+ χρονια που δεν υπηρχαν ομως τοσα πολυκαταστηματα που βασιζονται στις πωλησεις, και εχουν σαφως καλυτερες τιμες και ποικιλια προιοντων, υπηρχε περισσοτερη κινηση στα μικροτερα μαγαζια η/υ κλπ. 

Πλεον αγοραζει απο internet και απο το εξωτερικο ο κοσμος, δε θα παει στο μαγαζι της γειτονιας. 

Φυσικα και εχεις δικιο οτι το μεριδιο Ελληνων που παιρνουν μηχανικα πληκτρολογια των 50+ € , ειναι μικρο, αλλα και παλι , καταλαβαινεις το point μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι "advertorial" ή όχι γιατί την άλλη φορά μπερδεύτηκα και τεράστιο review ρε παιδιά για ένα πληκτρολόγιο που δεν φαίνεται και κάτι ιδιαίτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2 σκάλες ειναι για την ένταση του φωτισμού , ειναι rgb απλα εχει προκαθορισμένες 8 τιμές !

μηχανικά δεν είναι αλλα έχω πιάσει πολλά ακριβά μεμβράνης και μπορώ να σου εγγυηθώ οτι είναι πολύ καλή η ποιότητα του

Η εταιρία που βγάζει το Element (όχι το πληκτρολόγιο του άρθρου) , άκουσα οτι έκλεισε και γενικά το χαμηλό κόστος κατασκευής δεν συνάδει με την ποιότητα.

Ακόμα και αν το insomnia το σπρώχνει όπως λες οφείλεις να δεις και κρίνεις αντικειμενικά , έτσι λέω εγώ τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...