Προς το περιεχόμενο

Windows Defender Advanced Threat Protection. Η προστασία ενάντια σε προηγμένες απειλές σύντομα στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί είσαι έμπειρος χρήστης, μία γνωστή μου, μου λέει πρέπει να έχω έναν ιό στο υπολογιστή. Λέω για να δούμε, σκανάρω με Malware Bytes -> 398 βρήκε :P Άμα είσαι έμπειρος χρήστης ιούς δεν κολλάς είτε Windows έχεις, είτε OSX, είτε Android.

 

Η λύση είναι μία! Linux και δεν χρειάζεσαι τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητος ο Microsoft account για να εγκαταστησεις/τρεξεις/χρησιμοποιεις τα Windows 10.

Ειναι βεβαια απαραιτητος αν θελεις onedrive, windows store apps κλπ, οπως ισχυει και στα windows 8.

 

Αυτοι που επιμενουν σε κατι τετοιο ειναι οι κλασσικοι που παραπληροφορουν.

 

Εν κατακλείδι , ο λογαριασμός της microsoft σου δίνει πρόσβαση  ολες τις υπηρεσιες της.πραγμα που σημαινει οτι ειναι λογικο να εχουν πραγματα για σενα γιατι αλλιως δεν γινεται! και φυσικα μεσα απο την δήλωση που αποδεχεσαι για να χρησιμοποιησεις τα win10 λεει ρητα οτι αποθηκευουμε και χρησιμοποιουμε στοιχεια που εχει ο καθε χρηστης στης υπηρτεσιες της microsoft οχι οτι εχει το καθε pc,αρα κανεις δεν σε παρακολουθει,ΠΡΑΚΤΙΚΑ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι μία! Linux και δεν χρειάζεσαι τίποτα!

Μπα παρα μόνο μερικές ώρες κάθε φορά που θες να συνδέσεις μία συσκευή για να κάνεις Compile τους Driver. Δεν θα πάρω, άμα είναι κάθομαι καλύτερα με τα Windows.

 

Εν κατακλείδι , ο λογαριασμός της microsoft σου δίνει πρόσβαση  ολες τις υπηρεσιες της.πραγμα που σημαινει οτι ειναι λογικο να εχουν πραγματα για σενα γιατι αλλιως δεν γινεται! και φυσικα μεσα απο την δήλωση που αποδεχεσαι για να χρησιμοποιησεις τα win10 λεει ρητα οτι αποθηκευουμε και χρησιμοποιουμε στοιχεια που εχει ο καθε χρηστης στης υπηρτεσιες της microsoft οχι οτι εχει το καθε pc,αρα κανεις δεν σε παρακολουθει,ΠΡΑΚΤΙΚΑ!

 

Ναι.. αλλά και όχι, είναι ποιο πολύπλοκο αλλά δεν είναι και λάθος αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αληθεια οτι ενας εμπειρος χρηστης κινδυνευει λιγότερο απο ενδεχομενη μόλυνση... αλλα το λιγότερο δεν ειναι 100%. Πάλι κινδυνευει. Αν εχετε ευαισθητα/πολύτιμα δεδομένα καλο είναι να βάλετε καμια σουιτα προστασίας (eset, kaspersky κλπ) και να μην βασίζεστε στην "δύναμη" που ειναι μαζί σας.

 

Ιοι, trojans, cryptolocker, spyware, adware.... ειναι πολλά.

 

 

Τα πολυτιμα δεδομενα σου πρεπει να τα εχεις σε εξωτερικο δισκο που να μην ειναι μονιμα συνδεδεμενος πανω.

Αν τα χρησιμοποιεις συχνα, τοτε απλως τα εχεις και μεσα για ευκολια και στον εξωτερικο ως backup κανοντας sync σε τακτα χρονια διαστηματα.

 

Αν κανεις online εργασιες κρισιμες, καντες απο καποιο VM που μπορει να ειναι και linux

 

Αν θες να πειραματιστεις η να μπεις σε μερη που ξερεις οτι ειναι επικινδυνα, παλι αλλο VM ή browser μεσω sandboxie

 

Φυσικα και να τρεχεις απλος χρηστης ή το λιγοτερο με το UAC ενεργο, αλλα αν κανεις τα παραπανω που λεω, εστω το backup δεδομενων και το VM για τις κρισιμες εργασιες δεν θα σε νοιαζει και τοσο να σου ρημαξουν το συστημα.

 

Βεβαια αν εχεις την πειθαρχια να τα κανεις, δεν εισαι απο αυτους που την πατανε ευκολα γιατι προσεχουν κιολας. Γι αυτο βλεπεις οτι αυτοι που την πατανε ειναι και αυτοι που παθαινουν ζημια.

 

Στην τελικη ειναι και θεμα επιλογης. Οτι προστασια και να βαλεις παλι 100% σιγουρος δεν εισαι, τα backup σου πρεπει να τα κανεις. Στην καλυτερη να γλυτωσεις μια μερα να κανεις την επανεγκατασταση, αν και εφοσον παθεις ζημια και αυτο το πληρωνεις με σημαντικο performance penalty στην καθημερινη σου χρηση τρεχοντας AV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα παρα μόνο μερικές ώρες κάθε φορά που θες να συνδέσεις μία συσκευή για να κάνεις Compile τους Driver. Δεν θα πάρω, άμα είναι κάθομαι καλύτερα με τα Windows.

Βαλε ενα Ubuntu flavor και θα ειναι ολα working out of the box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα Ubuntu flavor και θα ειναι ολα working out of the box

Επειδή το δοκίμασα, άστο καλύτερα. Κάτι διάβασα βέβαια για την 16η έκδοση που θα είναι Out Of the Box, γιατί τα Ubuntu μου έβγαλαν την πίστη μέχρι να κάνω Compile τους Driver ενός TP-Link Nano WLAN USB Adapter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το δοκίμασα, άστο καλύτερα. Κάτι διάβασα βέβαια για την 16η έκδοση που θα είναι Out Of the Box, γιατί τα Ubuntu μου έβγαλαν την πίστη μέχρι να κάνω Compile τους Driver ενός TP-Link Nano WLAN USB Adapter.

Οντως τωρα? Σε 4 λαπτοπς Sony Vaio, που ειναι πυρετος να βρεις drivers για Windows, τους πεταξα Ubuntu και τα αναγνωρισε ολα στο πρωτο boot. Screen mirroring, SD card reader, εξοδος VGA, bluetooth, μεχρι και τα Fn πληκτρα ειναι λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τωρα? Σε 4 λαπτοπς Sony Vaio, που ειναι πυρετος να βρεις drivers για Windows, τους πεταξα Ubuntu και τα αναγνωρισε ολα στο πρωτο boot. Screen mirroring, SD card reader, εξοδος VGA, bluetooth, μεχρι και τα Fn πληκτρα ειναι λειτουργικα.

Δεν ξέρω εγώ σε Acer τα πέρασα, τις εξόδους τις αναγνώρισε δεν ήταν εκεί το θέμα, τις εξωτερικές συσκευές είχε θέμα να αναγνωρίσει ή έστω να κατεβάσει μέσω του Update Drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εγώ σε Acer τα πέρασα, τις εξόδους τις αναγνώρισε δεν ήταν εκεί το θέμα, τις εξωτερικές συσκευές είχε θέμα να αναγνωρίσει ή έστω να κατεβάσει μέσω του Update Drivers.

USB συσκευες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USB συσκευες?

Όπως για παράδειγμα to Nano USB για το ασύρματο, το οποίο στα Windows είχε Full σήμα, στα Ubuntu μετά από πολύ προσπάθεια έφτανε μόνο τις 3 γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως για παράδειγμα to Nano USB για το ασύρματο, το οποίο στα Windows είχε Full σήμα, στα Ubuntu μετά από πολύ προσπάθεια έφτανε μόνο τις 3 γραμμές.

Μαλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το δοκίμασα, άστο καλύτερα. Κάτι διάβασα βέβαια για την 16η έκδοση που θα είναι Out Of the Box, γιατί τα Ubuntu μου έβγαλαν την πίστη μέχρι να κάνω Compile τους Driver ενός TP-Link Nano WLAN USB Adapter.

Πάντα έχουν πρόβλημα τα ubuntu.Και σιγά μην κάτσω να γράφω κώδικα για ένα απλό tp link.Εγκαθιστάς τα ubuntu σε ένα vm και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έχουν πρόβλημα τα ubuntu.Και σιγά μην κάτσω να γράφω κώδικα για ένα απλό tp link.Εγκαθιστάς τα ubuntu σε ένα vm και είσαι κομπλέ.

Δεν μου χρειάζεται πλέον, εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ OSX οπότε είμαι κομπλέ. Άμα χρειαστεί να γράψω για Windows έχω το Ultrabook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...