Προς το περιεχόμενο

Ryanair: Έξι νέα δρομολόγια προς Βουκουρέστι, Δουβλίνο, Μάλτα, Μπολόνια, Μύκονο και Σόφια


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Belisarius, 35 λεπτά στα ελληνικά αεροδρόμια! Έξω τα έχουν πολύ πιο ακριβά! Πρόσφατα αναρωτιόμουν κιόλας γι'αυτό, δεν έχουν έξω ανώτατες τιμές σε αυτά τα είδη;

 

Kαι 10 ευρώ να έχει, μιλάμε για τεράστιο κέρδος σε σχέση με τα 100 ευρώ+ που θα πλήρωνες σε άλλη εταιρεία για να πιεις ΄΄δωρεάν΄΄ ένα ποτηράκι. Γενικώς λύσεις υπάρχουν, άμα ο άλλος είναι περίεργος, πρόβλημα του, όχι της εταιρείας ή των υπολοίπων που κάνουμε ταξίδια και ξοδεύουμε τα λεφτά μας στους προορισμούς και όχι νταβαντζιλίκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συμφωνήσω ότι κάποια είναι υπερβολές. Όπως θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και για πολλά η Ryain air. Όταν ανεβαίνω αθηνα για δω κανένα αγώνα που ανεβαίνω μόνος για μια μέρα ναι θα πάω με ryain γιατί δεν έχω απαιτήσεις και 9,90 ειναι γαματα. Οταν όμως ταξιδεύω με την γυναικά μου και θέλω να πάρω και βαλίτσες εννοείται ότι θα πάρω aegan. Η Ryain είναι φτηνή μόνο στο εισιτήριο τίποτα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα είναι πανάκριβα. Ένα απλό παράδειγμα. Βαλίτσα 18kg Ryain 30 € βαλίτσα 23 kg 18 € Aegan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι κάποια είναι υπερβολές. Όπως θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και για πολλά η Ryain air. Όταν ανεβαίνω αθηνα για δω κανένα αγώνα που ανεβαίνω μόνος για μια μέρα ναι θα πάω με ryain γιατί δεν έχω απαιτήσεις και 9,90 ειναι γαματα. Οταν όμως ταξιδεύω με την γυναικά μου και θέλω να πάρω και βαλίτσες εννοείται ότι θα πάρω aegan. Η Ryain είναι φτηνή μόνο στο εισιτήριο τίποτα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα είναι πανάκριβα. Ένα απλό παράδειγμα. Βαλίτσα 18kg Ryain 30 € βαλίτσα 23 kg 18 € Aegan

 

 Πάντως η Ryanair με Buisness Plus που επιτρέπει αποσκευή 20 κιλών για 7 Απριλίου για Θεσ/νικη που κοιτάω έχει διαφορά με τον κανονικό ναύλο μόλις 10 ευρώ από 19,99 ο κανονικός, έχει 29,99 ο Buisness Plus. 

 

Αντιθέτως η τιμή της Aegean για βαλίτσα ξεκινάει με φθηνότερη πτήση την πιο πρωϊνή στα 57 ευρώ με Flex (δηλαδή παρόμοια δικαιώματα με την buisness της Ryan) , την ίδια ημερομηνία. Αν προσθέσεις στον κανονικό ναύλο μια βαλίτσα 23 κιλών είναι τα 18 ευρώ που λες αλλά κοστίζει 8 ευρώ περισσότερο για 3 κιλά σε σύγκριση με την Ryanair ενώ παράλληλα αποκτάς περισσότερα δικαιώματα όπως δωρεάν αλλαγή ημερομηνίας ακόμα και την ίδια μέρα της πτήσης, επιλογή σε ποια καθίσματα θα καθίσεις και προτεραιότητα στην επιβίβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι κάποια είναι υπερβολές. Όπως θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και για πολλά η Ryain air. Όταν ανεβαίνω αθηνα για δω κανένα αγώνα που ανεβαίνω μόνος για μια μέρα ναι θα πάω με ryain γιατί δεν έχω απαιτήσεις και 9,90 ειναι γαματα. Οταν όμως ταξιδεύω με την γυναικά μου και θέλω να πάρω και βαλίτσες εννοείται ότι θα πάρω aegan. Η Ryain είναι φτηνή μόνο στο εισιτήριο τίποτα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα είναι πανάκριβα. Ένα απλό παράδειγμα. Βαλίτσα 18kg Ryain 30 € βαλίτσα 23 kg 18 € Aegan

 

Σίγουρα καλό είναι να κοιτάμε κάθε φορά τι συμφέρει καλύτερα. Δεν είναι πάντα η φτηνότερη η ryan. Απλά η ryanair είναι μια πολύ καλή εναλλακτική για πολλές περιπτώσεις. Δεν είναι ανάγκη να την απορρίπτουμε επειδή είναι η ryanair και δεν θα έλεγα ότι έχει και κρυφές χρεώσεις, ξεκάθαρα είναι όλα.

 

Σου λέει πχ ότι έχει με 5 ή με 10€ πτήση, μπορείς να πετάξεις με την χειραποσκευή σου ακριβώς με τόσα, ούτε αστεράκια, ούτε σημειώσεις, ούτε έξτρα χρεώσεις. Για το check in και την κάρτα επιβίβασης στο υπενθυμίζει πολλές φορές να το κάνεις ηλεκτρονικά και να εκτυπώσεις ή να βάλεις την εφαρμογή για την κάρτα. Πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχουν και πτήση από ηράκλειο!

Από χανιά ναι, ηράκλειο όχι !

Γιατί άπλα οι Χανιώτες της τα σκάνε. Ενώ του Ηράκλειου όχι. Αυτό γινόταν καιρό δεν ξέρω εάν ακόμα συνεχίζετε άλλα η Ryan πάντα ζητούσε λεφτά από την εκάστοτε περιοχή για να βάλει δρομολόγιο. 

 

Σίγουρα καλό είναι να κοιτάμε κάθε φορά τι συμφέρει καλύτερα. Δεν είναι πάντα η φτηνότερη η ryan. Απλά η ryanair είναι μια πολύ καλή εναλλακτική για πολλές περιπτώσεις. Δεν είναι ανάγκη να την απορρίπτουμε επειδή είναι η ryanair και δεν θα έλεγα ότι έχει και κρυφές χρεώσεις, ξεκάθαρα είναι όλα.

 

Σου λέει πχ ότι έχει με 5 ή με 10€ πτήση, μπορείς να πετάξεις με την χειραποσκευή σου ακριβώς με τόσα, ούτε αστεράκια, ούτε σημειώσεις, ούτε έξτρα χρεώσεις. Για το check in και την κάρτα επιβίβασης στο υπενθυμίζει πολλές φορές να το κάνεις ηλεκτρονικά και να εκτυπώσεις ή να βάλεις την εφαρμογή για την κάρτα. Πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται.

Εγώ πάντα κοιτάω το συμφέρον μου. Πότε δεν κολαω με μια εταιρία η μάρκα. Ότι με συμφέρει. Πετάς με 9.99 και ορισμένες φόρες και με 4,99 μην περιμένεις να έχεις και απαιτησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άπλα οι Χανιώτες της τα σκάνε. Ενώ του Ηράκλειου όχι. Αυτό γινόταν καιρό δεν ξέρω εάν ακόμα συνεχίζετε άλλα η Ryan πάντα ζητούσε λεφτά από την εκάστοτε περιοχή για να βάλει δρομολόγιο. 

 

Εγώ πάντα κοιτάω το συμφέρον μου. Πότε δεν κολαω με μια εταιρία η μάρκα. Ότι με συμφέρει. Πετάς με 9.99 και ορισμένες φόρες και με 4,99 μην περιμένεις να έχεις και απαιτησεις

 

Απο την Αθηνα δεν παιρνει μια. Γκρινιαξε, ζητησε εκπτωσεις μονο για αυτη αλλα τελικα πηρε τον πουλο. Και φανηκε οτι περιττα θα ηταν απο τη στιγμη που ειχε ψωμι η αγορα και μπηκε ουτως ή αλλως. 

Kαι 10 ευρώ να έχει, μιλάμε για τεράστιο κέρδος σε σχέση με τα 100 ευρώ+ που θα πλήρωνες σε άλλη εταιρεία για να πιεις ΄΄δωρεάν΄΄ ένα ποτηράκι. Γενικώς λύσεις υπάρχουν, άμα ο άλλος είναι περίεργος, πρόβλημα του, όχι της εταιρείας ή των υπολοίπων που κάνουμε ταξίδια και ξοδεύουμε τα λεφτά μας στους προορισμούς και όχι νταβαντζιλίκι.

 

Μεγας μυθος οτι πληρωνεις 100+ ευρω σε αλλη εταιρια. Η Ryan βγαζει ορισμενα εισιτηρια φθηνα και τα υπολοιπα τα πουλαει πολυ ψηλα για να βγαζει τη χασουρα. Το εισιτηριο των 9,90 την βαζει μεσα, δεν γεμιζει ολο το 738 με τετοια εισιτηρια. Εχει τυχει η Aegean οχι μονο να μην εχει τοση διαφορα αλλα να ειναι και πιο φθηνη σε επιστροφη απο Θεσσαλονικη για Αθηνα. Ακουω καποιους που πληρωνουν πολυ μεγαλα ποσα για εισιτηρια της Ryan και οταν ρωταω "ποσο ειχαν οι ανταγωνιστες;" ακουω κατι θεϊκες απαντησεις οπως "ε παραπανω θα ειχαν." 

 

Επισης δεν πληρωνεις 100€ για ενα ποτηρι νερο. Πληρωνεις για να πας σε κεντρικο αεροδρομιο, σε νορμαλ ωρες και για να εχεις καβατζα σε περιπτωση που ακυρωθει η πτηση σου. 

 

Υποθετικο σεναριο: πετας ευρωπη και πιανει κακοκαιρια με αποτελεσμα να ακυρωθουν οι πτησεις προς Αθηνα (ή Θεσσαλονικη ή Κωλοπετινιτσα). Αν εισαι με ryan θα σου επιστρεψουν το αντιτιμο (βρασε ρυζι δλδ, που να αγορασεις αλλο εισιτηριο με τοσο λιγα λεφτα) ή σε βαζουν στην επομενη πτηση που μπορει ομως να ειναι σε 2-3 μερες (δρομολογια 2-3 φορες την εβδομαδα). Τωρα το τι θα κανεις εσυ στην οργη του θεου μακρια απο το σπιτι σου σε ενα αεροδρομιο συνηθως χαμηλοτατων παροχων ειναι αλλη κουβεντα. Η Legacy θα κοιταξει με ποιον τροπο (ανταποκρισεις, συνεργαζομενη εταιρια μπλα μπλα) μπορει να σε στειλει σπιτι σου. Τεραστια διαφορα. 

 

Η Ryan για να πας μεχρι τη Ροδο ή τη Θεσσαλονικη ειναι εξαιρετικη οταν την πετυχαινεις σε προσφορα. Για μεγαλα ταξιδια πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα για να την προτιμησω. Το λιγοτερο 50€ για παρομοια πτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την Αθηνα δεν παιρνει μια. Γκρινιαξε, ζητησε εκπτωσεις μονο για αυτη αλλα τελικα πηρε τον πουλο. Και φανηκε οτι περιττα θα ηταν απο τη στιγμη που ειχε ψωμι η αγορα και μπηκε ουτως ή αλλως. 

 

Μεγας μυθος οτι πληρωνεις 100+ ευρω σε αλλη εταιρια. Η Ryan βγαζει ορισμενα εισιτηρια φθηνα και τα υπολοιπα τα πουλαει πολυ ψηλα για να βγαζει τη χασουρα. Το εισιτηριο των 9,90 την βαζει μεσα, δεν γεμιζει ολο το 738 με τετοια εισιτηρια. Εχει τυχει η Aegean οχι μονο να μην εχει τοση διαφορα αλλα να ειναι και πιο φθηνη σε επιστροφη απο Θεσσαλονικη για Αθηνα. Ακουω καποιους που πληρωνουν πολυ μεγαλα ποσα για εισιτηρια της Ryan και οταν ρωταω "ποσο ειχαν οι ανταγωνιστες;" ακουω κατι θεϊκες απαντησεις οπως "ε παραπανω θα ειχαν." 

 

Επισης δεν πληρωνεις 100€ για ενα ποτηρι νερο. Πληρωνεις για να πας σε κεντρικο αεροδρομιο, σε νορμαλ ωρες και για να εχεις καβατζα σε περιπτωση που ακυρωθει η πτηση σου. 

 

Υποθετικο σεναριο: πετας ευρωπη και πιανει κακοκαιρια με αποτελεσμα να ακυρωθουν οι πτησεις προς Αθηνα (ή Θεσσαλονικη ή Κωλοπετινιτσα). Αν εισαι με ryan θα σου επιστρεψουν το αντιτιμο (βρασε ρυζι δλδ, που να αγορασεις αλλο εισιτηριο με τοσο λιγα λεφτα) ή σε βαζουν στην επομενη πτηση που μπορει ομως να ειναι σε 2-3 μερες (δρομολογια 2-3 φορες την εβδομαδα). Τωρα το τι θα κανεις εσυ στην οργη του θεου μακρια απο το σπιτι σου σε ενα αεροδρομιο συνηθως χαμηλοτατων παροχων ειναι αλλη κουβεντα. Η Legacy θα κοιταξει με ποιον τροπο (ανταποκρισεις, συνεργαζομενη εταιρια μπλα μπλα) μπορει να σε στειλει σπιτι σου. Τεραστια διαφορα. 

 

Η Ryan για να πας μεχρι τη Ροδο ή τη Θεσσαλονικη ειναι εξαιρετικη οταν την πετυχαινεις σε προσφορα. Για μεγαλα ταξιδια πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα για να την προτιμησω. Το λιγοτερο 50€ για παρομοια πτηση...

 

Εγώ την προτίμησα και για Μπρατισλάβα. Υπερβολές των υπερβολών οτι κάνει μόνο για Θεσ/νικη και Ρόδο. Δεν ξέρω αν αυτό σας κάνει να νιώθετε καλύτερα που πληρώνετε την Aegean ή άλλες εταιρίες και τα γράφετε για να τα πιστέψετε. Πάντως για τα 100 ευρώ ίσως λέω και λίγα για κάποιους προορισμούς. Την περασμένη χρονιά υπηρέτησα Κύπρο και είχα την επιλογή του αεροπλάνου για τις άδειες. Στην πρώτη μου άδεια σαν καλός στόκος έκλεισα εισιτήρια με Aegean από Λάρνακα 170 ευρώ με επιστροφή. Έκτοτε είδα την διαφορά τιμής της Ryan που πετούσε από Πάφο. Ναι, το αεροδρόμιο της Πάφου μικρό αλλά μιλάμε για 60 ευρώ με επιστροφή στην Αθήνα ενώ οι αντίστοιχες ημερομηνίες λόγω καλοκαιριού της Aegean ήταν 180 ευρώ. Μιλάμε για πάνω από 100 ευρώ διαφορά. Φυσικά ο ελληνικός στρατός για να βγάλει το εισιτήριο με επιστροφή που δικαιούται ο κάθε φαντάρος για μία φορά με αποσκευή σκάει 230 ευρώ το άτομο στον... εθνικό μας αερομεταφορέα. Φυσικά εντός Ελλάδος ο αερομεταφορέας όλων των Ελλήνων στους προορισμούς που δεν έχει ανταγωνιστή βαράει στο κεφάλι. Ξαφνικά η Ρόδος, η Κέρκυρα και η Σαντορίνη για την Aegean έγιναν φθηνότεροι προορισμοί εκεί που πλήρωνες νταβαντζιλίκι. Στη Λέσβο ήθελα να πάω για μια ολιγοήμερη μελέτη σε αρχαιολογικό χώρο και με επιστροφή μου έβγαινε 200 ευρώ+ χωρίς αποσκευή. Τα 130 ευρώ ήταν η επιστροφή ανεξαρτήτως ώρας πτήσης. 

 

Αντίστοιχα τον Οκτώβριο που έπρεπε να κλείσω 3 μέρες πριν εισιτήρια για Κρήτη και ήθελα να πάω Άγιο Νικόλαο, έβγαινα κερδισμένος αν πήγαινα Χανιά με Ryanair σε σύγκριση με Aegean στο Ηράκλειο και την διαφορά τιμής δεν την ισοφάρισα ούτε νοικιάζοντας αμάξι για να μεταβώ στον Άγιο Νικόλαο.

 

Σαφώς πολλές φορές η διαφορά μπορεί να είναι μικρότερη από 100 ευρώ, πχ για Βουδαπέστη μέσα στον Απρίλιο η διαφορά βγαίνει στα 50 ευρώ. Για ποιό λόγο να τα πληρώσω τα 50 ευρώ; Νερό από το Βενιζέλος με 0,35 λεπτά και τα υπόλοιπα θα τα δώσω σε ένα εστιατόριο εκεί. Δεν μιλάμε για υπερατλαντικά ταξίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο απλό όσο ακούγεται: με την Ryan διαβάζεις μια φορά προσεκτικά τους όρους χρήσης, κάνεις όσα σου λέει, και δεν έχεις ποτέ πρόβλημα. Έτσι γλιτώνεις πολλά χρήματα, ειδικά αθροιστικά σε πολλές πτήσεις.

 

Και κάνεις απλώς τα βασικά: ένα online check-in όταν σου έρθει το mail, και εκτυπώνεις ή κατεβάζεις σε φορητή συσκευή το εισιτήριο από πριν. Κοιτάς να έχεις μια βαλίτσα στα μεγέθη τους, που υπάρχουν άπειρες προκατ σε αυτό το μέγεθος, και να μην την γεμίσεις με πέτρες. Αν θες εξτρά αποσκευή ή είσαι σε ειδική κατηγορία (μουσικά όργανα, έχεις μωρά), απλά διαβάζεις την πολιτική τους σε αυτά.

 

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Εννοείται είναι γυφτιά αυτό με τις -ουσιαστικά- ποινές για μη-εκτυπωμένο εισιτήριο και check in. Αλλά την αγορά την θέλετε ελεύθερη σε όλα, οι ιδιώτες να καθορίζουν τα των συμβάσεών τους μεταξύ τους. Και οι κύριοι τα ορίζουν και εσείς δεν τα τηρείτε και μετά γκρινιάζετε. Δυστυχώς έτσι είναι.

 

Εγώ να προσθέσω επίσης μια θετική εμπειρία: πήγαινα από Ρώμη-Αθήνα και μετά Αθήνα-Θεσσαλονίκη και προσπαθώντας να εκτυπώσω το εισιτήριο Αθήνα Θεσσαλονίκη, το σύστημα μάλλον είχε πρόβλημα, και μου εκτύπωνε πάλι το εισιτήριο του πήγαινε, του Θεσσαλονίκη-Αθήνα. Ό, τι και να έκανα, δεν έβγαινε. Φτάνω λοιπόν στο Βενιζέλο έτοιμος για μάχη για να γλιτώσω το 30άρι, αν και ήμουν σίγουρος ότι με την Ryan δεν θα έβγαζα άκρη.

 

Εννοείται πως αρχικά ζητήσαν το 30άρι. Μόλις τους έδειξα στο κινητό μου το αποθηκευμένο - λάθος - αρχείο και την ώρα αποθήκευσης του να είναι πολλές ώρες πριν, μου το κάνανε αμέσως. Ευγενικοί και φιλικοί, μου ζητήσαν συγγνώμη, μου το εκτυπώσαν και όλα καλά.

 

Κάποια πράγματα είναι τυχαιότητες. Αν δεν τηρούμε τους όρους, δεν πρέπει να γκρινιάζουμε. Αν οι όροι είναι ασαφείς, πρέπει. Αλλά τυχαιότητες σε ειδικά μεγάλες εταιρίες συμβαίνουν, και θα συμβαίνουν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...