Προς το περιεχόμενο

Σκόρδο!


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Καθόμουν το μεσημέρι να φτιαξω τζατζίκι και μου ηρθε η έμπνευση για το παρον thread.

 

Προσπερνω οτι εχει να κάνει με τις ευεργετικές του ιδιοτητες -το οποιο και με ξεπερναει.

 

Προσωπικά, μ αρέσει απιστευτα, κυρίως οπου βρίσκεται ωμο. Απο τζατζικι ή σαλατες μεχρι και ωμες σκελιδες πχ με χορτα. Επισης ειναι ωραιο και το χλωρο σκορδο, που παει με τη νηστεια το Πασχα.

 

Η αλήθεια ειναι οτι η αναπνοη μετα ειναι ενα θεμα οποτε φροντιζω να τρωω μικρες ποσοτητες, με παρέες που ακολουθουν το ιδιο μοτιβο, και οχι οταν την επομενη εχω να παω για δουλειά.

 

Με καλο πλυσιμο δοντιων, γλωσσας και των περιξ, αναψυκτικα (και καλο ...ρεψιμο) αντε και κανενα στοματικο διάλυμα η μυρωδια συνηθως φευγει.

 

Το μονο κακο ειναι οτι πεφτει συχνα βαρυ για το στομαχι.

 

Εσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρέσει πάρα πολύ. Με έναν παλιό συνάδελφο θυμάμαι κάναμε διαγωνισμό ποιός θα πάει πιό πολύ ωμό σκόρδο εν ώρα εργασίας. Ο άντρας δεν ενοχλείται γιατί με έχει συνηθίσει με τόσα κρεμμύδια και σκόρδα που τρώω. Οι υπόλοιποι έχουν θέμα κι έτσι δεν τρώω πολύ όταν είμαι με άλλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαινω για σκορδο αλλα ωμο δεν το τρωω γιατι καποτε που το επιχειρησα εγινα με το ζαντακ ενα.. στα φαγητα μου ομως βαζω γενναιοδωρα στα του φουρνου και σε σαλτσες για μακαρονια..

Την σκορδαλια οπου την πετυχω την πεθαινω (εννοειται δυνατη) με μπολικη ρετσινα αχ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαινω για σκορδο αλλα ωμο δεν το τρωω γιατι καποτε που το επιχειρησα εγινα με το ζαντακ ενα.. στα φαγητα μου ομως βαζω γενναιοδωρα στα του φουρνου και σε σαλτσες για μακαρονια..

Την σκορδαλια οπου την πετυχω την πεθαινω (εννοειται δυνατη) με μπολικη ρετσινα αχ!

 

Κανονισε μετα να μπεις σε τιποτα ΜΜΜ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονισε μετα να μπεις σε τιποτα ΜΜΜ.

Ναι...σκορδαλια τρωω παντα οταν δεν εχω να παω καπου..ντρεπομαι να βρωμαει η ανασα μου.Θυμαμαι οταν δουλευα που ερχοταν κατι ηλικιωμενοι με την σκορδιλα (μερικοι τρωνε σκελιδες πρωινιατικο για λογους υγειας..λολ) και κοντευα να πεθανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάρα πολύ. Με έναν παλιό συνάδελφο θυμάμαι κάναμε διαγωνισμό ποιός θα πάει πιό πολύ ωμό σκόρδο εν ώρα εργασίας. Ο άντρας δεν ενοχλείται γιατί με έχει συνηθίσει με τόσα κρεμμύδια και σκόρδα που τρώω. Οι υπόλοιποι έχουν θέμα κι έτσι δεν τρώω πολύ όταν είμαι με άλλους.

Ελπίζω να δουλεύατε δύο άτομα μόνο και να μην είχατε πελάτες! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...σκορδαλια τρωω παντα οταν δεν εχω να παω καπου..ντρεπομαι να βρωμαει η ανασα μου.Θυμαμαι οταν δουλευα που ερχοταν κατι ηλικιωμενοι με την σκορδιλα (μερικοι τρωνε σκελιδες πρωινιατικο για λογους υγειας..λολ) και κοντευα να πεθανω.

 

χαχαχα ειχανε σκάσει κάτι μπεκρογάλλοι εκει που δουλευω και βρώμισε ολο το γραφειο σκορδίλα και σε κάποια φαση η μια η Γαλλιδα που ηταν και γρια λέει "Πουρκουάαα..." πάει μπροστα σε μια συνάδελφο και της ζητάει το λογο και γκαζώνει αυτη και λέει Ok enough ... English in English what you want !!! ειχα χωθει κατω απο το γραφειο και ειχα πεθανει στο γέλιο.... μετα ανοιξαμε το παραθυρο για κανα μισάωρο. Πολυ σκορδιλα ρε αδερφακι μου χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λατρευω το σκορδο σε φαση πεφτω κ το προσκυνω

Ειναι το φυσικο αντικαταθλιπτικο μου.

Εχω ομως ενα μικρο προβλημα κ θα θελα αν καποιος αντιμετωπιζει το ιδιο να μας το πει γιατι μου φαινεται πολυ περιεργο.

Δε με αφηνει το βραδυ να κοιμηθω, οπως ο καφες ενα πραγμα. . .

Το οποιο με στεναχωρει πολυ γιατι τελικα αναγκαζομαι να μη φαω γιατι με ξαγρυπναει ολο το βραδυ.

Οσον αφορα ωστοσο τις αντικαταθλιπτικες του ιδιοτητες ειναι μοναδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λατρευω το σκορδο σε φαση πεφτω κ το προσκυνω

Ειναι το φυσικο αντικαταθλιπτικο μου.

Εχω ομως ενα μικρο προβλημα κ θα θελα αν καποιος αντιμετωπιζει το ιδιο να μας το πει γιατι μου φαινεται πολυ περιεργο.

Δε με αφηνει το βραδυ να κοιμηθω, οπως ο καφες ενα πραγμα. . .

Το οποιο με στεναχωρει πολυ γιατι τελικα αναγκαζομαι να μη φαω γιατι με ξαγρυπναει ολο το βραδυ.

Οσον αφορα ωστοσο τις αντικαταθλιπτικες του ιδιοτητες ειναι μοναδικο!

 

Το σεξ ειναι πιο αντικαταθλιπτικο απο το σκορδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...