Προς το περιεχόμενο

Σκόρδο!


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαϊντανοί, τσίχλες κλπ ούτε εμένα με πείθουν. Όταν έχω ραντεβού το αποφεύγω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Άσε που έχω την ιδέα πως ακόμα και η μυρωδιά του ανθρώπου αλλάζει με την υπερβολική κατανάλωση σκόρδου. Αναβλύζει από τους πόρους η μυρωδιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως μέχρι και σε κάψουλα σαν συμπλήρωμα το έχουν βγάλει!

Βγαίνει και σε odourless για όσους δεν αντέχουν τη μυρωδιά και υπάρχει και το ωριμασμένο μαύρο σκόρδο.

Προσοχή γιατί έχει γεμίσει ο τόπος κινέζικα σκόρδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνει και σε odourless για όσους δεν αντέχουν τη μυρωδιά και υπάρχει και το ωριμασμένο μαύρο σκόρδο.

Προσοχή γιατί έχει γεμίσει ο τόπος κινέζικα σκόρδα.

Τι έχουν τα κινέζικα;; (Και πως τα ξεχωρίζουμε; :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε στο ράδιο που είχε ερώτηση θέμα "αν βγαίνατε ραντεβού με κάποιον/α και έτρωγε κάτι που έχει έντονη μυρωδιά ή βρωμάει τι θα ήταν αυτό που δεν θα σας πείραζε ή θα σας πείραζε λιγότερο;". Το σκόρδο ήταν με διαφορά αυτό που "κέρδισε" τον διαγωνισμό άρα υπάρχει πολύς κόσμος που το αγαπάει. Αντίθετα κρεμμύδι, ψάρι, αυγό ήταν πολύ χαμηλά στη λίστα ως τα περισσότερο ανεπιθύμητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχουν τα κινέζικα;; (Και πως τα ξεχωρίζουμε; :) )

Κάτι θα κουβαλάνε και αυτά από τη μόλυνση της Κίνας,πάντα προτιμώ τα τοπικά προϊόντα για να στηρίζω τη τοπική οικονομία.

Στα σούπερ-μάρκετ αναγράφεται η προέλευση,στις λαϊκές επαφίεσαι στην εντιμότητα του πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε στα τετοια μου το αλλαζω το θρησκευμα του τζατζικιου χΔ

ειδικα αν παιζει διπλα πατατες τηγανιτες κ.α.

εχει τυχει να τρωω ποσοτητα τζατζικι,να βουρτζιζω τα δοντια για προληπτικους λογους οπως κανω καθε μερα και μετα στα καπακια να πηγαινω σχολη,....

 

η μεγαλυτερη ευχτυχια να μιλας στο κομενακι που θες να του αλλαξεις τα φωτα,να σου ερχεται ρεψιμο και να βγαινει τζατζικιλα <3

αξια ανεκτιμητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φας σκορδαλιά και να φιλήσεις κοπέλα. Fsssss

να έχει φάει η κοπέλα τζατζίκι και θέλει να σε φιλήσει 

φσσσσσσσσσσ 

 

για κάποιο λόγο ενώ μ αρέσει το τζατζίκι , μου βρωμάει στην ανάσα των άλλων  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγαλυτερη ευχτυχια να μιλας στο κομενακι που θες να του αλλαξεις τα φωτα,να σου ερχεται ρεψιμο και να βγαινει τζατζικιλα <3

αξια ανεκτιμητη

και μετα κομενακι λιποθυμησε.. :blink:  :wacko:

Τι έχουν τα κινέζικα;; (Και πως τα ξεχωρίζουμε; :) )

Ειναι πολυ φθηνοτερα και λιγο πιο λευκα (εικαζεται επεξεργασια με χημικα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγαλυτερη ευχτυχια να μιλας στο κομενακι που θες να του αλλαξεις τα φωτα,να σου ερχεται ρεψιμο και να βγαινει τζατζικιλα <3

σκορδίλα ανεκτιμητη

 

φιξντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο καιρο ανακαλυψα το τριμμενο σε σκονη σκορδο, πλεον πασπαλιζω με αυτο(συν υπολοιπα μπαχαρικα) τα περισσοτερα απο τα φαγητα μου, ακομα και σαλατες.

 

Κάτι θα κουβαλάνε και αυτά από τη μόλυνση της Κίνας,

 

Εννοεις της Ιαπωνιας?


 


Ειναι πολυ φθηνοτερα και λιγο πιο λευκα (εικαζεται επεξεργασια με χημικα)

 

Μπαα, υπαρχουν ακριβα και φτηνα σκορδα?

 

Χημικα που δεν αναφερονται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρδο, θρησκεία!!!

 

Μ'αρέσει και ωμό και στα φαγητά. 

 

Το καταναλώνω ωμό συνήθως κάποια μέρα που δεν έχω να πάω κάπου (π.χ. Σάββατο) όχι για την μυρωδιά (χέστηκα...στον λαθρό-world εξάλλου που οδεύουμε η μπόχα είναι must :lol:) αλλά γιατί μου κάνει το στομάχι και την κοιλιά χάλια. Με φουσκώνει απίστευτα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν στομαχικό πρόβλημα με σκόρδο αυτό που κάνω είναι λίγο μπελάς αλλά έχει αποτέλεσμα....πάρτε 4-5 κεφάλια αφαιρέστε τις σκελίδες και βγάλτε την μικρή πράσινη φύτρα...σε ένα κατσαρολάκι γεμάτο νερό ρίξτε τις σκελίδες και αφήστε να πάρουν μια βράση μέχρι να μαλακώσουν....στράγγισμα, πέρασμα σε multi και αποθήκευση σε βαζάκι στο ψυγείο με λίγο ελαιόλαδο στην κορυφή...η πάστα σκόρδου κρατά μέχρι 2 βδομάδες:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...