Προς το περιεχόμενο

Οριστική απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά τη διάρκεια πτήσεων από και προς τις Η.Π.Α


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Regulus, on 07 Mar 2016 - 10:48 PM, said:snapback.png

Εγώ πάντως το έχω σκεφτεί σοβαρά να πάω δίπλα σε καπνιστές συμβατικού ή ηλεκτρονικού τσιγάρου (σε κλειστό χώρο) και να αρχίσω νακλ@νω ασύστολα. Θέλω να δω το επιχείρημα τους γιατί δεν πρέπει να το κάνω....

Το μόνο πρόβλημα υπάρχει στην υλοποίηση (πως το κάνεις ασύστολα  :-D).

Το να το κάνεις ασύστολα είναι μικρότερο πρόβλημα συγκριτικά με το να καταφέρεις να το κάνεις με άρωμα βανίλιας/φράουλας/καραμέλας.

 

 

 

 

Οι καπνιστές ,οι ατμιστες και από σήμερα και οι κλανιστές   :-D

 

 

nosmoker.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω πως μετά από τρία χρόνια με το ηλεκτρονικό:

-Ξυπνάω χωρίς φλέματα

-Δεν λαχανιάζω

-Δεν κουράζομαι όταν περπατάω,δουλεύω κτλπ

-Είδα τεράστια διαφορά στην τσέπη μου 

-Δεν βήχω

-Έχω γεύση

-Δεν ροχαλίζω

-Δεν βρωμάω

-Έχει βελτιωθεί η καθημερινότητα μου

 

Και πολλά πολλά άλλα!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω πως μετά από τρία χρόνια με το ηλεκτρονικό:

-Ξυπνάω χωρίς φλέματα

-Δεν λαχανιάζω

-Δεν κουράζομαι όταν περπατάω,δουλεύω κτλπ

-Είδα τεράστια διαφορά στην τσέπη μου 

-Δεν βήχω

-Έχω γεύση

-Δεν ροχαλίζω

-Δεν βρωμάω

-Έχει βελτιωθεί η καθημερινότητα μου

 

Και πολλά πολλά άλλα!!!

 

 

ακριβώς το ίδιο παρατήρησα και εγώ αφου το γύρισα απο το στριφτό ... Φοβερή διαφορά!! 

 

Δηλαδη όλοι οι χαζοπολέμιοι του ηλεκτρονικού τί θελετε? Να απαγορευτεί το ηλεκτρονικό και να το γυρίσουμε οι περισσότεροι στο κανονικό πάλι?

Μερικοί την θέλουμε την νικοτίνη και δεν θελουμε να το κοψουμε εντελως ...

Αν απαγορευτεί το ηλεκτρονικό, θα βλάψετε την υγεία χιλιάδων ανθρώπων που θα επιστρέψουν στο κανονικό.

 

Αυτό το σκεφτηκατε καθόλου?  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ξέρω μοντεράτορα, αλλά και πάλι δεν έχει σημασία τι λέω εγώ. Σημασία έχει τι λένε οι νόμοι. Σημασία έχει τι λένε κάποιοι σαν και εσένα που γράφουν τους νόμους κανονικά. Σημασία έχει ότι ο καθένας θα μπορεί να βάζει μέσα ότι γουστάρει και να λέει ότι ο νόμος είναι λάθος και όχι αυτός. Η νομοθεσία το εντάσσει κάπου. Ούτε οι πονηροί, ούτε οι αδαείς. Επειδή λοιπόν οι πονηροί είναι τύποι σαν και σένα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ προτείνω φωνάζοντας.

 

Το προβλημα στο συλλογισμο σου ειναι αυτο το "οτι γουσταρει". Διοτι κανεις δεν μπορει να βαλει οτι γουσταρει. Ειτε ειναι πιστοποιημενη εταιρια, ειτε ειμαι εγω στο σπιτι μου, υπαρχουν 4 συγκεριμενα υλικα (και τιποτε παραπανω) που μπορεις να βαλεις. Βαση (γλυκερινη ή προπυλενογλυκολη), νερο, προεραιτικα αρωμα, προεραιτικα νικοτινη. Οσο και να νομιζεις οτι καποιος μπορει ναβαλει οτι γουσταρει, απλα δεν μπορει. Αν δε βαλει αυτα τα συγκεκριμενα υλικα (επειδη ετσι γουταρει), συνταγη δε γινεται.

 

Ως παραδειγμα παιρνουμε μια τουρτα (μιας και 3 απο τα 4 υλικα βρισκονται στη συνταγη της). Η συνταγη ειναι συγκεριμενη. Αλλα εσυ ζητας να απαγορευθει σε εμενα να φτιαχνω χειροποιητη και να την προσφερω, και να επιτρεπεται μονο σε πιστοποιημενα ζαχαροπλαστεια να την πουλανε,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το κουράζουμε τόσο και υπάρχει τέτοια εμπάθεια για το ΗΤ;

Κάπνιζα (στριφτά) από τα 17 μου ως τα 23. Εδώ και ένα χρόνο είμαι σε ΗΤ και πλέον δεν καπνίζω ποτέ, το πολύ 2-3 στριφτά το μήνα, και αυτά μισά, γιατί πλέον μου προκαλεί απέχθεια η γεύση.

Δεν το συζητάμε για άτμισμα σε κοινόχρηστους χώρους. Από τη στιγμή που εκπνέεις, θα το αναπνεύσει και ο άλλος, όσο μη βλαβερό και αν το θεωρείς. Άρα είναι αυτονόητη η απαγόρευση...

Τώρα όσο αφορά το πόσο βλαβερό είναι, αρχικά: ναι, είναι βλαβερό, καλό δεν σου κάνει.

Όσες έρευνες (και όχι τυχάρπαστα αρθράκια) έχουν γίνει εδώ και χρόνια, τεκμηριώνουν την συντριπτική υπεροχή έναντι του τσιγάρου. Μακάρι όλοι οι καπνιστές να το γύρναγαν σε ΗΤ και εντός κάποιων μηνών να έκοβαν και αυτό.

 

Σημείωση για ατμιστές: ψαχτείτε για ποιοτικά υγρά και όχι αυτά που βρωμάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαγορευτεί το ηλεκτρονικό, θα βλάψετε την υγεία χιλιάδων ανθρώπων που θα επιστρέψουν στο κανονικό.

Θα απαγορευτεί το ηλεκτρονικό σε κλειστούς δημόσιους χώρους και θα επιστρέψετε σε κανονικό που επίσης απαγορεύεται σε κλειστούς δημόσιους χώρους; Ποτς γκένεν αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε κανονικό που επίσης απαγορεύεται σε κλειστούς δημόσιους χώρους;

 

Σε κάποιο άλλο παράλληλο σύμπαν, ναι απαγορεύεται, κι έτσι μπορείς να πας σε μια καφετέρια και να πιεις τον καφέ σου ή σε ένα εστιατόριο να φας και να φύγεις χωρίς να βρωμάς τσιγαρίλα και να έχεις αναπνεύσει σε μισή ώρα όλο τον καπνό που άλλος καπνίζει σε μια εβδομάδα.

 

Στο δικό μας σύμπαν δεν απαγορεύεται. Το απαγορεύει ο νόμος δηλαδή, αλλά όλοι τον έχουν χεσμένο το νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παραδειγμα παιρνουμε μια τουρτα (μιας και 3 απο τα 4 υλικα βρισκονται στη συνταγη της). Η συνταγη ειναι συγκεριμενη. Αλλα εσυ ζητας να απαγορευθει σε εμενα να φτιαχνω χειροποιητη και να την προσφερω, και να επιτρεπεται μονο σε πιστοποιημενα ζαχαροπλαστεια να την πουλανε,

Μπερδεύεσαι. Δεν το ζητάω εγώ. Ο νομοθέτης το ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μιλάμε την ίδια γλώσσα με μερικούς ή απλά αν παριστάνουμε πως καταλαβαινόμαστε...Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι απλά μια άλλη μορφή πρόσληψης νικοτίνης...Εμείς οι εθισμένοι στην νικοτίνη προτιμούμε το ηλεκτρονικό από το συμβατικό γιατί θέλουμε να μειώσουμε τον κίνδυνο και όχι να κόψουμε το τσιγάρο...

Όσοι τώρα βγαίνουν και γράφουν "Αν είναι να το κόψεις,κόψτω μαχαίρι" τους απαντάω πως αν ήθελα όντως να το κόψω τότε ναι θα το κοβα μαχαίρι αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ γιατί μου αρέσει ... και πλέον μου αρέσει από το να καπνίζω αμερικάνικα καπνά να ατμίζω πράσινο μήλο,το βρίσκω πιο ωραίο και πιο γευστικό...

Από και πέρα τώρα εγώ μετά από τρία χρόνια είδα μεγάλη διαφορά στην υγεία μου και στην καθημερινότητα μου...δεν χρειάζομαι κάποια άλλη διάγνωση ή κάποιον ειδικό για να μου πει πως είναι καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο γιατί πολύ απλά είδα από μόνος μου τα αποτελέσματα...Επιστημονικές έρευνες είναι πάντα καλοδεχούμενες και αναγκαίες αλλά όχι όταν είναι κατευθυνόμενες από τις καπνοβιομηχανίες!!!

Στο αν θα πρέπει να απαγορευτεί σε κλειστούς δημόσιους χώρος δεν συμφωνώ γιατί δεν ενοχλεί κανέναν και δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα...Αν βγουν οι επιστήμονες και μας πουν πως το παθητικό άτμισμα μπορεί να βλάψει τότε ναι να απαγορευτεί,βέβαια για να βλάψει το παθητικό άτμισμα πρέπει πρώτα να βλάπτει και το άτμισμα πράγμα που μέχρι τώρα δεν έχει αποδειχτεί!!!Αν λοιπόν έτσι απλά και αόριστα και μόνο για να κάνουμε τα χατίρια των καπνοβιομηχανιών και όσων κερδίζουν από το κανονικό τσιγάρο αποφασίσουν να απαγορεύσουν το άτμισμα σε δημόσιους κλειστούς χώρος τότε παρακαλώ πολύ να απαγορεύσουν και την χρήση κινητών τηλεφώνων γιατί επιστημονικά αποδεδειγμένα βλάπτουν...Να απαγορεύσουν επίσης τους άπλυτους γιατί μυρίζουν και ως αποτέλεσμα μου χαλάνε την διάθεση άρα βλάπτουν την ψυχολογία μου...Να απαγορεύσουν επίσης σε όσους έχουν ζώα να χέζουν μες τους δρόμους γιατί μου δημιουργούν τέτοια νευρικότητα που την επόμενη φορά που θα πατήσω σκ**α στο δρόμο δεν ξέρω αν θα σκοτώσω τον σκύλο ή το αφεντικό του σκύλου άρα θα πρέπει να απαγορευτεί γιατί με κάνει έμμεσα φονιά...Θα πρέπει να απαγορευτούν άπειρα πράγματα που μας χαλάνε τόσο την διάθεση και την αισθητική αλλά και άλλα τόσα που κάνουν πραγματικά κακό πχ αλκοόλ,ακτινοβολία από κεραίες κτλπ κτλπ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεσαι. Δεν το ζητάω εγώ. Ο νομοθέτης το ζητάει.

 

Τι ακριβως ζηταει ο νομοθετης; Να μην φτιαχνω δικα μου υγρα; Να φτιαχνω δικα μου υγρα αλλα να τα ατμιζω στο σπιτι μου;

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος, και δωσε καποιο λινκ με το σημειο που το ζηταει αυτο ο νομοθετης, για να το διευκρυνησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Μόνος μου τα φτιάχνω τα υγρά.Νικοτίνη ήθελα να πω και όχι γενικά υγρά.Μέχρι τώρα έκανα 6αρια υγρά.Τις τελευταίες 4 μέρες μηδενική και από αύριο θα πάω  στα 3 mg

Οσοι ατμίζουμε προσπαθούμε να αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες.Βρε σεις αντικαπνιστές κάντε μια βόλτα στην πατησιών με τα ποδαράκια σας και να ατμίσω και γω 5 ml 18αρα νικοτίνη στα τσακ μπαμ και να μας μετρήσουν τα πνευμόνια να δούμε τι θα βγάλει το πόρισμα.Ααααααααααααααααααα στο Βέλγιο πέθαναν 5 από το πολύ άτμισμα

 

Ατμιζαν MilfsMilk

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα τσακώνεστε ..ότι νόμος και να βγει στην Ελλάδα δεν θα εφαρμοστεί ποτέ όπως και με το κανονικό τσιγάρο..εδώ βλέπουμε να καπνίζουν ακόμα και μέσα στην βουλή .

 

Προσωπικά λυπάμαι ( με την καλή έννοια ) κάθε καπνιστή - ατμιστή που στηρίζει το δικαίωμα του να καπνίζει - ατμίζει . Κάπνιζα για 7 χρόνια μανιωδώς αλλά ποτέ δεν  υποστήριξα το τσιγάρο γιατί ήξερα ότι αυτό που κάνω δεν είναι σωστό . Καθαρός πλέον για πάνω από 2 -3 χρόνια ( ούτε που θυμάμαι ακριβώς πόσο ) νιώθω καλύτερα από ποτέ .

 

Γενικά οποιαδήποτε εξάρτηση φθείρει πρώτα από όλα την ψυχή του ανθρώπου , αντί να βλέπετε πολέμιους του τσιγάρου - ατμού τέτοιες ενέργειες θα πρέπει να τις βλέπετε ως πλεονέκτημα για να απαλλαγείτε από αυτήν την ψυχοφθόρα εξάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραχανά το κάνατε κι αυτό το θέμα και είναι απλό: οτιδήποτε έχει να κάνει με ΚΑΥΣΗ (και το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει) απαγορεύεται κατά την διάρκεια των πτήσεων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...