Προς το περιεχόμενο

Οριστική απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά τη διάρκεια πτήσεων από και προς τις Η.Π.Α


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωθείτε για το άτμισμα όσοι δεν γνωρίζεται γιατι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε αν κάνει κάποιο κακό το ηλεκτρονικό, άρα και η ενημέρωση δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  Έχω την εντύπωση ότι από την στιγμή που το υγρό του ηλεκτρονικού τσιγάρου περιέχει νικοτίνη, είναι ενοχλητικό για τον παθητικό ατμιστή, αν και ο ατμός διαλύεται εύκολα εν αντιθέσει με τον καπνό. Αν δεν περιέχει νικοτίνη, και αυτός που το χρησιμοποιεί το κάνει μόνο για την γεύση των αρωμάτων, όντας στο τελευταίο στάδιο απεξάρτησης από την νικοτίνη, τότε η ενόχληση αφορά την εισπνοή ατμού με διάφορα αρώματα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι η απόφαση διακοπής του καπνίσματος ξεκινά από τον εγκέφαλο, απλώς χρησιμοποιείται το ηλ. τσιγάρο από όσους έχουν την αδυναμία να διακόψουν την συνήθεια. Αν οι καπνοβιομηχανίες χρηματίζουν κάποιους για να κατηγορούν το ηλ. τσιγάρο ως επιβλαβές κλπ, είναι άλλο θέμα.

  Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο επιβλαβές με το τσιγάρο που περιέχει χαρτί, νικοτίνη και άλλες ουσίες. Σε κάθε περίπτωση, μέσα στο πέρασμα του χρόνου, κάποια ηλ. τσιγάρα άλλαξαν εμφάνιση.

  Πριν από περίπου ενάμισι χρόνο, ήμουν καλεσμένος σε ένα γάμο, και έπειτα στο γαμήλιο τραπέζι, όπου είδα μερικούς καλεσμένους να καπνίζουν, και ανάμεσά τους έναν που χρησιμοποιούσε ηλ.τσιγάρο που δεν είχα ξαναδεί όμοιό του!! Μια χονδροειδή συσκευή που διέφερε από τα προγούμενα συνήθη μοντέλα και είχε φωτισμό!! :-) Ευτυχώς ήταν μόνο ένας, αλλά ξεχώριζε κυρίως λόγω του φωτισμού από τα led, μέσα σε ένα περιβάλλον με ημίφως.

  Σαν iSmoke ένα πράγμα! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους απαγορεύτηκε το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μετά απο 15 χρόνια καπνιστής, είμαι φανατικός αντικαπνιστής απο  μέσα Φεβρουαρίου. Επίσης είμαι βίγκαν, ξεκίνησα κρόσφιτ, βρήκα κοπέλα και είμαι καλά.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει αλλάξει προς το καλύτερο και ποιοτικότερο σε αντίθεση με το κ.τ που είναι ότι ναναι ο καπνός και τα χιλιάδες χημικά που έχει μέσα.Το κ.τ ξέρουν όσοι το καπνίζουν ότι κάνει κακό αλλα δεν το κόβουν.Οσοι πήγαμε στον ατμό πήγαμε για καλύτερα και προσωπικά μετά από 3 μήνες είδα διαφορά.Δεν βήχω σαν γαιδούρι,αναπνέω καλύτερα,μυρίζω καλύτερα,με αγκαλιάζουν τα παιδιά μου και δεν βρωμάω αλλα μου λένε πως μυρίζει υπέροχα το άρωμα που άτμισα.Και επίσης μιας και φτιάχνω εγώ τα υγρά μου είναι και οικονομικότερο.Απ`την αρχή 0.6 νικοτίνη και από δευτέρα θα φτιάχνω με 0,3νικοτίνη και στο τέλος για κάμποσο καιρό 0νικοτίνη και αρώματα.Εμείς τα γατάκια λοιπόν γουστάρουμε φραγκοστάφυλλα και βανίλιες ακόμη και με 0

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ οταν διαβασα την κεφαλιδα της ειδησης το μυαλο μου πηγε στις μπαταριες λιθιου που φέρουν... Ωστε τελικα δεν ειναι τοσο αθωα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τους γνωστους αγνωστους καφρους του καναπε που λενε οτι μλκια τους κατεβει...

Εσας σας ενοχλει ο ατμος και καλα...Εμενα με ενοχλουν τα κοπροσκυλα , το οτι γαυγιζουν κ οτι μυριζουν αλλα τα ανεχομαι οταν ειμια στις υπηρεσιες κ στα κτελ γιατι εμενα μου μυριζουν και ας λες εσυ οτι ειναι καθαρο.

 

Το νοημα ειναι οτι ολοι εχουν τα περιεργα τους αλλα μην προσπαθειτε να μας πεισετε οτι εχετε και δικιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γειά σου.! Έτσι ακριβώς...

Ήμουν 12 χρόνια καπνιστής και είμαι 8 χρόνια μη-

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να ελαττώσω το τσιγάρο κατάλαβα ότι ο μόνος τρόπος είναι να το κόψω τελείως και μαχαίρι. Όπερ και εγένετο.

Εξ άλλου αυτές τις χαζομάρες ποτέ δεν τις κατάλαβα. Αν θέλεις να καπνίσεις, να καπνίσεις. Αν θέλεις και δεν μπορείς να καπνίσεις πάρε νικορέτ και ρούφα κανένα σωληνάκι από στυλό μπικ (χωρίς το μελάνι μέσα :)). Αν θέλεις βανίλιες και φραγκοστάφυλα μάσα μια τσίχλα. Αν θέλεις να το κόψεις... κόψτο μαχαίρι. Όλες οι άλλες εναλλακτικές είναι για "γατάκια".

δεν ειναι τόσο απλο (αν και δεν είμαι καπνιστής) περισσότερα από αυτά τα άτομα δεν καπνίζουν επειδή ετσι ... ούτε θέλουν να κόψουν τσιγάρο απλός ρουφώντας την νικοτίνη τους ηρεμούν τα νευρά τους (και να πλέον στην εποχή μας μπόλικος κόσμος έχει σοβαρότητα ψυχολογικά προβλήματα με αυτά που είναι γύρο μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ο καθε ασχετος ημιμαθης λεει οτι ειναι καρκινογονο ή οτι κανει κακο ή οτι ενας φιλος του το ειπε οτι ειναι 3 ατομα στο νοσοκομειο με υγρο στον πνευμονα και κατι αλλες αηδιες που κυκλοφορουν εχουν καταντησει ανεκδοτο...

 

Πριν πεταξει την κοτσανα του και πριν καν σχηματισει αποψη καποιος, ας φροντισει να ενημερωθει σφαιρικα και εγκυρα και οχι απο τετοιου ειδους ποστ οπως αυτο εδω...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γειά σου.! Έτσι ακριβώς...

Ήμουν 12 χρόνια καπνιστής και είμαι 8 χρόνια μη-

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να ελαττώσω το τσιγάρο κατάλαβα ότι ο μόνος τρόπος είναι να το κόψω τελείως και μαχαίρι. Όπερ και εγένετο.

Εξ άλλου αυτές τις χαζομάρες ποτέ δεν τις κατάλαβα. Αν θέλεις να καπνίσεις, να καπνίσεις. Αν θέλεις και δεν μπορείς να καπνίσεις πάρε νικορέτ και ρούφα κανένα σωληνάκι από στυλό μπικ (χωρίς το μελάνι μέσα :)). Αν θέλεις βανίλιες και φραγκοστάφυλα μάσα μια τσίχλα. Αν θέλεις να το κόψεις... κόψτο μαχαίρι. Όλες οι άλλες εναλλακτικές είναι για "γατάκια".

 

Κλασικος Ελληνουτσος που δεν βλεπει περα απο τη μυτη του.

 

Οτι θελει θα κανει ο αλλος, προφανως και δεν θα του υποδειξεις εσυ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να εχει εκρηκτικα σε υγρη μορφη μεσα στο ηλεκτρονικο και μπουμ το αεροπλανο.

Αυτο το σκεφτηκατε;

:-D

Από τη στιγμή που επιτρέπονται πολλά μπουκαλάκια των 100ml δεν έχει νόημα να τα κρύψει κάποιος στο τσιγάρο, που λογικά θα παίρνει και πολύ λιγότερο! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γειά σου.! Έτσι ακριβώς...

Ήμουν 12 χρόνια καπνιστής και είμαι 8 χρόνια μη-

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να ελαττώσω το τσιγάρο κατάλαβα ότι ο μόνος τρόπος είναι να το κόψω τελείως και μαχαίρι. Όπερ και εγένετο.

Εξ άλλου αυτές τις χαζομάρες ποτέ δεν τις κατάλαβα. Αν θέλεις να καπνίσεις, να καπνίσεις. Αν θέλεις και δεν μπορείς να καπνίσεις πάρε νικορέτ και ρούφα κανένα σωληνάκι από στυλό μπικ (χωρίς το μελάνι μέσα :)). Αν θέλεις βανίλιες και φραγκοστάφυλα μάσα μια τσίχλα. Αν θέλεις να το κόψεις... κόψτο μαχαίρι. Όλες οι άλλες εναλλακτικές είναι για "γατάκια".

 

Βρες μου μια μονιμη δουλεια με 1500 ευρω το μηνα αντε 1000 ..δωσμου ενα σπιτι γιατι οσο πλησιαζει ο μηνας και δε θα εχω να δωσω το νοικι δε τη παλευω με 3μηνες ανεργια.Βαλε μου και στη τραπεζα κανα 10.000 ευρω για ωρα αναγκης γιατι εχω φτασει 31 και θα φτασω και 41 και αμα μου τυχει τιποτα σοβαρο θα βγω ζητιανος.

Και οταν σταματησω να τα σκεφτομαι ολα αυτα και αλλα πολλα το κοβω μαχαιρι σημερα.

Και υστερα θα βγω και εγω χαλαρος να κραξω τους αλλους γατακια και γιατι κανουν φραγκοσταφυλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γειά σου.! Έτσι ακριβώς...

Ήμουν 12 χρόνια καπνιστής και είμαι 8 χρόνια μη-

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να ελαττώσω το τσιγάρο κατάλαβα ότι ο μόνος τρόπος είναι να το κόψω τελείως και μαχαίρι. Όπερ και εγένετο.

Εξ άλλου αυτές τις χαζομάρες ποτέ δεν τις κατάλαβα. Αν θέλεις να καπνίσεις, να καπνίσεις. Αν θέλεις και δεν μπορείς να καπνίσεις πάρε νικορέτ και ρούφα κανένα σωληνάκι από στυλό μπικ (χωρίς το μελάνι μέσα :)). Αν θέλεις βανίλιες και φραγκοστάφυλα μάσα μια τσίχλα. Αν θέλεις να το κόψεις... κόψτο μαχαίρι. Όλες οι άλλες εναλλακτικές είναι για "γατάκια".

 

Το γεγονός να κάνει κάποιος κάτι επειδή το γουστάρει το έχεις σκεφτεί;

 

Το "Αν θέλεις να το κόψεις... κόψ'το μαχαίρι" δεν ισχύει πάντα.

Υπάρχουν καπνιστές που πάσχουν από σύνδρομο στέρησης. Με απλά λόγια και οξύμωρο σχήμα, ΑΝ κόψουν το τσιγάρο θα πεθάνουν.

Συνεπώς ΔΕΝ αρκεί να θέλεις για να γίνει κάτι.

 

Και επί του θέματος, εφόσον θεωρώ άδικο να συγκρίνεται ο ατμός με τον καπνό.

Ωστόσο - επειδή αναφέρθηκε - όσο με ενοχλεί στον κινηματογράφο να ακούω δεκάδες στόματα να μασάνε Doritos κατά την διάρκεια μιας ταινίας, άλλο τόσο θα με ενοχλούσε να βλέπω κάποιον να το παράγει ατμό.

 

Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε αν κάνει κάποιο κακό το ηλεκτρονικό, άρα και η ενημέρωση δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη θα είναι.

 

Ακόμα νωρίς; Ξέρεις από πότε υπάρχει ως εμπορικά διαθέσιμο προϊόν το Η.Τ.;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...