Προς το περιεχόμενο

Οριστική απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά τη διάρκεια πτήσεων από και προς τις Η.Π.Α


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονός να κάνει κάποιος κάτι επειδή το γουστάρει το έχεις σκεφτεί;

 

Το "Αν θέλεις να το κόψεις... κόψ'το μαχαίρι" δεν ισχύει πάντα.

Υπάρχουν καπνιστές που πάσχουν από σύνδρομο στέρησης. Με απλά λόγια και οξύμωρο σχήμα, ΑΝ κόψουν το τσιγάρο θα πεθάνουν.

Συνεπώς ΔΕΝ αρκεί να θέλεις για να γίνει κάτι.

 

Και επί του θέματος, εφόσον θεωρώ άδικο να συγκρίνεται ο ατμός με τον καπνό.

Ωστόσο - επειδή αναφέρθηκε - όσο με ενοχλεί στον κινηματογράφο να ακούω δεκάδες στόματα να μασάνε Doritos κατά την διάρκεια μιας ταινίας, άλλο τόσο θα με ενοχλούσε να βλέπω κάποιον να το παράγει ατμό.

 

Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Ακόμα νωρίς; Ξέρεις από πότε υπάρχει ως εμπορικά διαθέσιμο προϊόν το Η.Τ.;

Διαδεδομένο λίγα χρόνια είναι νομίζω, τουλάχιστον στην Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχουν αξιόπιστες έρευνες. Το έχουν πει και γιατροί ότι ακόμα χρειάζεται χρόνος για να βγει ασφαλές συμπέρασμα για τη μακροχρόνια χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σταματατο το τσιγαρο με κανονικο τροπο οχι με γατισιες μεθοδους... ειμαστε αδυναμοι σαν ανθρωποι αλλα δεν ειναι λογο να κριβομαστε καθε φορα πισω απο το συμφερων μας.

 

Τον κανονικο τροπο θα το μας τον υποδειξεις εσυ? αν ειναι ετσι, γραψε ενα αρθρο για το πως πρεπει να το κανουμε...

τετοια μνμτ ειναι το λιγοτερο αστεια.

Α, γειά σου.! Έτσι ακριβώς...

Ήμουν 12 χρόνια καπνιστής και είμαι 8 χρόνια μη-

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να ελαττώσω το τσιγάρο κατάλαβα ότι ο μόνος τρόπος είναι να το κόψω τελείως και μαχαίρι. Όπερ και εγένετο.

Εξ άλλου αυτές τις χαζομάρες ποτέ δεν τις κατάλαβα. Αν θέλεις να καπνίσεις, να καπνίσεις. Αν θέλεις και δεν μπορείς να καπνίσεις πάρε νικορέτ και ρούφα κανένα σωληνάκι από στυλό μπικ (χωρίς το μελάνι μέσα :)). Αν θέλεις βανίλιες και φραγκοστάφυλα μάσα μια τσίχλα. Αν θέλεις να το κόψεις... κόψτο μαχαίρι. Όλες οι άλλες εναλλακτικές είναι για "γατάκια".

 

Επειδη δλδ εσυ ηθελες να κοψεις το τσιγαρο, θεωρεις οτι ολοι το θελουν...

δεν σου περασε απο το μυαλουδακι σου οτι καποιοι δεν μπορουν (αγχος, νευρα, προβληματα) να το κοψουν, οποτε καλυτερα ειναι να το σταματησουν το τσιγαρο και να ατμιζουν....

Η αλήθεια είναι ότι μερικά αρώματα βρωμάνε και δεν κάνουν για κλειστό χωρο όπως η καμπίνα του αεροπλάνου.

Ξεχνας τα "αρωματα" που καποιοι κουστουματοι φορανε και με τον ιδρωτα τους εκπεμπουν μποχα που ...καλυτερα να καπνιζαν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γειά σου.! Έτσι ακριβώς...

Ήμουν 12 χρόνια καπνιστής και είμαι 8 χρόνια μη-

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να ελαττώσω το τσιγάρο κατάλαβα ότι ο μόνος τρόπος είναι να το κόψω τελείως και μαχαίρι. Όπερ και εγένετο.

Εξ άλλου αυτές τις χαζομάρες ποτέ δεν τις κατάλαβα. Αν θέλεις να καπνίσεις, να καπνίσεις. Αν θέλεις και δεν μπορείς να καπνίσεις πάρε νικορέτ και ρούφα κανένα σωληνάκι από στυλό μπικ (χωρίς το μελάνι μέσα :)). Αν θέλεις βανίλιες και φραγκοστάφυλα μάσα μια τσίχλα. Αν θέλεις να το κόψεις... κόψτο μαχαίρι. Όλες οι άλλες εναλλακτικές είναι για "γατάκια".

 

Ουαου. Μακάρι να ήμουν τόσο σκληρός άνδρας σαν εσένα καλέ μου. Ζηλεύω. Αρχίζω να το μετανιώνω που έκοψα τι τσιγάρο και άρχισα το ατμισμα. Όχι. Δεν πάει άλλο. Ένα μήνα τώρα που το έχω κόψει διάβασα και τα δικά σου και ντρέπομαι.

 

Και μιας και δεν είμαι αρκετά σκύλος αλλά γατούλα μάλλον θα αρχίσω ξανά το κανονικό. Πρόοδος. Όχι αστεία. Που σε βρήκαμε εσένα πάλι μου λέει κάποιος?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνετε να το κόψετε και οι καπνιστές και οι "ατμιστές" (οι όπως αλλιώς θέλετε να σας λένε) γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θέλουν να βρωμάνε τα ρούχα τους και να γεμίζουν τα πνευμόνια τους με καρκινογόνες ουσίες στους δημόσιους χώρους, οκ το ηλεκτρονικό τσιγάρο βγάζει ατμό για εφέ αλλά εγώ δεν θα ήθελα να επιβιβαστώ σε ένα αεροπλάνο όπου μπορεί να συμβεί το παρακάτω:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και για το ηλεκτρονικό έτσι και για το κανονικό τσιγάρο είχαν γίνει "έρευνες".

 

http://redd-dcraig.prod.wordpress.jmg.com/wp-content/uploads/sites/43/2014/08/36-chesterfield-cigarettes-are-good-for-you-ad.jpg

 

Κι εγώ πιστεύω ότι σε κλειστό χώρο προληπτικά δεν θα πρέπει να επιτρέπεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις το βίντεο προσεκτικά ο μαλακας βάζει τις μπαταρίες με κέρματα στην τσέπη του. Δεν έχει να κάνει με ηλεκτρονικό ή αναλογικό. Έχει να κάνει με τη μαλακια που δέρνει τον καθένα. Και μην πας μακριά. Διάβασε τα σχόλια. Θα βρεις μπόλικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλος αμορφωτος.

Αμορφωτος?

εμενα με ενοχλει πραγματικα , που η καθε 'μαρια' , βγαινει σε ενα topic , καφενιο , συζητηση και εχει ολοκληρομενη αποψη για το ηλεκτρονικο. χωρις να ξερει καν τι ειναι και πως λειτουργει.

το χειροτερο ειναι οτι δεν ξερει τι παιζει με το κανονικο και δεν εχει βαλει τον εαυτο του σε διαδικασια σύγκρισης των 2.

 

πεταει ο ενας καρκινο, πεταει ο αλλος θα πεθανεται ολοι.

κακια και μισος. λες και ειστε 5 χρονα.

(σχολιαζω εδω γιατι το θεμα με αφορα , και με πειραζει που το χαντακωνετε)

Ξερεις, το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν βγηκε για καλο σιγουρα.

 

Το καλυτερο ειναι να μην εχεις τιποτα στο στομα σου, τοσο απλα.

Επιτέλους απαγορεύτηκε το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μετά απο 15 χρόνια καπνιστής, είμαι φανατικός αντικαπνιστής απο  μέσα Φεβρουαρίου. Επίσης είμαι βίγκαν, ξεκίνησα κρόσφιτ, βρήκα κοπέλα και είμαι καλά.

Α εσυ εισαι μεγαλο τρολλ τελικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμορφωτος?

Ξερεις, το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν βγηκε για καλο σιγουρα.

 

Το καλυτερο ειναι να μην εχεις τιποτα στο στομα σου, τοσο απλα.

 

Ε αν όχι αμόρφωτο ή πρόβατο ή ηλίθιο(αυτός που δεν έχει λογική, δεν το λέω προσβλητικά) όταν όλη σου η άποψη περί ενός θέματος που προσπαθούν χρόνια επιστήμονες να τεκμηριώσουν είναι η λέξη Καρκίνος. 

 

Θα κάνεις και κάνα ποστ σε θέμα για το aids με αντίστοιχη ακρίβια; Πχ Θεραπεία με χορήγηση αντιρετροϊκών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πειράζει η βανίλια? τότε να αρχίσουμε πάλι το τσιγάρο όλοι και να δούμε μετά τι θα σε πειράζει περισσότερο....

α, και τα Iphone μόδα είναι, ας τα απαγορέψουμε....

 

Τι ακριβώς σε ενοχλεί στον ατμό? η γλυκερίνη? το νερό ή τα αρώματα (που έτσι και αλλιώς είναι παντού)...

αυτές τις υπερβολές να μην διάβαζα και τι στον κόσμο.

Το ότι ας πούμε στην Μεγάλη Βρετανία γίνεται αγώνας να κόψουν το τσιγάρο οι καπνιστές και να αρχίσουν το ηλεκτρονικό (αφού δεν μπορούν να το κόψουν τελείως), δεν μας λέει τίποτα έτσι?

ρε φίλε τώρα θα μας τρελάνεις? Άσχετα ότι δεν έχουν γίνει αρκετές έρευνες πάνω στο ηλεκτρονικό δεν υπάρχει και βάθος χρόνου για να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει παρ όλα αυτά κάνε φίλε μου ηλεκτρονικό η κανονικό δεν με ενδιαφέρει μεγάλος άνθρωπος είσαι αλλα μην με αναγκάζεις να αναπνέω αυτή τη βλακεια ατμός η καπνός η οτι άλλο είναι δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να αναπνέω το πράγμα αυτό ούτε και να μου εξηγείς τι έίνα και τι κάνει (που στην τελική ούτε εσύ εισαι σιγουρος) κάθε φορά που σου κάνω παρατήρηση επειδή εσύ είσαι αμόρφωτος και βουνίσιος (δεν είναι προσωπικο) και ατμιζεις σε σινεμά κλαμπ κ ότι άλλο.... μερικοί έχουν και παιδιά μέχρι κ στις παιδικές καφετέριες κάνουν αυτή τη βλακεια... έλεος ας σεβαστεί κάποιον κάποιον άλλο. ....
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν όχι αμόρφωτο ή πρόβατο ή ηλίθιο(αυτός που δεν έχει λογική, δεν το λέω προσβλητικά) όταν όλη σου η άποψη περί ενός θέματος που προσπαθούν χρόνια επιστήμονες να τεκμηριώσουν είναι η λέξη Καρκίνος. 

 

Θα κάνεις και κάνα ποστ σε θέμα για το aids με αντίστοιχη ακρίβια; Πχ Θεραπεία με χορήγηση αντιρετροϊκών;

Ναι, πολυ σοβαρο θεμα να ασχοληθουν...

 

Αυτο που ειπες για το AIDS δεν το σχολιαζω καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνετε να το κόψετε και οι καπνιστές και οι "ατμιστές" (οι όπως αλλιώς θέλετε να σας λένε) γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θέλουν να βρωμάνε τα ρούχα τους και να γεμίζουν τα πνευμόνια τους με καρκινογόνες ουσίες στους δημόσιους χώρους, οκ το ηλεκτρονικό τσιγάρο βγάζει ατμό για εφέ αλλά εγώ δεν θα ήθελα να επιβιβαστώ σε ένα αεροπλάνο όπου μπορεί να συμβεί το παρακάτω:

 

Δηλαδη δεν θα επιβιβαστεις στο αεροπλανο επειδη μπορει να σκασει η μπαταρια του ηλεκτρονικου, αλλα δε φοβασαι μην πεσει το αεροπλανο; Ιδιες ειναι οι πιθανοτητες.

 

Αν ειναι ετσι, να μην αφηνουν ουτε τα κινητα γιατι και εκει υπαρχει 1/100000000000000 να σκασει η μπαταρια.

 

 

Τι αλλο θα διαβασουμε πια, οι καημενοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδεδειγμενα μεχρι σημερα καρκινο προκαλει η πίσσα η ζαχαρη και η ζαχαρινη σε τρελα ποσοστα. για την νικοτινη δεν υπαρχει δημοσιευση.

 

το προβλημα δεν ειναι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι η κακη παιδεια που εχει ο μεσος ελληνας. Ισως πριν μιλησει ο καθενας αν διαβαζε παραπανω και δε δεχοΤαν οτι διαβαζει χώρις κριτιτκη να ειμασταν σε καλυτερη κατασταση, αληθεια τα μακαρονια απο το δημοψηφισμα τα φαγατε η εληξαν;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνετε να το κόψετε και οι καπνιστές και οι "ατμιστές" (οι όπως αλλιώς θέλετε να σας λένε) γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θέλουν να βρωμάνε τα ρούχα τους και να γεμίζουν τα πνευμόνια τους με καρκινογόνες ουσίες στους δημόσιους χώρους, οκ το ηλεκτρονικό τσιγάρο βγάζει ατμό για εφέ αλλά εγώ δεν θα ήθελα να επιβιβαστώ σε ένα αεροπλάνο όπου μπορεί να συμβεί το παρακάτω:

κοψε τα χαζα.

 

μετρα με το μυαλουδακι σου ποσα ατομα εχουν παθει ατυχηματα με τσιγαρα που εχουν πεσει εν ωρα οδηγησης πανω στα ποδια τους.

μετρα τι φωτιες εχουν βαλει ανενγγεφαλοι σε δάση και αλλα μερη πανιδας.

 

εχουν βγει 10-15 βιντεο με ηλεκτρονικα τσιγαρα που σκανε (απο λαθος χρηστη , και οχι εργοστασιακη αστοχεια) και πεσατε να το φατε ολοι!!

 

ποσες φορες εσενα σου εχει πεσει τσιγαρο μεσα στο αυτοκινητο και το εσωσες τελευταια στιγμη?! για πες μας αληθεια

 

εν τελη εισαι ακυρος και εσυ.

για τα καρκινογωνα που λες. για την ασαφεια που εχει το ποστ σου.

 

και μας λενε ατμιστες  , vapers , πρωην καπνιστες. και αλλα πολλλαα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει που το επιχείρημα είναι ενημερωθείτε την στιγμή που ακόμα γίνονται μελέτες.

Μου αρέσει που ανεβαίνουν βίντεο με καθαρά φίλτρα μετά το άτμισμα. Ε, βάλτε στα πνευμόνια σας και χλωρίνη να ασπρίσουν ακόμα περισσότερο.

Το άτμισμα δεν έπρεπε να επιτραπεί ελαφρά την ψυχή σε δημόσιους χώρους. Έπρεπε να περάσουν πρώτα δεκαετίες μελετών. Αλλά είναι πρακτικά αδύνατο να το καταλάβει αυτός που μέχρι χθες κάπνιζε δίπλα στα παιδιά του. Φυσικά δεν μιλάω για τον κακόμοιρο που δεν μπορεί να σηκωθεί από το γραφείο και χτυπάει δυο αναπνοές στα γρήγορα αλλά για τον μάγκα που το δημιουργεί ομίχλη εσωτερικού χώρου και γουστάρει και από πάνω.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...