Προς το περιεχόμενο

Οριστική απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά τη διάρκεια πτήσεων από και προς τις Η.Π.Α


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς όλους τους πρώην φανατικούς καπνιστές - νυν φανατικούς αντικαπνιστές:

Σώσατε τα πνευμόνια σας απο την πίσσα και τις 3000+ βλαβερές ουσίες του καπνού, αλλα προσέξτε τωρα να μην πάθετε κίρρωση του ήπατος απο τη χολή που βγάζετε για το ακακο άτμισμα :D :D

 

Υ.Γ.: Συνεχίστε να πολεμάτε το ηλεκτρονικό τσιγάρο! Οι καπνοβιομηχανίες είναι μαζί σας!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βγήκαν όλοι και δίνουν συμβουλές λες και η ζωή τους και η συμπεριφορά τους είναι πρότυπο για τους υπόλοιπους. Η ίδια η συμπεριφορά σας από ότι φαίνεται στα σχόλια και η ελλειψη σεβασμού προς ανθρώπους που δεν γνωρίζετε δείχνει και την παιδεία μερικών η οποία είναι χειρότερη από το κάπνισμα και τις "κακές συνήθειες" κάποιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας και είναι τραγικό αυτό που γίνεται στην Ελλάδα τόσο με ηλεκτρονικό, όσο και με κανονικό τσιγάρο. Αναγκαστικά πηγαίνω μόνο σε αμερικανικές αλυσίδες που έχουν τα κότσια να τηρησουν τα αυτονόητα.

Ποιες αμερικανικες αλυσιδες τηρουν τα αυτονοητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πειράζει η βανίλια? τότε να αρχίσουμε πάλι το τσιγάρο όλοι και να δούμε μετά τι θα σε πειράζει περισσότερο....

α, και τα Iphone μόδα είναι, ας τα απαγορέψουμε....

Τι ακριβώς σε ενοχλεί στον ατμό? η γλυκερίνη? το νερό ή τα αρώματα (που έτσι και αλλιώς είναι παντού)...

αυτές τις υπερβολές να μην διάβαζα και τι στον κόσμο.

Το ότι ας πούμε στην Μεγάλη Βρετανία γίνεται αγώνας να κόψουν το τσιγάρο οι καπνιστές και να αρχίσουν το ηλεκτρονικό (αφού δεν μπορούν να το κόψουν τελείως), δεν μας λέει τίποτα έτσι?

εχεις δικιο αλλα ο φιλος μαλλον εννοει για τα αρωματα που ειναι εντονα και γινονται ενοχλητικα αν σου ερχονται στη μουρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θα ήθελα να επιβιβαστώ σε ένα αεροπλάνο όπου μπορεί να συμβεί το παρακάτω:

 

Φίλος έχει νόημα να σου εξηγήσω πως ο τύπος στο video που παρέθεσες, κατά 99.9% είχε στην τσέπη του μηχανικό mod και ανήκει στο 0.01% των ατμιστών που δεν χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά mods!

 

Όχι.

 

Αλλά αν θες, ψάξε μόνος σου για την διαφορά των δύο.

 

Λογικό λοιπόν να απαγορευτεί το άτμισμα στα αεροπλάνα. Απλά η ευκολία του να γίνει κάτι τέτοιο, χωρίς πολλές δυσκολίες, έχει να κάνει σίγουρα και με το στενό μαρκάρισμα από τις καπνιοβημαχανίες και τα συμφέροντά τους που είναι τεράστια μιας και εμπλέκονται και οι φαρμακευτικές από πίσω.

Κοινώς, άνιση μάχη.

Αυτό που θεωρώ ως πιο πιθανό/έξυπνο, είναι σταδιακά οι καπνοβιομηχανίες να στραφούν σε προϊόντα Η.Τ. αλλά με ένα σωρό από πατέντες για να έχουν κέρδος από τα αναλώσιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τι δική μου ταπεινή γνώμη,

 

Προτήμω να βλεπω να κανουνε ηλεκτρονικο τσιγαρο κυριως επειδη μυριζει ωραια και δεν ειναι καπνος απο καμενη πισσα και καπνο, αλλα θεωρω μεγάλη παρενόηση το να το κανουν στο Μετρο, στο λεωφορειο, στο διπλανο γραφειο και γενιικότερα σε ολους τους χωρους που απαγορεεται το κάπνισμα. Μπορει να μυριζει ωραια αλλα δεν θέλουμε να το μυριζουμε εμεις που δεν το έχουμε επιλέξει. Τωρα για το αν ειναι απίβλαβες δεν γνωριζω δεν απαντω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας υπαρξει καπνιστης για 11 χρονια ,ενοχλωντας φιλους και γνωστους και φυσικα εμενα,ειδα την διαφορα στην αντιμετωπιση τους τα τελευταια 5 χρονια που ατμιζω.

Οι μη καπνιστες φιλοι μου με αφηνουν να ατμιζω στα σπιτια τους και στο αμαξιτους γιατι πια δεν τους ενοχλω.Τα ρουχα μου δεν βρωμανε κι εγω ο ιδιος πια μπορω να παιζω μπασκετ και να κανω γυμναστικη,χωρις να θελω να ξερασω τα πνευμονια μου.

Βλεποντας με παρεσυρα αθελα μου πολλους στο η.τ που με ευχαριστησαν γι'αυτο(ποτε δεν τους ειπα κατι,μονοι τους με ρωτησαν),καποιοι στην αρχη με δουλευαν.

Δεν μου κανει εντυπωση που στα σχολια βγαζουν καποιοι κακια.Στην Ελλαδα ζω,ετσι κανει ο Ελληνας.Τον ψηλο τον βγαζει αχαρο,τον μπρατσαρα μικροτσου***νο,την ομορφη π@@τανα,αυτον με τα τατουαζ αλητη κτλ.

 

Στο παρελθον προσπαθησαν κι αλλες φορες να εξοντωσουν το η.τ. και δεν τα καταφεραν.Το ιδιο και τωρα.

Ααα κι επισης ναι φυσικα ειναι καλυτερο να μην κανουμε ουτε κι αυτο συμφωνω.Αλλα δεν ειναι ευκολο παντα.Εμενα για την ωρα μ'αρεσει που ατμιζω κιολας.Και οχι δεν ατμιζω σε ασανσερ,νοσοκομεια,σινεμα κτλ. αν και θα μπορουσα.Σεβομαι ομως οτι μπορει να ενοχλω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι τοσο αγιο το ηλεκτρονικο να επιτρεπεται και η χρηση του απο παιδια...

 

Στο θεμα μας τωρα πεφτω κατω απο τα γελια οταν βλεπω χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου, μου θυμιζει τοτε που καπνιζαμε τα πουρακια σοκολατας, αλλα οκ αυτη ειναι προσωπικη αποψη... Ο καπνος του οτι και να λετε ειναι ενοχλητικος για εμας που δεν καπνιζουμε αλλα σε καμμια περιπτωση το ιδιο με του κανονικου, μακαρι ολοι οι χρηστες κανονικου να πηγαιναν σε ηλεκτρονικο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eko13, ποιος σου είπε ότι απαγορεύεται η χρήση του από ανηλίκους; Όχι μόνο επιτρέπεται η πώληση σε ανηλίκους και η διαφήμιση του παντού, σε κάποιες χώρες υπάρχουν ολόκληρες καμπάνιες για να το προωθήσουν σε έφηβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βιομηχανια του τσιγαρου κερδισε. παντα ετσι γινεται εκει στο αμερικα, ειναι τα λαμογια που ειναι στην εξουσια και χανουν  πολλα λεφτα απο το ακινδυνο ατμιζμα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πειράζει η βανίλια? τότε να αρχίσουμε πάλι το τσιγάρο όλοι και να δούμε μετά τι θα σε πειράζει περισσότερο....

α, και τα Iphone μόδα είναι, ας τα απαγορέψουμε....

Τι ακριβώς σε ενοχλεί στον ατμό? η γλυκερίνη? το νερό ή τα αρώματα (που έτσι και αλλιώς είναι παντού)...

αυτές τις υπερβολές να μην διάβαζα και τι στον κόσμο.

Το ότι ας πούμε στην Μεγάλη Βρετανία γίνεται αγώνας να κόψουν το τσιγάρο οι καπνιστές και να αρχίσουν το ηλεκτρονικό (αφού δεν μπορούν να το κόψουν τελείως), δεν μας λέει τίποτα έτσι?

 

Exω καρκινο φιλε μου, δεν συζητησα ακριβως με τον γιατρο τι με ενοχλει, απλα μου ειπε οτι αυτα τα σκευασματα δεν εχουν καμια ιατρικη εγκριση, ειναι γεματα χημικα αγνωστης προελευσης και μου ειπε να τα αποφευγω.

 

Προφανως οι αναγκες μερικων για χαρμανι, ξεπερνουν το δικαιωμα στην υγεια καποιον αλλων. Σε λιγα χρονια το ΧΑΠ (Χρονια Αποφρακτική πνευμονοπαθεια) θα ειναι η 2η αιτια θανατου στην Ελλαδα, και το τσιγαρο ηλεκτρονικο και μη δεν ελεγχεται σχεδον σε κανεναν κλειστο χωρο. Προσωπικα στο περιβαλλον εργασιας (Αμερικανικων προδιαγραφων και αντιληψεων) απογορευεται δια ροπαλου και το ενα και το αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα δυστυχως δεν υπαρχει σεβασμος στον συνανθρωπο, φαινεται απο το τροπο που οδηγουμε, απο τον τροπο που παρκαρουμε στις ραμπες και τις θεσεις για αναπηρους, απο το τσιγαρο ηλεκτρονικο και μη σε κλειστους χωρους.

 

Ενοχλητικο για οποιον δεν καπνιζει και δεν θελει να το εισπνει. 

Εχουν βρει μια λεξη ατμιζω ως προφαση τυπου απαγορευεται το καπνισμα, οχι το ατμισμα.

 

Μου θυμιζει την ιστορια ενος γραφικου που αναψε πιπα στα fridays και οταν του ειπαν οτι δεν επιτρεπεται, οριοταν οτι δεν καπνιζει με μεγιστο επιχειρημα "Με βλεπετε να κραταω τσιγαρο? Χρησιμοποιω τασακι?"

 

Σεβασμος στον συνανθρωπο, δεν ξερουμε ο καθενας τι προβληματα υγειας κουβαλαει και δεν χρειαζεται να τον επιβαρυνουμε απλα για να ικανοποιησουμε μια κατα φαντασιαν αναγκη μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προς όλους τους πρώην φανατικούς καπνιστές - νυν φανατικούς αντικαπνιστές: Σώσατε τα πνευμόνια σας απο την πίσσα και τις 3000+ βλαβερές ουσίες του καπνού, αλλα προσέξτε τωρα να μην πάθετε κίρρωση του ήπατος απο τη χολή που βγάζετε για το ακακο άτμισμα :D :D Υ.Γ.: Συνεχίστε να πολεμάτε το ηλεκτρονικό τσιγάρο! Οι καπνοβιομηχανίες είναι μαζί σας!

 

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D  το ποστ του μήνα ...

Άντε βγήκαν όλοι και δίνουν συμβουλές λες και η ζωή τους και η συμπεριφορά τους είναι πρότυπο για τους υπόλοιπους. Η ίδια η συμπεριφορά σας από ότι φαίνεται στα σχόλια και η ελλειψη σεβασμού προς ανθρώπους που δεν γνωρίζετε δείχνει και την παιδεία μερικών η οποία είναι χειρότερη από το κάπνισμα και τις "κακές συνήθειες" κάποιων.

 

Μα αν προσέξεις αυτοί που "δίνουν" συμβουλές ή καλύτερα προσπαθούν να επιβάλουν την άποψή τους, το κάνουν από ζήλια, ΤΙΠΟΤΑ άλλο.

Μιλάμε για αμάθεια και εγωισμό.

Φίλος έχει νόημα να σου εξηγήσω πως ο τύπος στο video που παρέθεσες, κατά 99.9% είχε στην τσέπη του μηχανικό mod και ανήκει στο 0.01% των ατμιστών που δεν χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά mods!

 

Όχι.

 

Αλλά αν θες, ψάξε μόνος σου για την διαφορά των δύο.

 

Λογικό λοιπόν να απαγορευτεί το άτμισμα στα αεροπλάνα. Απλά η ευκολία του να γίνει κάτι τέτοιο, χωρίς πολλές δυσκολίες, έχει να κάνει σίγουρα και με το στενό μαρκάρισμα από τις καπνιοβημαχανίες και τα συμφέροντά τους που είναι τεράστια μιας και εμπλέκονται και οι φαρμακευτικές από πίσω.

Κοινώς, άνιση μάχη.

Αυτό που θεωρώ ως πιο πιθανό/έξυπνο, είναι σταδιακά οι καπνοβιομηχανίες να στραφούν σε προϊόντα Η.Τ. αλλά με ένα σωρό από πατέντες για να έχουν κέρδος από τα αναλώσιμα.

 

Ούτε μηχανικό μοντ είχε ούτε τίποτα, απλά ήταν βλάκας....το ίδιο θα μπορούσε να το πάθει με κινητό, με mp3 player ή και με απλές μπαταρίες...

Εχοντας υπαρξει καπνιστης για 11 χρονια ,ενοχλωντας φιλους και γνωστους και φυσικα εμενα,ειδα την διαφορα στην αντιμετωπιση τους τα τελευταια 5 χρονια που ατμιζω.

Οι μη καπνιστες φιλοι μου με αφηνουν να ατμιζω στα σπιτια τους και στο αμαξιτους γιατι πια δεν τους ενοχλω.Τα ρουχα μου δεν βρωμανε κι εγω ο ιδιος πια μπορω να παιζω μπασκετ και να κανω γυμναστικη,χωρις να θελω να ξερασω τα πνευμονια μου.

Βλεποντας με παρεσυρα αθελα μου πολλους στο η.τ που με ευχαριστησαν γι'αυτο(ποτε δεν τους ειπα κατι,μονοι τους με ρωτησαν),καποιοι στην αρχη με δουλευαν.

Δεν μου κανει εντυπωση που στα σχολια βγαζουν καποιοι κακια.Στην Ελλαδα ζω,ετσι κανει ο Ελληνας.Τον ψηλο τον βγαζει αχαρο,τον μπρατσαρα μικροτσου***νο,την ομορφη π@@τανα,αυτον με τα τατουαζ αλητη κτλ.

 

Στο παρελθον προσπαθησαν κι αλλες φορες να εξοντωσουν το η.τ. και δεν τα καταφεραν.Το ιδιο και τωρα.

Ααα κι επισης ναι φυσικα ειναι καλυτερο να μην κανουμε ουτε κι αυτο συμφωνω.Αλλα δεν ειναι ευκολο παντα.Εμενα για την ωρα μ'αρεσει που ατμιζω κιολας.Και οχι δεν ατμιζω σε ασανσερ,νοσοκομεια,σινεμα κτλ. αν και θα μπορουσα.Σεβομαι ομως οτι μπορει να ενοχλω.

Κάπνιζα απο 15 μου μέχρι τα 48 μου, από τοτε (εδώ και τέσσερα χρόνια) ατμιζω.

Αυτό που ζω (σχεδόν καθημερινά) δεν υπάρχει.

και εξηγούμε όσο κάπνιζα (τα τόσα χρόνια ή μάλλον δεκαετίες) σπάνια μου έκαναν κήρυγμα να το κόψω, σπάνια μου έλεγαν "μην καπνίζεις με ενοχλεί", τώρα που ατμιζω, έχουμε δυο όψεις αντιμετώπισης, οι μη καπνιστές (αυτοί που δεν κάπνισαν ποτέ) δεν ενοχλούνται, χαίρονται που κάθομαι δίπλα τους και δεν θα βρωμάνε τα ρούχα τους τσιγάρο και πολλές φορές με προκαλούν να ατμισω "για να αρωματίσω τον χώρο" όπως λένε, οι πρώην καπνιστές (που το έκοψαν) είναι σε τέτοιο βαθμό αρνητικοί απέναντι μου που άνετα θα τους αποκαλούσα ρατσιστές, λες και αυτό που κάνανε είναι το κατόρθωμα και πλέον έχουν κάθε δικαίωμα να με κριτικάρουν...

όσο για τους καπνιστές, πέρα από κάποια πειράγματα (μέχρι να μπουν αργά ή γρήγορα και αυτοί στο club) δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Τα συμπεράσματα λοιπόν δικά σας.

 

eko13, ποιος σου είπε ότι απαγορεύεται η χρήση του από ανηλίκους; Όχι μόνο επιτρέπεται η πώληση σε ανηλίκους και η διαφήμιση του παντού, σε κάποιες χώρες υπάρχουν ολόκληρες καμπάνιες για να το προωθήσουν σε έφηβους.

ποιο άστοχο και αναληθές μνμ δεν υπάρχει...

άνθρωπε μου, έχεις δει τα site  με προϊόντα ατμιστικα? το πρώτο που ζητάνε για να μπεις είναι να δηλώσεις ότι είσαι πάνω από 18, κάθε προϊών γράφει ότι απαγορεύεται η χρήση από ανηλίκους..... πόσα θέλεις λοιπόν να μας τρελάνεις?

αλλά ξέχασα, δικαίωμα να πει την ......... έχει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Παγκοσμιο οργανισμο υγειας:

 

http://www.who.int/tobacco/communications/statements/eletronic_cigarettes/en/

http://www.who.int/nmh/events/2014/backgrounder-e-cigarettes/en/

http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop6/FCTC_COP6_10-en.pdf

 

Και στα Ελληνικα:

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/poy-telos-to-hlektroniko-tsigaro-se-kleistous-xwroys.2992098.html

 

 

Σοβαρα τωρα, οσοι λετε οτι δεν ενοχλει, οτι δεν πειραζει, οτι ειναι αθωο κτλ, εαν στο παιδι σας οταν ηταν καποιων μηνων σε ηλικια, ερχοντουσαν σπιτι σας να το δουν 2-3 φιλοι και ατμιζαν μπροστα του, σε κλειστο χωρο με κλειστα παραθυρα, ενα 2ωρο σερι θα εισασταν ανετοι? ή οταν αφορα δικο σας ατομο, ισως και να μην ειναι τοσο αθωο, ισως να μην κανει να το εισπνευσει το παιδι?

 

Βεβαια εδω οι Αιλυνες θα επιμεινουν, δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν, στα παπακια τους εαν ενοχλουν. Και ποιος ειναι αυτος ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας τελος παντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...