Προς το περιεχόμενο

Οριστική απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά τη διάρκεια πτήσεων από και προς τις Η.Π.Α


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 31 και δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου, παρόλα αυτά καπνίζω παθητικά σε μπαρ εστιατόρια καφέ παραλίες κτλ.

Χίλιες φορές να ατμιζουν όλοι πάρα να καπνίζουν:

  • ο ατμός είναι λιγότερο βλαβερός από τον καπνό
  • δεν βρωμάμε τσιγαριλα
  • διατηρούμε καθαρό το περιβάλλον απο τις γόπες

Παρόλα αυτά μη φτάνουμε στο άλλο ακρο και χαρακτηρίζουμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο τελείως αθώο,

Κανονικά σε κλειστούς χώρους θα πρέπει να μην καπνιζουμε ούτε να ατμίζουμε.

Φανταστείτε σε ένα λεωφορείο να ατμιζουν 10 ατομα διαφορετικές γεύσεις, έμενα προσωπικά θα με ζάλιζε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι φαιδρός. Η σύγκριση αφορά ηλεκτρονικό τσιγάρο , και τσιγάρο. Όχι ηλεκτρονικό τσιγάρο και κορν φλέηκς, ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο και χλωρίνη. Ούτε λέει κανείς ότι είναι το ίδιο με το να μην καπνίζεις καθόλου.

Αν θες να εισπνέεις χλωρίνη ή βενζίνη ή οινόπνευμα, είσαι off topic. Βρες μια αντίστοιχη έρευνα.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα εκατομμύριο φορές λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό, και προσδίδει στον ατμιστή τη νικοτίνη που χρειάζεται (σε ρυθμιζόμενη δόση που μειώνεται όσο περνάει ο καιρός), ώστε να μην έχει στερητικά σύνδρομα όταν αφήσει το κανονικό τσιγάρο, (τόσο από τη νικοτίνη, όσο και από τα άλλα τοξικά χημικά του κλασσικού τσιγάρου όπως η αμμωνία, το αρσενικό κλπ.).

Ο ατμός δεν νομίζω ότι δημιουργεί ομίχλη.

Επίσης, μεγάλος αριθμός ατμιστών δεν χρησιμοποιεί υγρά με αρώματα.

Για την νικοτίνη δεν ξέρω αν εκλύεται στην ατμόσφαιρα και πόση.

Αν ενοχλεί οπτικά, αυτό είναι ψυχικό νόσημα και δεν αφορά το παρόν topic.

Η λογική σου για τις δεκαετίες ερευνών επεκτείνεται και στη σύνδεση χρήσης κινητών - wifi με καρκίνο και άλλες ασθένειες,

τη σύνδεση του τσιγάρου με καρκίνο και άλλες ασθένειες, το αλκοόλ κλπ. ;

Γιατί βάσει αυτών , πρέπει να καταργηθούν όλα τα παραπάνω.

Μάλιστα...Αφήνω στην άκρη τις επιθέσεις για φαιδρότητες και ψυχικά νοσήματα και προχωρώ.

 

Δν είμαι εγώ off topic. Το νήμα δεν αφορά σύγκριση ηλεκτρονικού και παραδοσιακού τσιγάρου. Όλοι όσοι κάνετε την σύγκριση στην οποία απάντησα είστε off topic. Το νήμα αφορά το απλό που θα έπρεπε να είναι και αυτονόητο. Η απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου στις πτήσεις στις ΗΠΑ. Όσο και αν θέλετε να πηγαίνει αλλού η συζήτηση το νήμα αφορά την απαγόρευση του ατμίσματος σε συγκεκριμένο δημόσιο χώρο. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το αντιληφθούν κάποιοι, όπως θα ήταν δύσκολο να το καταλάβουν αυτοί που κάπνιζαν στα αεροπλάνα της Ολυμπιακής στα πρώτα χρόνια. Όμως κάποια στιγμή θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου και αυτά θα είναι αυτονόητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το κακό...

Τα μεγάλα προβλήματα για εμάς τους ατμιστές, θα αρχίσουν με τους νέους νόμους της Ε.Ε. τον ερχόμενο Μάϊο. Ήδη ο SvoeMesto προέβλεψε και για αυτό έβγαλε τον Mini V3 στα 2ml μόνο χωρητικότητα υγρού. Θα υπάρξουν αρκετοί περιορισμοί γενικά. Με τα υγρά, με την νικοτίνη αλλά και διάφοροι φόροι...

 

Το άτμισμα σε αεροπλάνο, είναι το λιγότερο που θα πρέπει να μας απασχολεί...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kfyros Συμφωνω στο 100% με αυτα που λες! Να διορθωσω απλα οτι το Η.Τ. υπαρχει απο το 2004, και στην Ελλαδα απο 2008! Οσο για το ΧΑΠ, η μανα μου αφου διαγνωστηκε με ΧΑΠ (38 χρονια καπνιστρια του ενος πακετου και βαλε την ημερα) ατμιζει 3,5 χρονια, και οπως της λεει ο πνευμονολογος της, στο χαρτι πια με τις ετησιες εξετασεις, σε βαζω μη καπνιστρια! Αλλαξε η ζωη της στο 100%. Κανεις δεν λεει οτι ειναι υγιεινο ή μη βλαβερο, αλλα σε σχεση παντα με το τσιγαρο, ειναι 95% λιγοτερο βλαβερο. Απο εκει και περα ειναι επιλογη του καθενος αν θα το κανει ή οχι, με σεβασμο παντα στον συνανθρωπο! Εχουμε τοσα πραγματα στην καθημερινοτητα μας που ειναι πολυ χειροτερα απο το ηλεκτρονικο, οπως οι μολυνση απο του ρυπους οχηματων, μεγαλα εργοστασια, ολα αυτα που τρωμε καθημερινα....οποτε ο καθενας επιλεγει αναλογα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, πω επιθετικότητα. :fear:

Ρε μάγκες.δεν είπα να το κόψετε, ούτε σας λέω τι να κάνετε.

Αν θέλεις να καπνίσεις, κάπνισε. Αν έχεις στέρηση (νικοτίνης) πάρε τσίχλα. Αν έχεις άγχος από το κόψιοβρες ένα αγχολυτικό (ότι μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή). Αν προσπαθείς να το κόψεις με αυτές τις χαζομάρες, απλά χάνεις τον καιρό σου. Το πρόβλημα με το τσιγάρο είναι διπλό. Από τη μια είναι η νικοτίνη, από την άλλη είναι η συνήθεια της κίνησης.

Αν ατμίζεις γιατί το γουστάρεις (που δεν νομίζω να το κάνει κανένας αυτό) κάντο αλλά όχι σε αεροπλάνα.

Αν έχεις ζόρια και άγχος τότε κάπνιζε όσο θέλεις αλλά αυτό δε λύνει κανένα πρόβλημα και το ξέρουμε όλοι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δείτε και κρίνετε

μια βλακεία και μισή,δεν είσαι ούτε γιατρός ούτε επιστήμονας για να πεις ότι είναι αθώο.....το ξέρεις ότι τα σταγονίδια νερού κάνουν αποδεδειγμένα σπηλαίωση στους πνεύμονες? μηχανικός είμαι και τα ξέρω απο το μάθημα του κλιματισμού και σχετικά με τους κανονισμούς για ψύξη με ψεκασμό νερού σε χώρους,αν για κάποιο λόγο ο ατμός υγροποιηθεί κάνει το ίδιο στους πνεύμονες,δεν ξέρω αν γίνεται αλλά αν γίνεται ΤΟΝ ΗΠΙΕΣ ,μην λέτε πράγματα που καλά καλά δεν ξέρουμε αν γίνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν 2016 μπορείς να κόψεις το τσιγαρο.εχει βγει θεραπια με χαπια.το πολυ σε 4 βδομάδες το εχεις ξεχαση..2 ξαδέρφια μου το έκοψαν φετος.και εγω πρώην καπνιστης.το λοιπόν πλέον υπάρχει ο τρόπος να το κόψεις...αρα σου μένουν 2 επιλογές,η απλα καπνιζης,την τσιγαρια επισημα.η το κόβεις. οτι δήποτε αλλο,Σαν κωστας δεν το δεχομαι.Και για μερικούς μορφωμένους εδω μεσα..οταν δεν ξερεις αυτο που βάζεις στο στωμα σου..τι επίπτωσης εχει..στην υγεια σου!καλύτερα να μην το κάνεις...γιαυτους που υποστηρίζουν το λιβανιστήρι!!ολλα αυτα τα ελαία που εχει μεσα...ειναι βρώσιμα!τα οπια και η ίδιοι λένε ...οτι δεν ξέρουμε ακριβώς τι επίπτωσης που θα εχει ενας που θα κανει χρονια χρηση..!!

 

Η θεραπεία έχει μεγάλη πιθανότητα να προκαλέσει κατάθλιψη με αυτοκτονικές τάσεις.

 

Οι επιλογές μας είναι πιο πολλές και όχι αυτές που ορίζεις εσύ μόνο.

 

Σχεδόν κάθε τι που βάζουμε στο στόμα μας δεν ξέρουμε τι περιέχει εκτός αν εσύ τρως μόνο ότι καλλιεργείς.

 

Δεν έχει μέσα έλαια, το ότι το λέτε "λαδάκι" δεν σημαίνει ότι έχετε και δίκιο. Απαγορεύεται να ατμίσεις έλαια.

 

Βρώσιμο σημαίνει ότι τρώγεται, είναι δηλαδή αρώματα ζαχαροπλαστικής. Αρκετές εταιρίες βγάζουν σιγά σιγά και αρώματα μόνο για ηλεκτρονικό τσιγάρο, ακόμα καλύτερα για εμάς δηλαδή.

 

Κάνε μια προσπάθεια να γράφεις λίγο καλύτερα, ίσως να ξαναδιαβάζεις τι έγραψες, γιατί ο λόγος σου είναι δυσνόητος και κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξεμείνει απο νικοτίνη τις 3 τελευταίες μέρες και περιμένω να έρθει και ατμίζω μηδενική+ άρωμα μιας και φτιάχνω εγώ τα υγρά μου.Δώστε σε έναν καπνιστή να καπνίσει τσιγάρο με μηδενική νικοτίνη και χωρίς όλα τα χημικά,πίσσα κλπ που έχει μέσα.Σε 1  ώρα θα έχει τσακωθεί με όλο τον κόσμο και θα έχει τέτοια νεύρα που δεν θα τον έχει ο τόπος.Τσιγάρο η ατμός η επιλογή είναι δική μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ.

και γω αλλα για καποιο λογο ολοι πιστευουν οτι κανουμε ηλεκτρονικο γιατι ειμαστε πρεζονια νικοτινης και ενω θελουμε να το κοψουμε παρα πολύ δεν ειμαστε αρκετα αντρες.

 

αν για καποιο λογο δεν ειχα προσβαση πλεον σε ηλεκτρονικο θα ξανακαπνιζα. γιατι απλα μου αρεσει. πολλές μερες τις ζωης μου περασαν χωρις να κανω ουτε ενα ενω τα ειχα πανω μου ολο το 24ωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[on topic]

το να ατμιζεις μεσα σε αεροπλανα και κλειστους χωρους ειναι μαλακια.

done with that.

[/on topic]

 

[off topic]

 

Ρε μάγκες.δεν είπα να το κόψετε, ούτε σας λέω τι να κάνετε.

Αν θέλεις να καπνίσεις, κάπνισε. Αν έχεις στέρηση (νικοτίνης) πάρε τσίχλα. Αν έχεις άγχος από το κόψιοβρες ένα αγχολυτικό (ότι μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή). Αν προσπαθείς να το κόψεις με αυτές τις χαζομάρες, απλά χάνεις τον καιρό σου. Το πρόβλημα με το τσιγάρο είναι διπλό. Από τη μια είναι η νικοτίνη, από την άλλη είναι η συνήθεια της κίνησης.

Αν ατμίζεις γιατί το γουστάρεις (που δεν νομίζω να το κάνει κανένας αυτό) κάντο αλλά όχι σε αεροπλάνα.

Αν έχεις ζόρια και άγχος τότε κάπνιζε όσο θέλεις αλλά αυτό δε λύνει κανένα πρόβλημα και το ξέρουμε όλοι αυτό.

το πως θα χειριστει ο καθενας την απεξαρτηση του απο το τσιγαρο , ειναι προσωπικο θεμα.

δεν μπορεις να κρινεις το γιατι επιλεγω ηλεκτρονικο , εναντι καποιου αλλου τροπου.

 

το αν θα κοψεις το τσιγαρο , δεν σημαινει οτι θες να κοψεις και την νικοτινη.

αν θες να κοψεις και τα 2 μπορεις. και το ηλεκτρονικο ειναι πολυ πιο ευκολο να κοπει. μπορω να σου το πω ο ιδιος που καπνιζα 1 καπνο την μερα (20g).

αν θες να κανεις ηλεκτρονικο μονο για να παιρνεις την νικοτινη , με γεια σου με χαρα σου. ποιος ειμαι εγω που θα σου πω τι και πως θα το κανεις.

αν θες να κανεις ηλεκτρονικο για να γουσταρεις με τις γευσεις χωρις να εισαι καπνιστης , ειναι βλακια. οποιος το ξεκιναει μονο και μονο γι αυτο καλυτερα να μην το ξεκινησει καθολου.

 

btw , ατμιζω γιατι γουσταρω. και αυτο ειναι το κλειδι νομιζω για να το κοψεις. μου αρεσει , αλλα δεν παθιαζομαι , ουτε το ψαχνω ολη μερα οπως εκανα με τα τσιγαρα.

και γιατι λες οτι ειναι βλακια οταν δεν εχεις κατανοησει πως λειτουργει στην πλειοψηφια  των ατμιστων?ποιος σου ειπε οτι χανω τον καιρο μου??

 

αληθεια , εσυ καπνισες ποτε / καπνιζεις?

 

[/off topic]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τσιγαρο για μενα κοβεται μαχαιρι. οπως και το εκοψα. η ιστορια για το ηλεκτρονικο εμενα δεν με πειθει. θεωρω οτι οταν περασουν αρκετα χρονια ερευνων και θα υπαρχει δειγμα χρονια καπνιστων ηλεκτρονικου τσιγαρου θα φανει οτι μπορει να ειναι και χειροτερη η ζημια απο τον ατμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες εσενα δεν σε πειθει, σε τι το στηριζεις; Σε διαισθηση; Οταν λες οτι "θεωρεις" πως "σε αρκετα χρονια ερευνων" -παρεμπιπτοντως εχουν περασει ηδη 9 απο την εφευρεση της συγχρονης μορφης του ηλεκτρονικου τσιγαρου και μεχρι τωρα οι ερευνες εχουν δειξει πως το η.τ. ειναι 95% λιγοτερο βλαβερο απο το τσιγαρο- θα αποδειχθει οτι ο ατμος κανει πιο μεγαλη ακομα ζημια και απο τον καπνο, που το στηριζεις επισης?

 

Το οτι με το που ενας ανθρωπος αρχισει το "εξαιρετικα βλαβερο ηλεκτρονικο τσιγαρο" αρχιζει η καμπη επιστροφης της γευσης,οσφρησης, αντοχης, ανασας,απωλειας τσιγαροβηχα και σταδιακη εξαφανιση εκεινου του ευχαριστου μισαωρου που περνανε οι καπνιστες στην τουαλετα σκυμμενοι πανω απο τον νιπτηρα αδειαζοντας τα σωθικα τους και ξεφορτωνοντας - με συγχωρεις για τη λεξη - πρασινοχλεπες, δεν σημαινει για σενα τιποτα;

 

Επισης ακουω συνεχεια την καραμελα η το κοβεις μαχαιρι η αμα δεν εχεις τα κοτσια αστο.

Δηλαδη ρε παιδες αν καποιος που εχει λιωσει στα σουβλακια και τις πιτσες και εχει χαλασει την υγεια του παει σε διατροφολογο και δεν μπορει ο ανθρωπος να αρχισει την επομενη μερα ακριβως τις μοσχαρισιες μπριζολες, δεν θα τον αρχισει ο/η διατροφολογος απο την χοιρινη μπριζολα για να φτασει στη μοσχαρισια και να του εμφυσησει σταδιακα μιας υγιενη διατροφικη φιλοσοφια; Θα του πει χεστο μεγαλε; Αν εχεις τα κοτσια αρχιζεις απο σημερα σαλατες και κουακερ αλλιως μην το ζοριζεις.

 

Δεν ειναι τοσο μονοδιαστατα τα πραγματα ρε παιδια. Ας βοηθησουμε ο ενας τον αλλον να βελτιωθουμε, μην τρωγομαστε αναμεταξυ μας..

 

Και να αδερφε μου που μαθαμε να κουβεντιαζουμε, ησυχα, ησυχα, ησυχα κι απλα, που ελεγε κι ο Ξυλουρης..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους απαγορεύτηκε το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μετά απο 15 χρόνια καπνιστής, είμαι φανατικός αντικαπνιστής απο  μέσα Φεβρουαρίου. Επίσης είμαι βίγκαν, ξεκίνησα κρόσφιτ, βρήκα κοπέλα και είμαι καλά.

ξεχασες να πεις οτι εισαι Γερμανος και μηχανικος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...