Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την οθόνη κινητου


GeorgeKatsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια, ειμαι νεος στο community και αν και εψαξα για παρομοιο thread δεν βρηκα κατι οποτε δημιουργω νεο, αν ειμαι σε λαθος στηλη παρακαλω ενημερωστε με να το μετακινησω!  :-D  

Ξεκινώντας, η συσκευη μου ειναι Huawei Honor 6 με λειτουργικο συστημα Developer Marshmallow. Τις ημερες που υπαρχει υγρασια στην ατμοσφαιρα παρατηρω μια απαλη γραμμη υγρασιας στο αριστερο τμημα της οθονης του τηλεφωνου, οπως φαινεται στην φωτογραφια που επισυναπτω. Δεν επηρεαζει ουτε την επιδοση του τηλεφωνου, ουτε την αισθητικη του,απλα αν το παρατηρησει κανεις δυσκολα το αγνοει στο μελλον  :angry:  Δοκιμασα το κλασικο κολπο με το ρυζι αλλα δεν ειχα καποιο αποτελεσμα. Να προσθεσω οτι το τηλεφωνο ειναι συμπαγες,συνεπως η μπαταρια δεν αποσπαται. Έχετε καποια λυση κατα νου; Ευχαριστω εκ των προτερων! 

post-385658-0-72725800-1457258068_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νομίζω σαν να έχει πάρει "αέρα" μεταξύ lcd & digitizer στο σημείο εκείνο,και έχει μαζέψει σκόνη..

το τηλ είναι καινούριο;;(1ο χέρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό το έχεις το τηλέφωνο έχει εγγύηση; Δε σου έχει πέσει σε τίποτα νερά έτσι;

Το καλοκαιρι θα κλεισει μια διετια. Νερό είχε πεσει μονο μια φορα, οχι σημαντικη ποσοτητα, αλλα δεν μου προκαλεσε κανενα προβλημα τοτε. Αυτη η λεπτη γραμμη εμφανιστηκε καποιους μηνες μετα. Το περιεργο ειναι οτι κατα τη διαρκεια της ημερας δεν υπαρχει, ειναι διακριτή μονο το βραδυ που πεφτει αισθητα η θερμοκρασια και υπαρχει υγρασια.

εγώ νομίζω σαν να έχει πάρει "αέρα" μεταξύ lcd & digitizer στο σημείο εκείνο,και έχει μαζέψει σκόνη..

το τηλ είναι καινούριο;;(1ο χέρι)

 Ναι ναι είναι πρωτο χερι, το ειχα φερει απο την Oppomart οταν ειχε ανακοινωθει. Αν έχει συμβει κατι τετοιο, υπαρχει τροπος να το καθαρισω χωρις να το αποσυναρμολογησω τελειως; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έκανες δουλειά με κανένα πιστόλι θερμού αέρα για να το στεγνώσεις. Με προσοχή μόνο γιατί αν το θερμάνεις θα μαλακώσει η κόλλα του γυαλιού της οθόνης συ και αν δε προσέξεις μπορεί να το βγάλεις κατά λάθος.


Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που αναφέρεις ότι η υγρασία εμφανίζεται από το βράδυ και μετά.


Όταν το χρησιμοποιείς σε κανένα παιχνίδι λογικά έστω και λίγο θα ζεσταίνεται, αν είναι βράδυ έχεις δοκιμάσει να παίξεις κανένα παιχνίδι να δεις αν η υγρασία εξαφανίζεται ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έκανες δουλειά με κανένα πιστόλι θερμού αέρα για να το στεγνώσεις. Με προσοχή μόνο γιατί αν το θερμάνεις θα μαλακώσει η κόλλα του γυαλιού της οθόνης συ και αν δε προσέξεις μπορεί να το βγάλεις κατά λάθος.

Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που αναφέρεις ότι η υγρασία εμφανίζεται από το βράδυ και μετά.

Όταν το χρησιμοποιείς σε κανένα παιχνίδι λογικά έστω και λίγο θα ζεσταίνεται, αν είναι βράδυ έχεις δοκιμάσει να παίξεις κανένα παιχνίδι να δεις αν η υγρασία εξαφανίζεται ή όχι;

Μάλλον δεν ημουν αρκετα συγκεκριμενος.. Γενικα το προβλημα εμφανίζεται σε περιβαλλον με κρυο και υγρασια, για αυτο και ανεφερα το βραδυ σαν παραδειγμα. Πραγματι οταν το τηλεφωνο ζεσταινεται απο την χρηση κατα τη διαρκεια της ημερας η της νυχτας δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδιάβροχη αυτή η συσκευή; Όταν εμφανιστεί δοκίμασε να το ζεστάνεις με πιστόλι όπως σου είπα και πιο πάνω.


Σε ρωτάω αν είναι αδιάβροχο γιατί το μόνο που σκέφτομαι είναι με κάποιο τρόπο να έχει πάρει κάποια υγρασία μέσα και αν ήταν αδιάβροχο επειδή θα ήταν στεγανοποιημένο δε θα μπορούσε να στεγνώσει εύκολα. Μάλλον την υγρασία την έχει πάρει από όταν έπεσε το νερό που είπες πιο πάνω. Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.


Το καλό είναι ότι δεν έχει επηρεάσει τη λειτουργία του τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδιάβροχη αυτή η συσκευή; Όταν εμφανιστεί δοκίμασε να το ζεστάνεις με πιστόλι όπως σου είπα και πιο πάνω.

Σε ρωτάω αν είναι αδιάβροχο γιατί το μόνο που σκέφτομαι είναι με κάποιο τρόπο να έχει πάρει κάποια υγρασία μέσα και αν ήταν αδιάβροχο επειδή θα ήταν στεγανοποιημένο δε θα μπορούσε να στεγνώσει εύκολα. Μάλλον την υγρασία την έχει πάρει από όταν έπεσε το νερό που είπες πιο πάνω. Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.

Το καλό είναι ότι δεν έχει επηρεάσει τη λειτουργία του τηλεφώνου.

Δεν ειναι στεγανοποιημενο, οποτε προφανως μπορω να το δοκιμασω! Φοβαμαι μονο μην προκαλεσει αλλα προβληματα η θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο θα το κλείσεις για να κάνεις αυτή τη δουλειά και θα το αφήσεις να κρυώσει πριν το ανοίξεις. Όσο για τη θερμοκρασία δε χρειάζεται να το έχεις συνέχεια από πάνω χωρίς να το βγάζεις καθόλου, σιγά σιγά με υπομονή θα το στεγνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αέρας δε θα μπορούσε να έχει μπει και να μείνει μέσα γιατί όπως είπαμε και παραπάνω δεν είναι στεγανοποιημένο οπότε κάποια στιγμή θα έβγαινε προς τα έξω. Επίσης πως θα μπορούσε ο αέρας να δικαιολογήσει τις φουσκάλες που φαίνονται από την υγρασία;


Μια δοκιμή ίσως λύσει το πρόβλημα σου. Το κακό με τη περίπτωση σου είναι ότι καμία εγγύηση δε πρόκειται να σε καλύψει γιατί δε πρόκειται να πιστέψει πως δε σου έπεσε σε νερό ή ότι έστω με κάποιο άλλο τρόπο το έχεις κάνει εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αέρας δε θα μπορούσε να έχει μπει και να μείνει μέσα γιατί όπως είπαμε και παραπάνω δεν είναι στεγανοποιημένο οπότε κάποια στιγμή θα έβγαινε προς τα έξω. Επίσης πως θα μπορούσε ο αέρας να δικαιολογήσει τις φουσκάλες που φαίνονται από την υγρασία;

 

Μια δοκιμή ίσως λύσει το πρόβλημα σου. Το κακό με τη περίπτωση σου είναι ότι καμία εγγύηση δε πρόκειται να σε καλύψει γιατί δε πρόκειται να πιστέψει πως δε σου έπεσε σε νερό ή ότι έστω με κάποιο άλλο τρόπο το έχεις κάνει εσύ...

Για την ακρίβεια αμφιβάλλω αν η εγγύηση καλύπτει γενικά την πτώση νερού στο τηλέφωνο. Δοκίμασα ήδη την λύση σου και ήδη φαίνεται η κατάσταση να είναι καλύτερη, θα το δοκιμάζω σταδιακά μέχρι να υποχωρήσει τελείως,ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρω οτι έχει πάρει "αέρα" εννοώ,ότι έχει αποκολληθεί το touch απο την οθόνη lcd.

Είναι εύκολο να γίνει ΑΝ δεν είναι κολλημένη με ενδιάμεση κόλλα π.χ βλέπε samsung.

Το νερό έχει παίξει τον ρόλο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρω οτι έχει πάρει "αέρα" εννοώ,ότι έχει αποκολληθεί το touch απο την οθόνη lcd.

Είναι εύκολο να γίνει ΑΝ δεν είναι κολλημένη με ενδιάμεση κόλλα π.χ βλέπε samsung.

Το νερό έχει παίξει τον ρόλο του.

Από την στιγμή που δεν βλέπω κάποια εμφανή βίδα που μπορεί να αφαιρεθεί για να το τσεκάρω, πως ανοίγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν βλέπω κάποια εμφανή βίδα που μπορεί να αφαιρεθεί για να το τσεκάρω, πως ανοίγει;

δεν θέλεις να σφίξεις κάποια βίδα,αυτό περιμετρικά έχει πλαίσιο(πατάει το touch).

πάνω απο το πλαίσιο,φαίνεται να έχει ξεκολλήσει,,πρέπει να βγεί και να ξανά κολληθεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...