Προς το περιεχόμενο

vdsl προβλήματα ρεύματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά.

έχω ένα πρόβλημα όπως βλέπετε,πρόσφατα έβαλα vdsl  είχα λίγα mbps ταχύτητα και το τηλέφωνο 

το σταθερό δε λειτουργούσε  και λέω τι να κάνω περνώ τηλ τον οτε.

τους λέω αυτό και αυτό ... μου λέει θα το φτιάξουμε (εγώ εκείνη τη μέρα που το εφτιαξαν δεν ημουν σπίτι ήταν καποιο μέλος της οικογενείας μου) τέλος πάντων από τη χαμηλή ταχύτητα που είχα έπιανα 30 αλλά πληρώνω 50  και λέω γιατί δεν μας βάλανε 50 και μου απαντάει το μέλος της οικογενείας μου  ότι λένε έχει πρόβλημα το ρεύμα και τα καλώδια όποτε να φωνάξετε ηλεκτρολόγο για να τα φτιάξει για να πιάνετε 50

άιντε να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο βρε παιδιά και τη να τον πω οτε μου είπε ότι κάτι χάλασε στο ίντερνετ και δεν πιάνω 50 mbps ?

οποιος ξέρει τι παίζει να πω τον άνθρωπο να με βοηθήσει για να φτιαχτεί το πρόβλημα ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί οτι κι καλωδιώσεις του τηλεφώνου του σπιτιού σου είναι παλιές και θέλουν αλλαγή. Βέβαια κατά πόσο ισχύει αυτό στην περίπτωση σου δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιανουν τα χερια σου 

καταρχην ποσες πριζες εχι το σπιτι αν εχει πανω απο μια που σιγουρα θα εχει πανω απο μια αφηνεις μονο την κεντρικη και βλεπεις ποσο πιανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιανουν τα χερια σου 
καταρχην ποσες πριζες εχι το σπιτι αν εχει πανω απο μια που σιγουρα θα εχει πανω απο μια αφηνεις μονο την κεντρικη και βλεπεις ποσο πιανει 
ναι έχω περισσότερο από μια μπριζα αλλα τι εννοείς να αφήσω την κεντρική ;
Εννοεί οτι κι καλωδιώσεις του τηλεφώνου του σπιτιού σου είναι παλιές και θέλουν αλλαγή. Βέβαια κατά πόσο ισχύει αυτό στην περίπτωση σου δεν ξέρω.
ουτε εγώ ξέρω δεν κοιτάω τέτοια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως εγινε η διαγνωση οτι προκειται για θορυβο απο γειτονικα καλωδια ρευματος και για όχι δομημενη καλωδιωση που δεν ακολουθει τον οδηγο της cyta περι vdsl; Το δευτερο ειναι συνηθως το προβλημα και οχι η ηλεκτρολογικη καλωδιωση του σπιτιου που ενδεχομενως καποιες φορες να γειτνιαζει με την τηλεφωνικη και να δημιουργει θεματα. Επισης αν βλεπεις παντου 50v σε ολα τα ζευγη ραζιμ των πριζων σου ακομα και οταν τα απομονωνεις ολα τοτε οι συνδεσεις εχουν γινει με κλεμες στα κουτια διακλαδωσης και δεν κατεβαινουν μεχρι κατω. Οποτε εκει ο ηλεκτρολογος δεν μπορει να κανει πολλα. Θα πρεπει να φαει το χρωμα η τον σωβα εξαρταται για να δει τι γινεται εκει μεσα. Αν εχεις ραζιμ μεχρι κατω την πριζα κοιτας ποσα ζευγη ερχονται απο εξω μεσα, αν εχεις αστερα η απο την μια στην αλλη η και τα δυο. Και αναλογα πραττεις. Χρειαζεσαι πολυμετρο και wire tracer. Αν εχεις ethernet πισω απο τον τοιχο με κεντρο ελεγχου επισης το φτιαχνεις μονος σου. Σου παρεχει πολλες δυνατοτητες πατεντων το utp. Αν πιανουν τα χερια σου γραψε να σε βοηθησουμε. Εφοσον βεβαια εχει να κανει το προβλημα με την τηλεφωνικη καλωδιωση του σπιτιου και οχι με κατι αλλο.

Επεξ/σία από Lolarikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοω να αφησεις μονο την κεντρικη μπιως καπου εχει βαχυχκυλωμα και σου ριχνει 20 mgbs 

κατάλαβα τη λες όμως δεν ξερω πια πριζα είναι κεντρική 

Πως εγινε η διαγνωση οτι προκειται για θορυβο απο γειτονικα καλωδια ρευματος και για δομημενη καλωδιωση που δεν ακολουθει τον οδηγο της cyta περι vdsl; Το δευτερο ειναι συνηθως το προβλημα και οχι η ηλεκτρολογικη καλωδιωση του σπιτιου που ενδεχομενως καποιες φορες να γειτνιαζει με την τηλεφωνικη και να δημιουργει θεματα. Επισης αν βλεπεις παντου 50v σε ολα τα ζευγη ραζιμ των πριζων σου ακομα και οταν τα απομονωνεις ολα τοτε οι συνδεσεις εχουν γινει με κλεμες στα κουτια διακλαδωσης και δεν κατεβαινουν μεχρι κατω. Οποτε εκει ο ηλεκτρολογος δεν μπορει να κανει πολλα. Θα πρεπει να φαει το χρωμα η τον σωβα εξαρταται για να δει τι γινεται εκει μεσα. Αν εχεις ραζιμ μεχρι κατω την πριζα κοιτας ποσα ζευγη ερχονται απο εξω μεσα, αν εχεις αστερα η απο την μια στην αλλη η και τα δυο. Και αναλογα πραττεις. Χρειαζεσαι πολυμετρο και wire tracer. Αν εχεις ethernet πισω απο τον τοιχο με κεντρο ελεγχου επισης το φτιαχνεις μονος σου. Σου παρεχει πολλες δυνατοτητες πατεντων το utp. Αν πιανουν τα χερια σου γραψε να σε βοηθησουμε. Εφοσον βεβαια εχει να κανει το προβλημα με την τηλεφωνικη καλωδιωση του σπιτιου και οχι με κατι αλλο.

τι να πω θα δω τι θα γίνει με τον ηλεκτρολόγο και αναλόγως θα πράξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Σωστά μήπως παίζει εκεί κάποιος να έχει idsn ?και να κάνει παρεμβολή ?

εγω εχω isdn

Έχε υπόψιν ότι μπορεί να μην ξέρει.

το σκέφτηκα για αυτό θα καλέσω ηλεκτρολόγο δυκτιον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...