Προς το περιεχόμενο

Αγορα pc για ραδιοερασιτεχνικη χρηση και οχι μονο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να φταιξω ενα pc για να τρεχω ραδιοερασιτεχνικα προγραματα, browsing, χρηση γραφειου.

Με ενδιαφερει επεξεργαστικη ισχυ γιατι θα το συνδεω με ενα sdr rtl για αναλυση μεγαλου φασματος συχνοτητων .

Επισης θελω να εχει καπως καλη καρτα ηχου με 2 line in και 2 line out σιγουρα και να μη δημιουργει θορυβο.

Σκληρο δισκο ssd 250 gb,mnhmh 8 gb νομιζω ειναι αρκετα ..θα τρεχω windows 10 και μια διανομη linux για ραδιοερασιτεχνες.

Καρτα γραφικων με 1 gb ραμ ειναι οκ νομιζω αλλα θελω να υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν 2-3 οθονες .

Επισης θελω και οθονη 23-24 hd αν ειναι δυνατων (ισως βρω καμια μεταχειρισμενη) και πληκρτολογιο (φωτιζομενο) και ποντικι. Γενικα θελο να ειναι αθορυβος .Για τα υπολοιπα δεν εχω αποψη καθως εχω να ασχοληθω με pc χρονια και δεν εχω ιδεα τι παιζει (χρηστης Mac) 

Αυτα....Περιμενω προτασεις. 

Ευχαριστω.

 

Ξεχασα να αναφερω για ολα μαζι τιμη 500

Επεξ/σία από carpe_diem_rj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποιες ειναι οι απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ για αυτο που θες να τρεχεις αλλα μου φαινονται πολυ χαμηλο το budget για να μπορει να σου προταθει κατι αξιοπρεπες και με ολα αυτα που ζητας με καλης ποιοτητας κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φταιξω ενα pc για να τρεχω ραδιοερασιτεχνικα προγραματα, browsing, χρηση γραφειου.

Με ενδιαφερει επεξεργαστικη ισχυ γιατι θα το συνδεω με ενα sdr rtl για αναλυση μεγαλου φασματος συχνοτητων .

Επισης θελω να εχει καπως καλη καρτα ηχου με 2 line in και 2 line out σιγουρα και να μη δημιουργει θορυβο.

Σκληρο δισκο ssd 250 gb,mnhmh 8 gb νομιζω ειναι αρκετα ..θα τρεχω windows 10 και μια διανομη linux για ραδιοερασιτεχνες.

Καρτα γραφικων με 1 gb ραμ ειναι οκ νομιζω αλλα θελω να υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν 2-3 οθονες .

Επισης θελω και οθονη 23-24 hd αν ειναι δυνατων (ισως βρω καμια μεταχειρισμενη) και πληκρτολογιο (φωτιζομενο) και ποντικι. Γενικα θελο να ειναι αθορυβος .Για τα υπολοιπα δεν εχω αποψη καθως εχω να ασχοληθω με pc χρονια και δεν εχω ιδεα τι παιζει (χρηστης Mac) 

Αυτα....Περιμενω προτασεις. 

Ευχαριστω.

 

Ξεχασα να αναφερω για ολα μαζι τιμη 500

 

Το sdr rtl δεν απαιτεί επεξεργαστική ισχύ.Μπορεί να δουλέψει ανετότατα και σε  παλιά pc.

 

Για την δουλειά που θες ο ssd είναι πεταμένα λεφτά.

 

Ουσιαστικά αυτό που θες να κάνεις,το κάνεις και με ένα μηχάνημα 5ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω απλά θέλω να έχω μια άνεση. Επίσης επειδή θα το έχω στο γραφείο shack ίσως στρώματα καμία ταινία κλπ. Με αυτά τα δεδομένα μιας και γνωρίζεις από rtl sdr έχεις να προτείνεις συγκεκριμένα? Αν πάω σε κατάστημα θα μου πουλήσουν ότι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε Carpe_Diem_Rj,

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι για το μήνυμα που έγραψες. Μπορεί να μην έχω άδεια ραδιοερασιτέχνη ακόμα, όμως γενικά ό,τιδήποτε έχει να κάνει με τον ραδιοερασιτεχνισμό και ειδικά τα SDR με ενδιαφέρει πάρα πολύ κι άμα έχεις λίγο χρόνο θα ήθελα να συζητήσουμε 2-3 απορίες μου πάνω στα θέματα αυτά.
Όσο για το PC που θέλεις να στήσεις για τέτοιες δουλειές, έχω να προτείνω ας πούμε αυτή τη σύνθεση :

http://www.amazon.co.uk/Sedatech-UC03113F3I8HE-Passive-Cooling-Desktop/dp/B00T6HO66M/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1457348202&sr=8-2&keywords=Sedatech+Mini+pc+passive

Αγόρασα κι εγώ πριν από 6-7 χρόνια υπολογιστή απ' τη συγκεκριμένη γερμανική εταιρεία συναρμολόγησης H/Y κι ακόμα δουλεύει τέλεια.
Τον προτίμησα κυρίως επειδή είναι εντελώς αθόρυβος (δεν υπάρχουν ανεμιστήρες μέσα, έχει εντελώς παθητική ψύξη). Το μηχάνημα που σου προτείνω τώρα είναι κι αυτό με 100% παθητική ψύξη κι από άποψη ισχύος θεωρώ ότι είναι μια χαρά για τη δουλειά που το θέλεις, μιας και θα τρέχει τέλεια προγράμματα όπως το SDR# και το HDSDR.
Άμα γίνεται ας έρθουμε λίγο και στα δικά μου. Τα γράφω έτσι δημόσια, γιατί μπορεί να θελήσει ν' απαντήσει και κάποιος άλλος εκτός από σένα.
Εμένα μ' ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα βραχέα κύματα κι ειδικά το πρότυπο ψηφιακής εκπομπής, το DRM (Digitale Radio Mondiale). Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις άμα έχεις πιάσει ποτέ DRM από Ελλάδα. Αν ναι, ποιο SDR χρησιμοποίησες και προπαντώς ποια κεραία ; Υπάρχουν καλές κεραίες βραχέων που να πιάνουν σχετικά λίγο χώρο πάνω στο γραφείο ; Υπάρχει δέκτης SDR σε μορφή PCI/PCI Express που να μην είναι τόσο ακριβός, όσο π.χ ο WinRadio ; Έσυ προσωπικά ποιο δέκτη και κυρίως ποια κεραία χρησιμοποιείς ;
Μήπως έχεις κανένα WinRadio σε μορφή PCI/PCI-e για να μου πουλήσεις ;
Μέσα στο προφίλ μου στη στήλη MSN, είναι γραμμένο το e-mail μου.
Επιθυμώ να το καταχωρήσεις γιατί πολύ θα ήθελα να γνωρίσω κάποιον για ανταλλαγή απόψεων επί του ραδιοερασιτεχνισμού.

Ευχαριστώ πάρα πολύ και περιμένω την απάντησή σου με μργάλο ενδιαφέρον,
Φιλικά,
Ο Άσπρος Γάτος
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Carpe_Diem_Rj, δεν έχω καθόλου facebook. Μόνο απλό email το οποίο είναι ως εξής :

 

τριανταοκτώ μηδέν εννιά τρία δέκαενιά παπάκι gmail τελεία κομ.

 

Το γράφω έτσι για να μην το τσακώσουν οι spammers.

 

Είναι γραμμένο και στο προφίλ μου, εκεί που λέει MSN.

 

Περιμένω με ενδιαφέρον να μου γράψεις,

 

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω απλά θέλω να έχω μια άνεση. Επίσης επειδή θα το έχω στο γραφείο shack ίσως στρώματα καμία ταινία κλπ. Με αυτά τα δεδομένα μιας και γνωρίζεις από rtl sdr έχεις να προτείνεις συγκεκριμένα? Αν πάω σε κατάστημα θα μου πουλήσουν ότι θέλουν.

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το rtl sdr; Επίσης τι κεραία πρόκειται να χρησιμοποιήσεις;
 
 
Υπάρχει κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών που οι πωλητές γνωρίζουν τι εστί rtl sdr ή νομίζεις
οτι τα καταστήματα ραδιοερασιτεχνισμού γνωρίζουν;
 
Ακόμη και να γνωρίζει κάποιος ιδιοκτήτης καταστήματος ραδιοερασιτεχνικού εξοπλισμού είναι δυνατόν
να σου πουλήσει ένα φλασάκι που κάνει 15-20 ευρώ αντί έναν πομποδέκτη φορητό ή βάσεως;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια discone αλλα υπαρχει δυνατοτητα να μπουν πολλες κεραιες επανω. 

 

Αν θες να κάνεις καλή δουλειά θα ξεκινήσεις από μια diamond 510 και μετά αν δεν σε καλύπτει σε λήψη θα πας σε κατευθυντική μεγαλύτερης απολαβής.

 

Για αρχή δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή από την 510.Είναι προσιτή και μπορείς να κάνεις λήψη από τα 21 Mhz ως και τα Ghz.Δηλαδή τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά σε όλο το φάσμα λήψης των sdr rtl.

 

Επιπλέον,τι απόσταση θα έχει η κεραία σου από το sdr rtl και τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...