Προς το περιεχόμενο

Ποσα Watt?


Zombistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα παρολο που εχω ξεσκισει το ιντερνετ σε Calculators,forums κτλπ.

Ποσα Watt χρειαζονται για αυτο το συστημα? Ισως να μην υπαρχει ακριβης απαντηση αλλα θα ηθελα να δω προτασεις για τροφοδοτικα.Αυτην την στιγμη εχω το Vs550 της Corsair.Αλλα δεν ξερω αν θα αντεξει την 970 και τον 4690k μαζι.

i5-4690k

Gtx 970

8Gb ram

2 ΗDD

3x80mm Φανακια με 2 απο αυτα Led.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A dedicated single +12V rail offers maximum compatibility with the latest components

 

Άντε και του χρόνου..

 

504 βατ βγάζει στα 12 βολτ,αντέχει.

Αλλά πέτα το,και πάρε κανένα της προκοπής.Χάλι τα vs.

 

EDIT...ώπα ώπα...3 ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΜΕ ΛΕΝΤ;;;;

+3 βατ .. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα βγαζει περιπου 450-500w εγω θα σου προτεινα ενα 650αρι ετσι ωστε εαν αγορασεις καινουργια καρτα/επεξεργαστη να μην σου χρειαζεται παλι καινουργιο.

 

Το τροφοδοτικο που σου προτεινω:EVGA SUPERNOVA G2 650W

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα βγαζει περιπου 450-500w εγω θα σου προτεινα ενα 650αρι ετσι ωστε εαν αγορασεις καινουργια καρτα/επεξεργαστη να μην σου χρειαζεται παλι καινουργιο.

 

Το τροφοδοτικο που σου προτεινω:EVGA SUPERNOVA G2 650W

Max κανά 400άρι αλλά ναι για να μην στροφάρει και το fan αρκετά με ένα ποιοτικό 650άρι θα είναι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις οβερκλοκ τον επεξεργαστη σιγουρα αντεχει "πιθανον ακομα και με οβερκλοκ"

απλα το θεμα ειναι οτι οσο περισσοτερο ζοριζεται το τροφοδοτικο τοσο μεγαλυτερη η θερμοκρασια του 

= περισσοτερες στροφες ο ανεμιστηρας του 

= περισσοτερος θορυβος

και φυσικα μικροτερος μεσος ορος ζωης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου λεω κρατα το, εγγυηση εχει οποτε και να καει δεν μαμιεται. Που δεν θα καει αλλα ακομα και στα 600 αν δεν δουλευει (που εχει αερα απο τα 550 στα 600 ανετα) θα κλεισει απλα!

 

Μαζι του στο 0.0001% να καει, δεν θα καψει τιποτα.

Δεν σε βιαζει η αλλαγη, μην λεμε υπερβολες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου λεω κρατα το, εγγυηση εχει οποτε και να καει δεν μαμιεται. Που δεν θα καει αλλα ακομα και στα 600 αν δεν δουλευει (που εχει αερα απο τα 550 στα 600 ανετα) θα κλεισει απλα!

 

Μαζι του στο 0.0001% να καει, δεν θα καψει τιποτα.

Δεν σε βιαζει η αλλαγη, μην λεμε υπερβολες!

Αυτο σκεφτομουν και εγω φιλε...πιστευω οτι δεν θα υπαρξει το παραμικρο προβλημα...αν δεν πειραξω τιποτα απο ρευματα και τα λοιπα ειμαι μια χαρα σε Stock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν αντέχει. Αντέχει και τα Watts και το Amperage. Εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα αυτό το τροφοδοτικό σε τέτοιο καλό συστηματάκι. Αν υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή, καλό είναι να γίνει. Αν δεν υπάρχει, πάντως με την πρώτη ευκαιρία θα το άλλαζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά δεν είναι και για κλάματα, έτσι όπως το εμφανίζετε είναι λες και έχει κανένα τούβλο-χ. Εντάξει σίγουρα δεν είναι για πολλά αλλά όχι και τόσο τραγικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απο τα καλύτερα σε αντοχή στον χρόνο, αλλά αν δείτε review σε σταθερότητα και ripple suppression σκίζει ;)

 

Εγώ στο VS450 είχα φορτώσει ώς και Q6600 και 4870Χ2!  :shock: Kαι δεν έκανε κιχ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θελω να μαθω...αν μπορει για 6-12 μηνες να σηκωσει το συστημα μου σε απλες χρησεις...Casual Gaming...Και μετα να το αλλαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι το τροφοδοτικό είναι μάπα ούτε ότι δεν φτάνει το wattage ή το amperage. Η VS σειρά της Corsair προορίζεται για χαμηλού κόστους καθημερινά συστηματάκια του σπιτιού ή της δουλειάς που έχουν απλά υλικά πάνω και όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις (και που αν σου χαλάσει κάποιο από τα κομμάτια δεν χάνεις και τίποτα το φοβερό).

 

Μη βλέπουμε όμως μόνο την απαιτούμενη ισχύ και το ρεύμα που μπορεί να δώσει ένα psu. Είναι και η ποιότητα του ρεύματος και το κόστος του hardware που βάζεις επάνω και που ρισκάρεις.

 

Εγώ προσωπικά υλικά όπως 4690Κ και gtx970 δεν θα τα τροφοδοτούσα με τέτοιο psu. Αυτό είπα. Οι φτηνές σειρές psu έχουν φτηνότερα και λιγότερο ανθεκτικά υλικά, το οποίο σημαίνει χειρότερο φιλτράρισμα του ρεύματος που πάει στο μηχάνημα και πιό γρήγορη φθορά και του τροφοδοτικού, αλλά και των εξαρτημάτων που τροφοδοτεί, εξού και η μικρότερη εγγύηση.

 

Και οι σειρές VS και CX της Corsair βγήκαν αρκετά ζημιάρικες μέχρι τώρα. Άρα, υπάρχει και μεγαλύτερο ρίσκο με στατιστικές πλέον.

 

Ο TS θα αποφασίσει αν θα το πάρει το ρίσκο και για πόσο καιρό. Είναι σοφό, κατά την γνώμη μου, να το βάλει στο πρόγραμμα για αλλαγή, όπως είδα ότι θα κάνει τελικά, και είναι σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακριβως τα ιδια specs. Εχω κανει overclock και τρεχει στα 4,8GHz μαζι με την evo15 της arctic (λογω του OC) και με 550αρι τροφοδοτικο 5ετιας δεν καταλαβαινει χριστο! Το τροφοδοτικο ειναι της coοlermaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...