Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους, η Sony μοιράζει δωρεάν κωδικούς για παιχνίδια λόγω του hacking του 2011


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχουν περάσει σχεδόν πέντε χρόνια από τότε που οι υπηρεσίες του PlayStation (PlayStation Network) σταμάτησαν να λειτουργούν για 23 ημέρες εξαιτίας μίας πρωτοφανούς επίθεσης από χάκερς σε κομβικά σημεία των υποδομών του, η Ιαπωνική εταιρεία έστω και καθυστερημένα αποζημιώνει τους χρήστες.

Αν είστε ένας από τους 70 εκατομμύρια πελάτες της Sony, που επηρεάστηκαν από το hacking στις υπηρεσίες της εταιρείας PlayStation Network, Qriocity ή Sony Online Entertainment, τότε καλό θα ήταν να ελέγξετε το inbox σας.

 

Από τις 2 Μαρτίου, η Sony αποζημιώνει τους χρήστες που επηρεάστηκαν από το hack και είχαν λογαριασμό στις υπηρεσίες PlayStation Network, Qriocity ή Sony Online Entertainment καθώς και για την υπομονή τους για τις 23 ημέρες που οι υπηρεσίες παρέμειναν offline.

 

Η αποζημίωση (περίπου $2,75 εκατομμύρια) είναι το αποτέλεσμα μίας συλλογικής αγωγής που κατατέθηκε ενάντια στην Ιαπωνική εταιρεία το 2014. Η Sony προσφέρει δωρεάν κωδικούς download για ένα αριθμό παιχνιδιών για τις κονσόλες PlayStation 3, PlayStation Vita και PSP καθώς και μία σειρά από themes. Οι κωδικοί που λαμβάνουν οι χρήστες εξαρτώνται από τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούσαν την περίοδο της επίθεσης και στην λίστα περιλαμβάνονται τίτλοι όπως τα inFamous, LittleBigPlanet, God of War HD Collection κ.ά.

 

Link.png Site: Engadget

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 2014 μειναμε 15 μερες χωρις psn σε περιοδο γιορτων μαλιστα που ειχαμε και την ευκαιρια να παιξουμε λιγο παραπανω και μας εδωσαν 5 μερες + στην ηδη πληρωμενη συνδρομη.

Δικαια πραγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που θα τους παρουμε το κωδικους για τα παιχνιδια?

" τότε καλό θα ήταν να ελέγξετε το inbox σας."

Παντως αν θυμαμαι καλα,δεν ηταν 23 μερες,αλλα κατι λιγοτερο απο 2 μηνες.... 'Η ισως να ηταν μεγαλος ο εθισμος μου....lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχουν ήδη δώσει games για αυτό το λόγο? (όχι πως με χαλάει) Θυμάμαι είχα τσιμπήσει ένα LittleBigPlanet και ένα άλλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν κατάλαβα; Το 2011 είχε γίνει το γνωστό hacking για 23 μέρες, ακυρώθηκαν προληπτικά όλες οι πιστωτικές κάρτες που ήταν περασμένες σε λογαριασμούς sony, η sony έδωσε αμέσως δωρεάν 1 μήνα παράταση σε όλες τις συνδρομές psn και επιλογή 2 δωρεάν παιχνιδιών για το ps3. Το ξέρω γιατί πήρα κι εγώ 2 παιχνίδια δωρεάν (είχα επιλέξει το infamous και το Ratchet & Clank Future: Quest for Booty.
US: http://www.afterdawn.com/news/article.cfm/2011/05/17/sony_lists_free_game_compensation_available_to_u_s_psn_gamers
EUROPE: http://www.wired.com/2011/05/psn-hack-welcome-back/

Απ' ότι είδα, η ίδια είδηση κυκλοφόρησε και το 2014 και το 2015 και το 2016! Εγώ πάντως αποζημειώθηκα το 2011.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" τότε καλό θα ήταν να ελέγξετε το inbox σας."

Παντως αν θυμαμαι καλα,δεν ηταν 23 μερες,αλλα κατι λιγοτερο απο 2 μηνες.... 'Η ισως να ηταν μεγαλος ο εθισμος μου....lol

Και εγω  2 μηνες θυμαμαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ παιχνιδια που λεει το αρθρο τα ειχα κατεβασει τοτε δωρεαν, μαζι με ενα μηνα plus.

Καποια βλαβη εχει το matrix.

Μαλιστα θυμαμαι τα ειχε δωσει σε ολους 2/5 και ειχαμε μπει ολοι τοτε με διπλα/τριπλα accounts και τα κατεβασαμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι θυμάστε ότι τότε μας είχαν δώσει (γιατί όντως μας είχαν δώσει) τζάμπα παιχνίδια, καλά θυμάστε... Ασχέτως τι λέει η "είδηση", στη πηγή (Engadget) το λέει ξεκάθαρα:

 

"What you can claim depends on which services you were signed up to at the time of the attack and the choices you made at the start of last year. If you grabbed a free game as part of Sony's "Welcome Back" promotionshortly after the attack, you'll get one more, if not, you can pick two up now"

 

Eπίσης, για όσους αναρωτιούνται "γιατί και άλλα παιχνίδια;" μπορείτε να δείτε εδώ το γιατί... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...