Προς το περιεχόμενο

Τέλος η εφαρμογή του Skype από τα έξυπνα μενού των τηλεοράσεων


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως όλα δείχνουν, η Microsoft θα διακόψει την υποστήριξη των εφαρμογών του Skype για τηλεοράσεις. Από τον ερχόμενο Ιούνιο, το Skype για τηλεοράσεις δεν θα υποστηρίζεται σε μοντέλα εταιρειών όπως η Samsung, η LG, η Sony, η Panasonic, η Sharp, η Toshiba, η Philips και άλλες.

Η Microsoft ανακοίνωσε τις αλλαγές στη σελίδα υποστήριξης του Skype, δηλώνοντας ότι ορισμένοι κατασκευαστές τηλεοράσεων ενδέχεται να αφαιρέσουν την εφαρμογή του Skype από κάποια ή από όλα τα μοντέλα τους.

 

Η Microsoft υποστηρίζει ότι η εν λόγω εξέλιξη οφείλεται στις φορητές συσκευές, καθώς ολοένα και περισσότεροι χρήστες χρησιμοποιούν το Skype από το κινητό και το tablet τους, ακόμη και όταν βρίσκονται στο σαλόνι τους.

 

Για τον λόγο αυτό, η εταιρεία επέλεξε να δώσει προτεραιότητα στις πλατφόρμες που προτιμά η πλειοψηφία των χρηστών, ενώ παράλληλα θα εξακολουθήσει να υποστηρίζει τις βασικές λειτουργίες του Skype για τηλεοράσεις για όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Από ότι φαίνεται λοιπόν, το Skype for TV θα εξακολουθήσει να λειτουργεί σε αρκετές τηλεοράσεις και μετά τον Ιούνιο, όμως η αφαίρεση της εφαρμογής από ορισμένους κατασκευαστές και η έλλειψη υποστήριξης από τη Microsoft θα οδηγήσουν, αργά ή γρήγορα, στην εξαφάνισή του.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι γιατί ήταν killer feature στις smart tv και μας χάλασε τώρα...

 

:P

Ναι άλλα αν πας να αγοράσεις smart tv σου λένε να πάρεις και μια κάμερα για το skype. Ελπίζω τουλάχιστον  οι κάμερες των τηλεοράσεων να είναι συμβατές με Laptops/PCs, κρίνα να πάνε χαμένες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα παει η MS.

-Σκoτωνει τα Windows Phones.

-Surface pro αηδιες πανακριβα.

-Σκoτωνει το skype στις tv. Γενικοτερα το skype αφου δεν το χρησιμοποιουν πολλοι πια, οσο παλιοτερα.

-Αναγκαστικες αναβαθμησεις σε Windows 10. (και εγω δεκαρια εχω και τα γουσταρω, αλλα πες το σε καποιον που δουλευει cubase με plug ins τι του εκανε το αυτοματο update).

-Μονο το office της εχει μεινει που λειτουργει καλυτερα σε android/iOs.

:-(

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να έρθει και σε όλες τις κλειστές πλατφόρμες που χρησιμοποιούν οι τηλεοράσεις. Έχουν καμιά 500αριά apps στα store τους, βάζουν και ότι hardware έχει περισέψει από smartphones και κάνουν μάρκετινγκ.

 

Ας βγάλουν smart TVs με windows, android κλπ. και hardware που μπορεί να ψυχθεί σε μια συσκευή του μεγέθους (i7/i5 των 45W κλπ.) να λειτουργούν ως PC για το σαλόνι. Όχι αυτό το άθλιο πράγμα που υπάρχει μόνο και μόνο για να ανεβάζει 100€ και βάλε την τιμή.

 

Και άντε σε τηλεοράσεις των 400€. Αλλά και των 5000€ οι τηλεοράσεις το ίδιο πράγμα έχουν...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι άλλα αν πας να αγοράσεις smart tv σου λένε να πάρεις και μια κάμερα για το skype. Ελπίζω τουλάχιστον  οι κάμερες των τηλεοράσεων να είναι συμβατές με Laptops/PCs, κρίνα να πάνε χαμένες. 

 

ποτέ κανείς.

 

πέρα απ' την πλάκα, ούτε που μου το έχουν προτείνει αυτό. Και ψωνίζω τις τηλεοράσεις μου από Πλαίσιο (#yolo), όπου το cross-selling και το up-selling πάει σύννεφο.

 

Γενικά νομίζω το θέμα skype και τηλεόραση δεν πήρε τα πάνω του, και όπως υποστηρίζει η MS, περισσότερο από tablets μπαίνει στο skype πλέον ο κόσμος στο σαλόνι του.

 

Τώρα, εντάξει, οι τελεολογικές και τραγικές Πυθίες τύπου "ΚΛΕΙΝΕΙ Η MICROSOFT" "ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΤΑΙΡΙΑ" κτλ επειδή σταματάει την ανάπτυξη ενός προϊόντος πιθανώς για να επικεντρωθεί σε κάτι άλλο είναι απλά γραφικές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επιστρεψει σιγα σιγα η Microsoft και οποια Microsoft στο αρχικο της πεδιο, εκει που ειναι καλη και ας αφησει skype και τα μαιπ γιατι μας τα εχουν κανει ολα σαν την μαπα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι άλλα αν πας να αγοράσεις smart tv σου λένε να πάρεις και μια κάμερα για το skype. Ελπίζω τουλάχιστον  οι κάμερες των τηλεοράσεων να είναι συμβατές με Laptops/PCs, κρίνα να πάνε χαμένες. 

Δεν είναι συμβατές με PC οι κάμερες για TV τουλάχιστον όχι της Samsung που εχω δοκιμάσει.

Κριμα παντος εκανα αγορα smart tv με Skype + καμερα για τους γονεις μου που  ηθελαν  βιντεοκληση για εξωτερικο με ευκολο τροπο. Όλα από την άνεση του σαλονιού σε Μεγάλη οθόνη για να τα βλέπουνε και χωρείς γυαλιά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα παει η MS.

-Σκoτωνει τα Windows Phones.

-Surface pro αηδιες πανακριβα.

-Σκoτωνει το skype στις tv. Γενικοτερα το skype αφου δεν το χρησιμοποιουν πολλοι πια, οσο παλιοτερα.

-Αναγκαστικες αναβαθμησεις σε Windows 10. (και εγω δεκαρια εχω και τα γουσταρω, αλλα πες το σε καποιον που δουλευει cubase με plug ins τι του εκανε το αυτοματο update).

-Μονο το office της εχει μεινει που λειτουργει καλυτερα σε android/iOs.

:-(

Και μας ακυρώνει και παιχνίδια από πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...