Προς το περιεχόμενο

Google: Δοκιμαστική έκδοση του Android N από σήμερα, με προγραμματιζόμενη κυκλοφορία το καλοκαίρι


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εννοειται.

Aπο που βγαζεις συμπερασμα οτι θα την παρει  ? το nexus 4 σταματησε στην LP οποτε λογικα το 5 τελειωνει στην Μ (βασικα στη Μ ελεγαν οτι θα την παρει επισημα και το 4ari αλλα τελικα δεν την πηρε - επισημα τουλαχιστον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τρομερή εξέλιξη η προσθήκη Split Screen και fingerprint sensor σε διάστημα 2 ετών! Μιλάμε για την επιτομή της τεχνολογικής καινοτομίας... :P

 

Υ.Γ.: Μην το πάρεις αρνητικά, δεν τα έχω μαζί σου. Με τη Google τα έχω!

Συγγνώμη αν σε προσβάλω δεν το θέλω καθόλου πραγματικά αλλά είσαι λίγο fanboy της Samy ή κάτι τέτοιο. Το μόνο που κάνεις είναι να κατηγορείς την Google.

 

Αν δεν ήταν η Google, η Samsung θα ήταν ακόμη με δικό της λειτουργικό ή το πολύ εξελιγμένο windows mobile που είχε στη σειρά Omnia!

 

Αν η samsung θέλει οι συσκευές της να απογειώνονται πραγματικά, μπορεί να το κάνει βάζοντας pure android χωρίς ότι λαλακία δικό της app ή τουλάχιστον να προσπαθεί αν βγάζει updates χωρίς προβλήματα. Εκτός από το 1ο update κάθε ναυαρχίδας, όλα τα υπόλοιπα είναι 10 φορές πιο bugy και από την πιο χάλια custom rom που θα βρεις στο διαδίκτυο. Οκ το split screen το καταλαβαίνω... αλλά πόσο χρήσιμο είναι; Στο 95% των χρηστών είναι πλήρως άχρηστο ακόμα και τώρα!

 

Το moto g με το 1gb ram δουλεύει 5 φορές καλύτερα από κάθε συσκευή της samy με 2gb (εκτός ίσως του S5). Είναι αιώνες μπροστά σε hardware και άλλους τόσους πίσω σε software. Η Lg είναι ίσως η μόνη που κατάφερε να κάνει δικό της ui (και αυτό τα τελευταία χρόνια γιατί αν θυμόμαστε και αυτοί πήγε να αυτοκτονήσει πριν από το G2) και τα κινητά να δουλεύει σε ορισμένες περιπτώσεις καλύτερα και από το pure android και ενώ είναι κατώτερα τον Samsung σε ποιότητα και τιμή δίνουν πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης στον χρήστη. 

 

Ελπίζω να μην κάνεις αναφορά σε τυχόν benchmarks γιατί όλοι ξέρουμε ότι η δουλειά τέτοιων προγραμμάτων είναι κάπως εικονική.

 

Μπορεί να νομίζεις ότι και εγώ είμαι fanboy της Google αλλά δεν είμαι καθόλου. Απλά όπως και να το κάνουμε η δουλειά της με το Android είναι καλή. 

 

Τέλος λες για το ότι ασχολείται με μικροπράγματα και δεν βάζει πολλά νέα futures και θα συμφωνήσω. Αλλά αν το καλοσκεφτείς η αμαρτωλή Google προσπαθεί να αυξήσει την αυτονομία των κινητών μας μέσω software καθώς η εξέλιξη των μπαταριών είναι στάσιμη εδώ και πολύ καιρό. Το να φορτίζουν πιο γρήγορα τα κινητά είναι μια λύση αλλά και πάλι δεν μου αρέσει και τόσο.

 

Όλα αυτά τα λέω πολύ φιλικά και αν κάνω λάθος σε κάτι μπορείς σίγουρα να με διορθώσεις (το fanboy το είπα χαριτωμένα και καλά κάνεις και κράζεις την Google, γιατί και αυτή όλα για την κονόμα τα κάνει απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως είναι λάθος της άλλης πλευράς. Καλό το λογισμικό ανοιχτού κώδικα, αλλά όταν κάτι είναι καλό δεν χρειάζεται να το ρημάξουμε για να βάλουμε την δική μας πινελιά). 

 

 

*Τα Galaxy S3 με CM οργώνουν παρεμπιπτόντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, απλά η ένστασή μου είναι ότι η Google τώρα, εκτός του γεγονότος ότι έχει επικεντρωθεί σε βελτιώσεις και διορθώσεις (που είναι καλό), ανακοινώνει κάτι αστεία features που τα 9/10 είναι Google services (closed-source) integrations. Συνεπώς, το AOSP έχει περάσει ξεκάθαρα σε δεύτερη μοίρα και το 70% του development αφορά τα Google services για Android, αντί για το ίδιο το λειτουργικό.

 

Επί της ουσίας, οι διάφορες εταιρείες έχουν παρουσιάσει μέσα στα τελευταία χρόνια πολύ περισσότερες καινοτομίες από την ίδια τη Google. Από υλοποιήσεις Active Display/Allways-on, fingerprint, split screen μέχρι 3D touch.

Στην προκειμένη περίπτωση (N), τα νέα χαρακτηριστικά αφορούν το AOSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι άλλο το Android και άλλο η κάθε ROM του κάθε κατασκευαστή. Όταν η Google μένει πίσω και δεν έχει features που θεωρούνται σημαντικά εν έτη 2016, είναι λογικό να απαιτείται επιπλέον λογισμικό από μέρους τους για να προσφέρουν αυτό που θέλουν. Πχ., fingerprint sensor δεν υποστήριζε το Android πριν τη MM, Split-Screen/Multi-Window δεν υπάρχει ακόμα (θα μπει στη Ν). Μιλάμε για χαρακτηριστικά που υπάρχουν πχ. στα κινητά της Samsung εδώ και 3+ χρόνια!

 

Είναι αμοιβαία η ευθύνη γι αυτό που συμβαίνει, πλέον. Η Google εδώ και 2 χρόνια είχε παγώσει κάθε είδους πραγματική εξέλιξη προκειμένου να συμμαζέψει τα διάφορα bugs που εισήγαγε με κάθε νέο release και, φυσικά, να κάνει ακόμα πιο Google integrated το λειτουργικό. Εν τω μεταξύ, όμως, η αγορά προχωρά και κινείται, δεν μπορεί να περιμένουν όλοι τη Google για το πότε θα κάνει τα αυτονόητα!

 

Φυσικά, και κατασκευαστές έχουν ευθύνη στο βαθμό με τον οποίο ενσωματώνουν τα χαρακτηριστικά του AOSP. Η λύση θα ήταν να αρχίσουν να δουλεύουν όλοι πιο στενά μεταξύ τους σε περίοδο development phase, ώστε να είναι έτοιμοι με την κυκλοφορία της τελικής έκδοσης. Φοβάμαι, όμως, ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο να συμβεί, εκτός από τους κατασκευαστές που συμμετέχουν στο Nexus Project.

 

Μα καμία σχέση. Κάθε έκδοση έχει κάποιο στόχο. Μικρό η μεγάλο. Το Lollipop ήθελε την ενοποίηση της εμφάνισης σε όλο το ecosystem μέσω του material design. 

 

Το material design δεν είναι 5 specs και έξω από την πόρτα. Είναι μια απίστευτη δουλειά, και δεν είναι τυχαίο οτι έχει γίνει σημείο αναφορά στον σχεδιασμό όχι μόνο mobile εφαρμογών. 

 

Στο επόμενο στάδιο ήρθε το fine tuning του σχεδιασμού μαζί με μερικές βελτιώσεις (tap and search πχ) και την βελτίωση της κατανάλωσης της μπαταρίας.

 

Δεν μιλάμε για bug fixes που και αυτά φυσικά γίνονται διαρκώς, αλλά για μια σταδιακή βελτίωση του προιόντος και φυσικά υπάρχει προετοιμασία για τα επόμενα.

 

Σε λίγο καιρό θα είναι standard το project tango, θα ενσωματωθούν λειτουργείες deep learning κοκ.

 

Οποιος χρησιμοποιεί google now (στα αγγλικά as default) βλέπει συνεχείς βελτιώσεις στην ροή προσωποποιημένων λειτουργιών

 

υ.γ..  ασχετο. τι ωραίο το lg g5 με τον modular σχεδιασμό. να έβγαινε και σε stock android...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να νομίζεις ότι και εγώ είμαι fanboy της Google αλλά δεν είμαι καθόλου. Απλά όπως και να το κάνουμε η δουλειά της με το Android είναι καλή. 

 

Τέλος λες για το ότι ασχολείται με μικροπράγματα και δεν βάζει πολλά νέα futures και θα συμφωνήσω. Αλλά αν το καλοσκεφτείς η αμαρτωλή Google προσπαθεί να αυξήσει την αυτονομία των κινητών μας μέσω software καθώς η εξέλιξη των μπαταριών είναι στάσιμη εδώ και πολύ καιρό. Το να φορτίζουν πιο γρήγορα τα κινητά είναι μια λύση αλλά και πάλι δεν μου αρέσει και τόσο.

 

Όλα αυτά τα λέω πολύ φιλικά και αν κάνω λάθος σε κάτι μπορείς σίγουρα να με διορθώσεις (το fanboy το είπα χαριτωμένα και καλά κάνεις και κράζεις την Google, γιατί και αυτή όλα για την κονόμα τα κάνει απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως είναι λάθος της άλλης πλευράς. Καλό το λογισμικό ανοιχτού κώδικα, αλλά όταν κάτι είναι καλό δεν χρειάζεται να το ρημάξουμε για να βάλουμε την δική μας πινελιά). 

 

 

*Τα Galaxy S3 με CM οργώνουν παρεμπιπτόντως!

Samsung fanboy με τίποτα δεν μπορείς να με πεις, ίσα-ίσα δεν τη συμπαθώ καθόλου ως mobile εταιρεία κυρίως λόγω TouchWiz. Ήμουν φανατικός Nexusάκιας, μέχρι που πήρα το Galaxy S6 καθαρά για τη φωτογραφική μηχανή του και αναγνωρίζω (και το λέω σε κάθε ευκαιρία) ότι από λογισμικό είναι υπερ-μάπα και απαράδεκτο σε διαχείριση (τουλάχιστον στην 5.1.1 παίζει περίπου το ίδιο με την 5.0 του Nexus 4 που είχα πριν). Από εκεί και πέρα το "παράπονό" μου πηγάζει από το γεγονός ότι είχα αγοράσει σαν... (να μην πω τι) το Nexus 9 περιμένοντας το Split Screen εδώ και 1,5 χρόνο (και ενώ θεωρούσα ότι ήδη είχε αργήσει) και καθόμουν σαν χαζός να βλέπω τα IO events στα οποία οι ανακοινώσεις της Google ήταν κάτι τυπικές αναβαθμίσεις σε APIs και περισσότερο Google integration. Εν τω μεταξύ έχω δει το Nexus project να παύει να είναι τόσο κορυφαίο (μετά το Nexus 5) και να δίνονται κάτι καθυστερημένες αναβαθμίσεις σε Nexus συσκευές (το Nexus 7 3G έκανε 5 μήνες να πάρει Lollipop). Την ίδια περίοδο, η κατάσταση στο AOSP γινόταν όλο και χειρότερη (υπάρχει σχετικό post στο XDA που αναλύει την απαράδεκτη εικόνα "εγκατάλειψης" του project και την παρουσία bugs στο AOSP που λείπουν από τα Nexus images).

 

Σόρρυ, την υπερασπίστηκα αρκετά τη Google εδώ και καιρό, αλλά με κούρασε το Android. Πίστευα πάντα ότι έλειπε ένα "κλικ" για να γίνει παραγωγική πλατφόρμα και να μπορείς να δουλέψεις σαν άνθρωπος, αλλά με κάτι προβληματικές συσκευές (Nexus 9), απροσδιορίστου χρησιμότητας πανάκριβα tablets (Pixel-C), διαδεχόμενα memory leaks και ελάχιστα features προς την κατεύθυνση της παραγωγικότητας, είναι σαφές ότι μάταια περίμενα. Αντιθέτως, έβλεπα να βγάζει tablet 9" και να καταργεί τα tablet-specific UI elements! Πλέον πήρα ένα Surface Pro 4 και έπαψα να ελπίζω το "όνειρο" του παραγωγικού Android tablet με χαμηλό κόστος και βρήκα την υγειά μου.

 

Στην προκειμένη περίπτωση (N), τα νέα χαρακτηριστικά αφορούν το AOSP.

Ισχύει... Καιρός ήταν!

 

Το material design δεν είναι 5 specs και έξω από την πόρτα. Είναι μια απίστευτη δουλειά, και δεν είναι τυχαίο οτι έχει γίνει σημείο αναφορά στον σχεδιασμό όχι μόνο mobile εφαρμογών. 

 

Στο επόμενο στάδιο ήρθε το fine tuning του σχεδιασμού μαζί με μερικές βελτιώσεις (tap and search πχ) και την βελτίωση της κατανάλωσης της μπαταρίας.

 

[...]

 

Οποιος χρησιμοποιεί google now (στα αγγλικά as default) βλέπει συνεχείς βελτιώσεις στην ροή προσωποποιημένων λειτουργιών

Τα μισά από αυτά που λες είναι closed-source Google apps του Android και όχι το ίδιο το λειτουργικό. Αν έχεις κλειστό, πχ., το ιστορικό τοποθεσίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ούτε Google Now, ούτε tap and search! Γενικά, αν δε δώσεις όλες τις πληροφορίες σου στην Google, δεν μπορείς να απολαύσεις αυτά τα features.

 

Το Material Design ήταν και είναι κάτι πολύ ωραίο, αλλά ακόμα κι εκεί είναι ενδεικτική η προχειρότητα με την οποία δουλεύει η Google σε κάποια πράγματα. Θα δώσω ένα παράδειγμα με μία λεπτομέρεια: όταν παρουσιάστηκε το Material Design στο IO του 2014 ένα από τα παραδείγματα ήταν του κουμπί του Autorotate στα quick settings που στο on/off παρουσίαζε ένα πολύ όμορφο animation περιστροφής της συσκευής, το οποίο τόνισε ο παρουσιαστής στη σκηνή. Το animation αυτό υπήρχε στις dev preview, αλλά απουσίαζε από την τελική έκδοση 5.0 (!) και όλες τις minor fixes (5.0.x) και τελικά επέστρεψε πολλούς μήνες αργότερα με την έκδοση 5.1 (αν δεν κάνω λάθος). Γιατί απομακρύνθηκε και γιατί επανήλθε δεν κατάλαβε ποτέ κανένας, αλλά απλά συνέβη. Πρόκειται για λεπτομέρεια, αλλά είναι ενδεικτικό του πόσο ασυνεπής είναι η ίδια η Google σε αυτό που αποκαλεί Material Design και πόσο πρόχειρα γίνονται όλα εδώ και καιρό. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει επίσης ένα αντίστοιχο άρθρο στο XDA για το πόσο ασυνεπής έχει υπάρξει η ίδια η Google στην υλοποίηση του Material Design σε διάφορα σημεία του Android.

 

Πριν δύο χρόνια η Google είχε την ευκαιρία να αναδείξει το Android σε πλήρες και σοβαρό OS κάνοντας ενοποίησης με το Chrome OS και προσφέροντας κάτι για όλες τις συσκευές: από smartphones μέχρι chromebooks. Άργησε πάρα πολύ και, πλέον, δεν ξέρω καν αν μπορεί να πείσει τους devs να ασχοληθούν με ένα τέτοιο εγχείρημα. Γενικά, θεωρώ ότι από τότε που αποχώρησε ο Rubin και ανέλαβε ο Pichai, έχει χαθεί ο στόχος και το Android κινείται χωρίς στρατηγική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σύμφωνο απόλυτα με τον φίλο πάνω..

 
Και μην δικαιολογείται την Google. Τον τελευταίο καιρό απλά "καλοκαθετε" επειδή έχει το μεγαλύτερο μερίδιο.
 
Απλά σκεφτείτε ποσο πιο πολύ θα ήταν μπροστά το Android αν αποφάσιζε να βάλει στο stock τα νέα features που ήδη υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις άλλες εταιρίες.
 
Η ακόμη να δημιουργήσει νέα features όπως είχε κάνει στα αρχικά στάδια του Android.
 
Όταν δεν έρχεται η Google να μπει μπροστά από τις άλλες εταιρίες που χρησιμοποιούν το OS της, απλά τα οποια features extra που βγάζουν οι εταιρίες είναι συγκεκριμένα και απομονωμένα. 
 
Θα μπορούσε p.x. να έρθει ένας developer και να κάνει app για το multiwindow και να ξέρει ότι θα χρησιμοποιηθεί από όλους διότι υποστηρίζεται native από το OS. Το ίδιο και για τόσα αλλα features που φαινομενικά είναι ωραία και χρήσιμα, αλλα χάνονται διότι μονο τα stock apps τις τάδε εταιρίας τα αξιοποιούν διότι είναι closed source και αποκλειστικά για το firmware τις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάντως απαράδεκτο τα περισσότερα κινητά να μένουν με την έκδοση 5.0.1 και χωρίς ανανέωση παρότι έχουν δυνατούς επεξεργαστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung fanboy με τίποτα δεν μπορείς να με πεις, ίσα-ίσα δεν τη συμπαθώ καθόλου ως mobile εταιρεία κυρίως λόγω TouchWiz. Ήμουν φανατικός Nexusάκιας, μέχρι που πήρα το Galaxy S6 καθαρά για τη φωτογραφική μηχανή του και αναγνωρίζω (και το λέω σε κάθε ευκαιρία) ότι από λογισμικό είναι υπερ-μάπα και απαράδεκτο σε διαχείριση (τουλάχιστον στην 5.1.1 παίζει περίπου το ίδιο με την 5.0 του Nexus 4 που είχα πριν). Από εκεί και πέρα το "παράπονό" μου πηγάζει από το γεγονός ότι είχα αγοράσει σαν... (να μην πω τι) το Nexus 9 περιμένοντας το Split Screen εδώ και 1,5 χρόνο (και ενώ θεωρούσα ότι ήδη είχε αργήσει) και καθόμουν σαν χαζός να βλέπω τα IO events στα οποία οι ανακοινώσεις της Google ήταν κάτι τυπικές αναβαθμίσεις σε APIs και περισσότερο Google integration. Εν τω μεταξύ έχω δει το Nexus project να παύει να είναι τόσο κορυφαίο (μετά το Nexus 5) και να δίνονται κάτι καθυστερημένες αναβαθμίσεις σε Nexus συσκευές (το Nexus 7 3G έκανε 5 μήνες να πάρει Lollipop). Την ίδια περίοδο, η κατάσταση στο AOSP γινόταν όλο και χειρότερη (υπάρχει σχετικό post στο XDA που αναλύει την απαράδεκτη εικόνα "εγκατάλειψης" του project και την παρουσία bugs στο AOSP που λείπουν από τα Nexus images).

 

Σόρρυ, την υπερασπίστηκα αρκετά τη Google εδώ και καιρό, αλλά με κούρασε το Android. Πίστευα πάντα ότι έλειπε ένα "κλικ" για να γίνει παραγωγική πλατφόρμα και να μπορείς να δουλέψεις σαν άνθρωπος, αλλά με κάτι προβληματικές συσκευές (Nexus 9), απροσδιορίστου χρησιμότητας πανάκριβα tablets (Pixel-C), διαδεχόμενα memory leaks και ελάχιστα features προς την κατεύθυνση της παραγωγικότητας, είναι σαφές ότι μάταια περίμενα. Αντιθέτως, έβλεπα να βγάζει tablet 9" και να καταργεί τα tablet-specific UI elements! Πλέον πήρα ένα Surface Pro 4 και έπαψα να ελπίζω το "όνειρο" του παραγωγικού Android tablet με χαμηλό κόστος και βρήκα την υγειά μου.

 

Ισχύει... Καιρός ήταν!

 

Τα μισά από αυτά που λες είναι closed-source Google apps του Android και όχι το ίδιο το λειτουργικό. Αν έχεις κλειστό, πχ., το ιστορικό τοποθεσίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ούτε Google Now, ούτε tap and search! Γενικά, αν δε δώσεις όλες τις πληροφορίες σου στην Google, δεν μπορείς να απολαύσεις αυτά τα features.

 

Το Material Design ήταν και είναι κάτι πολύ ωραίο, αλλά ακόμα κι εκεί είναι ενδεικτική η προχειρότητα με την οποία δουλεύει η Google σε κάποια πράγματα. Θα δώσω ένα παράδειγμα με μία λεπτομέρεια: όταν παρουσιάστηκε το Material Design στο IO του 2014 ένα από τα παραδείγματα ήταν του κουμπί του Autorotate στα quick settings που στο on/off παρουσίαζε ένα πολύ όμορφο animation περιστροφής της συσκευής, το οποίο τόνισε ο παρουσιαστής στη σκηνή. Το animation αυτό υπήρχε στις dev preview, αλλά απουσίαζε από την τελική έκδοση 5.0 (!) και όλες τις minor fixes (5.0.x) και τελικά επέστρεψε πολλούς μήνες αργότερα με την έκδοση 5.1 (αν δεν κάνω λάθος). Γιατί απομακρύνθηκε και γιατί επανήλθε δεν κατάλαβε ποτέ κανένας, αλλά απλά συνέβη. Πρόκειται για λεπτομέρεια, αλλά είναι ενδεικτικό του πόσο ασυνεπής είναι η ίδια η Google σε αυτό που αποκαλεί Material Design και πόσο πρόχειρα γίνονται όλα εδώ και καιρό. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει επίσης ένα αντίστοιχο άρθρο στο XDA για το πόσο ασυνεπής έχει υπάρξει η ίδια η Google στην υλοποίηση του Material Design σε διάφορα σημεία του Android.

 

Πριν δύο χρόνια η Google είχε την ευκαιρία να αναδείξει το Android σε πλήρες και σοβαρό OS κάνοντας ενοποίησης με το Chrome OS και προσφέροντας κάτι για όλες τις συσκευές: από smartphones μέχρι chromebooks. Άργησε πάρα πολύ και, πλέον, δεν ξέρω καν αν μπορεί να πείσει τους devs να ασχοληθούν με ένα τέτοιο εγχείρημα. Γενικά, θεωρώ ότι από τότε που αποχώρησε ο Rubin και ανέλαβε ο Pichai, έχει χαθεί ο στόχος και το Android κινείται χωρίς στρατηγική.

Τώρα μας έδωσες να καταλάβουμε για ποιο λόγω κράζεις και έχεις δίκιο!

 

Εσένα σε ενδιέφερε καθαρά η χρήση του Tablet και συνεπώς ότι καλύτερο σε αυτή τη κατηγορία είναι η MS (συγκεκριμένα τα Surface) όπως και να το κάνουμε γιατί έχει κοινό λειτουργικό και πλήρη συμβατότητα με ένα pc. Οπότε καλώς έπραξες! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Τα μισά από αυτά που λες είναι closed-source Google apps του Android και όχι το ίδιο το λειτουργικό. Αν έχεις κλειστό, πχ., το ιστορικό τοποθεσίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ούτε Google Now, ούτε tap and search! Γενικά, αν δε δώσεις όλες τις πληροφορίες σου στην Google, δεν μπορείς να απολαύσεις αυτά τα features.

 

 

 

Ντοινγκκκκκκκ

 

Με συγχωρείς, θέλεις Google Now (το tap and search είναι μέρος του Google Now) με κλειστή την πρόσβαση της Google στις "συνήθειες" σου.

 

Αυτό είναι πρακτικά αδύνατο γιατί με αυτή την λογική λειτουργεί.

 

Θυμάται πάντα που πάρκαρα. Με ενημερώνει ανάλογα με την ώρα για τον πιθανό προορισμό μου και την κίνηση στους δρόμους, Με ενημερώνει για Αθλητικά γεγονότα που με ενδιαφέρουν. Για μουσική.. Για σχετικές σελίδες με βάση το ιστορικό μου, Φυσικά ενσωμάτωση του calendar, και ένα σωρό άλλα

 

 

Το λειτουργικό είναι όριμο. Τι "δραματικές αλλαγές" έχουν γίνει τα τελευταία 20 χρόνια στο MACos, στο Linux, στα Windows.

 

Οι δραματικές αλλαγές έρχονται να εξυπηρετήσουν διάφορους σκοπούς.

 

Αυτή την στιγμή το λειτουργικό είναι αρκετά ώριμο και ουσιαστικά γίνετε polishing 

 

Features και φυσικά θα μπαίνουν , ανάλογα με τις εξελίξεις στην τεχνολογία. 

 

To project tango για παράδειγμα. Η σύντομα offline voice recognition, και σε βάθος 5ετιας deep learning features.

 

Αλλαγές μεγάλες στο λειτουργικό δεν βλέπω να γίνονται. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δραματικές αλλαγές στα OSX, Windows, Linux τα τελευταια 5 χρόνια ειναι δεκάδες, θες αλλαγή εμφάνισης για να θεωρησεις κατι δραματικη αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...