Προς το περιεχόμενο

Αγορά από amazon.de


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω την πρώτη μου αγορά από το amazon.de (γενικά δεν έχω ξανακάνει αγορά από κανένα άλλο amazon) και θέλω να μάθω κάποια πράγματα.

 

1)Στέλνει Ελλάδα;

2)Χρεώνει μεταφορικά για να στείλει;

3)Μονο με κάρτα τράπεζας μπορώ να πληρώσω; Paypal;

4)Τα πράγματα έρχονται με απλό ταχυδρομείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Τα περισσοτερα προιοντα τα στελνει Ελλαδα.Σε καθε προιον το λεει.

2)Ναι

3)Μονο με καρτα αν εισαι τυχερος λογω cc .Το τελευταιο μηνα εχω κανει 3 παραγγελιες με χρεωστικη πειραιως και περασαν κανονικα σε αντιθεση με την χρεωστικη eurobank που δεν περνουσε.

4)Εξαρταται τι θα επιλεξεις .Η φθηνη επιλογη 99% ειναι απλο ταχυδρομειο (συστημενα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το σημείο να πω, πως συνηθως δεν αξιζει το απλο ταχύδρομειο που κάνει 2 βδομάδες... Για μολις 5 ευρώ παραπανω συνηθως, στα στέλνει με next day UPS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω την πρώτη μου αγορά από το amazon.de (γενικά δεν έχω ξανακάνει αγορά από κανένα άλλο amazon) και θέλω να μάθω κάποια πράγματα.

 

 

 

3)Μονο με κάρτα τράπεζας μπορώ να πληρώσω; Paypal;

 

 

Μόνο με κάρτα πληρώνεις στις αμαζόνες και, συμπληρώνοντας τις παραπάνω σωστές απαντήσεις, οι ευρωπαικές αμαζόνες, σε περίπτωση που δεν περάσει η κάρτα, στέλνουν μήνυμα να ξαναπροσπαθήσεις την πληρωμή με άλλο τρόπο, δηλαδή με άλλη κάρτα.

 

Και μια ακόμη συμβουλή. Οι κάρτες Amex της Alpha περνάνε σχεδόν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Σε πόσες μέρες έρχονται σηνύθως;

Αναλόγως τι shipping διαλέξεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως σε τι τιμή θα βρεις κάτι στο ένα και στο άλλο.

 

Ψωνιζω και από το uk και από το de χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Φρόντισε μόνο να τσεκαρεις αν στέλνουν Ελλαδα και την χρέωση των μεταφορικών πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία. Δεν μιλάω για προϊόντα του amazon αλλά για συνεργαζόμενους πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως σε τι τιμή θα βρεις κάτι στο ένα και στο άλλο.

 

Ψωνιζω και από το uk και από το de χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Φρόντισε μόνο να τσεκαρεις αν στέλνουν Ελλαδα και την χρέωση των μεταφορικών πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία. Δεν μιλάω για προϊόντα του amazon αλλά για συνεργαζόμενους πωλητές.

Ευχαριστω πολυ. Θα εχω τον νου μου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μια απορία σχετικά με το amazon.de - δεν έχω αγοράσει ποτέ από κανένα amazon site (com, uk, de κτλ).

 

Λοιπόν, έχω βρει ένα προιόν που με ενδιαφέρει σε πολύ ύποπτα χαμηλή τιμή.

 

Περιγράφεται ως "new" και στη περιγραφή λέει:

 

Bestellungen? in Ko'ntakt treten: INFO@`SLSMARKET.DE!!!DANKE

 

Κάνοντας αναζήτηση στο Google βρήκα υποψίες ότι αυτό το mail είναι απάτη: LINK1 - LINK2

 

Επικοινωνώντας παράλληλα με το e-mail το παραπάνω, έλαβα την εξής απάντηση στα Γερμανικά (το πέρασα από google translate) :

 


Hello,

The XXX is still available.

The product is new and original, Germany model, with international manufacturing guarantee and invoice.
The price is less than usual. We have special offers during this period. The offer lasts 7 days.
The total price is Y,00 € incl. VAT including shipping costs throughout Europe.

The transaction takes place via Amazon Payments and the delivery takes 5-7 days.
The products are sent from my store in the Netherlands.
Payment is done in an Amazon account, Amazon confirm that payment has been made through it and I can send the product to your address.
After you have received the package, there is a 14-day right of revocation and you can return the products and the money will be fully refunded.
This is a secure transaction for both partners.

If you are interested in purchasing this product, please tell me the following:

    
Your name, address,
    
delivery address
    
Mobile phone number

 

So I will register you at Amazon and can contact you for the payment and shipping details!

Best regards

 

... από επίσης ύποπτο e-mail (το domain δεν υπάρχει).

 

ok είναι εμφανώς απάτη, αλλά έχω τις εξής απορίες:

- ποιος ο λόγος να είναι απάτη και παράλληλα να ζητάει να γίνει η συναλλαγή μέσω Amazon Payments; Που θεωρητικά είναι ασφαλείς;

- το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι το προϊόν εμφανίζεται ως available από διάφορα amazon accounts - πωλητές, με μάλιστα αρκετές θετικές αξιολογήσεις και πάντα με τη σημείωση "Bestellungen? in Ko'ntakt treten: INFO@`SLSMARKET.DE!!!DANKE".

Εμφανίζεται ως available... μετά από λίγες ώρες γίνεται unavailable και ξανά εμφανίζεται από άλλον πωλητή (βασικά έχω προλάβει να "δω" δύο διαφορετικούς πωλητές - ο δεύτερος είχε 600 αξιολογήσεις! ).

 

Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά κατάλαβες πρόκειται για απάτη και στόχος είναι η υποκλοπή προσωπικών δεδομένων, αφού δεν πρόκειται πραγματικά να σου στείλει κανένα είδους "invoice" μέσω Amazon payments ή να σε κάνει register στο Amazon και ότι άλλες αρλούμπες λέει! Πιθανόν θα σου στείλει κάποιο fake Amazon e-mail το οποίο να σε οδηγεί σε άλλο domain (αντιγραφής) του Amazon login page απ΄ όπου θα μπορεί να υποκλέψει τα στοιχεία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Έχουμε καμιά νέα εξέλιξη τι γίνεται με τις αγορές μέσω Amazon;; Αναφέρομαι στο com! Ψάχνω κάτι ακριβό, το έχω βρει σε 2-3 πωλητές αλλά μόλις βάζω Ελλάδα λέει δε στέλνουν.. Επίσης ξέρει κάποιον αν με τα cc έχουν όριο ακόμα μέχρι κάποιο ποσό;; Ή μπορώ να πληρώσω με χρεωστική;; Κανονικά γράφουν ότι δεχονται..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Edit: Τελικά βρήκα στο amazon.de αλλά οι απορίες παραμένουν! Τα υλικά ταξιδεύουν Ελλάδα αλλά ήθελα να ξέρω αν έχουν κάποιο περιορισμό στο ποσό λόγω cc.. Σόρρυ αλλά είναι η πρώτη αγορά και θα πάει γύρω στα 900-1000 γι αυτό ρωτάω! Υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου στο πως θα συμπληρώσω τα στοιχεία για το που θα έρθει;; Π.χ καλύτερα greeklish η Ελληνικά η διεύθυνση;; Σόρρυ αλλα είμαι τελείως αρχάριος.. Λογικά τελωνείο δεν έχει.. Ξέρω ότι πρέπει να είναι απλά πράγματα αλλά πρόκειται για το άγχος της πρώτης φοράς συν ότι το ποσό είναι υψηλό..

 

Αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ πολύ!!

Επεξ/σία από melodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...