Προς το περιεχόμενο

Νέα desktop έκδοση του Opera με ενσωματωμένο ad blocker


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ενεργοποιηθεί το adblock πρέπει να έχεις τη developer έκδοση και να το ενεργοποιήσεις μέσα απο τις ρυθμίσεις του browser.

 

 

Σωστός αυτό δεν είχα βάλει. Νόμιζα ότι είχε native υποστήριξη.

 

Edit: άκυρο το προηγούμενο σχόλιο. Το πέρασα το addon αλλά πάλι δεν υποστηρίζει τα πρόσθετα του chrome.

 

Edit 2: Με επανεκκίνηση του browser έστρωσε. Τώρα υποστηρίζει κανονικά τα πρόσθετα.

 Έκανα όπως είπες για την developer έκδοση, super, ξανάνιωσε το μηχάνημα, παρά είχε γίνει το κακό με win 10 και chrome...Thank you...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο παρτίσιον, το ένα για προγράμματα το άλλο για "χαζολόγημα". Στο ένα με τα προγράμματα έχω τον "Χρόμ", στο άλλο το "Φάιρφοξ". Μια χαρά τρέχουν, δεν υπάρχει λόγος να 'χω το "Όπερα"...

Όπως βολεύεται ο καθένας, για μένα δεν υπάρχει λόγος να έχω τον Chrome γιατί ανέκαθεν ο Opera μου έτρεχε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν πρέπει να ισχύει πια. Δοκίμασα να βάλω ένα extension απο το Chrome Webstore και έλεγε ότι δεν υποστηρίζεται ο browser.

 

Είναι μεγάλο μειον αυτό. Δεν έχει μεγάλη πληθώρα απο extension στο site του Opera. Το μόνο που με κρατάει να μετακομίσω στον Opera είναι αυτό.

Υπάρχει ένα opera extension που λέγεται Chrome Extension, κατεβάζεις αυτό και μετά ότι θέλεις από Chrome Store αλλά όχι Apps..

Μόνο extensions.

Εγώ χρησιμοποιώ το uBlock, to Yslow, το KeepPass και το wappalyzer χωρίς κανένα πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo ίδιo εώς και ανώτερo επίπεδο από άλλους Browser όπως Chrome και Firefox...

Το Turbo mode είναι για την διαχείρηση πιο αργών δυκτίων και όχι για πιο αργά συστηματα όπως προαναφέρθει...

Αξίζει να αναφερθούν 2 πράγματα:

1. Mouse gestures

2. News Feed

Κάθε χρήστης Opera θα καταλαβει γιατι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή, Web ==== Web Standards. Οι εξελίξεις εκεί είναι καταιγιστικές και σε πολλά μέτωπα. Οι browsers που απλά ακολουθούν τα open projects απλά θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω.

 

Εδώ έρχεται συντομότατα byteCode for the Web (webassembly οχι το asmjs project). Από παντού νέες προσθήκες. Δεν γίνετε να ακολουθήσουν μικροί παίκτες.

 

Ο browser γίνεται σταδιακά ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ του υπολογιστή. Όλα θα τρέχουν μέσα από εκεί. ΟΛΑ. Για την ώρα δεν είναι εφικτό, αλλά εκεί πηγαίνουν τα πράγματα.

Ήδη ο Safari έχει γίνει ο ΙΕ του 2010+. Πολύ πίσω σε κάθε εξέλιξη. Τρέχει καταιδρωμένος.

Από την άλλη η MS πήρε το μάθημα της με τις ανοησίες των ΙΕ και με τον Edge ήρθε για να μείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Opera φτιάχτηκε από μια ομάδα Νορβηγών, με τελείως διαφορετική προοπτική από αυτή της πολυεθνικής GOOGLE.

Πολύ μάγκες οι Νορβηγοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός ήταν μεχρι που πηγε στο dark side μετα την 15 έκδοση μου φενεται? και έχασε οτι τον έκανε καλό για μενα "sync","email","notes" κτλπ.ειχε πολλες λειτουργίες που οι αλοι θέλανε addons για να τις βάλεις.απο τοτε μονο firefox για μενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ακριβώς όπως τον θυμόμουν. Ενας γρήγορος browser με παραξενιές και αγκυλώσεις. :(

 

Ακόμα να φτιάξουν αυτό το γελοίο bug/glitch με τα κενό των 2-3 πιξελ πάνω από τα tabs. Σε όλους τους σοβαρούς browsers (ff, chrome, edge, maxthon) αλλάζεις tab κολλώντας το mouse τέρμα πάνω στην οθόνη, μόνο στον opera χρειάζεται να πας "τέρμα πάνω και... λίγο πίσω". Υστερα από τόσες εκδόσεις μιλάμε για ξεροκεφαλιά, όχι για λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ακριβώς όπως τον θυμόμουν. Ενας γρήγορος browser με παραξενιές και αγκυλώσεις. :(

 

Ακόμα να φτιάξουν αυτό το γελοίο bug/glitch με τα κενό των 2-3 πιξελ πάνω από τα tabs. Σε όλους τους σοβαρούς browsers (ff, chrome, edge, maxthon) αλλάζεις tab κολλώντας το mouse τέρμα πάνω στην οθόνη, μόνο στον opera χρειάζεται να πας "τέρμα πάνω και... λίγο πίσω". Υστερα από τόσες εκδόσεις μιλάμε για ξεροκεφαλιά, όχι για λάθος.

Υπάρχει επιλογή στα settings εδώ και πολύ καιρό μην πω από τότε που μπήκε σε chromium.

Πρώτα πρέπει να επιλέξεις το πλαίσιο για να σου εμφανίζει τα advanced settings (είναι αυτά με το bullet μπροστά) και μετά θα δεις την επιλογή disable tab bar's top spacing ή κάτι τέτοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επιλογή στα settings εδώ και πολύ καιρό μην πω από τότε που μπήκε σε chromium.

Πρώτα πρέπει να επιλέξεις το πλαίσιο για να σου εμφανίζει τα advanced settings (είναι αυτά με το bullet μπροστά) και μετά θα δεις την επιλογή disable tab bar's top spacing ή κάτι τέτοιο.

 

Respect, λάθος μου δεν το πρόσεξα τόσο καιρό. Μένει εγκατεστημένος για περαιτέρω δοκιμές. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...