Προς το περιεχόμενο

moto g 3rd gen - samsung j5 - lg g4s η κατι αλλο


beez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντε ωραια. να δω τι επιχειρηματα θα εχουν τωρα για να βγαζουν καλυτερο το moto g3  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα το j5 και πραγματικά είναι εντυπωσιακό κινητό για τα λεφτά του. έχει οθονάρα, η κάμερα είναι μια καλή, είναι γρήγορο ενώ σε θέμα software το TouchWiz που έχει είναι καλύτερο και από του Note 4 μου! αλλά αυτό που πραγματικά κάνει τη διαφορά είναι η μπαταρία του, δε το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα σε κινητό, είναι χωρίς καμία υπερβολή καλύτερη από οποιοδήποτε κινητό έχω δοκιμάσει, με μοναδική ίσως εξαίρεση αυτή του Lumia 1520!

 

το βασικό του μειονέκτημα είναι τα 8gb μνήμης (4 για το χρήστη) τα οποία γεμίζουν πανεύκολα.

 

το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα το j5 και πραγματικά είναι εντυπωσιακό κινητό για τα λεφτά του. έχει οθονάρα, η κάμερα είναι μια καλή, είναι γρήγορο ενώ σε θέμα software το TouchWiz που έχει είναι καλύτερο και από του Note 4 μου! αλλά αυτό που πραγματικά κάνει τη διαφορά είναι η μπαταρία του, δε το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα σε κινητό, είναι χωρίς καμία υπερβολή καλύτερη από οποιοδήποτε κινητό έχω δοκιμάσει, με μοναδική ίσως εξαίρεση αυτή του Lumia 1520!

 

το βασικό του μειονέκτημα είναι τα 8gb μνήμης (4 για το χρήστη) τα οποία γεμίζουν πανεύκολα.

 

το συστήνω ανεπιφύλακτα.

η μπαταρια με βαρια χρηση ποσο σου κρατουσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρια με βαρια χρηση ποσο σου κρατουσε?

 

 

κοίτα, δε ξέρω πόσο βαριά θεωρείται η χρήση που του έκανα γιατί δε παίζω παιχνίδια, αλλά τις μέρες που το χρησιμοποιούσα σαν το βασικό κινητό μου, που σημαίνει κλήσεις, φωτογραφίες, μουσική, social media, photo editing κτλ με το 4g μόνιμα ανοιχτό, δε κατάφερα ποτέ να τη φτάσω κάτω από το 30% μέχρι αργά το βράδυ.

 

νομίζω ότι με πιο νορμάλ χρήση (σε εργάσιμη μέρα π.χ.) βγάζει άνετα 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, δε ξέρω πόσο βαριά θεωρείται η χρήση που του έκανα γιατί δε παίζω παιχνίδια, αλλά τις μέρες που το χρησιμοποιούσα σαν το βασικό κινητό μου, που σημαίνει κλήσεις, φωτογραφίες, μουσική, social media, photo editing κτλ με το 4g μόνιμα ανοιχτό, δε κατάφερα ποτέ να τη φτάσω κάτω από το 30% μέχρι αργά το βράδυ.

 

νομίζω ότι με πιο νορμάλ χρήση (σε εργάσιμη μέρα π.χ.) βγάζει άνετα 2 μέρες.

α σε λογικα πλαισια. γιατι κι εμενα καπως ετσι , βασικα αν εχω 4g ανοιχτο κι ειμαι πχ μεσα στο ιντερνετ κατεβαινει πολυ γρηγορα , κατεβαινει 1-2% καθε 5 λεπτα! κι εχω ανοιχτη και την εξοικονομηση ενεργειας. χωρις 4g ανοιχτο και χωρις να το ζοριζω πολυ βεβαια μου εχει βγαλει κι 6 μερες! εχεις κατεβασει καμα εφαρμογη? εχω ακουσει απο αλλους να λενε πως ολη μερα εινα στο ιντερνετ και γενικα του κανουν φουλ χρηση και τους κραταει δυο μερες και μου ακουγεται λιγο σαν αστικος μυθος.

 

α και κατι αλλο. υπαρχει ρυθμιση χαρακτηρων στα μηνυματα? γιατι δε γραφεις 2 σειρες καλα-καλα και σε παει σε διπλο. δεν εχω βρει κατι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α σε λογικα πλαισια. γιατι κι εμενα καπως ετσι , βασικα αν εχω 4g ανοιχτο κι ειμαι πχ μεσα στο ιντερνετ κατεβαινει πολυ γρηγορα , κατεβαινει 1-2% καθε 5 λεπτα! κι εχω ανοιχτη και την εξοικονομηση ενεργειας. χωρις 4g ανοιχτο και χωρις να το ζοριζω πολυ βεβαια μου εχει βγαλει κι 6 μερες! εχεις κατεβασει καμα εφαρμογη? εχω ακουσει απο αλλους να λενε πως ολη μερα εινα στο ιντερνετ και γενικα του κανουν φουλ χρηση και τους κραταει δυο μερες και μου ακουγεται λιγο σαν αστικος μυθος.

 

α και κατι αλλο. υπαρχει ρυθμιση χαρακτηρων στα μηνυματα? γιατι δε γραφεις 2 σειρες καλα-καλα και σε παει σε διπλο. δεν εχω βρει κατι εγω.

 

Η αυτονομία φαίνεται στις ώρες ανοιχτής οθόνης. 2 μέρες, 3 μέρες δεν λένε τίποτα απολύτως για την αυτονομία ενός κινητού γιατί ο καθένας εννοεί διαφορετικά την βαριά ή την μέτρια χρήση. Ειδικά τη νύχτα που κοιμόμαστε δεν υπάρχει λόγος να μην φορτίζουμε το κινητό μας από την στιγμή που ζούμε στον πολιτισμό.

 

Όσον αφορά τα μηνύματα η λύση λέγεται Handcent Sms. Έχει ειδική ρύθμιση που θα την βρεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής (Αll---> Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων----> Λειτουργία Sms στα ελληνικά----> Ενεργό.) Μαζί με το Handcent Sms κατεβάζετε και το Greek Language pack για το Handcent. 

 

Επίσης σημαντικό: Μην κατεβάζετε εφαρμογές για την μπαταρία! Δεν έχει κανένα νόημα, περισσότερο επιβαρύνεται το κινητό σας. Το J5 έχει αξιοπρεπέστατη αυτονομία για να μπείτε σε αυτή τη λογική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος που η οθόνη είναι ενεργή δεν έχει καμία σχέση με την αυτονομία του τηλεφώνου στο σύνολο της. Μπορεί πχ κάποιος να έχει sot 2 ώρες με βαριά παιχνίδια και κάποιος άλλος 7 με περιήγηση στο ίντερνετ και μηνυματα/διαφορά ελαφριά προγράμματα.

 

Επομένως η αυτονομία κρίνεται από γενική χρήση ενός smartphone και όχι μεμονομενα.

 

Στο g4 πχ είχα 1 ώρα sot αλλά με 4 ώρες ομιλίας λόγω της δουλειάς που έκανα και κάθε βράδυ φορτιζα. Πλέον στο 6p έχω 3μιση ώρες sot και με μισή ώρα ομιλία πάλι φορτιζω κάθε βράδυ. Ναι μεν μεγαλύτερη μπαταρία αλλά το αποτέλεσμα ίδιο, οι ανάγκες έχουν αλλάξει. :)

 

Επί του θέματος τώρα, j5 από εμένα και μετά moto g3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτονομία φαίνεται στις ώρες ανοιχτής οθόνης. 2 μέρες, 3 μέρες δεν λένε τίποτα απολύτως για την αυτονομία ενός κινητού γιατί ο καθένας εννοεί διαφορετικά την βαριά ή την μέτρια χρήση. Ειδικά τη νύχτα που κοιμόμαστε δεν υπάρχει λόγος να μην φορτίζουμε το κινητό μας από την στιγμή που ζούμε στον πολιτισμό.

 

Όσον αφορά τα μηνύματα η λύση λέγεται Handcent Sms. Έχει ειδική ρύθμιση που θα την βρεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής (Αll---> Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων----> Λειτουργία Sms στα ελληνικά----> Ενεργό.) Μαζί με το Handcent Sms κατεβάζετε και το Greek Language pack για το Handcent. 

 

Επίσης σημαντικό: Μην κατεβάζετε εφαρμογές για την μπαταρία! Δεν έχει κανένα νόημα, περισσότερο επιβαρύνεται το κινητό σας. Το J5 έχει αξιοπρεπέστατη αυτονομία για να μπείτε σε αυτή τη λογική.

thnx για την λυση με τα μηνυματα! ε απλα αν το κινητο ειναι πανω απο 50 τις εκατο δε βρισκω λογο να το φορτισω την νυχτα ασε που το ξεχναω και καποιες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α σε λογικα πλαισια. γιατι κι εμενα καπως ετσι , βασικα αν εχω 4g ανοιχτο κι ειμαι πχ μεσα στο ιντερνετ κατεβαινει πολυ γρηγορα , κατεβαινει 1-2% καθε 5 λεπτα! κι εχω ανοιχτη και την εξοικονομηση ενεργειας. χωρις 4g ανοιχτο και χωρις να το ζοριζω πολυ βεβαια μου εχει βγαλει κι 6 μερες! εχεις κατεβασει καμα εφαρμογη? εχω ακουσει απο αλλους να λενε πως ολη μερα εινα στο ιντερνετ και γενικα του κανουν φουλ χρηση και τους κραταει δυο μερες και μου ακουγεται λιγο σαν αστικος μυθος.

 

α και κατι αλλο. υπαρχει ρυθμιση χαρακτηρων στα μηνυματα? γιατι δε γραφεις 2 σειρες καλα-καλα και σε παει σε διπλο. δεν εχω βρει κατι εγω.

 

 

το κινητό δε το έχω τώρα, οπότε δε μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες για sot, σε σύγκριση πάντως με οποιοδήποτε κινητό είχα τα τελευταία χρόνια το j5 είχε/έχει την καλύτερη μπαταρία! το Note 4 που έχω τώρα έχει αρκετά χειρότερη για παράδειγμα, αν και βγάζει και αυτό την ημέρα εύκολα.

 

σε όλα τα κινητά μου βάζω ακριβώς τα ίδια πράγματα, 5 emails με push, spotify, fb, fb messenger, instagram, eyeem, 3-4 εφαρμογές για επεξεργασία φωτογραφιών, 3 για νέα, και 6-7 ακόμα για διάφορα άλλα πράγματα.

 

το j5 δε μου δημιούργησε ποτέ άγχος μήπως δε μου βγάλει τη μέρα ό,τι και να κάνω. 

 

ώρες ώρες το σκέφτομαι ειλικρινά μόλις πουλήσω το Note 4 (το έχω βάλει αγγελία) να ξαναπάρω j5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ώρες ώρες το σκέφτομαι ειλικρινά μόλις πουλήσω το Note 4 (το έχω βάλει αγγελία) να ξαναπάρω j5!

χαχα τετοιος ενθουσιασμος? πολυ καλο ναι και value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...