Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με καινουργιο modem-router netgear d1500 Forthnet


Andi350

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι στην Forthnet κ μετα απο 1 χρονο με το router τους ZTE H108L με αποσυνδεσεις πολλες 2 ωρες χωρις gaming με gaming στο lol καθε 20 λεπτα ειπα να αλλαξω και πηρα το router netgear d1500 στο πλαισιο.Το συνδεσα στην γραμμη ανοιγω τον Η/Υ κ κανω νομιζω την εγκατασταση του μπαινοντασ την ιστοσελιδα που του router (routerlogin.net)βαζω ονομα admin και κωδικο password τελοσ παντων δν εχω προσβαση στο διαδικτυο ολα τα φωτακια αναμενα εκτος απο του internet 

 

Τι νομιζετε οτι ειναι δν ειμαι κ expert σε αυτα μηπως εχει σημασια αν ειναι PSTN η ISDN και αν ναι τι πρεπει να κανω?(ρωταω αυτο το πραγμα γτ κατι εχω διαβασει οτι καποιοι σαν εμενα αγοραζουν  χωρις να ξερουν

 

Θα ηθελα να μου απαντουσατε το συντομοτερο

Ευχαριστω για την κατανοηση σας κ τον χρονο σας

 

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-adsl-modem-router/Netgear-Wireless-N-300-ADSL2-kai-Modem-Router-D1500-100PES.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τισ απαντησεις σας 

 

Εγω μπηκα στην σελιδα του router μου (NETGEAR GENIE)με ονομα admin και κωδικο password (νομιζω οτι ειναι standard)

κανω λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τισ απαντησεις σας 

 

Εγω μπηκα στην σελιδα του router μου (NETGEAR GENIE)με ονομα admin και κωδικο password (νομιζω οτι ειναι standard)

κανω λαθος ?

Μα αυτό πρέπει να κάνεις.

Τα υπολοιπα στοιχεία τα έχεις βάλει σωστά;

πόσταρε εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αρχηγέ αν δεν βάλεις τα στοιχεία της forthnet user name και password που σου έστειλε στο SMS πως θα μπει στο ίντερνετ;;

Το ότι μπήκες στο Ρούτερ χαίρω πολύ τα στοιχεία της 4νετ τα έβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για τον κωδικο σύνδεσης στον ρουτερ αλλά στον ίντερνετ, οκ?

 

 

Διάβασες τις οδηγίες?

 

 

  • Κάνουμε κλικ στην επιλογή PPPoA/PPPoE και δεν καταχωρούμε Servicename.
  • Πληκτρολογούμε τα στοιχεία πρόσβασης στο Internet όπως τα λάβαμε με SMS απο την FORTHnet.
    Στο username πληκτρολογούμε το όνομα χρήστη μας με μορφή [email protected]
    Και τον κωδικό πρόσβασης όπως ακριβώς μας ήρθε στο SMS.
  • Σε περίπτωση απώλειας του κωδικού πρόσβασης παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας στο13831.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι βάζεις Σωστά το user name και το password; pstn χρειάζεται η forthnet δεν δίνει isdn

εχει isdn shared llu ορια η forthnet και δινει αν και το αποφευγει

Ειμαι στην Forthnet κ μετα απο 1 χρονο με το router τους ZTE H108L με αποσυνδεσεις πολλες 2 ωρες χωρις gaming με gaming στο lol καθε 20 λεπτα ειπα να αλλαξω και πηρα το router netgear d1500 στο πλαισιο.Το συνδεσα στην γραμμη ανοιγω τον Η/Υ κ κανω νομιζω την εγκατασταση του μπαινοντασ την ιστοσελιδα που του router (routerlogin.net)βαζω ονομα admin και κωδικο password τελοσ παντων δν εχω προσβαση στο διαδικτυο ολα τα φωτακια αναμενα εκτος απο του internet 

Τι νομιζετε οτι ειναι δν ειμαι κ expert σε αυτα μηπως εχει σημασια αν ειναι PSTN η ISDN και αν ναι τι πρεπει να κανω?(ρωταω αυτο το πραγμα γτ κατι εχω διαβασει οτι καποιοι σαν εμενα αγοραζουν  χωρις να ξερουν

Θα ηθελα να μου απαντουσατε το συντομοτερο

Ευχαριστω για την κατανοηση σας κ τον χρονο σας

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-adsl-modem-router/Netgear-Wireless-N-300-ADSL2-kai-Modem-Router-D1500-100PES.htm

α.το zte ειναι για πεταμα.β.για το netgear δες και για firmware update .επισης μπορεις να μπεις και στο ρουτερ με την Ip του συνηθως στα Netgear 192.168.0.1 νομιζω.το γραφουν και απο κατω συνηθως.

αν παρεις λαθος annex πχ εχεις annex a (adsl over pstn/pots) και παρεις annex b(adsl over isdn) τοτε δεν θα συγχρονισει καν το ρουτερ.δηλαδη το λαμπακι το broadband δεν θα σταθεροποιηθει ποτε ή παιζει και να μην αναψει καν.εφοσον αυτο ειναι σταθερο εχεις παρει το σωστο annex.

 

Ευχαριστω για τισ απαντησεις σας 

 

Εγω μπηκα στην σελιδα του router μου (NETGEAR GENIE)με ονομα admin και κωδικο password (νομιζω οτι ειναι standard)

κανω λαθος ?

αυτα ειναι για να μπεις στο ρουτερ .μετα μεσα πρεπει να το σεταρεις Pppoe/llc με vpi 8 vci 35 για να παιξει.

 

To setup ειναι εδω

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=7099

εβαλες username και password?

απλα αυτο ειναι για zte οχι για dlink,

Μα αυτό πρέπει να κάνεις.

Τα υπολοιπα στοιχεία τα έχεις βάλει σωστά;

πόσταρε εικόνα.

οι μισοι μπερδευονται στο οτι τα ρουτερ τον παροχων σεταρονται μονα τους και νομιζουν οτι και του εμποριου οτι θα σεταριστουν και οτι δεν θελουν κατι για να παιξουν.εξαιρεση οι παροχοι πχ hol που δεν εχουν καν radius οποτε οτι και να βαλεις παιζει.

 

Βρε αρχηγέ αν δεν βάλεις τα στοιχεία της forthnet user name και password που σου έστειλε στο SMS πως θα μπει στο ίντερνετ;;

Το ότι μπήκες στο Ρούτερ χαίρω πολύ τα στοιχεία της 4νετ τα έβαλες.

 

επειδη το zte τα πηρε αυτοματα μπορει να νομιζε οτι δεν εχει στοιχεια να βαλει στο νεο ρουτερ και οτι δεν χρειαζονται οπως πχ με Hol

Δεν μιλάμε για τον κωδικο σύνδεσης στον ρουτερ αλλά στον ίντερνετ, οκ?

Διάβασες τις οδηγίες?

 

  • Κάνουμε κλικ στην επιλογή PPPoA/PPPoE και δεν καταχωρούμε Servicename.
  • Πληκτρολογούμε τα στοιχεία πρόσβασης στο Internet όπως τα λάβαμε με SMS απο την FORTHnet.

    Στο username πληκτρολογούμε το όνομα χρήστη μας με μορφή [email protected]

    Και τον κωδικό πρόσβασης όπως ακριβώς μας ήρθε στο SMS.

  • Σε περίπτωση απώλειας του κωδικού πρόσβασης παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας στο13831.

 

 

επειδη ειναι για αλλο ρουτερ γενικα να ξερει ο φιλος μας οτι βαζουμε pppoe/llc αφου εχει αλλη μαρκα ρουτερ .pppoa βαζει καποιος μονο αν παιζει καμια ασυμβατοτητα αν και εκει πρωτα δοκιμαζει firmware update.επισης στο ιδιοκτητο της forthnet δεν ειναι υποχρεωτικο να βαλει to @forthnet.gr

Ευχαριστω για την βοηθεια βρηκα λυση και εφτιαξε το internet

καλο ειναι να λες τι εκανες και επαιξε για να ξερει οποιος το διαβασει αμα εχει το ιδιο θεμα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποτε το σετάρεις κλπ κάνε ενα mini review αν δεν σου κάνει κόπο γιατί και γω ψιλό-ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο.

πόσα ασύρματα έχεις τριγύρω σου; αυτό με απασχολεί κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποτε το σετάρεις κλπ κάνε ενα mini review αν δεν σου κάνει κόπο γιατί και γω ψιλό-ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο.

πόσα ασύρματα έχεις τριγύρω σου; αυτό με απασχολεί κυρίως.

εχει 2 ethernet οχι 4.

value for money.αναλογως τα λεφτα που θες να δωσεις θα βρεις και πιο δυνατα hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...