Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση ram σε fx 8350


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια γνώμη ? :D έχω 2 dimm  των 8gb στα 1600 cl9  (CMZ8GX3M1A1600C9)αξίζει μια αλλαγή σε σετ μεγαλύτερης συχνότητας με cl10 ή cl11 ? θα δω κάποια διαφορά σε real world η σε benchmarks? 

Εχω διαβάσει διάφορα για τον memory controller των fx  και είμαι λίγο μπερδεμένος ...

 

FX-8350

GA-990FXA-UD3

2X 8gb (CMZ8GX3M1A1600C9)

EVGA 750 G2  

2X HD 7950

SSD NOW 300V 120GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω διαβάσει διάφορα για τον memory controller των fx  και είμαι λίγο μπερδεμένος ...

 

Αν σε τρώει η τσέπη σου, για μηδενική αύξηση επιδόσεων σε games και μικρή σε benchmarks

μπορείς να αλλάξεις τις μνήμες σου σε 1,35v (αν τις υποστηρίζει η μητρική σου)

 

Έτσι θα αποσυμφορηθεί κάπως ο imc και μπορεί να κερδίσεις άλλα 50-100mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε οτιδήποτε πάνω από 1600 σε fx είναι overkill...  με τρώει λίγο η αλήθεια, είναι γιατί έχω σταμπάρει μια mb 

(asus crosshair v formula z) και είδα support μέχρι και  2400 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για games γενικά, όχι μόνο στους fx, πάνω απο 1600 δεν υπάρχει κάποιο κέρδος με εξαίρεση multigpu setups.

 

Πρέπει επίσης να υπολογίσεις ότι τα 4,9 5,0 ghz που πιάνεις με τις 1600άρες, θα είναι δυσκολότερο αν όχι αδύνατον

να τα πιάσεις με τις 2400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε είσαι τούμπανος με 7950cf, 8350 oc και 16gb μνήμη.

Θα σου πρότεινα να μη δώσεις χρήματα τώρα και να περιμένεις

τους zen για να διαλέξεις ανάμεσα σε amd intel.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να αλλάξεις κάτι σε αυτό το setup, αυτό το κάτι θα ήταν η ψύξη, μια καλή aio πχ στο 150αρι έτσι ώστε να παίζεις 24/7 4.6-4.7 σίγουρα ghz με καλές θερμοκρασίες και να τρέχεις benches στα 5 ghz δίχως να ζορίζεις άσκοπα το setup όπως τώρα με την seidon. Άσε που αργότερα αν αναβαθμίσεις θα έχεις και μια πολύ καλή ψύξη και δεν θα χρειαστεί να πετάξεις χρήματα για καινούρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να αλλάξεις κάτι σε αυτό το setup, αυτό το κάτι θα ήταν η ψύξη, μια καλή aio πχ στο 150αρι έτσι ώστε να παίζεις 24/7 4.6-4.7 σίγουρα ghz με καλές θερμοκρασίες και να τρέχεις benches στα 5 ghz δίχως να ζορίζεις άσκοπα το setup όπως τώρα με την seidon. Άσε που αργότερα αν αναβαθμίσεις θα έχεις και μια πολύ καλή ψύξη και δεν θα χρειαστεί να πετάξεις χρήματα για καινούρια.

Το παλιό case δεν παίρνει πάνω από 120mm rads επόμενη αγορά μάλλον το NZXT H440   και ή η nepton 240 

ή Raijintek Triton 360  απλός το budget ανεβαίνει άλλα γίνεται αρκετά future proof     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...