Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση... Αξίζει?


kpapageo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο pc μου γιατί μου κολλάει πολύ σε επεξεργασία βίντεο ακόμα και σε απλή αναπαραγωγή 1080/60. Έχω υλικό τραβηγμένο με κάμερα και δεν μπορώ να το δω γιατί σέρνεται. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν αξίζει ή αν καλύτερα θα είναι να στήσω ένα νέο κουτί. Βέβαια τα χρήματα δεν περισσεύουν οπότε θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Το hardware που έχω τώρα είναι:

 

Motherboard: MSI P55-CD53

CPU: Intel i5-750

GPU: Nvidia GeForce 9500GT

Memory: 4Gb DDR3 στα 533ΜHz

Σκληρός: SSD 120Gb kai HDD 500Gb

Τροφοδοτικό: 500W

Λειτουργικό: Windows 7 Pro

 

Tι θα αλλάζατε για να δυναμώσει το μηχάνημα? Αξίζει να αλλαχτούν μεμονωμένα κομμάτια μιας και το socket επεξεργαστή και μητρικής είναι το απαρχαιωμένο 1156? Δεν με ενδιαφέρει to gaming.

Επεξ/σία από kpapageo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο να χωλενει σε απλη αναπαραγωγη. Μια χαρουλα ειναι ο ι5. Λιγη μνημη και αν βρεις με 20~30 ευρω μτχ μια καλυτερη καρτα γραφικων νομζιω θα δωσουν αλλον αερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο pc μου γιατί μου κολλάει πολύ σε επεξεργασία βίντεο ακόμα και σε απλή αναπαραγωγή 1080/60. Έχω υλικό τραβηγμένο με κάμερα και δεν μπορώ να το δω γιατί σέρνεται. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν αξίζει ή αν καλύτερα θα είναι να στήσω ένα νέο κουτί. Βέβαια τα χρήματα δεν περισσεύουν οπότε θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Το hardware που έχω τώρα είναι:

 

Motherboard: MSI P55-CD53

CPU: Intel i5-750

GPU: Nvidia GeForce 9500GT

Memory: 4Gb DDR3 στα 533ΜHz

Σκληρός: SSD 120Gb kai HDD 500Gb

Τροφοδοτικό: 500W

 

Tι θα αλλάζατε για να δυναμώσει το μηχάνημα? Αξίζει να αλλαχτούν μεμονωμένα κομμάτια μιας και το socket επεξεργαστή και μητρικής είναι το απαρχαιωμένο 1156? Δεν με ενδιαφέρει to gaming.

ο επεξεργαστακος μια χαρα ειναι δε βλεπω το λογο να κολαει τοσο πολυ το μηχανημα οσο λες..

η καρτα γραφικων οκ ασ πουμε αφου δε πεζεις παιχνιδια...

αποκει και περα οπως λεει και ο φιλος απο πανω.. μια ραμιτσα και ενα οβερκλοκ τον επεξεργαστη με μια καλη ψυχτρα

σιγουρα βοηθαει...

αλλα εμενα μου φενεται οτι εχεις προβλημα με το software σου και οχι με το hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι σερνεται στην αναπαραγωγη εννοεις σε καποιο προγραμμα αναπαραγωγης βιντεο? (VLC, Media player etc) η στην αναπαραγωγη στην timeline του προγραμματος επεξεργασιας?

Ποιο προγραμμα χρησημοποιεις για την επεξεργασια?

Σε τι φορματ τραβαει η καμερα σου? Μηπως ειναι AVCHD?

 

(καμια συμβουλη δεν εχει νοημα αν δεν απαντηθουν αυτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λέτε δεν χρειάζεται πολλά πολλά. RAM πρέπει να βάλω DDR3 στον ίδιο χρονισμό? Επίσης τι είναι καλύτερο, 2 ακόμα 2άρες ή μια 4άρα?

 

Επίσης δεν έχω αλλάξει ποτέ πάστα στον επεξεργαστή, ίσως παίζει και αυτό τον ρόλο του?

 

Για φτηνή μεταχειρισμένη GPU που να σηκώνει και το τροφοδοτικό έχουμε καμία πρόταση?

 

Οταν λες οτι σερνεται στην αναπαραγωγη εννοεις σε καποιο προγραμμα αναπαραγωγης βιντεο? (VLC, Media player etc) η στην αναπαραγωγη στην timeline του προγραμματος επεξεργασιας?

Ποιο προγραμμα χρησημοποιεις για την επεξεργασια?

Σε τι φορματ τραβαει η καμερα σου? Μηπως ειναι AVCHD?

 

(καμια συμβουλη δεν εχει νοημα αν δεν απαντηθουν αυτα)

 

Και στα 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παμε παλι.

Ποιο προγραμμα χρησημοποιεις για την επεξεργασια?

Σε τι φορματ τραβαει η καμερα σου? Μηπως ειναι AVCHD?

Αν δεν ξερεις σε τι φορματ τραβαει η καμερα ποσταρε τουλαχιστον το μοντελο της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρι είναι και αργά και δεν το πρόσεξα...

 

Χρησιμοποιώ το Cyberlink Powerdirector 11 και είπα να δοκιμάσω και το Adobe Premiere. Και στα 2 στο playback κολλούσαν.

 

Τα βίντεο είναι mp4. Η κάμερα είναι η Xiaomi Yi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε να κολλαει παρ ολο που η μνημη ειναι πολυ λιγη. (Ειδικα το Premiere οση μνημη εχεις τοση χρησημοποιει) 

Κατεβασε το Hwmonitor να δεις μηπως εχεις τιποτα αυξημενες θερμοκρασιες.

 

Για αναβαθμιση το μονο που θα σου συνιστουσα στα σιγουρα ειναι αλλα 4 GB RAM (τουλαχιστον) και αν θα δουλευεις τελικα στο Premiere μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων Nvidia με τουλαχιστον 1GB DDR5 και κατα προτιμιση 2GB και απο GTX550 και πανω (GTX550ti, GTX560, GTX650, GTX750 κυμαινονται απο 40 μεχρι 100ευρω το πολυ). 

Αν δεν χρησιμοποιεις την σουιτα CC 2015 αλλα παλαιοτερη θα χρειαστει να τρεξεις ενα πολυ απλο hack για να ενεργοποιηθει το hardware accelleration. Η διαφορα ειναι δραματικη τοσο στην αναπαραγωγη οσο και στο rendering ακομα και στα πιο απλα projects.

 

Συμβατες μνημες να βρεις απο το Memory support list της μητρικης η απο τα σαιτ των εταιριων που βγαζουν μνημες που εχουν λιστα συμβατοτητας

 

πχ http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/MSI(MicroStar)/p55-cd53

 

Δεν ρωτησα ποια εκδοση του Premiere χρησημοποιεις, ελπιζω να ειναι απο το CS 6 και πανω, οι πιο παλιες σερνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CC 2015 v9.0 είχα βάλει.

 

Οι θερμοκρασίες είναι οι εξής με Chrome , Winamp και Skype ανοιχτά. Να βάλω και μια φωτό όταν πχ τρέχει τα βίντεο?

 

10x91tz.jpg

 

axgmt2.jpg

πηγαινε στο bios και κλεισε το boost .. το c1e και το eist ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CC 2015 v9.0 είχα βάλει.

 

Οι θερμοκρασίες είναι οι εξής με Chrome , Winamp και Skype ανοιχτά. Να βάλω και μια φωτό όταν πχ τρέχει τα βίντεο?

 

10x91tz.jpg

 

axgmt2.jpg

Εχεις αρκετα υψηλες θερμοκρασιες για chome,skype kai winamp. Κανε ενα καθαρισμα στην ψυκτρα και αλλαξε και παστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που είδα τον επεξεργαστή όταν έπαιζε και το βίντεο ταυτόχρονα βαρούσε σχεδόν 100άρια! Μάλλον για αυτό σέρνεται το σύμπαν. Θα γίνει αλλαγή πάστας σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...