Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Φτιάχνω αυτό το Thread για να έχουμε κάπου μαζεμένες πληροφορίες και συζητήσεις για το Raspberry, γιατί ως τώρα υπάρχουν διάσπαρτα threads στην ομαδική αγορά, τις προσφορές και τις ειδήσεις κάθε φορά που ανακοινώνεται κάτι καινούριο. 

 

raspberry-pi-logo.png


Σαν πρώτο σχόλιο έχω να πω οτι το Raspberry Pi 3 πετάει. Το συγκρίνω με το πρώτο πρώτο βέβαια, αλλά μιλάμε καμία σχέση!

 

Επίσης η original θήκη κάνει τις υπολοιπες ebayίσιες θήκες (έχω και 2-3 απο αυτές) να φαίνονται φτηνά παιχνιδάκια...


Τα μοντέλα:

 

https://www.raspberrypi.org/products/

 

Quick start: 

 

https://www.raspberrypi.org/help/quick-start-guide/

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλη αρχη να εχουμε...

 

Εριξα και εγω την παραγγελια μου εχθες και αυριο θα παω να το παρω απο eshop και μαζι εβαλα μια καρτα μνημης 16gb class 10 και μια θηκη λευκη να μπει μεσα.

 

Τωρα στο θεμα..πρωτη φορα παιρνω raspberry και ελπιζω να μην δυσκολευτω ιδιαιτερα.το θελω μονο για kodi να βλεπω τις σειρες και τις ταινιες μου.

 

Βεβαια εχω δει εχει κ αλλες πολλες δυνατοτητες..αλλα μολις παρω τον αερα θα προχωρησω στα περαιτερω :)

 

Οτιδηποτε συμβουλη κ βοηθεια σε εμας τους αρχαριους με raspberry καλη ειναι. Δωστε μας λινκ,φωτο με τα δικα σας κ ιδεες τι να αγορασουμε, ωστε να εισελθουμε στον κοσμο του raspberry πιο ευκολα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω την σκυτάλη και παρακαλώ όσοι μπορούν και ασχολούνται καιρό με τα pi να γράψουν περισσότερα όσο αφορά λειτουργικά που του έχουν περάσει καθώς και ποιά χρήση του κάνουν. Θα ενδιαφέρει πολλούς συμφορουμίτες που σκέφτονται να εισέλθουν στον κόσμο του και να ασχοληθούν αλλά έχουν άγνοια ή ελλιπείς γνώσεις επ αυτού.

Θα παρακαλούσα επίσης να δώσετε τη γνώση σας βάζοντας και λίνκ για να μπορούμε να διαβάσουμε και οι υπόλοιποι ενώ όσοι μπορείτε να ανεβάσετε και καμμιά φωτό με το pi σας κατά την χρήση του, θα είναι πολύ ενδιαφέρον το νήμα πιστεύω και θα δώσει και ιδέες στους υπόλοιπους. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έχω το raspberry pi από το πρώτο πρώτο που βγήκε. Συγκεκριμένα είχα δύο από το πρωτο batch το καλοκαίρι του 2012. 

Τόσα χρόνια του έχω περάσει τα πάντα λίγο πολύ. 

 

Προς το παρόν μου αρέσει πολυ το minibian https://minibianpi.wordpress.com/ που είναι οτι μικρότερο μπορεί να σηκώσει και μετά του προρθέτω οτι θέλω.

 

Επίσης το osmc είναι ο,τι καλύτερο για media player. 

 

Μόλις μου ήρθαν τα Raspi 3 και έχω μια τεράστια λίστα με πραγματάκια που θέλω να κάνω, και ελάχιστο χρόνο να διαθέσω :-(

 

Πήρα και την επίσημη κάμερα και λέω να αρχίσω με αστροφωτογραφία και timelapse videos:

https://sites.google.com/site/meteotuxpi/gallery-1

 

Προσωπική συμβουλή, προσοχή στην τροφοδοσία και κυρίως στο πόσο καλή επαφή κάνει το καλώδιο με το βύσμα του πι. Έχω κάψει 64GB sd κάρτα έτσι... με κινεζοκαλώδιο που δεν έκανε επαφή. Κατά τα άλλα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με οποιοδήποτε τροφοδοτικό χρησιμοποιησα. Βέβαια οι απαιτήσεις του πρώτου Raspi B ήταν μικρότερες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και χρειάζεται εξτρά ρεύμα ο δίσκος; Για να μην ζορίζει το pi;

Δεν με εντυπωσίασε και πολύ ο δίσκος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δε μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο κάποιος να προτιμήσει αυτό τον δίσκο. Νομίζω καλύτερη επιλογή είναι ένας εξωτερικός 3.5 με δική του τροφοδοσία, παρά όλες αυτές οι πατέντες της wd.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής δεν είναι για ξεχωριστό ρεύμα για τον δίσκο, απλά είναι ένας καλός φορτιστής για να μπορεί να σηκώσει το Rpi και τον δίσκο.

 

Το PiDrive φαντάζομαι ότι είναι πιο μικρό, μιας και είναι χωρίς θήκη, για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορα project. Επίσης μπορεί να μπει σε αυτή την θήκη και να είναι πιο μαζεμένο, από ότι θα ήταν το Rpi, μαζί με έναν εξωτερικό δίσκο.

 

Για media player, πολύ καλό είναι και το OpenELEC. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ σε ένα Rpi2, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω σε OSMC γιατί θέλω να το χρησιμοποιήσω και ως ελαφρύ υπολογιστή. Διαβάστε ένα σύντομο συγκριτικό.

 

Υπάρχει και το BerryBoot που υποστηρίζει πολλαπλές διανομές σε μια sd κάρτα και μπορεί ακόμα να κάνει και εγκατάσταση του λειτουργικού σε εξωτερικό δίσκο, αντί για την sd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To berryboot το έχει δοκιμάσει κανείς; Πως επιλέγεις το πως θα χωρίσει τον διαθέσιμο χώρο στα διαφορετικά λειτουργικά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα στο berryboot κατεβαζεις ενα μικρο zip, που το αποσυμπιεζεις στην fat 32 sd.

Επειτα βαζεις την sd στο πι και κανει τα δικα του για λιγο( δε θυμαμαι αναλυτικα).

Μετα διαλεγεις τη διανομη που θες απο τη λιστα, την κατεβαζει και τελος.

 

Τον χωρο το φτιαχνει μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fellow Raspberry Pi 1 Model B+ user here!(x2)

 

1ο setup:

OS - Raspbian

daemons - apache, mysql, ssl, sshd, smb, nmb, transmission-daemon

Web apps - owncloud, glype proxy

 

2ο setup:

OpenELEC φυσικά ώς mediα center το οποίο streamάρει ταινίες απο το SAMBA του παραπάνω.

 

Παλαιότερα, το χρησιμοποίησα ώς miniPBX με το RasPBX και η απόδοσή του για 5-6 εσωτερικά σε ένα trunk είναι επιβεβαιωμένα άριστη.

 

Πρίν 5-6 μήνες, δοκίμασα να του βάλω Gentoo αλλά το χάλασα, διότi αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω τον kernel του Raspbian στο τέλος, αφού ο kernel που έκανε compile επι 9 ολόκληρες ώρες τελικά δε δούλευε! Οπότε don't try it, εκτός αν χρησιμοποιήσετε precompiled binaries.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα στο berryboot κατεβαζεις ενα μικρο zip, που το αποσυμπιεζεις στην fat 32 sd.

Επειτα βαζεις την sd στο πι και κανει τα δικα του για λιγο( δε θυμαμαι αναλυτικα).

Μετα διαλεγεις τη διανομη που θες απο τη λιστα, την κατεβαζει και τελος.

 

Τον χωρο το φτιαχνει μονο του.

 

 

Ξέρεις αν εγκαθιστά κάθε λειτουργικό σε δικό του partition; Και πως χωρίζει τα partitions; H κάνει καμια δικιά του πατέντα με squashfs; 

 

Γενικά έχω καταλάβει τι κάνει, τις λεπτομέρειες ψάχνω για να δω αν μπορεί να με καλύψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω αυτό φοβόμουν... 

 

Όπως το περίμενα, παίζει με squashfs. Μου φαίνεται πολυ μπλέξιμο χωρίς ιδιάιτερο κέρδος... 

 

Ευχαριστώ για το link

 

 

Errik, δες το FAQ της WD, σχετικά με το Berryboot. Νομίζω ότι θα σου λύσει όλες τις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...