Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Semi-offtopic, αλλα μιας και λεγαμε για roms και emulators προχτες, το αναφερω εδω. 

Φρεσκια εκδοση του lakka (3.0) σημερα μετα απο πολυυυ καιρο
https://www.lakka.tv/articles/2021/05/22/lakka-3.0/

Παραδεχομαι ετσι οτι δεν χρησιμοποιω καμια απο τις αλλες 3 διανομες που προτεινα παραπανω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Semi-offtopic, αλλα μιας και λεγαμε για roms και emulators προχτες, το αναφερω εδω. 

Φρεσκια εκδοση του lakka (3.0) σημερα μετα απο πολυυυ καιρο
https://www.lakka.tv/articles/2021/05/22/lakka-3.0/

Παραδεχομαι ετσι οτι δεν χρησιμοποιω καμια απο τις αλλες 3 διανομες που προτεινα παραπανω :D

Από το σάιτ

  • MAME2003 plus, updated 2018 version of MAME (0.78) for libretro. with added game support and improvements

ΜΑΜΕ 0.78 ? ΜΑΜΕ του 2003 ????? αχαχαχχαχαχαχαχαχχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fyi, το mame εχει ορισμενες εκδοσεις που ειναι σταθμοι στην ιστορια του. Πχ, η 0.106 (γιατι αυτη θυμαμαι τωρα) εινια η τελευταια που χρησιμοποιουσε το παλιο συστημα για να κανει rendering οτι βλεπεις. Απο την 0.107 το συστημα αλλαξε και το mame εγινε πιο βαρυ.

Εκτος απο αυτο, σε καθε νεα εκδοση της εφαρμογης προσθετει υποστηριξη για νεα roms ή αλλαζει το πως παιζουν τα υπαρχοντα. Αν λοιπον εγω εχω 2^n roms που παιζουν ολα κανονικα με την 0.106, γιατι να ψαχτω για κατι νεοτερο? Για αυτο το λογο λοιπον η libretro εχει πολλες εκδοσεις των emulators που υποστηριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους shaders βέβαια, και για τα ενδιαφέροντα νέα παιχνίδια , και για καλύτερη εικόνα /ήχο στα υπάρχοντα και και και. Εχω αρκετές roms κι εγώ μη νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια, και εγω τα εψαχνα αυτα πριν λιγα χρονια που ημουν νεοτερος. Τωρα μενω με αυτα που εχω ηδη, δεν εχω τον ιδιο ενθουσιασμο με τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2020 στις 2:52 ΜΜ, stefanos_th είπε

 

 

δεν  εχω 4αρι για να το δοκιμασω . . .

 

Καλό μεσημέρι! εφόσον με είχες βοηθήσει πάρα πολύ γράφω σαν update ότι αφού δε τα κατάφερα με το kodi κτλ έβγαλα το raspbian κ χρησιμοποιώ το twister os σαν λειτουργικό κ πραγματικά σώθηκα!!Παίζουν όλα από το chromium brοwser του χωρις καμμία επιπλέον ρύθμιση...μεχρι κ cosmote tv έβαλα.έχει κ προεγκατεστημένο κ το retropie οπότε έχεις κ την παιχνιδοκονσόλα έτοιμη..το γράφω κ για όσους θέλουν να δουν το twister os σαν λειτουργικό, κ απλό κ πολύ καλό, κ αν δεν είσαι κ λινουξάς δε σου λείπει το raspbian! Αυτό είναι κ το ατού του raspberry θεωρώ, η εύκολη εναλλαγή λειτουργικών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα το rasberry pi 4 model b 4gb ram προ λίγων εβδομάδων για την κατασκευη της arcade καμπινας μου. Μολις το παρελαβα το συνδεσα με την οθονη μου και εγκατεστησα στην sd το image απο το επισημο σαιτ για να το δοκιμασω και δουλευε κανονικα. Μεχρι χθες που τελειωσα την καμπινα μου δεν το ειχα ξαναχρησιμοποιησει. Χθες εγκατεστησα ενα ετοιμο image και την αναψα αλλα δεν εχω εικονα. Εβαλα ξανα την παλια μου sd με το image απο το επισημο σαιτ αλλα και παλι τιποτα. Υπαρχει καποια λυση να δοκιμασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosm99 είπε

Καλησπέρα, αγόρασα το rasberry pi 4 model b 4gb ram προ λίγων εβδομάδων για την κατασκευη της arcade καμπινας μου. Μολις το παρελαβα το συνδεσα με την οθονη μου και εγκατεστησα στην sd το image απο το επισημο σαιτ για να το δοκιμασω και δουλευε κανονικα. Μεχρι χθες που τελειωσα την καμπινα μου δεν το ειχα ξαναχρησιμοποιησει. Χθες εγκατεστησα ενα ετοιμο image και την αναψα αλλα δεν εχω εικονα. Εβαλα ξανα την παλια μου sd με το image απο το επισημο σαιτ αλλα και παλι τιποτα. Υπαρχει καποια λυση να δοκιμασω;

με αλλο καλωδιο hdmi σε μια τηλεοραση παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kosm99 είπε

Καλησπέρα, αγόρασα το rasberry pi 4 model b 4gb ram προ λίγων εβδομάδων για την κατασκευη της arcade καμπινας μου. Μολις το παρελαβα το συνδεσα με την οθονη μου και εγκατεστησα στην sd το image απο το επισημο σαιτ για να το δοκιμασω και δουλευε κανονικα. Μεχρι χθες που τελειωσα την καμπινα μου δεν το ειχα ξαναχρησιμοποιησει. Χθες εγκατεστησα ενα ετοιμο image και την αναψα αλλα δεν εχω εικονα. Εβαλα ξανα την παλια μου sd με το image απο το επισημο σαιτ αλλα και παλι τιποτα. Υπαρχει καποια λυση να δοκιμασω;

Άλλο τροφοδοτικό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 8:59 ΠΜ, stefanos_th είπε

γραφεις σε ενα terminal 

cat /proc/device-tree/amlogic-dt-id

και σου λεει πιο device tree θελει.

το βγαζεις απο τον φακελο στο ρουτ και το ονομαζεις dtb.img

δεν θα δυσκολευτεις καθολου.

 

Στις 22/5/2021 στις 9:30 ΠΜ, jim_p είπε

Το εκανα αυτο που λες (= το να το βαλώ στο καταλληλο σημειο και με το σωστο ονομα), αλλα απλα το πηρα απο τη λιστα που ελεγε οτι στην ταδε συσκευη αντιστοιχει το ταδε device tree. Αυτο που λες μου επιστρεφει 

gxb_p200_1g

που ειναι οντως το device tree για το mxqpro4k, που εφαγα τον τοπο να βρω/αντιστοιχησω γιατι η λιστα με τις αντιστοιχιες στη σελιδα του coreelec ελεγε αλλα. Αν βαλω ενα "λαθος" device tree, πχ ενα που να μην ειναι 100% σωστο αλλα να εκκινει τη συσκευη κανονικα, η παραπανω εντολη δεν θα δειξει το λανθασμενο?

Offtopic αλλα τι να κανω!
Ρωτησα στο φορουμ του le για αυτο που λεγαμε εδω και πιο συγκεκριμενα στο bold και η απαντηση ενος dev ηταν

This command reads the ID from the header of the loaded DTB, so if a bad DTB is loaded, it will also read the wrong ID.

So unfortunately it does not tell you exactly the type of device.

Αναμενομενο...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2021 στις 9:42 ΜΜ, jim_p είπε

 

Offtopic αλλα τι να κανω!
Ρωτησα στο φορουμ του le για αυτο που λεγαμε εδω και πιο συγκεκριμενα στο bold και η απαντηση ενος dev ηταν

This command reads the ID from the header of the loaded DTB, so if a bad DTB is loaded, it will also read the wrong ID.

So unfortunately it does not tell you exactly the type of device.

Αναμενομενο...

μα την εντολη την γραφεις στην android μερια . . .

οποτε εχεις το device tree που εχει επιλεξει ο κατασκευαστης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειναι αργα για να το δω σε android, και ειδικα στο απλο mxq, μιας και τα εχω και τα 2 με καποιο *elec πλεον.

Επισης android σε παλια εκδοση (4.4 αν θυμαμαι καλα) + τερματικο που πρεπει να βρω και να βαλω με το χερι + on screen keyboard που θα το παταω με το τηλεκοντρολ = βασανιστηριο για να παρω output μιας γραμμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...