Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δοκιμασες με αλλη καρτα?

Ναι ναι , η συγκεκριμενη δεν είναι σίγουρα corrupted, την εβαλα σε αλλο zero και επαιξε κανονικα, 

να υποθέσω πως "κλαιω" το zw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεία σας!

 

Απέκτησα και εγώ αυτό το αξιοθαύμαστο μηχανηματάκι με 8gb που τελικά για απλή χρήση είναι εντελός αχρείαστα μιας και το LXDE του raspbian κατά το boot καταλαμβάνει περίπου 2gb μνήμης. Το δουλεύω προς το παρών με sdcard και για cooler χρησιμοποιώ τον ανεμιστήρα/βάση από παλιά ψύξη της Intel. Σήμερα λογικά θα του φορέσω τον Ice cooler. 

 

Το δουλεύω στα 2gb απροβλημάτιστα με τον αυθεντικό φορτιστή ο οποίος τον Σεπτέμβρη θα αλλαχθεί με 3.5a για να απλωθώ λίγο παραπάνω σε περιφερειακά - με ασφάλεια.

 

Ήδη το έχω βάλει μέσα στον μπλέ κύβο του boxed i9 9900k αλλά φωτογραφίες θα ανέβουν όταν τελειοποιήσω την μόντα! Πάντως είναι πολύ ψώνιο, μου θυμίζει την σκηνή που βγαίνει ο Darth Vader από το μηχάνημα συντήρησής του.

 

Το wifi του δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα γρήγορο - ίσως και λόγο αποστάσεως οπότε το επανασύνδεσα ενσύρματο.

 

Στα του media, στην στοκ ταχύτητα είχα θέματα με το playback των βίντεο είτε από youtube είτε από άλλες εφαρμογές όπως netflix , stremio. Ευτυχώς το O/C στα 2Ghz ήταν αρκετό να τα επιλύσει και γενικά είναι πολύ responsive πια.

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος.

 

Παρακάτω είναι ο κύβος που έγραψα στην αρχή του νήματος:

intel-box-core-i9-processor-i9-9900k-360Είναι απλά το τέλειο σπίτι για το Pi4 :D

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Pi4 εντος του κύβου. Δεν εχουν ανοιχτεί ακόμη έξοδοι καλωδίων ή εξαερισμού, αλλά μπήκε ο Ice Cooler low profile! 

IMG_20210809_125420.jpg

IMG_20210809_125441.jpgΘέλει δουλίτσα με το ντρέμελ να λυανθουν τα εσωτερικά που έσπασα στο πάνω μέρος για να χωράει, άλλα όλα όμορφα :)

Επεξ/σία από seithan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το βίντεο :
-θα παρουσιάσω το Raspberry Pi 4 Model B 8Gb
-θα μιλήσουμε για το τι είναι
-θα αναφέρω τα τεχνικά του χαρακτηριστικά
-θα δούμε που χρησιμοποιείται
-και τέλος τι λειτουργικά συστήματα υποστηρίζει ανάλογα με τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε.
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! 

θελω να αλλαξω το προιστορικο ηχοσυστημα του αυτοκινητου μου και να βαλω raspberry pi.

Εχω πλακετες για τροφοδοσια και safe shutdown απο 12v.

Eχει βρει καποιος καποια βαση, οποιαδηποτε βαση για την αυθεντικη οθονη του raspberry pi? αυτο το πραγμα δν ταιριαζει πουθενα...

Η' καποια αλλη οθονη σε πιο standard διαστασεις. 

Οποιαδήποτε πληροφορία/ιδεα καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

καλησπερα! 

θελω να αλλαξω το προιστορικο ηχοσυστημα του αυτοκινητου μου και να βαλω raspberry pi.

Εχω πλακετες για τροφοδοσια και safe shutdown απο 12v.

Eχει βρει καποιος καποια βαση, οποιαδηποτε βαση για την αυθεντικη οθονη του raspberry pi? αυτο το πραγμα δν ταιριαζει πουθενα...

Η' καποια αλλη οθονη σε πιο standard διαστασεις. 

Οποιαδήποτε πληροφορία/ιδεα καλοδεχούμενη.

μην περιμενεις να βρεις κατι ετοιμο , φτιαξε κατι δικο σου.

 

02_mr2_carputer.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

καλησπερα! 

θελω να αλλαξω το προιστορικο ηχοσυστημα του αυτοκινητου μου και να βαλω raspberry pi.

Εχω πλακετες για τροφοδοσια και safe shutdown απο 12v.

Eχει βρει καποιος καποια βαση, οποιαδηποτε βαση για την αυθεντικη οθονη του raspberry pi? αυτο το πραγμα δν ταιριαζει πουθενα...

Η' καποια αλλη οθονη σε πιο standard διαστασεις. 

Οποιαδήποτε πληροφορία/ιδεα καλοδεχούμενη.

3d printed ειναι οτι το καλυτερο στο θεμα προσαρμογης στο σημειο που θελεις.Σε τι αυτοκινητο θελεις να το ταιριαξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gatilaras είπε

3d printed ειναι οτι το καλυτερο στο θεμα προσαρμογης στο σημειο που θελεις.Σε τι αυτοκινητο θελεις να το ταιριαξεις?

δυσκολα να ταιριαξει κατι 3d printed σε "κανονικο" αυτοκινητο, που δν μπορεις να κοψεις/ραψεις ελευθερα/

Daihatsu sirion εχω.

θα παρω αυτο το ταμπλο 

https://www.aliexpress.com/item/1005002344971993.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4997ca65LyE5TA&algo_pvid=2e1c6a79-ef37-46f1-900c-8c540d2b5158&algo_exp_id=2e1c6a79-ef37-46f1-900c-8c540d2b5158-15&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000020588192269%22%7D

και θα δοκιμασω να γεμισω τα κενα της original οθονης, με καποιο 3d printed πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

δυσκολα να ταιριαξει κατι 3d printed σε "κανονικο" αυτοκινητο, που δν μπορεις να κοψεις/ραψεις ελευθερα/

Daihatsu sirion εχω.

θα παρω αυτο το ταμπλο 

https://www.aliexpress.com/item/1005002344971993.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4997ca65LyE5TA&algo_pvid=2e1c6a79-ef37-46f1-900c-8c540d2b5158&algo_exp_id=2e1c6a79-ef37-46f1-900c-8c540d2b5158-15&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000020588192269"}

και θα δοκιμασω να γεμισω τα κενα της original οθονης, με καποιο 3d printed πλαισιο.

Γι'αυτο και ρωτησα για τι αυτοκινητο προκειται.Στα συγκεγκριμενα γενικα θελει fascia γενικα για να ταιριαξει οτιδηποτε αλλο απο το εργοστασιακο.Οσο για το 3d print περισσοτερο για να στερεωθει η οθονη στη fascia ειναι και να βγαλεις δεξια αριστερα τυχον κουμπια,θυρες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2021 στις 11:09 ΠΜ, losky89 είπε
Σε αυτό το βίντεο :
-θα παρουσιάσω το Raspberry Pi 4 Model B 8Gb
-θα μιλήσουμε για το τι είναι
-θα αναφέρω τα τεχνικά του χαρακτηριστικά
-θα δούμε που χρησιμοποιείται
-και τέλος τι λειτουργικά συστήματα υποστηρίζει ανάλογα με τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε.
 

Λάμπρο, αν τυχόν πέσει στα χέρια σου το Radxa Zero (υποτίθεται πως δεν διατίθεται ακόμα στην αγορά και δόθηκαν μόνο λίγες δεκάδες σε developers για testing αλλά στο site τους βλέπω πως πωλείται κανονικά από εξουσιοδοτημένα καταστήματα ακόμα και στην Ευρώπη), κάνε μια παρουσίαση.
Στα χαρτιά είναι κατά πολύ ανώτερο των Raspberry Pi - η υποστήριξη τώρα είναι άλλο καπέλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Chiming in, πολύ ευχαριστημένος με το Fenix OS. Είναι 32bit αλλά τρέχει πολύ καλά και σαν mediacenter. Συνεχίζω να έχω προβλήματα με το Snap όμως και σε αυτό το distro (errors με το $PLATFORM, cannot find binary κτλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μέλος στο forum που να bootάρει (όχι να έχει απλώς να έχει συνδέσει ως περιφερειακό) από SSD;
Κλασικό SATA, Μ.2 SATA ή ΜNVMe.

Στο παρακάτω video βλέπουμε μια παραλλαγή από κάποιον Πολωνό κατασκευαστή με μεράκι. One man project!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...