Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα, το setάρισα, όλα κομπλέ.😎
Περιμένω ένα USB 3.0 to SATA III Adapter Cable της Ugreen έως το τέλος της εβδομάδας για να κάνω migration του λειτουργικού (εγκατέστησα το 2021-05-07-raspios-buster-arm64) σε SSD, αλλά ακόμα και με την SD Card (έβαλα μία ADATA Premier Pro 64GB) οι επιδόσεις είναι ικανοποιητικές, δεν έχω παράπονο.
Δεν αναμένω θέματα συμβατότητας όσον αφορά στον controller που χρησιμοποιεί, το συγκεκριμένο μοντέλο της Ugreen περιλαμβάνεται στη λίστα με τους Known Working Adapters. Δεν ξέρω όμως με ποιον SSD να το συνδυάσω, οι πιο δοκιμασμένοι είναι οι A400 της Kingston.
Το σίγουρο είναι πως θα κινηθώ για 500άρη, οι 120άρηδες/240άρηδες όχι μόνο δεν συμφέρουν (βλ. λόγο € ανά GB) αλλά κατά κανόνα υστερούν σε επιδόσεις σε σχέση με τα μεγαλύτερης χωρητικότητας μοντέλα της ίδιας οικογένειας.
Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω την τύχη μου αποκτώντας ένα Kioxia (πρώην Toshiba) τον φτηνότερο 480άρη της αγοράς και μάλιστα με τιμή κάτω από το ψυχολογικό όριο των €40 (€39,90 στο Πλαίσιο).
DRAM-less χωρίς αμφιβολία, αλλά λογικά και οι άλλοι αυτής της κατηγορίας έτσι πρέπει να είναι.
Τον έχει δοκιμάσεις κανείς; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο (ασφαλέστερη επιλογή) στα ίδια λεφτά;
Είμαι όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Έλεγα λοιπόν να δοκιμάσω την τύχη μου αποκτώντας ένα Kioxia (πρώην Toshiba) τον φτηνότερο 480άρη της αγοράς και μάλιστα με τιμή κάτω από το ψυχολογικό όριο των €40 (€39,90 στο Πλαίσιο).
DRAM-less χωρίς αμφιβολία, αλλά λογικά και οι άλλοι αυτής της κατηγορίας έτσι πρέπει να είναι.
Τον έχει δοκιμάσεις κανείς; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο (ασφαλέστερη επιλογή) στα ίδια λεφτά;
Είμαι όλος αυτιά.

Πολύ μέτριες οι απόψεις για τον Kioxia... Επειδή τον κοίταζα και εγώ για ένα μηχάνημα που θέλω να στήσω για δοκιμές (οπότε θα πέφτει πάρα πολύ συχνό formatting και πανωγράψιμο), λένε ότι αν και τα specs φαίνονται αρκετά τίμια, σε data write μεγάλων αρχείων, σε λιγότερο από 1 λεπτό τρώει τεράστιο throttling το write speed, οπότε οι μέγιστες ταχύτητες δεν ισχύουν σε μεγάλα αρχεία... Επίσης κάπου στο amazon σε reviews διάβαζα ότι σε κάποιους έχουν κάνει fail και μέσα στον 1ο χρόνο, οπότε σίγουρα δεν θα τον έπαιρνα για δίσκο εμπιστοσύνης. Εγώ γενικά αν τον πάρω, τον προορίζω αρχικά για δοκιμές σε λειτουργικό σε NAS σύστημα, και αν καταλήξω σε κάποιο setup θα κουμπώσω έναν samsung/kingston, και τον kioxia θα τον έχω μόνο για cache storage (αρχεία που δε με νοιάζει καν αν χαθούν, σε κάθε reboot θα μπορού να γίνονται recreate οπότε όλα καλά).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η σειρά A400 της Kingston πάντως είχε πολύ κακή φήμη/ιστορικό, αλλά στην πορεία τα πράγματα βελτιώθηκαν.
Δεν ξέρω αν άλλαξαν controllers ή μνήμες (γιατί δεν νομίζω πως με ένα απλό firmware update μπορείς να κάνεις και πολλά) αλλά από εκεί που ήταν στον πάτο και θεωρούνταν σαβούρα, βρέθηκαν στη μέση των πινάκων αξιολόγησης και προτείνονται ως secondary drives συστημάτων. Για primary πάντα συνιστώνται Samsung 860/870 Evo και Crucial ΜΧ500.
Κάποια εναλλακτική σε αυτό το price range;

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη,εγω και με τους ADATA εχω μεινει ευχαριστημενος,ακομη και σε οικονομικους ssd φαση 25-30ευρω πηγαινουν πολυ καλυτερα απο καποιους patriot ή sandisk και μιλαμε παντα για sata και σε λιγο πιο παλια συστηματα.Συγκεκριμενο παραδειγμα εχω απο netbook 10ετιας+ που το εφτιαξα για εξυπηρετηση για την τηλεκπαιδευση με Win7 atom μονοπυρηνο και 1.5gb ραμ αλλαξε εικονα τελειως ποσο μαλλον σε κατι δυνατοτερο.

Συγκεκριμενα αυτον εχω βαλει σε 2-3 υπολογιστες:https://www.skroutz.gr/s/16979777/Adata-Ultimate-SU630-SSD-240GB-2-5-ASU630SS-240GQ-R.html?from=catspan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Αποψη,εγω και με τους ADATA εχω μεινει ευχαριστημενος,ακομη και σε οικονομικους ssd φαση 25-30ευρω πηγαινουν πολυ καλυτερα απο καποιους patriot ή sandisk και μιλαμε παντα για sata και σε λιγο πιο παλια συστηματα.Συγκεκριμενο παραδειγμα εχω απο netbook 10ετιας+ που το εφτιαξα για εξυπηρετηση για την τηλεκπαιδευση με Win7 atom μονοπυρηνο και 1.5gb ραμ αλλαξε εικονα τελειως ποσο μαλλον σε κατι δυνατοτερο.

Συγκεκριμενα αυτον εχω βαλει σε 2-3 υπολογιστες:https://www.skroutz.gr/s/16979777/Adata-Ultimate-SU630-SSD-240GB-2-5-ASU630SS-240GQ-R.html?from=catspan

Θα σχολιάσω μόνο ότι ο οποιοσδήποτε ssd θα βελτίωνε παλιά συστήματα, δεν παίζει σχεδόν καθόλου ρόλο η μάρκα, παρά μόνο για την αξιοπιστία (ότι δηλαδή δεν έχει χαλάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα). Στα δια ταύτα, και ADATA έχω δοκιμάσει, και Kingston A400, και Patriot, και WD, αλλά για κύριο δίσκο νομίζω Samsung 860 είναι οι πιο safe επιλογή για 2.5", με Crucial ΜΧ500/Adata SU800 σαν δεύτερες επιλογές. Κυρίως για αξιοπιστία αναφέρομαι, γιατί όλοι θα κάνουν τη δουλειά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και τον USB 3.0 SATA adapter, οπότε μένει μόνο η απόκτηση ενός SSD.
Κοιτάω τις τιμές και αναπόφευκτα κάνω σύγκριση με τους NVMe κάποιοι εκ των οποίων έχουν φτάσει να είναι φτηνότεροι από τους SATA ανάλογης χωρητικότητας!
€41 ο Kingston NV1 SSD 500GB (€45 αν τον αγοράσεις από το e-shop.gr με τα κατά τόπους "e-shop points" που βολεύουν αφάνταστα), €44 ο Α400 της ίδιας εταιρείας. Είναι να τρελαίνεσαι.😖

Εν τω μεταξύ άλλαξα και OS. Το Raspberry OS ήταν πολύ minimal για τα γούστα μου και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το Manjaro. Και μάλιστα όχι με ένα ελαφρύ DE όπως το XFCE (η λογική επιλογή), αλλά το KDE plasma (overkill θα πουν μερικοί)
Εντάξει σε κάποια σημεία, και ανάλογα με τα tasks που εκτελούνται, οι πυρήνες τερματίζουν.
Αλλά αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να τεστάρω και την απαγωγή θερμότητας που επιτυγχάνει το FLIRC.
Δεν είχα πρόχειρες τις εντολές για stress test, οπότε πήρα ένα infrared θερμόμετρο (παραδόξως είχε αποκτηθεί το 2018, πριν την εξάπλωση του κορωνοϊού) και «πυροβόλησα» το κουτί από άκρη σε άκρη.
Η μέγιστη τιμή που είδα (στρέφοντας τη δέσμη στο κενό -μιας και το δουλεύω wireless- LAN port) ήταν 41°C.
Τίθεται βέβαια θέμα αξιοπιστίας γιατί κάποιες επιφάνειες (αν δεν απατώμαι οι ανοιχτόχρωμες, αυτές που αντανακλούν το φως) δεν δίνουν ακριβείς μετρήσεις, αλλά και πάλι καλύτερα απ’ το τίποτα.
Μέσω της αφής, θα το χαρακτήριζα ζεστό αλλά όχι σε βαθμό τέτοιο που να τραβάς το χέρι σου όπως π.χ. ένα NVMe docking station που πήρα πριν λίγο καιρό.
Σε γενικές γραμμές, θα έλεγα πως είναι ΟΚ και δεν θα φτάσει ποτέ σε σημείο να κάνει throttling.

Θα επανέλθω αργότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Έκανα το raspberry μου server με την χρήση του openmedia, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ όμως να περάσω python scripts στο raspberry ώστε να τα εκτελεί ο server μονός του. Στο YouTube που έψαξα λίγο δεν βρήκα κάτι, είδα ότι εκτελούσαν python scripts άλλα όχι με την χρήση του openmedia.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εκδοση του omv (openmediavault) εβαλες και ποια python scripts θες να περασεις? Εχει σημασια η εκδοση γιατι απο την 6 και μετα εχει python3 by default, οπως και το debian 11 στο οποιο βασιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. δεν είχα ποτέ rasberry pi αλλά σκεφτόμουν να παρω ένα για εγκατάσταση του libreelec.

η έκδοση με τα 2gb θεωρείτε είναι αρκετή για χρήση μόνο libreelec?

Επεξ/σία από surveyor81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, surveyor81 είπε

καλησπέρα. δεν είχα ποτέ rasberry pi αλλά σκεφτόμουν να παρω ένα για εγκατάσταση του libreelec.

η έκδοση με τα 2gb θεωρείτε είναι αρκετή για χρήση μόνο libreelec?

Ναι ειναι υπεραρκετα.Αντικατεστησα ενα Xiaomi Mi Box με Pi 4 2GB/Libreelec επειδη το Xiaomi δεν αναγνωριζει  EXT4 σκληρους.Το χρησιμοποιω πιο πολυ σαν music player συνδεδεμενο σε εξωτερικο DAC να παιζει flac,ape,opus απο σκληρους και ειναι μια χαρα.Παιζει και βιντεο x264/x265 1080p just fine.

Παλιοτερα ειχα δοκιμασει το libreelec σε Pi 3 με μολις 512MB και επαιζε x264/1080p mkv κανονικα αλλα οχι x265.

 

 

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mecanomecano είπε

Ναι ειναι υπεραρκετα.Αντικατεστησα ενα Xiaomi Mi Box με Pi 4 2GB/Libreelec επειδη το Xiaomi δεν αναγνωριζει  EXT4 σκληρους.Το χρησιμοποιω πιο πολυ σαν music player συνδεδεμενο σε εξωτερικο DAC να παιζει flac,ape,opus απο σκληρους και ειναι μια χαρα.Παιζει και βιντεο x264/x265 1080p just fine.

Παλιοτερα ειχα δοκιμασει το libreelec σε Pi 3 με μολις 512MB και επαιζε x264/1080p mkv κανονικα αλλα οχι x265.

 

 

Το 3b+ παίζει x265/1080p απ' όσο είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή αλλά στα x256/1080p/10bit εκεί κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει το 3b+ (και ολα τα προηγουμενα του) h265? Πως? Χωρις hw decoding θα τα παιζει σαν slideshow. Μονο τα 4αρια και το 400 υποστηριζουν h265.
Meanwhile, εχω 3b+ και le, αλλα βαριεμαι να το βγαζω απο το συρταρι για να το τεσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσα h265 ειχα δοκιμασει στο Pi 3 A+ οταν το ειχα δεν επαιζαν.

Να προσθεσω οτι στο Pi 4/Libreelec αν και ειναι μια χαρα με h264/h265 δεν του πολυαρεσει να παιζει wmv σαν να κολλανε λιγο εμενα δεν με νοιαζει δεν χρησιμοποιώ wmv πια αλλα το αναφερω.

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα στη παρέα.

Μου έδωσε φίλος ένα Raspberry Pi 2 στο οποίο πέρασε πρώτα Pi-hole κι έτσι απέκτησα την - ίσως - καλύτερη hardware based λύση να απαλλαγώ από τις περισσότερες διαφημίσεις, σε όλες μου τις συσκευές.

Τώρα, θέλω να αποκτήσω ένα (πιο καινούριο) για NAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...