Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, str1979 είπε

Όχι για 4κ. Για χρήση ταινιών μέχρι 1080

ok τότε αν και σου προτείνω ξεκάθαρα το LibreElec παρά πλήρη εγκατάσταση Pi OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Ποιο λειτουργικο εχει το rpi και ποια εφαρμογη ακριβως ειναι το vnc viewer, πχ tigervnc-viewer?
To pc που δουλευει σαν vnc σερβερ εχει σταθερη ip?

Αυτο που δειχνεις στο "σερβερ" pc εινια καποια ιστοσελιδα ή κατι αλλο που να μπορει να παιχτει και αλλου χωρις vnc? 

Σωστές οι απορίες σου...

Ο σέρβερ έχει realvnc και δείχνει εικόνα από το εσωτερικό δίκτυο της εταιρίας

Δυστυχώς θα πρέπει να γίνει μόνο με αυτόν τον τρόπο..

Στατική ip υπάρχει ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο απλος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να εγκαταστησεις το lxsession-edit και να κανεις ενα νεο entry που θα ξεκιναει τον vnc client σου στην ip και την πορτα που θες. Να τρεχει δηλαδη κατι τετοιο

vncviewer vnc://192.168.1.5:5900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος σε Raspberry Pi 4 να στήσει Raid με 2x usb3 2.5" δίσκους;

Από ρεύματα και αξιοπιστία πως πάνε οι θύρες; Αυτή τη στιγμή έχω κουμπώσει μόνο έναν 2μισάρη elements και δείχνει πολύ ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, greekfragma είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος σε Raspberry Pi 4 να στήσει Raid με 2x usb3 2.5" δίσκους;

Από ρεύματα και αξιοπιστία πως πάνε οι θύρες; Αυτή τη στιγμή έχω κουμπώσει μόνο έναν 2μισάρη elements και δείχνει πολύ ωραίο.

Θα χρειαστείς παραπάνω ρεύμα φιλε μου. Αν έχεις κάποιο spare δοκίμασε αλλιώς μην αγοράσεις δίσκο.

Εμένα με 2 usb δίσκους ενώ τους έβλεπε κανονικά δεν δούλευε φυσιολογικά ο δεύτερος και το έβαλα σε case με ρεύμα.

Προσωπικά περιμένω τα πρώτα reviews από αυτό

 

Επεξ/σία από Neo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαγγελματικό χώρο θέλουμε να στρημάρουμε συνεχώς, ένα λινκ που είναι της μορφής
http://μπλα-μπλα.radio.mediacdn.com/radiofonikosSta8mos  και στέλνει mp3.

Σκέφτηκα σαν πιο οικονομική λύση κάποιο raspBerry Pi.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με ολοκληρωμένη πρόταση;

Από που να το αγοράσω; Στην ελληνική αγορά βλέπω μόνο το 4b που μου φαίνεται υπερβολικό για αυτή την δουλειά και ακριβό.

Ποιο μοντέλο προτείνετε;
Από που να το πάρω αυτό και τα παρελκόμενα (θήκη, τροφοδοτικό κλπ) ;
Τι λειτουργικό να του φορέσω και με ποια εφαρμογή να τρέχω την αναπαραγωγή του streaming;

Επαναλαμβάνω ότι πρέπει να τρέχει 24/7 και προφανώς να έχει έξοδο jack για να συνδέεται και να ακούμε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με το zero (w) γινεται αυτο που θες, αλλα δεν εχει jack. Μπορεις να βαλεις ενα τετοιο και πανω του ενα καλωδιο απο rca σε jack. Εχει και αλλο hat που βγαζει σε καρφι βεβαια...
https://nettop.gr/index.php/raspberry-pi/sound/hifiberry-dac-zero.html

Για το αλλο προβλημα, και με καθε επιφυλαξη γιατι δεν εχω βαλει network stream σε mpd, εγω θα εβαζα mpd και το network stream μου στην playlist του. Αυτο σε μια απλη διανομη με cli μονο, πχ dietpi ή raspbian lite.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!

Θελω να αγοράσω ένα raspberry pi 4 8gb για χρήση: 

-Media center με το plex

-retropie (για παιχνίδια)

-rasbian για να έχω και έναν υπολογιστή στην τηλεόραση…

Η ερωτήσεις που έχω είναι:

1)σηκωνει το εν λόγω μοντέλο 4κ βίντεο;

2)μπορώ να το έχω σε τριπλό μπουταρισμα ή πρέπει να έχω διαφορετικές sd κάρτες για κάθε περίσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι, η αναπαραγωγη 4k και h265 ειναι απο τα features του pi 4.

2) Ναι, με το berryboot. Καποτε γινονταν και με το noobs, που ηταν το επισημο εργαλειο για αυτη τη δουλεια. Δεν ξερω αν υποστηριζεται ακομα.
https://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 7:03 ΜΜ, SlimData είπε

Καλησπέρα παλικάρια!

Χρειάζομαι βοήθεια και δεν ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα! Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Έχουμε ένα pc με εγκατεστημένο vnc server. Αυτό το pc δείχνει μονίμως μια οθόνη με που γίνεται live update.

Αυτή την οθονια θέλουμε να τη δείχνουμε σε 5-6 γραφεία που είναι στο ίδιο δικτυο.

Εκεί υπάρχουν τηλεοράσεις και έχω συνδέσει από ένα raspberry pi3.

Εγκατέστησα το vnc-viewer και παίζει κανονικά αλλά για διάφορους λόγους κάνει κάποιες φορες αποσύνδεση και πρέπει να πηγαίνω manually να κάνω επανασύνδεση.

Δυστυχώς είναι διαδικασία που γίνεται ενοχλητική...

Υπάρχει μήπως κάποιο script που θα μπορούσα να τρέξω ώστε το raspberry να bootάρει απευθείας στο vnc και να διαβάζει την ip ή το computername και να μην χρειάζεται να το κάνουμε manually???

Αν μπορέσει κάποιος να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!!!

 

 

Όλα γίνονται απλά δεν υπάρχουν όλα έτοιμα :)

Να διαβάζει την ip απο πού ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

θελω να κανω την παρακατω κατασκευη.  Δηλαδη να του φορτωσω ενα βιντεακι και να το αναπαραγει στην οθονουλα του αυτοματα κατα την ωρα του παιχνιδιου.

Υπαρχει καποια οθονη που να ειναι plug n play και να την αναγνωριζει αμεσως χωρις πολλες ρυθμισεις? επισης γινεται ευκολα αυτο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "κατα την ωρα του παιχνιδιου"?

Αυτο στο βιντεο μπορει να εινια οτιδηποτε, πχ καποια διανομη σαν το libreelec και να το παιζει με το kodi ή raspbian και να το παιζει με εναν απλο media player σαν το vlc. Και στις 2 περιπτωσεις θα χρειαστει να το βαλεις εσυ να παιζει, εκτος αν ο τυπος εχει κανει με καποιο τροπο να παιζει αυτοματα οτι εχει μεσα στο στικακι πχ.

Τελος, αυτο στο βιντεο ειναι ενα pi zero, οπως φαινεται στο 0:20 του βιντεο, και ειναι σημαντικα πιο αδυναμο απο το κανονικο pi 3 ή 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , είδα ότι ήρθε το pi zero 2 w στην Ελλάδα και σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα για pi hole ή/και για kodi 

Τι επιδόσεις θα έχω στο kodi; Θα παίζει 1080/30 χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα ή έστω 768/30; 

Παραγγειλα ένα δικό μου για να του βάλω το pi hole και θα δοκιμάσω και kodi και αν παίζει καλά θα παραγγείλω άλλο ένα σετ για συγγενή μου που θέλει να βλέπει ταινίες αλλά δεν έχει οικονομική δυνατότητα για pc κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ακομα και 1080p60 μιας και ειναι ενα rpi3 σε διαφορετικη πλακετα και με μικροτερη συχνοτητα στην cpu. Αλλα μονο h264, μην του βαλεις h265!
Επισης, το libreelec 10 δεν εχει βγει ακομα για rpi3, οποτε αν θες κατι με kodi 19 μπορεις να πας μονο σε osmc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...