Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τροφοδοτικό έχω το αυθεντικό της raspberry.

 

Δοκίμασα χθες βίντεο 576ι και πάλι το ίδιο πρόβλημα: Κολλάει η εικόνα αλλά ο ήχος παίζει κανονικά.

 

Εν τω μεταξύ, χάλασε και το λαπτοπ χθες και δεν μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο......

 

Να φανταστείτε πως για να μπω στο φόρουμ εδώ, μπορεί να κάνει και ένα λεπτό. Απελπισία λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα πριν απο λιγο παρελαβα το raspberry pi 3 model b απο το eshop.gr .. ειδα ενα αρθρο στο pcsteps.gr το οποιο δινει οδηγιες για την εγκατασταση του noobs στις πλακετες.. τα εκανα ολα οπως τα λεει, το θεμα ειναι οτι δεν αναβει το πρασινο λαμπακι οταν συνδεω με σειρα οπως λεει και στο αρθρο τα περιφεριακα, καθως συνδεεται με την τηλεωραση μου μεσω hdmi.. οπου και εκει δεν λαμβανω εικονα ενω εχω επιλεξει το 'καναλι' hdmi 1.. ο φορτιστης ειναι για την συγκεκριμενη πλακετα και ειναι μια χαρα.. το κοκκινο λαμπακι αναβει οταν συνδεω το psu με την πλακετα.. η micro sd ειναι 4 κλασης, οπου εκει δοκιμασα 2 φορες να περασω το λειτουργικο παλι δεν αλλαξε κατι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και άλλες εξόδους εικόνας; δοκίμασε με άλλο καλωδιο, σε άλλη θύρα της τηλεόρασης, σε άλλη τηλεόραση.

δεν αλλαζει κατι δοκιμασα τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν η τηλεοραση σου εχει game mode και γυρισε την σε αυτο.

κανε και οτι σου προτεινε ο panos  πιο πανω αν δεν πιασει αυτο...

Καλησπερα πριν απο λιγο παρελαβα το raspberry pi 3 model b απο το eshop.gr .. ειδα ενα αρθρο στο pcsteps.gr το οποιο δινει οδηγιες για την εγκατασταση του noobs στις πλακετες.. τα εκανα ολα οπως τα λεει, το θεμα ειναι οτι δεν αναβει το πρασινο λαμπακι οταν συνδεω με σειρα οπως λεει και στο αρθρο τα περιφεριακα, καθως συνδεεται με την τηλεωραση μου μεσω hdmi.. οπου και εκει δεν λαμβανω εικονα ενω εχω επιλεξει το 'καναλι' hdmi 1.. ο φορτιστης ειναι για την συγκεκριμενη πλακετα και ειναι μια χαρα.. το κοκκινο λαμπακι αναβει οταν συνδεω το psu με την πλακετα.. η micro sd ειναι 4 κλασης, οπου εκει δοκιμασα 2 φορες να περασω το λειτουργικο παλι δεν αλλαξε κατι.. 


Έχει και άλλες εξόδους εικόνας; δοκίμασε με άλλο καλωδιο, σε άλλη θύρα της τηλεόρασης, σε άλλη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα πριν απο λιγο παρελαβα το raspberry pi 3 model b απο το eshop.gr .. ειδα ενα αρθρο στο pcsteps.gr το οποιο δινει οδηγιες για την εγκατασταση του noobs στις πλακετες.. τα εκανα ολα οπως τα λεει, το θεμα ειναι οτι δεν αναβει το πρασινο λαμπακι οταν συνδεω με σειρα οπως λεει και στο αρθρο τα περιφεριακα, καθως συνδεεται με την τηλεωραση μου μεσω hdmi.. οπου και εκει δεν λαμβανω εικονα ενω εχω επιλεξει το 'καναλι' hdmi 1.. ο φορτιστης ειναι για την συγκεκριμενη πλακετα και ειναι μια χαρα.. το κοκκινο λαμπακι αναβει οταν συνδεω το psu με την πλακετα.. η micro sd ειναι 4 κλασης, οπου εκει δοκιμασα 2 φορες να περασω το λειτουργικο παλι δεν αλλαξε κατι.. 

Αφου λες οτι δεν αναβει το πρασινο λαμπακι σημαινει οτι δε μπουταρει καν, το πιο πιθανο ειναι να φτεει η καρτα μνημης, ειχα παθει ακριβος το ιδιο με μια σαμσουνγκ 4η κλαση, δεν ετρεχε το raspbian αλλα ατρεχε το osmc!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω ειχα θεμα με το raspbian μου bootaριζε και μετα ελεγε οτι εχει θεμα με κατι στην αρχικη οθονη και δεν προχωρουσε ποτε.

 

τελικα ηταν το card reader. 

 

καποια card reader μαλλον γραφουν καπως αλλιως το image και στο raspbian τρωει κολλημα. 

το openelec επαιζε κανονικα οπως και καποια αλλα Image.

 

επισης να συμφωνησω με τον απο πανω.

 

το rasp δεν εχει bios οποτε αν δεν εχει σωστο image δεν θα δεις τιποτα στην οθονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με το pi3. Όταν το βάζω στην Τν και το έχω στο kodi, καθώς βλέπω ταινία μετά από λίγο σβήνει και ξανά ανάβει για 1 με 2 sec ενώ η ταινία παίζει κανονικά. 

Γιατί το κάνει αυτό κ πως μπορώ να το φτιάξω αυτό;

 

Η tv: http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue50j6200awxxh-1170148.html?outlet=1256&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=skroutz.gr&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=3&et_lid=5

 

 αγορασμένη αρχές Ιουλίου.

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως είναι θέμα με HDMI. Δεν είναι θέμα pi3.

 

 

συμφωνώ .. νομίζω είναι θέμα καλωδίου.. δοκίμασε ενα διαφορετικό ? και πες μας.. 

Καλήμερα κ ευχαριστώ για τις απάντησης σας.

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο δοκίμασα κ ένα λαπτοπ κ έκανε ακριβός το ίδιο. Επίσης,  το ίδιο πρόβλημα προέκυψε και στο pc μου. Βεβαία πιο αραιά από το pi3 & to laptop. Δοκίμασα κ τα 3 καλώδια που έχω στην διάθεση μου (όπου τα δυο ήταν από το pc).

Μπορούν τόσο εύκολα να χαλάνε η να είναι ελαττωματικά τα καλώδια αυτά; (hdmi, dvi, vga)  sorry εάν βγαίνω εκτός θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3/3 καλώδια νομιζω ειναι υπερβολικό.. ναι ειναι σπαστικα τα hdmi Καλωδια ειδικα αν τα βαζω βγαζεις θα βγουν Off καποια στιγμη. αλλα 3/3? 

Παίζει ρολο βέβαια οτι στην Ελλάδα της κρισης αγοράζουμε κακης πιοτητας υλικα λογο κοστους όπως και φέρνουν και τα καταστηματα κακής ποιότητας προιοντα με αποτελεσμα να χαλάνε ευκολα

 

για το raspberyt Hdmi αγόρασα αυτο εδω http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-HDMI-To-HDMI-Cable-With-Interface-Gilded-For-Raspberry-Pi-wp-Eu-932349.html

μονο και μονο επειδη ειναι κοντο καλώδιο και ήθελα να το κρύψω πισω απο τη tv. 

 

οταν ηρθε και το έπιασα στο χερι καταλαβα απο την αφή μονο οτι ειναι τελείως διαφορετικής ποιοτητας ακόμα και το πλαστικό 

 

προσωπικα εχω χασει πολλες ωρες με παρομοιο θεμα με το Ps3 και φυσικα και μερος της ψυχικός μου υγειας μεχρι που ανακαλυψα οτι εφταιγε το hdmi. μετά απο μηνες μου το κανε και στην οθονη του Pc ευτυχώς εκει δεν τρελαθηκα να αλαζω καρτα γραφικών πήγα κατευθείαν στο hdmi .. παθόν όπως κατάλαβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3/3 καλώδια νομιζω ειναι υπερβολικό.. ναι ειναι σπαστικα τα hdmi Καλωδια ειδικα αν τα βαζω βγαζεις θα βγουν Off καποια στιγμη. αλλα 3/3? 

Παίζει ρολο βέβαια οτι στην Ελλάδα της κρισης αγοράζουμε κακης πιοτητας υλικα λογο κοστους όπως και φέρνουν και τα καταστηματα κακής ποιότητας προιοντα με αποτελεσμα να χαλάνε ευκολα

 

για το raspberyt Hdmi αγόρασα αυτο εδω http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-HDMI-To-HDMI-Cable-With-Interface-Gilded-For-Raspberry-Pi-wp-Eu-932349.html

μονο και μονο επειδη ειναι κοντο καλώδιο και ήθελα να το κρύψω πισω απο τη tv. 

 

οταν ηρθε και το έπιασα στο χερι καταλαβα απο την αφή μονο οτι ειναι τελείως διαφορετικής ποιοτητας ακόμα και το πλαστικό 

 

προσωπικα εχω χασει πολλες ωρες με παρομοιο θεμα με το Ps3 και φυσικα και μερος της ψυχικός μου υγειας μεχρι που ανακαλυψα οτι εφταιγε το hdmi. μετά απο μηνες μου το κανε και στην οθονη του Pc ευτυχώς εκει δεν τρελαθηκα να αλαζω καρτα γραφικών πήγα κατευθείαν στο hdmi .. παθόν όπως κατάλαβες 

Τα 2 τα έχω αρκετό καιρό και τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ (βάλε - βγάλε). Το άλλο πέρυσι  το πήρα άλλα από μαγαζί της γειτονίας.

Μάλλον έχεις τεράστιο δίκιο για το ποιότητα... Έχεις κάποιο κάλο να μου προτείνεις για να μην πέσω σε κάνα μουφα; :P  

Έχω κ εγώ αρκετό καιρό που το σκέφτομαι φίλε μου, πραγματικά είναι ψυχοφθόρο... Γιατί η οθόνη και η τν είναι καινούργια (μετά σκεφτόμουν την κάρτα γραφικών από το pc επειδή την έχω καιρό) Πω πω τι μπορεί να σου κάνει ένα παλιό καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...