Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι εργασία και ειναι απαραίτητη η χρήση matlab.. Και έχω κολλήσει στην αναγνωρίση του spi αισθητήρα..

Δεν έχω ασχοληθεί αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Βέβαια γιατί θες να μπλέξεις με MATLAB; Τι θες να κάνεις; Γενικά για τα περισσότερα πράγματα υπάρχουν πολλές έτοιμες βιβλιοθήκες, δε χρειάζεται να ανακαλύπτεις τον τροχό (αν και έχει ενδιαφέρον πολλές φορές!)

 

Απλά έχει τύχει και γω να πάω να μπλέκω να φτιάξω μια κουστομια και αφού έχω φάει άπειρες ώρες, βρίσκω κάτι έτοιμο που κάνει όλα όσα θα ήθελα και 100 φορές άλλα τόσα. Αυτή είναι η μαγεία του open source!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασε με arduino, έχει πιο ώριμες βιβλιοθήκες για αισθητήρες και πιο πολλά παραδείγματα! Με 2-3 ευρώ βρίσκεις πλέον κλώνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Αγορασα το raspberry Pi3 b και το συνδεσα με HDMI με μια 24" FULLHD Lg, περασα το retropie emulator 4 σε μια καρτα 16gb.

ολα καλα μετα απο πολυ διαβασμα εκτος απο μερικα παραγματα.

1ον τα γραφικα ειναι πολυ χαλια μεσα στα παιχνιδια ενω σε διαφορα video youtube τα γραφικα ειναι πολυ ωραια! τι φταιει με το δικο μου.?

2ον γιατι ενω εβαλα τα rom για το psx δεν μου εμφανιζετε μεσα στο μενου για να μπω να τα τρεξω οπως γινεται στα αλλα που εβαλα?

3ον θελω να περασω σε μια αλλη καρτα καποιο λειτουργικο οπως android ή οτι αλλο προτεινεται εσεις αρκει να μπορω να τρεξω KODI, δοκιμασα διαφορα αλλα τα βρηκα σκουρα στο να εγκαταστησω το KODI καθως οπως διαβαζω δεν ειναι αρχειο οπως στα windows ωστε να το τρεξω και να εγκατασταθει. Οποτε καλυτερα να περασω android αλλα ξερει κανεις σας εαν γινεται να βρω καποια σταθερη εκδοση με Playstore ωστε να μην κολαει γιατι βρηκα εκδοση 5 και 6 αλλα και 7 με πολλα κοληματα

 

Σας ευχαριστω 

Ειμαι αρχαριος στο linux αλλα και στο Raspberry!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 1ον που λες στειλε μας μια φωτο να καταλαβουμε τι εννοεις 
για το 20ν  τα παιχνδια psx θελουν και bios μαζι να βαλεις, κανε μια αναζητηση θα το βρεις
για το 3ον μονο για κοντι απλα κατεβασε το απο την επισημη σελιδα και και καψτο στην καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος εδώ και 1,5 μήνα περίπου ενός pi 3. Του πέρασα αρχικά το raspbian αλλά πάνω στην βδομάδα το αφαίρεσα και του έβαλα ένα γνώριμό μου λειτουργικό (ubuntu) και συγκεκριμένα το ubuntu mate.

 

Αφού έκανε την δουλειά του ως ανεβοκατεβαστήρι δεν ασςχολήθηκα με κάτι άλλο, μα όταν πριν λίγες μέρες προσπάθησα να κάνω browsing, μία-μία σελίδα - όχι κάτι σπουδαίο, η κατάσταση ήταν απελπιστική: κολλήματα σε κάθε πάτημα για περιήγηση, πουθενά δεν μπορούσα να δω βίντεο πέραν youtube (έβγαζε μήνυμα π.χ σε live streaming "δεν υπάρχει σερβερ" ή "δεν μπορέσαμε να συνδεθούμε", ενώ από το pc μου συνδεόταν) και δεν μπορεί να αναπαραγάγει βίντεο 720p μέσω του vlc.

 

Κάνω κάποιο λάθος εγώ, είναι βαρύ για την συσκευή το mate, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο λειτουργικό;

 

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. 

 

Έβγαλα τα ubuntu mate που σερνόταν τα πάντα, δοκίμασα osmc, τα ίδια και τώρα λέω να δοκιμάσω pidora/gentoo κλπ. Το κακό είναι πως δεν κολλάει μόνο στην χρήση ίνετρνετ αλλά και στο μενού του εκάστοτε os.

 

Κάρτα μνήμης είναι αυτή : http://www.e-shop.gr/kingston-mbly10g2-16gb-16gb-microsdhc-class-10-sd-adapter-usb-adapter-p-PER.552738 και τα specs : https://www.kingston.com/datasheets/MBLY_us.pdf

 

Να φταίει η sd card; Έχω διαβάσει (και εδώ άλλα και σε άλλα φόρουμ) πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να καψεις την καρτα σε αλλο πισι η καρτ ριντερ,

πχ το δικο μ λαπτοπ καιω καρτα και οταν την βαζω στο ρασπερι δεν μπουταρει καν, οταν χρησιμοποιω εξωτερικο ολα κομπλε. πολυ περιεργο να κολλαει και στο μενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu mate κάηκε με το προηγούμενο laptop που παρέδωσε πνεύμα.

Το osmc με το νέο και πάλι τα ίδια προβλήματα με κολλήματα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω άλλη κάρτα sd, αν και η νυν σε smartphone λειτουργεί άψογα.

Format κάνω με το sd formatter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 1ον που λες στειλε μας μια φωτο να καταλαβουμε τι εννοεις 

για το 20ν  τα παιχνδια psx θελουν και bios μαζι να βαλεις, κανε μια αναζητηση θα το βρεις

για το 3ον μονο για κοντι απλα κατεβασε το απο την επισημη σελιδα και και καψτο στην καρτα!

φωτο δεν μπορω να ανεβασω... αλλα τα γραφικα ειναι πολυ τετραγωνισμενα και οι αριθμοι - γραμματα μεσα στα παιχνιδια ειναι πολυ θολα και επισης πολυ τετραγωνισμενα!

Βρηκα εναν οδηγο στο youtube με τα shaders αλλα παλι δεν καλυτερεύει. 

Οπως ειπα ειναι με HDMI σε FULLHD 24" tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να καψεις την καρτα σε αλλο πισι η καρτ ριντερ,

 

πχ το δικο μ λαπτοπ καιω καρτα και οταν την βαζω στο ρασπερι δεν μπουταρει καν, οταν χρησιμοποιω εξωτερικο ολα κομπλε. πολυ περιεργο να κολλαει και στο μενου

 

Αγόρασα άλλη sd card και τα πράγματα δείχνουν φυσιολογικά, εκτός του ότι το vlc δεν παίζει κανένα βίντεο: Μαύρη εικόνα και μόνο ήχος, σε οποιαδήποτε ανάλυση και οποιοδήποτε format (mkv, avi, mp4...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα άλλη sd card και τα πράγματα δείχνουν φυσιολογικά, εκτός του ότι το vlc δεν παίζει κανένα βίντεο: Μαύρη εικόνα και μόνο ήχος, σε οποιαδήποτε ανάλυση και οποιοδήποτε format (mkv, avi, mp4...).

δοκιμασε να παιξεις τα βιντεο μεσω κοντι,, εαν παιζουν τοτε φταιει το λογισμικο λογικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει λίγο σχετικά με την αγορά raspberry το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για kodi;
Αγορά απο ebay; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που πρέπει να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει λίγο σχετικά με την αγορά raspberry το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για kodi;

Αγορά απο ebay; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που πρέπει να πάρω;

 

λογικα το τελευταιο μοντελο θα παρεις που ειναι  το πιο γργορο . κοιταξε για  Raspberry Pi 3 .

πιστευω οι πιο πολλοι το αγορασανε απο ελληνικα μαγαζια λογω σε 2 μερες το εχεις στα χερια, απο το ebay θα ναι πιο φθηνο βεβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το τελευταίο ξεφεύγει από το μπάτζετ. Για την ακρίβεια θέλω να αγοράσω  2-3 raspberry με 60€ περίπου. 
Κοίταγα για το zero, αλλά δεν το βρήκα πουθενά στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...