Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να (ξάνα)προτείνω απο τη μεριά μου το OMV (open media vault) για ανεβοκατεβαστήρι καθαρά. Αρκετά εύκολο στήσιμο και έχει έτοιμα Plugins για transmission torrent client.

 

Αλλά δεν είναι player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, έπειτα από 4 μέρες που πάλευα ολημερίς κι ολονυχτίς (ενίοτε) ξαναπέρασα τα ubuntu mate για να μπορέσω να κάνω την αρχική δουλειά που το ήθεκα, ήτοι ανεβακατεβαστήρι.

 

Με λοιπά που δοκίμασα αντιμετώπισα το εξής ανεξήγητο: Έστω ότι έχουμε raspbian, έχουμε το τρανσμισσιον και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να μπορέσεις να αποθηκεύσεις ένα αρχείο θα πρέπει να δώσεις permissions για path, το οποίο αν ισχύει είναι παράλογο, χρονοβόρο, ανεφάρμοστο. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

 

Όλοι λένε πως ο vlc πρέπει να χει video output την επιλογή x11, μα όσοι αντιμετωπίσετε το ίδιο πρόβλημα (να μην παίζει κανένα βίντεο), απενεργοποιήστε το hardware acceleration και ως video output ορίστε OPENMaxIL. Βέβαια, ακόμα σε full screen δεν παίζει, δείχνει να κολλάει και σου έχει 2 διαφορετικές καρτέλες: Μία το interface και μια δεύτερη "αόρατη", το βίντεο.

 

Συμβουλή προς υποψήφιους αγοραστές: Θα χρειαστεί να διαβάσετε πολύ και να φιλτράρετε τους οδηγούς που υπάρχουν στο διαδίκτυο, αλλιώς μην μπείτε στον κόπο.

Όσοι θέλετε αξιόπιστο ανεβοκατεβαστήρι, πάρτε το άφοβα και περάστε του τα buntu mate που έχει το transmission προεγκατεστημένο, έναν εξαιρετικό δηλαδή client και αφήστε το όσο θέλετε ανοιχτό. Δεν θα κωλώσει πουθενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να χρειαζονται permission για το Path μάλλον ενοεις το adduser το οποίο για unix ειναι κατι σωστό απλα για άπλες δουλιτσες που δε φοβασε το security σπιτι  σου ειναι μια εξτρα εντολη απο τη κονσολα 

sudo usermod -a -G pi debian-transmission

 

σου βαζει το debian-transmition (user) στο pi grp (που εισαι εσυ και εχεις ολα τα δικαιώματα) 

με αυτο το τρόπο η εφαρμογη - χρήστης αποκτά ιδια δικαιώματα με το grp που ανοικει όποτε εχει δικαίωμα να γράφει και να διαβάζει κατι που χρειαζετε το transmission

(δε ξερω πως να στο περιγραψω αλλιως)

 

απο τι στιγμη που μια εφαρμογη εχει επικοινωνια με τον εξω κοσμο καλο δεν ειναι να τις οριζεις τα δικαιοματα της?

δεν το βλεπω παραλογο ουτε ανεφαρμοστο.. 

χρονοβορο ναι αμα το βλεπεις πρωτη φορα μεχρι να καταλαβεις τι κανεις ,αλλα ειναι πολυ χρησιμο να το καταλαβεις γιατι θα το βρεις μπροστα σου και αλλου 

 

 

 

και στο ubuntu το ιδιο εχει γινει άπλα εχει έρθει προεγκατεστημενο? αν δεις το grp που ανοικει εχει γινει ιδια διαδικασία

 

δοκιμασε στη κονσολα σου να γραψεις groups να δεις ποσα adduser εχουν γινει για να εχουν readwrite στο group σου για να εχεις καλυτερη εικονα πως λειτουργει το ολο συστημα

 

 

πάντως αφού τα κατάφερες ολα και παίζουν τότε εισαι jet ! grats!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει και για Plex?

Έχει plugin που εγώ προσωπικά δεν το έχω βάλει. Προφανώς δεν μπορεί ένα pi να κάνει transcode.

 

Περισσότερες πληροφορίες κι εδώ http://forum.openmediavault.org/index.php/Thread/8983-Install-of-PlexMediaServer-Plugin/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με vlc λέω 10000000% ότι δεν μου παίζει τίποτα, όπως και με κανένα player. Το transmission σε raspbian είναι παίδεμα ολόκληρο γιατί πολλοί απλά αυτοί που γράφουν τους οδηγούς μερικά πράγματα τα θεωρούν δεδομένα κι είναι λογικό. Εκεί που βρήκα πως δουλεύει, θέλει permission για να δει τον hdd και αφού τελειώσω με αυτό να δω πως μπορεί να μπαίνει το αρχείο στον φάκελο που θέλω κι όχι εκεί που θέλει και φοβάμαι να δώσω εντολές μην κάνω καμιά λαλακία και χασω αρχεία.

 

Τώρα παλεύω με osmc να βρω που είναι το transmission και πως δουλεύει μα μάταια, δεν γράφει κανένας

 

Το pi το πήρα καθαρά για ανεβοκατεβαστήρι και να μπορώ να δω κανένα απλό, σε ανάλυση, βίντεο, έχω σπαταλήσει περίπου 80 ευρώ τα οποία δεν έχουν αντίκρυσμα.

 

Έχω δοκιμάσει raspbian και ubuntu mate, τώρα osmc που τουλάχιστον παίζει τα βίντεο αλλά δεν έχω torrent client.

 

ΑΝ δεν βρψ άκρη με το osmc, θα ξαναπεράσω τα ubuntu mate, θα εγκαταστήσω το team viwer και θα σου στείλω pm και φυσικά να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια που προσφέρεσαι να δώσεις.

 

Δεν είναι ότι δεν μπορώ να βρω orrent client, αλλά το στήσιμό του.

 

Δεν είμαι σχετικός αλλά έχω βρει μερικά απλά πράγματα που παίζουν εύκολα και δεν έχει τύχει να τα διαβάσω σε forum [κακώς καθώς θα γλίτωνα αρκετό χρόνο] [κάποια τα βρήκα από armbian].

Για torrent το qbittorrent - σε terminal copy paste την παρακάτω γραμμή:

sudo apt-get install qbittorrent

μοιάζει με το utorrent χωρίς τα αρνητικά του.

 

 

Για video player το mpv media player - σε terminal copy paste την παρακάτω γραμμή:

sudo apt-get install mpv

κάνει hardware decoding - καλό είναι να υπάρχει μέταλλο ψύξης τοποθετημένο καθώς ανεβάζει θερμοκρασία

 

 

 

Φυσικά το kodi σαν σουίτα player για όλα - σε terminal copy paste την παρακάτω γραμμή:

sudo apt-get install kodi

 

 

Οπως είπα να μπει μέταλλο ψύξης καθως θα ανεβάσει καλή θερμοκρασία - προτείνω κάνα custom μεγαλούστικο καθως τα μικρά λίγα προσφέρουν για τέτοια χρήση

 

 

 

Τον νου σαν όταν κανετε δοκιμές και κατεβάζετε πράγματα από διάφορους γιατί καμιά φορά κοιτάνε την πάρτη τους - έτυχε μετά από δοκιμές που έκανα να χτυπάει κόκκινα η cpu και να τρέχει στο παρασκήνιο πρόγραμμα που έκανε bitcoin mining....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το osmc ειναι οπως το openelec υπαρχει το τρανσμισσιον σε service και σε addon. Το εχω κανει αλλα παει καιρος και δεν θυμαμαι την διαδικασια. Για να μην την θυμαμαι πρεπει να ηταν απλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλουν να στήσουν τον plex media server, οι παρακάτω οδηγοί θα σας βοηθήσουν στο έπακρο!

 

http://www.htpcguides.com/install-plex-media-server-raspberry-pi-3-image/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ακολούθησα αυτόν των οδηγό https://pimylifeup.com/raspberry-pi-owncloud/

 

Όλα καλά πήγαν αλλά στο τέλος όταν έφτιαξα τον λογαριασμό και πάτησα να μπω μέσα μου πετάει "504 Gteway Time-out" 

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα ;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έβαλα OSMC στο μηχανάκι μου (που το θέλω για απλά πραγματάκια στην tv, ιντερνετ και τέτοια) αλλά μου φαίνεται ότι αργεί λιγάκι. Γενικά όταν μπαίνω σε ένα video και μετά  επιστρέφω στο menu κολλάει λιγάκι (Twitch π.χ δεν μπορεί να stremarei) και αναρωτιέμαι μήπως είναι θέμα λειτουργικού. Άσε που δεν φαίνεται να έχει browser. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο που να έχει πάνω κάτω τα ίδια εργαλεία, γιατί με έχει βολέψει αυτή η οργάνωση μετα Video add ons.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μία βοήθεια.

 

Παρήγγειλα από e-shop το Pi3 και από Gearbest θήκη και παθητική ψύκτρα με 0,50 λεπτά.

 

Χρειάζομαι επιπλέον καλώδιο τροφοδοσίας και κάρτα μνήμης.

 

1. Ποιο καλώδιο να πάρω?

2. Ποια κάρτα μνήμης να πάρω?

3. Το noobs μπορώ να το κατεβάσω δωρεάν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μία βοήθεια.

 

Παρήγγειλα από e-shop το Pi3 και από Gearbest θήκη και παθητική ψύκτρα με 0,50 λεπτά.

 

Χρειάζομαι επιπλέον καλώδιο τροφοδοσίας και κάρτα μνήμης.

 

1. Ποιο καλώδιο να πάρω?

2. Ποια κάρτα μνήμης να πάρω?

3. Το noobs μπορώ να το κατεβάσω δωρεάν?

1. Καλώδιο + τροφοδοτικό για 2.5Α

2. Κάποια με καλές ταχύτητες και σε random read/write (προτείνω sandisk ultra / samsung evo +)

3. Ναι https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...