Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Καλώδιο + τροφοδοτικό για 2.5Α

2. Κάποια με καλές ταχύτητες και σε random read/write (προτείνω sandisk ultra / samsung evo +)

3. Ναι https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/

 

Αυτήν ας πούμε με καλύπτει?

 

http://www.skroutz.gr/s/4801451/Samsung-Evo-microSDHC-32GB-U1-with-Adapter.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτήν ας πούμε με καλύπτει?

 

http://www.skroutz.gr/s/4801451/Samsung-Evo-microSDHC-32GB-U1-with-Adapter.html

Δεν βλέπω να λέει Plus στον τίτλο, μια χαρά θα είσαι και με αυτήν αλλά προτίμησε αυτήν http://www.skroutz.gr/s/6823290/Samsung-Evo-microSDHC-32GB-U1-with-Adapter.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έβαλα OSMC στο μηχανάκι μου (που το θέλω για απλά πραγματάκια στην tv, ιντερνετ και τέτοια) αλλά μου φαίνεται ότι αργεί λιγάκι. Γενικά όταν μπαίνω σε ένα video και μετά  επιστρέφω στο menu κολλάει λιγάκι (Twitch π.χ δεν μπορεί να stremarei) και αναρωτιέμαι μήπως είναι θέμα λειτουργικού. Άσε που δεν φαίνεται να έχει browser. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλύτερο που να έχει πάνω κάτω τα ίδια εργαλεία, γιατί με έχει βολέψει αυτή η οργάνωση μετα Video add ons.  

 

Τι κάρτα έβαλες;

Με osmc είμαι και δεν έχω καμία καθυστέρηση.

Εκτός αν κολλήσει το δίκτυο, που παίζει να μπλοκάρει για κάποια δεύτερα.

 

Εμένα με καλύπτει, που δεν ήθελα πχ browser.

 

Λένε και για openelec, δεν ξέρω αν έχει browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα έβαλες;

Με osmc είμαι και δεν έχω καμία καθυστέρηση.

Εκτός αν κολλήσει το δίκτυο, που παίζει να μπλοκάρει για κάποια δεύτερα.

 

Εμένα με καλύπτει, που δεν ήθελα πχ browser.

 

Λένε και για openelec, δεν ξέρω αν έχει browser.

Κάρτα έβαλα την Kingston microSDHC 16gb U1. Ήτανε αρκετά φθηνή γι'αυτό και την επέλεξα. Λες να είναι εκεί το bottleneck? Γενικά έχει πολλές ρυθμίσεις και δεν έχω βρει ακόμα κάποιον οδηγο που να βηθάει πως το βελτιστοποιήσεις καλύτερα... Αυτό που κολλάει πραγματικά και από τα video add ons είναι το Twitch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα έβαλα την Kingston microSDHC 16gb U1. Ήτανε αρκετά φθηνή γι'αυτό και την επέλεξα. Λες να είναι εκεί το bottleneck? Γενικά έχει πολλές ρυθμίσεις και δεν έχω βρει ακόμα κάποιον οδηγο που να βηθάει πως το βελτιστοποιήσεις καλύτερα... Αυτό που κολλάει πραγματικά και από τα video add ons είναι το Twitch.

 

Φοβάμαι ότι είναι θέμα κάρτας, αν καταφέρεις να δανειστείς κάποια άλλη, γρήγορη, για να το τσεκάρεις, θα σιγουρευτείς.

 

Αυτό που λες για βελτιστοποίηση, είναι θέμα kodi πλέον, ρίχνε κάνα βλέφαρο στο παραδιπλανό θέμα για το kodi και θα μάθεις διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να (ξάνα)προτείνω απο τη μεριά μου το OMV (open media vault) για ανεβοκατεβαστήρι καθαρά. Αρκετά εύκολο στήσιμο και έχει έτοιμα Plugins για transmission torrent client.

 

Αλλά δεν είναι player.

Το δοκιμασα στο raspberry pi 1 που εχω σαν κατεβαστηρι αλλα ειναι πολυ βαρυ, για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καο γω σε rpi1 το τρέχω. Τι εννοείς βαρύ; Ότι και να τρέξει το rpi1 σέρνεται δεν έχω βρει κάτι που να τρέχει γρηγορότερα. Και απλό ντεμπιαν χωρίς γραφικό περιβάλλον με τον samba daemon να βάλεις σέρνεται !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το εχεις μονο για τορρεντς η θα κατεβαζεις και αρχεια με jdownloader ?

 

δε χρειαζεσαι ουτε ποντικι ουτε πλητκρολογιο ουτε tv Ουτε hdmi.. παιζουν ολα με remote όπως εχω πει σε προηγούμενο ποστ μεσω webbrowser apo tablet απο κινητο απο αλλο pc εντός η εκτός σπιτιού 

Αυτό πως γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα, σκεφτομαι να παρω ενα raspberry Pi 3 Model B το οποιο θα το εχω αποκλειστικα για emulator. επειδη οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες στον σχετικο τομεα, θα ηθελα να ρωτησω αν η διαδικασια ειναι σχετικα βατη για αρχαριο και γενικα οποιος το χρεισημοποιει σαν emulator να μου δωσει καποιες γενικες συμβουλες τι θα πρεπει να προσεξω και τι να αποφυγω, ευχαριστω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το βασικο ειναι να περασεις στην sd την διανομη που θες(π.χ. retropie), που δεν ειναι δυσκολο.
  • Δες αν υποστηριζει το controller, που εχεις
  • και να σκεφτεις ποση μεγαλη θα ειναι η συλλογη με rom που θα εχεις.

          αν βαλεις καποιον εξωτερικο σκληρο χωρις τροφοδοσια, θα χρειαστεις usb-hub με δικη του.

          σε στικακι δεν θα εχεις προβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συνδεσω 2 360 pads που εχω στο pc,  τα roms θα μπουν στην micro sd? γιατι δεν σκοπευω να αγορασω σκληρο δισκο. και πρεπει να προσεξω κατι για την αγορα της sd? φανταζομαι μια 32 giga ειναι οκ ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε φτανουν για τα ρομ 32 γιγα ειναι οκ. Τα 360 gamepads αν ειναι με καλωδιο κανουν σιγουρα, αλλα αμα ειναι ασυρματα δεν ξερω.

 

Επισης εκτος απ' τα ρομ μπορεις να κατεβασεις τα cover-backgrounds, που αν θυμαμαι καλα ειναι πακετα για καθε κονσολα και ειναι καποια mb(π.χ. game boy advance=300mb αποσυμπιεσμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pads ειναι ενσυρματα οποτε θα ειναι σχετικα ευκολο πιστευω, τα covers μπαινουν χυμα στην sd? και αν μπορεις σε παρακαλω προτεινε μου μια καλη sd, ευχαριστω για τον χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου προτεινω δεν ξερω, περιμενε καποιον αλλο να σου πει.

 

Επισης αμα θες δες στις αγγελιες μου, ειχα παρει πριν κανα μηνα μια 64 sd , ενω ηθελα micro. (Kingston SDXC 64GB U1)

Αν θες και αν σου δωσουν το οκ απο εδω οτι δεν θα εχεις θεμα με την συγκεκριμενη, στην τιμη τα βρισκουμε

Για να μη λετε οτι απανταω για να πουλησω την καρτα, δεν του εστειλα pm αλλα το εγγραψα εδω.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...