Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εξοδο DISPLAY για ποιο λογο την εχει; Τι ειδους οθονες μπορεις να συνδεσεις εκει πανω;

Ψαχνω μια φτηνη λυση για 10" οθονη (με μικρη αναλυση και 800Χ600 ειμαι οκ) και θα βολευε εαν εβρισκα κατι να μπορει να συνεργαστει με αυτη την θυρα.

Εχω ψαξει αλλα δεν εχω καταλαβει τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θυμάμαι καλά υπήρξαν κάποια προβλήματα συμβατότητας και το πρότζεκτ έμεινε στάσιμο. Δεν ξέρω αν πρόσφατα άλλαξε κάτι ή κάποιος τρίτος κατασκευαστής έβγαλε συμβατή οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγες ημέρες, καθώς το έκανα unplug απο το ρεύμα, κατα την επόμενη επανεκκίνηση μου πέταγε kernel panic και φυσικά δεν oλοκλήρωνε το boot. 

 

Το μήνυμα ήταν το εξής:

VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(179,6)

Ψάχνοντας στα raspberrypi-forums, οι περισσότεροι έλεγαν ότι κράσαρε η sd και προτείναν reformatting ή ακόμη και αντικατάσταση της sd.

 

Φυσικά αυτό δεν ισχύει καθώς η λύση είναι απλή. 

 

Το μήνυμα λέει ότι υπάρχει ένα bad-block, το 179 στο partition 6 στη δική μου περίπτωση.

 

Οπότε κουμπόνωντας την sd σε ένα οποιοδήποτε linuxbox, βρίσκουμε που την έχει δει αρχικά ώς device. 

 

Στη δική μου περίπτωση ήταν η /dev/sdb και εφ'όσον έχει 6 partition τα βλέπω σαν /dev/sdb[1-6]

 

Οπότε διορθώνω το partition 6 (μπορεί να είναι το οποιοδήποτε, ανάλογα με την περίπτωση) με:

$ sudo fsck -y /dev/sdb6

και είμαστε κομπλέ.

 

Προσοχή: σε κάποιες περιπτώσεις λένε να χρησιμοποιηθεί η fsck.ext4. Μην το χρησιμοποιήσετε καθώς δεν ξέρουμε στάνταρ ότι το filesystem του partition είναι ext4.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, μετά από καιρό που το ζαχάρωνα πήρα και εγώ ένα pi3 model b.

 

Του πέρασα πανεύκολα σε μία 32άρα sandisk class 10 osmc και παίζει αρκετά καλά.

 

Tα 1080p κολλάνε αρκετά αλλά είμαι με σύνδεση wifi. Λέτε αν είχα ethernet να μην είχε θέμα ή είναι θέμα δύναμης?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να περάσω στην κάρτα μου kodi + retropie? 

 

Τελευταία ερώτηση πως ανοίγετε το μηχάνημα όταν το κλείνετε? Εγώ αναγκαστικά βγάζω το καλώδιο και το βάζω ξανά για να ανοίξει και φοβάμαι πως δεν είναι η καλύτερη λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, μετά από καιρό που το ζαχάρωνα πήρα και εγώ ένα pi3 model b.

 

Του πέρασα πανεύκολα σε μία 32άρα sandisk class 10 osmc και παίζει αρκετά καλά.

 

Tα 1080p κολλάνε αρκετά αλλά είμαι με σύνδεση wifi. Λέτε αν είχα ethernet να μην είχε θέμα ή είναι θέμα δύναμης?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να περάσω στην κάρτα μου kodi + retropie? 

 

Τελευταία ερώτηση πως ανοίγετε το μηχάνημα όταν το κλείνετε? Εγώ αναγκαστικά βγάζω το καλώδιο και το βάζω ξανά για να ανοίξει και φοβάμαι πως δεν είναι η καλύτερη λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Είμαι με lan και στρημάρω 1080 από το κεντρικό pc άνετα, μεγέθους μέχρι και 6,5 γίγα η ταινία -το διευκρινίζω γιατί υπάρχουν 1080 και 1080, από 600ΜΒ μέχρι 20 γίγα.

Για multiboot με retropie από μία κάρτα, δεν ξέρω αν γίνεται, γιατί δεν αγοράζεις άλλη μία να περάσεις άλλο λειτουργικό;

Αυτό με το πως το ανοίγουμε όταν είναι κλειστό, με απασχολούσε και μένα, τελικά κάνω ότι προτείνουν και οι άλλοι δω μέσα, δεν το κλείνω ποτέ. Του κάνω συχνά restart όμως. Η κατανάλωση ενέργειας είναι αμελητέα και restart κάνει ταχύτατα.

 

Με osmc και γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Οπότε δεν το γλιτώνω μου φαίνεται το καλωδιάκι. 

 

Για το restart μου φαίνεται πως θα πάω και εγώ σε αυτή την λύση γιατί στο τέλος θα το χαλάσω με το καλώδιο μέσα έξω.

 

Αν δεν υπάρχει σχετικά απλή λύση θα βάλω σε άλλη μια 32άρα το retropie όπως το λες εκεί πάλι φοβάμαι μην του χαλάσω τις υποδοχές με τις αλλαγές καρτών.

 

Γενικά το osmc κάνει εγκατάσταση στην κάρτα πραγματικά σε 3 λεπτά και χωρίς να κάνεις τίποτα.

Πολύ εύκολο ακόμα και για άπειρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα από το retropie μπορείς να εγκαταστήσεις και να τρέξεις το κοντι, μπορείς να μπουταρεις κατευθείαν σε αυτό αν θέλεις.

Αν φοβάσαι disk corruption αν το τρέχεις έτσι, υπάρχει και η λύση χωριστης παρτιτιον για κάθε εφαρμογή με προεγκατεστημενο ιματζ 2σε1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον φίλε japetus έχουμε κάποιες οδηγίες για αυτό?

Θα γίνει πιο αδύναμο το kodi έτσι που θα είναι πάντα η κύρια χρήση του Raspberry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για multiboot στο Raspberry, δοκιμάστε το BerryBoot. http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot

Για επιπλέον διανομές για το BerryBoot δείτε εδώ http://berryboot.alexgoldcheidt.com/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τεράστιο κόστος μεταφορικών που καθιστά ασύμφορη την αγορά.

 

post-157145-0-33860500-1484833255_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελετε να υποκαταστησετε το raspberry pi zero, το orange pi zero ειναι ο δρομος.

Αν και με λιγοτερη υποστηριξη, η κοινοτητα του orange pi ειναι η μεγαλυτερη μετά της raspberry.

 

https://www.aliexpress.com/store/1553371

 

Δυστιχώς το raspberry pi zero εχει τοσο χαμηλο κοστος που λιγα μαγαζια προτιθενται να το αγορασουν,

και το raspberry pi foundation δεν θελει να αυξησει η παραγωγη γιατι θα αναγκαστει να μειωσει την παραγωγη

των ακριβοτερων pis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το orange pi zero αλλά για χρήση σαν server καθώς δεν δίνει hdmi

το έχουν και σετ με expantion ports + κουτί https://www.aliexpress.com/item/New-Orange-Pi-Zero-Set-6-Orange-Pi-Zero-512MB-Expansion-Board-Black-Case-development-board/32782429852.html?spm=2114.01010208.3.31.UL6d50&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6_10065_10068_10000009_10000032_10084_10000025_10083_10080_10000029_10082_10081_10000028_10110_10111_10060_10112_10113_10062_10114_10115_10056_10055_10054_10059_10000044_10099_10078_10079_10000022_10077_10000012_10103_429_10073_10102_10000015_10000035_10096_10000018_10000019_10052_10053_10107_10050_10106_10051-10052,searchweb201603_2,afswitch_2,single_sort_2_default&btsid=6c1f0d2f-a381-4c74-9025-913450865b7b

 

στα υπέρ του είναι ότι έχει 4 πυρήνες ενώ το RP zero μόνο ένα

 

όλα τα orange pi φαίνεται να διατίθονται μόνο μέσα από το aliexpress [πάντα χωρίς πρόβλημα διαθεσιμότητας] οπότε μικρό το κακό που δεν το βρίσκει κανείς αλλού

 

έχω το OP lite σαν server, κρυμμένο σε μια γωνιά μακριά από "εξωτερικούς" παράγοντες και δουλεύει torrent χωρίς θέμα, μια σύνδεση με LAN θα έδινε άλλο αέρα βέβαια σε μεταφορά αρχείων αλλά έχει μόνο wifi ενώ το OP zero και τα δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει το BS player add on για υποτίτλους αλλά σε ότι video και να προσπαθήσω μου λέει streaming no supported. Ξέρει κανείς τι παίζει? Κανένα άλλο addon για υποτίτλους? (αγγλικούς μόνο οκ θα είμαι ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...