Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να αλλάξω sd κάρτα στο βατόμουρο μου και δεν θα ήθελα να κάνω εγκατάσταση από την αρχή. Έχω έναν sd reader σε ένα laptop με linux. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεραφέρω την εικόνα του συστήματος και να την γράψω σε μια άλλη κάρτα?

 

Μπορείς, με τον κλασικό dd τρόπο (όπου sdX η κάρτα σου φυσικά):

$ sudo dd if=/dev/sdX of=/mnt/usbstix/gb32_traveler

Για να το επαναφέρεις, απλά γυρνάς τα Ι/Ο path ανάποδα:

$ sudo dd if=/mnt/usbstix/gb32_traveler of=/dev/sdX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχθές έγινε αυτοματη ενημέρωση στο osmc που τρέχω σε 2 raspberry pi στην v17 έκδοση του kodi με αποτέλεσμα μετά από λίγο να πέσουν και τα 2 σε bootloop. Μάλλον κάποια addon που έχω εγκαταστήσει δεν είναι συμβατά.

 

 

Τα ίδια κι εγώ στο 2. Το 3 δεν το κάνω update. Δεν βρήκα λύση μην το σώσω οπότε κατεβάζω καινούριο image και το καίω. Αν και νομίζω παίζει να ήταν θέμα του skin.

 

 

bootloop;

Καλά κρασά...

 

Να νιώθω τυχερός δηλαδή που εμένα απλά γύρισε στις μαμά ρυθμίσεις του skin (έχω βάλει το amber) και όταν το έφτιαξα όπως ήθελα, στο πρώτο restart ξαναγύρισε στις μαμά ρυθμίσεις. Και από τότε δεν το ξαναπείραξα. Σκέφτηκα ότι θα το αφήσω καμιά βδομάδα να κάνουνε κανενα update να το διορθώσουν και μετά το φτιάχνω όπως θέλω.

 

Αλήθεια, το μαμα skin, έχει αλλάξει καθόλου;

Προτίμησα το amber για το κάθετο σκρολάρισμα και για την παραμετροποίηση του μενού, με προσθήκη addon και αφαίρεση ότι δεν ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα στην προηγούμενη έκδοση του kodi που είχα και έκλεισα τα update για να μην την ξαναπάθω. Ναι το μαμά skin άλλαξε, συν ότι προσθέσανε άλλο ενα, αν και μπορείς να ξανακατέβασεις το confluence άμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ελέγχω απομακρυσμένα το pi από το laptop κι αν είναι δυνατόν από το smartphone μιας κι έχω windows phone. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν καναδυό μέρες, έφτασαν τα δυο κινέζικα αδερφάκια του raspberry, το Orange Pi Zero (256ΜΒ) και το Orange Pi Plus 2E.

 

Αρχικά, αν ενδιαφέρεται κάποιος να αγοράσει τα ίδια, καλό θα είναι να έχει κατα νου ότι δεν έχουν καμία σχέση με το raspberry pi. Μπορεί να έχουν την ίδια αρχιτεκτονική, αλλά δεν έχουν την ίδια λειτουργικότητα. Δεν τρεχουν τις ίδιες διανομές, το GPIO είναι διαφορετικό και το community είναι κατα πολύ μικρότερο.

 

Το καλό είναι ότι και τα δύο έχουν ενσωματομένο wifi module.

 

Οι έτοιμες διανομές της σελίδας τους, είναι bloatαρισμένες, γι' αυτό και προτίμησα να βάλω armbian jessie και στα δυο, έτοιμες, αν και έχω σκοπό να κάνω κάποια στιγμή κάποια custom armbian, για το Plus 2E. Παρ' όλα αυτά, χρειάστηκε αρκετό compile για πακέτα που δεν υπηρχαν έτοιμα.

 

Το Plus 2E, αντικατέστησε το raspberry pi B+ που είχα για XBMC και φυσικά δεν υπάρχει καμία σχέση. Πλέον δεν έχω bottleneck με τον NAS, καθώς έχω Gigabit ethernet, εχω onboard infared receiver που αναγνωρίζει τηλεκοντρολ του εμπορίου και τρέχει πολύ πιο smoothly σε σχεση με τα lagαρίσματα που έτρωγε το raspberry πριν. Τα μόνα αρνητικά είναι οτι δεν τροφοδοτείται απο την micro USB, οπότε δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί απευθείας απο την tv, λόγω έλλειψης ma και η θερμοκρασία η οποία ανεβάζει το SoC, χωρίς την ύπαρξη ψυκτρας.

 

Το zero το αγόρασα πραγματικά λόγω της χαμηλής τιμής του ($5.99) και μεχρι στιγμης ασχολούμαι με το GPIO του. Έχω την φιλοδοξία να σηκώσω κάποια στιγμή έναν 3D printer με δαυτο. (big mouth me, ε ;)

 

Άν κάποιος αγοράσει και χρειαστεί οποιαδήποτε βοήθεια, εδώ είμαστε.

 

post-346945-0-48275100-1488111863_thumb.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα orange pi (αλλά και τα raspberry pi) υπάρχει και η διανομή dietpi http://dietpi.com/

πιστεύω αξίζει σίγουρα να τη δοκιμάσετε. ουσιαστικά ειναι μια custom πολύ ελαφριά διανομή που φτιάχνεις μόνος σου πολύ εύκολα, χρησιμοποιώντας το utility που περιέχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα orange pi (αλλά και τα raspberry pi) υπάρχει και η διανομή dietpi http://dietpi.com/

πιστεύω αξίζει σίγουρα να τη δοκιμάσετε. ουσιαστικά ειναι μια custom πολύ ελαφριά διανομή που φτιάχνεις μόνος σου πολύ εύκολα, χρησιμοποιώντας το utility που περιέχει.

 

Είσαι θεούλης. Την δοκίμασα στο zero, σου δίνει χέρι για customization απο πριν το first boot. Απορώ πως δεν την πετυχα κάπου τοσο καιρό.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα orange pi (αλλά και τα raspberry pi) υπάρχει και η διανομή dietpi http://dietpi.com/

πιστεύω αξίζει σίγουρα να τη δοκιμάσετε. ουσιαστικά ειναι μια custom πολύ ελαφριά διανομή που φτιάχνεις μόνος σου πολύ εύκολα, χρησιμοποιώντας το utility που περιέχει.

ΑΡΧΗΓΟς

δεν την είχα ξαναδεί τη διανομή και είναι τρομερή, μπραβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα pi zero με libreelec 8 (kodi 17), με μια 8αρα καρτα class 4 και εναν κινεζικο φορτιστη που ονομαστικα βγαζει 5v/2a, τα οποια ampere δεν εχω τροπο να μετρησω αφου το πολυμετρο μου εχει οριο τα 200ma.

Επειδη οικονομικα με παιρνει να παρω ενα απο τα 2, να παρω τον επισημο φορτιστη που βγαζει 5v/2.5a ή μια καρτα class 10? Με τι θα δω μεγαλυτερη διαφορα?

 

Δεν εχω παραπονο απο την αποδοση του pi στην αναπαραγωγη, απλα στην πλοηγηση στα μενου και στην αποκριση ειναι πολυ αργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overclock γίνεται; στο πι 3 με overclock είχε αισθητη διαφορά η πλοήγηση. Με αλλαγή τροφοδοτικού δε θα δεις διαφορά θεωρώ εάν κ εφόσον λειτουργεί σωστά 5v2Αμε τη αλλαγή κάρτας ναι αλλά όχι ουσιαστική για να μπεις στη διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και το 3 λενε δε γινετε αλλα γινετε -το εχω κανει στο δικο μου

ειναι ενα αρχειο confg εκει με ενα τχτ editor πρακτικα απλα αλλαζεις  τη συχνοτητα επεξεργαστη η γενικα βαλε τις ρυθμισεις που λενε σε forum 

 

κάθε raspberry ανταποκρινετε διαφορετικα ισως σου παγωνει κ θα πρεπει να το βγαζεις απο τη τροφοδοσια κ να το ξαναβαζεις

σε αυτη τη περιπτωση απλα μειωσε λιιιγο τις συχνοτητες

θα φανει και το τροφοδοτκο σου εκει ποσο σοβαρο ειναι γιατι κυριως αυτο ειναι υπεύθυνο 

 

αν εχεις χρονο και ορεξη πειραματισου σε δευτερη sdcard θα δεις τρομακτικη διαφορα θεωρω, στο pi 3 τουλαχιστον ηταν σαν να πηγα απο mazda σε ferrari. επειδη ομως βλεπω κυριως χ265 αρχεια και η καταναλωση ηταν συμαντικη αγορασα original τροφοδοσια και βρηκα την υγεια μου (οταν εχεις προβλημα τροφοδοσιας σου βγαζει ενα σηματακι πανω στα δεξια και στην υπερτοφοδοσια και στην υπο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...