Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες αξιζει αυτο το κιτακι για αγορα η μπορω να το βρω αλλου φθηνοτερα? 61 τελικη με μεταφορικα

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01CI5879A/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A4URWWO54J2JE

 

το θελω αποκλειστικα για libreelec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε κοιτα

43 το raspberry + 10 ο φορτηστης + h sd αλλα 10 + 10 το κουτι 

γλυτώνεις κανα 10αρι  χοντρικα δλδ  με τιμες eshop

 

αν σου λειπει το 10αρικο και εισαι αποφασισμενος για την αγορα καντο

 

να ξέρεις ομως δε παιζει χ265 1080p

 

αν το πας βαση κόστους γτ δε παίρνεις μια κινεζια με 30 -40 ευρω tv βοχ να κάνεις δουλίτσα? σαν αποδοση / χρηματα θα ειναι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καταλαβαίνω γιατι πριν πάω στο raspberry ειχα και γω 2 άλλα μόνο για mediaplayer κάνανε οκ τη δουλειά τους.

 

να σε προϊδεάσω πριν τα σκάσεις (εχω ηδη 2 raspberry με libreelec) 

 

θα χρειαστείς διάβασμα αν δεν εχεις ξανά ασχοληθεί. - χρονος

 

καλό είναι να του κάνεις overclock έχει σημαντική διαφορά στο χρόνο απόκρισης στα μενού.

 

original φορτιστή που είσαι οκ αν πάρεις το πακέτο θεωρώ, γιατί με απλό φορτιστή κινητού θα χεις θέματα σε βαριές ταινίες ιδικά αν συνδέσεις και κάνα σκληρό.

 

αν έχεις Nas η οτιδήποτε δικτυακό στο σπίτι και φορτώνεις απο εκει ταινίες στις πάρα πολύ καλες ποιότητες ανω των 15gb θα χεις θεμα με το buffering

 

αν κανεις overclock παρε ψυκτρακια με 0.5-1 ευρω απο gearbest - και οποτε φτασουν. http://www.gearbest.com/development-boards/pp_54470.html?wid=21

 

κάλο θα ηταν να παρεις και ενα ασυρματο χειριστήριο με πληκτρολόγιο - airmouse - αν εχεις ηδη κομπλε αν δεν εχεις θα κανεις τρελο upgrade στην εμπειρία χρησης αν βλεπεις συχνα ταινιες - tv series , εγω εχω αυτο http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_152934.html και ειμαι οκ ευχαριστημενος 

αλλα παιζει τελευταθ πολυ διαφημιση στη χρηση του και σε αυτο http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_69490.html

 

στα πολυ + το CEC σε σχεση με τα android box 

 

στα πολύ - το 265 πρότυπο / δυστυχώς

 

 

οταν το παρεις οτι χρειαστείς για ρύθμιση στο libreelec Pm me

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε ευχαριστω για τον κοπο σου να γραψεις ολα αυτα 

 

δεν εχω προβλημα με το linux ,εχω ηδη στημενο στο pc μου κ ψαχνομαι να περασω κ στο android box στο οποιο εχω περασει libreelec αλλα με υποστηριξη πατεντα κ με πολλες δυσλειτουργιες κλπ

 

εχω ηδη airmouse k ενα ir keyboard-touchpad

 

cec εχει κ το m8s τουλαχιστον στο τελειως προβληματικο android που ειχε οταν ηρθε

 

streaming βλεπω με το kodi οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα 

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι το αδυναμο hardware k η σχετικα υψηλη τιμη

 

τα orange pi μπορουν να παρουν καποιο libreelec η καποιο ελαφρυ λινουξακι, αξιζουν σε σχεση με τα raspberry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε ευχαριστω για τον κοπο σου να γραψεις ολα αυτα 

 

δεν εχω προβλημα με το linux ,εχω ηδη στημενο στο pc μου κ ψαχνομαι να περασω κ στο android box στο οποιο εχω περασει libreelec αλλα με υποστηριξη πατεντα κ με πολλες δυσλειτουργιες κλπ

 

εχω ηδη airmouse k ενα ir keyboard-touchpad

 

streaming βλεπω με το kodi οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα 

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι το αδυναμο hardware k η σχετικα υψηλη τιμη

 

τα orange pi μπορουν να παρουν καποιο libreelec η καποιο ελαφρυ λινουξακι, αξιζουν σε σχεση με τα raspberry?

ναι μπορουν εχω το orange pi pc και το χρησιμοποιω ως retropie emul,εχουν αρκετη κοινοτητα απο πισω πχ εγω θα επαρνα στα 45 ευρω απο aliexpress ενα orange pi με 2gb wifi+κουτι+καλωδιο φορτισης παρα το rasp αν και εξαρταται για το τι κανεις με αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορουν εχω το orange pi pc και το χρησιμοποιω ως retropie emul,εχουν αρκετη κοινοτητα απο πισω πχ εγω θα επαρνα στα 45 ευρω απο aliexpress ενα orange pi με 2gb wifi+κουτι+καλωδιο φορτισης παρα το rasp αν και εξαρταται για το τι κανεις με αυτο...

 

kodi θελω να τρεξω standalone αλλα θα προτιμουσα μια ελαφρια διανομη +kodi +chromium

 

ποιο απο τα 2?

 

http://www.orangepi.org/orangepiplus2/

 

http://www.orangepi.org/orangepiplus2e/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chromium σε arm = αυτοκτονια!

 

Πριν λιγους μηνες, σε rpi 3 με rasbian σε 10αρα καρτα, πατησα κατα λαθος το εικονιδιο του και ανοιξε πιο αργα απ' οτι ανοιγει το openoffice σε p4!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε ευχαριστω για τον κοπο σου να γραψεις ολα αυτα 

 

δεν εχω προβλημα με το linux ,εχω ηδη στημενο στο pc μου κ ψαχνομαι να περασω κ στο android box στο οποιο εχω περασει libreelec αλλα με υποστηριξη πατεντα κ με πολλες δυσλειτουργιες κλπ

 

εχω ηδη airmouse k ενα ir keyboard-touchpad

 

cec εχει κ το m8s τουλαχιστον στο τελειως προβληματικο android που ειχε οταν ηρθε

 

streaming βλεπω με το kodi οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα 

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι το αδυναμο hardware k η σχετικα υψηλη τιμη

 

τα orange pi μπορουν να παρουν καποιο libreelec η καποιο ελαφρυ λινουξακι, αξιζουν σε σχεση με τα raspberry?

 

οπως τα λές γνωμη μου πας καρφωτά για raspberry και ας κοστιζει παραπανω το hardware του για το libre elec ειναι άπλα τέλειο με μόνη εξαίρεση το Χ265 οπως ξαναειπα.

το hardware Apo μόνο του δε λεει τπτ παιζει πολυ σημαντικό ρολο και το software  (δες ios και iphone hardware vs  android k hardware)

πληρώνεις ποιότητα υλικών και ανοιχτο κώδικα - κοινότητα - δες παρακάτω τα υπόλοιπα που θα πω την εμπειρία μου στον φίλο forgotten.

 

επίσης να σου πω οτι δίπλα στο ρουτερ μου εχω ενα raspberry οπου σύγχρονος ειναι κατεβαστηρι - jdownloader , torrentadiko - deluge, owncloid (dropbox cloud), nas (οτι κατεβάζω παιζει share στα αλλα 2 raspberry mediaplayer) , plex server στημένα σε raspbian

 

παίζουν ολα αξιοπρεπεστατα στο ποταπό του hardware

 

ναι μπορουν εχω το orange pi pc και το χρησιμοποιω ως retropie emul,εχουν αρκετη κοινοτητα απο πισω πχ εγω θα επαρνα στα 45 ευρω απο aliexpress ενα orange pi με 2gb wifi+κουτι+καλωδιο φορτισης παρα το rasp αν και εξαρταται για το τι κανεις με αυτο...

 

εχω το orange pi pc (1 gb νομιζω ειναι) το οποιο δε κατάφερα να το αξιοποιησω ποτε

openelec δοκίμασα και έτρωγε κωλύματα crashare σε ακυρες φασεις , o ήχος καμια σχεση με του raspberry

Μετα ανακάλυψα οτι κάνουν μπαλώματα επειδη η allwinner έχει κλειστό κωδικά που δε το δίνε στη κοινότητα οποτε ηταν λογικο να εχει προβληματα

προσωπικά με χαλασε που ηθελε ethernet γτ το mediaplayer είναι κριμένο πισω απο τη tv να μη φαίνονται καλωδια

wifi stick δε κατάφερα πότε να το κάνω να παίξει 

επαιζε τελεια τα χ265 1080 P Alla τι να το κανω οταν μου πάγωνε σε άκυρες φάσεις και επρεπε να σηκωθώ να το βγάλω από τη πριζα

ο λογως των κλειστών drivers ειναι ο λόγος που Openelec k libreelec k osmx δε βγάζουν επισημη έκδοση για orange pi

 

δοκιμασα να το κανω torrentadiko , ούτε εκεί το κατάφερα αρνιόταν πεισμωτικα να δουλέψουν σωστά τα share να μπορεί το pc μου να δει το σκληρό δίσκο πάνω στο orange pi. ούτε το owncloud κατάφερα να το στήσω - σε ίδια διανομή! raspbian! 

ειχα και αλλα θεματα που δε θυμάμαι τωρα

 

μετά είπα ενταξυ μη το πετάξω ας περάσω android και απο κει να βάλω kodi.

εεεεεεεε μου θυμάσαι τα αποτυχημένα android tv βοχ poy αγόραζα κωλύματα μισες εφαρμογές να crasharoun , δράμα

ιδια περίπτωση έβλεπα στα forums κλειστοί κωδικες προβλήματα μπαλώματα

 

δυστυχώς το εχω κ κάθετε καθώς emulator δεν παιζω.. 

 

η αλήθεια ειναι οτι ειμαι αρκετά απαιτητικός δε μπορώ να με κρεμανε οι συσκευες μου, ριχνω αρκετο διαβασμα και χάνω χρονο για να καταφέρω να παιξει κατι σωστα και οταν παίζει θέλω να παιζει και οχι να χάνω αλλο τοσο χρονο για να διορθώνω προβλήματα 

 

στο raspberry απο την άλλη οτι εχει παίζει συνεχίζει και παιζει και οταν εχω κάποιο θεμα η κοινότητα του σε μεγεθος και ποιοτητα δε συγκρίνετε με των υπολοίπων..

 

η ταπεινή μου γνωμη σαν παθόν χρήστης απο πολλα πειράματα από οτι καταλάβατε 

 

edit: τώρα θυμήθηκα οτι δεν λειτουργουσε  το Openvpn στο openelec του orange pi , για έμενα σκότωμα γιατι χρησιμοποιώ πολύ το Pia vpn για ευνοήτους λογους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kodi θελω να τρεξω standalone αλλα θα προτιμουσα μια ελαφρια διανομη +kodi +chromium

 

ποιο απο τα 2?

 

http://www.orangepi.org/orangepiplus2/

 

http://www.orangepi.org/orangepiplus2e/

παρε το δευτερο ,προσωπικα εγω για retro machine το χρησιμοποιησα αλλα εχει κοινοτητα απο πισω αν ψαχτεις ,τωρα αν απλα θελεις να ριξεις τα αρχεια και τελειωσε τοτε παρε το rasp ,προσωπικα με τον φιλο απο πανω διαφωνω ,αν ηθελα ετοιμες λυσεις και οχι ψαξιμο θα επαιρνα κατι του εμποριου ,εγω με την τωρα εμπειρια μου με το ενα μοντελο τους ειμαι υπερ ευχαριστημενος αλλα ψακτηκα αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε φαση που δεν μπορω να αποφασισω κ δεν μου συμβαινει συχνα αυτο

 

τηλεοραση δεν βλεπω καθολου ,το netflix (εχω tizen smart tv samsung σειρας 6 αγορασμενη προσφατα) ακομα δεν λεει για ελλαδα χωρις πολλους υποτιτλους κ με πολυ λιγοτερο περιεχομενο απο το kodi

 

οποτε σειρες κ ταινιες βλεπω μεσω kodi με ενα android κουτακι m8s s812 2gb ram 8gb rom ,το οποιο ειχε ενα android που κρασαρε κ μονο που ανεπνεες κοντα του, ετσι του περασα με πατεντες απειρες κ αφου το μπρικαρα κ το επανεφερα πολλεεεεες φορες openelec το οποιο βεβαια ανα 2 εβδομαδες κρασαρει για καποιο λογο κ θελει reset defaults k φορτωμα backup συστηματος το οποιο φροντιζω να εχω παντα

 

ο υπολογιστης μου ειναι 6 χρονων 6πυρηνος amd με ssd 8gb ram κλπ ,στεκεται καλουτσικα ακομα για την απλη χρηση που κανω αλλα αναποφευκτα θα τα παιξει σε λιγο ειτε απο mobo ειτε απο μνημες

 

ενα usbx86 compute stick που αγορασα μου βγηκε τοσο φολα που ακομα το φυσαω κ δεν μου κρυωνει

 

αυτα τα banana pi k orange pi τα φοβαμαι απο αποψης υποστηριξης σε drivers k λογισμικο οπως ειπωθηκε

 

οποτε

 

ειτε παιρνω καποιο raspberry pi 3 για σκετο libreelec (γιατι οπως ειπε ο jim_p που στο linux section ο ανθρωπος εχει αποδειξει οτι το εχει, chromium σε arm δεν) με ολα τα παραφερναλεια γυρω στο 60αρι+

 

ειτε περιμενω να βγει το kodi σε ump app για το xbox one (οπως ανακοινωσαν προσφατα) ,αν κ οποτε κ φανταζομαι με μειωμενη ικανοτητα σκαλισματος

 

ειτε περιμενω καποιο zen apu χαμηλης ενεργειακης καταναλωση για να αναβαθμισω το pc μου το οποιο στελνει εικονα κ στην τιβι κ να του περασω οτι γουσταρω μαζι με kodi

 

ειτε αναβαθμιζω τωρα σε pentium g4560 με αναλογη χρηση με τον παραπανω zen

 

πειτε καμια γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω τι γνωμη μου και κανε οπως νιωθεις γτ αν ημουν στη θεση σου επειδη ειμαι σπαταλος θα τα κανα ολα. (δε το λεω για καλο)

 

προσωπικά θα απεριπτα τη λυση xbox - kodi 

θεωρω kodi k xbox οχι...... θα το απέρριπτα για λόγους χρηστικοτητας κ κατανάλωσης και ποιος ξερει καθε ποτε θα βγαζουν ενημερώσεις και γενικα ποτε θα το κυκλοφορισουν.

 

θα σου κανω μια ερωτηση και σκεψου το

θες την ευκολια κατι να παιζει 24/24ωρο χωρις να το κλεινεις ποτε και οταν πας στο καναπέ άπλα να βάζεις την hdmi και να βλεπεις η να κανεις τη διαδικασία κ να στέλνεις εικόνα μέσω άλλον συστημάτων?

 

εαν εισαι διατιθέμενος να κανεις διαδικασία με το pc πήγαινε στο pc ειναι επένδυση που θα σου μείνει (γνωμη μου)

 

εγω μετράω και τη κατανάλωση βεβαια σε τετοια πραγματα και δε ξερω εσενα αν σε απασχολουν..

 

κακα τα ψέματα το raspberry εχει μηδαμινή κατανάλωση. προσωπικα το εχω πίσω απο τη τβ κρυμενο και είναι 24/24ωρο και δοξα το θεο δεν τρώει λαμπα κ να θελει ρεσταρτ γιατί ειναι μανούρα

(σε περιπτωση που δεν το εχεις διαβάσει / ακούσει δεν εχει κουμπακι ον / οφφ. πας βγαζεις usb βαζεις usb για να κανει RR εαν φαει λαμπα - πραγμα καθόλου χρηστικό)

 

 

απο την άλλη τωρα πες πας σε λυση raspberry .. επειδή λογικά το pc καποια στιγμή (δεν εχει σημασια αν θα νε σε 3ς μηνες η 1 χρονο )θα το αναβαθμίσεις εαν πας στην λύση να στελνεις απο το  νεο pc το raspberry Θα σου μπει σε αχρηστία , εχεις σκευτει τι θα το κανεις? σε ρωταω γτ σε περιπτωση που δε το επωφεληθείς αλλου τοτε θα εναι τσάμπα έξοδο τωρα

 

 

και σε ολα τα παραπνω παιζει ρολο και κατα ποσο εισαι διατεθημενος να περιμενεις ειτε zen ειτε xbox 

αν θες λυση τωρα πας σε raspberry η pc γνωμη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά υπότροφοδοτείτε. παίζει θα σε οκ στα απλά πράγματα - ξεχνας overclock κ εξωτερικο σκληρο. σε μεγαλη αναλυση θα χεις θεματακια ομως . 

βασικα να σου πω κατι

αμα κοιτας και το ευρω παρε ενα rasp 40-45 ευρω

sd θα εχεις δε μπορεί αν δεν εχεις +8 ευρω-10 ευρω (και με 8gb εισαι καλυμενος)

βαλε τροφοδοσια απο τη tv - Αγοραζεις αργοτερα αν χρειαστει και εγω ετσι εκανα

κουτί δε χρειάζεσαι 

 

καις απο εδω το image http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=298461

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...