Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και γω ειχα ξενερωσει με αυτο. ειναι πολυ βολικο να ανοιγει μαζι με τη tv ΑΛΛΑ  υποτροφοδοτειτε (θελει 5,1v 2.5 A η τv σου με απώλειες θα βγαζει 4,5 volt 0,95 Α) .αν απλά στρεαμαρεις 480p αντε και καποια 720p θα σε οκ. αν απο πισω ομως τρεχουν διεργασιες οπως το track.tv openvpn κ αλλα τετοια ισως σου βγαζει ενα σημα πανω δεξια σε χρωμα ουράνιου τόξου αλλα και αυτο το απεργοποιεις να μη στο βγάζει και σου χαλαει την εικονα.

 

αλιως πας σε rasp2 (που δεν αξιζει το κοπο) η μονιμα ανοιχτο οπως το εχω κ εγω.

 

αν πας για τροφοδοσια αγορα , μη αγοράσεις αμεσως τροφοδοσια ισως απο καποιο παλιο φορτιστή κινητου σου παιξει. εμενα δεν έπαιξε , σε άλλους παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω zero δεν γνωριζω.. νομιζω ο jim_p εχει για να σου απαντησει για τα 1080p

αλλα αμα διαβαζεις πιο πισω ο άνθρωπος έχει αναφέρει οτι εχει θέμα στη πλοήγηση (αργη αποκριση)

 

υπόψιν τωρα συζητάς για raspberry 3 κατανάλωση 1-2 W την ώρα μεσο ορο μπορει κ λιγοτερο  δλδ οση η κατανάλωση μια συσκευή aircontition κλειστή που άπλα ειναι στο ρεύμα

 

(1000W την ώρα περίπου 0,0946Ε και το νυχτερινό 0,06608Ε για να χεις μια εικονα τι συζητας.. )

 

 

απο περιεργια το βραδυ θα το μετρήσω πόσο καιει ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει και πολυ 1080p, μιας και τις περισσοτερες φορες βλεπω 720p. Παρολα αυτα, θυμαμαι, θυμαμαι τα παρακατω

- 1080p των 1,5-2MB/s απο την class 4 καρτα, επαιξε ανετα

- 1080p των 1,5-2MB/s απο το quasar (τορρεντοπροσθετο του kodi), κατεβαζε και επαιζε δηλαδη, εκανε λιγα σπασιματα επειδη ετρεχε και το quasar απο πισω

- 1080p των 15-20MB/s απο τον dlna σερβερ ενος φιλου μου επαιξε επισης ανετα, αν και το ειχα συνδεδεμενο μεσω wifi

Ολα σε h264, γιατι για h265 δεν το συζηταμε καν, και ολα σε libreelec 7 (kodi 16), χωρις overclocking και χωρις καποιο tweak.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα pi zero, οχι το δικο μου, εχουμε βαλει osmc και στο kodi > settings > system information > hardware λεει οτι τρεχει στα 800Mhz. Το δικο μου pi zero με libreelec 8.0.1 λεει οτι τρεχει στο 1Ghz, που ειναι και η στοκ συχνοτητα του pi zero. Επισης εινια και 2-3 βαθμους πιο ζεστο αυτο με το osmc.
Τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απαραίτητα εγω με openelec στις αρχες που δεν ειχα και σωστή τροφοδοσια ειχα παρατηρησει οτι οταν ζοριζόταν κατεβασε τη συχνοτητα του επεξεργαστη και λειτουργουσε πιο αργα , το ιδιο συνεβενε και οταν ανεβαζε πολυ ψηλες θερμοκρασίες

(raspberry 3)

 

offtopic 

μετα τη προηγουμενη κουβεντα ειπα να επαναφερω και να ξαναπροσπαθησω με orange pi pc και openelec 

σε 2 μερες εχει frezzari 3s φορες , η μια μαλιστα και μετα απο επανεκκίνηση πάγωσε το συμπαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Μετά από ένα καταλάθος κλείσιμο του rpi μου απ'τό ρεύμα μάλλον κάτι αλλοιώθηκε στην sd και ενώ bootarei και φαίνετε να υπάρχει κίνηση στο ethernet δεν συνδέετε στο δίκτυο.Τα περισσότερα αρχεία ήταν σε εξωτερικό δίσκο οπότε δεν υπάρχει θέμα αλλά μερικά configs (iptables,pdnsd,vpn) θέλω να τα ανακτήσω πριν την formarw.

Το πρόβλημα μου είναι το μόνο pc με card reader είναι windows(και μάλιστα με σπασμένα βελάκια οπότε δεν μπορώ να bootarw με κάποιο live unix για να πάρω image της κάρτας).Γνωρίζετε αν είναι εφικτό να mountarw/πάρω image μέσω windows??

Σημείωση1: η κάρτα είναι ext4.

Σημείωση2: το rpi δεν δίνει καν output se οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες ειπα να δοκιμασω το pi zero συνδεοντας το απευθειας στην usb της τηλεορασης για τροφοδοσια. Πηρε ρευμα κανονικα απο εκει, συνδεθηκε και στο wifi χωρις προβλημα (εχω ενα tp link wn722n για τη δουλεια) και επαιξε 720p και 1080p σε exodus και youtube χωρις προβλημα.
Πριν λιγο, το συνδεσα για να δω τον βαζελο και σε ολα τα λινκ μου εβγαζε web request failed, γιαυτο και το εβγαλα. Βασικα, υπηρχαν περιπτωσεις που δεν εμπαινε καν στο υπομενου, πχ στο sportsdevil > live sports > rojadirecta.me λεγοντας παλι web request failed!

Παιζει να φταιει η τροφοδοσια για αυτο? Pi zero (το απλο, οχι το w), με libreelec 8.0.1.

 

---

Ασχετο με το παραπανω, αλλα ο φιλος μου καταφερε και εκαψε τον usb (συν οτιδηποτε αλλο ειναι) controller του δικου του pi zero. Για να μην το πεταξει, υπαρχει καποιος τροπος να παιρνει δικτυο βαζοντας κατι αλλο επανω, πχ οπως αυτο, ή καμια αλλη χρηση του που να μην θελει την usb?

https://hackaday.io/project/8678-rpi-wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jim_p οταν το εψαχνα για το zero ειδα οτι οι τηλεορασεις βγαζουν μεχρι 1Α το οποιο ειναι αρκετο για το zero

 

απλα στις τv δεν βαζουν ολες οι θυρες 1Α ,πχ στην δικη μου samsung που εχει 3 usb μονο η 1 εδινε 1Α ,οποτε τσεκαρε με το manual της tv σου για να δεις απο ποια θυρα usb θα του δωσεις ρευμα

 

κ οχι δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα τροφοδοσιας αφου σου επαιξε 1080p πριν χωρις προβλημα 

 

ps αν μπορεις συνδεσε το καλυτερα με ethernet που εχει λιγοτερες απαιτησεις ρευματος κ καλυτερη συμπεριφορα 

 

ps2 για την ιστορια εγω ξαναδοκιμασα την τυχη μου με x86 μηχανακι κ ελπιζω να εχω παλι προβληματα

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_562952.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps2 για την ιστορια εγω ξαναδοκιμασα την τυχη μου με x86 μηχανακι κ ελπιζω να εχω παλι προβληματα

http://www.gearbest..../pp_562952.html

οταν το παρεις πες εντυπωσεις. Φαινετε ενδιαφέρον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ

 

το σημαντικο ειναι οτι παιρνει linux k μαλιστα δουλευουν ολα με custom κερνελ

 

http://www.linuxium.com.au/how-tos/runningubuntuontheintelcomputestick

 

αλλα περιμενουν κ επερχομενο πυρηνα τωρα κοντα που δεν θα θελει καστομιες

 

υπαρχει k review

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z6w4WpQsKMs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jim_p οταν το εψαχνα για το zero ειδα οτι οι τηλεορασεις βγαζουν μεχρι 1Α το οποιο ειναι αρκετο για το zero

 

απλα στις τv δεν βαζουν ολες οι θυρες 1Α ,πχ στην δικη μου samsung που εχει 3 usb μονο η 1 εδινε 1Α ,οποτε τσεκαρε με το manual της tv σου για να δεις απο ποια θυρα usb θα του δωσεις ρευμα

 

κ οχι δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα τροφοδοσιας αφου σου επαιξε 1080p πριν χωρις προβλημα 

 

ps αν μπορεις συνδεσε το καλυτερα με ethernet που εχει λιγοτερες απαιτησεις ρευματος κ καλυτερη συμπεριφορα 

Δεν εχει ethernet το zero :P

Οσο για τις usb, μαλλον πρεπει να ειμια τυχερος γιατι και οι 2 τηλεορασεις μου (μια panasonic smart tv και μια απλη της f+u) εχουν απο μια usb!

Επισης, καποτε μετρησα με πολυμετρο το ρευμα που βγαζει η καθε μια και ηταν 400-500mA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...