Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρηκα. ΕΙναι αυτο που λεω, οταν η καρτα ειναι σε λειτουργια access point σταματαει να δουλευει σε λειτουργια client. Οσο δηλαδη εινια ανοιχτο το tethering, το openelec γινεται ενα απλο access point και δεν εχει προσβαση το ιδιο στο ιντερνετ, οποτε δεν ανοιγει τιποτα απο οτι εχουν τα προσθετα, οποτε δεν μου κανει για αυτο που λεω παραπανω για την dumb tv. Κριμα.

 

2ο τεχνολογικο ακυρο που μου ριχνει το pi zero μεσα σε 2-3 βδομαδες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση:

Το pi zero w είναι αρκετό για χρήση σαν medoa player (x264 1080p κυρίως, σε x265 υποθέτω θα κολλάει);

 

Είχα σκοπό να φέρω το desktop στο σαλόνι αλλά λόγο γκαβωμάρας (:P) δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για chat (π.χ hangouts, discord) οπότε σκεφτόμουν να πάρω ένα pi zero και να το έχω για media player (και torrent).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, παίζει να το τσιμπήσω ίσως τις επόμενες ημέρες.

Μάλλον το essentials kit θα πάρω και απλά θα πρέπει να βρω hdmi/sd card/τροφοδοσία (μάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω κάνει εγκατάσταση σε Pi3 το raspbian και δεν μου αναγνωρίζει το ασυρματο πληκτρολόγιο (παλιά ήταν όλα συμβατά σε προηγούμενη εγκατασταση). Στην εκκίνηση μου βγάζει error 32 (photo). Καμιά άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω κάνει εγκατάσταση σε Pi3 το raspbian και δεν μου αναγνωρίζει το ασυρματο πληκτρολόγιο (παλιά ήταν όλα συμβατά σε προηγούμενη εγκατασταση). Στην εκκίνηση μου βγάζει error 32 (photo). Καμιά άποψη;

Καλησπέρα. Εχω κάνει εγκατάσταση σε Pi3 το raspbian και δεν μου αναγνωρίζει το ασυρματο πληκτρολόγιο (παλιά ήταν όλα συμβατά σε προηγούμενη εγκατασταση). Στην εκκίνηση μου βγάζει error 32 (photo). Καμιά άποψη;

Φρέσκο raspbian δεν έχει νομιζω πληκτρολογιο εικονικο

post-408350-0-81954500-1507375113_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληκτρολογιο δουλευει αν το βαλεις σε αλλη συσκευη, πχ στο pc σου? Αυτο που λεει το σφαλμα ειναι το αντιστοιχο του "αγνωστη συσκεη usb" των windows. Επισης, αν το εχιες πανω σε usb hub, δοκιμασε το και μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πληκτρολογιο δουλευει αν το βαλεις σε αλλη συσκευη, πχ στο pc σου? Αυτο που λεει το ty σφαλμα ειναι το αντιστοιχο του "αγνωστη συσκεη usb" των windows. Επισης, αν το εχιες πανω σε usb hub, δοκιμασε το και μονο του.

Δουλευει σε Windows pc. Στο raspbian εκανα update και upgrade αλλα παλι τα ίδια. Δοκιμασα άλλο ασυρματο και δουλευει μια χαρα.Δοκιμασα και ενσύρματο με αντάπτορα ps2 σε usb αλλά και αυτό δεν δουλευει. Δεν είναι σε usb hub. Επεξ/σία από jimarmao79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...