Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω deluge, ktorrent & qbittorrent

το τελευταίο είναι που με βολεύει

 

του βάζεις και το kodi και παίζεις και ταινίες απευθείας στην τηλεόραση

 

απέκτησα και το raspberry pi zero w και σε δοκιμή τα πάει πολύ καλά με το kodi - δεν το περίμενα, βέβαια πιο αργό στο boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το deluge πως τα πάει με magnet links γιατί διάβαζα κάτι θεματακια

τι να σου πω δεν εχω αντιμετοπισει κάποιο πρόβλημα αν και στατιστικά τα 4/5 που κατεβάζω είναι κανονικά .torrent , όσες φόρες όμως χρειάστηκα κάνοντας c/p το magnet link ηταν  όλα οκ..

πρπεει να με 2 χρονιά τώρα που παίζει απροβληματιστα 365/365 on..

 

 

κάτι εντελως νεο τωρα - τουλάχιστον για έμενα που δεν έχει ξαναναφερθει στο νήμα αυτό σαν εφαρμογή 

 

μου περισευε ενα raspberry 3 και έπεσα πανω σε αυτο https://home-assistant.io/

 

το δοκίμασα και έχω εντυπωσιαστει γτ παίζουν ολα όσα λέει και το βασικό είναι πολύ εύκολο βλέποντας 3-4 tutorial στο youtube να το προγραμματησεις 

 

συνδεσα πάνω ολους τους αυτοματισμους της xiaomi  λαμπες gateway sensors για θερμοκρασίες σπιτιού κ υγρασία 

βρήκε το Kodi κ τη samsung tv και μέσα απο τα tutorial Ανακαλυψα και το ifttt (τρομερό) https://ifttt.com/discover 

 

οι πρώτος αυτοματισμός που εκανα είναι μολις πιάνει το location του κινητού οτι πλησιάζω σπίτι μετα τις 18.00 να ανάβει τα φώτα στο σαλόνι και οταν ξεκιναει να παιζει το Kodi σειρα ταινια βίντεο γενικά να χαμηλώνουν τα φώτα στο 15%

 

αν έχετε έξυπνες συσκευές σπιτι και χρονο δοκιμάστε το δε θα χάσετε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφέρει κάτι περισσότερο σε σχέση (μιας και έχεις xiaomi gateway/sensors) με το xiaomi mi home μέσω scenes (preconfigured/custom) ? Σε πρώτη φάση καταλαβαίνω υποστηρίζει και επιπλέον h/w - s/w στο οποίο προσφέρει automation functionality, ενδιαφέρον δείχνει πάντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα θα σου πω το σκεπτικό μου, θεωρητικά οχι  σε πρώτη εικόνα γιατί μπαίνεις στο App της xiaomi Και κάνεις τις δουλείες σου 

αλλα! επειδη παρακάμπτει τους κινεζικους σερβερ einai 3s φορές ποιο γρήγορα όλα επειδή μπαiνεις local Από browser (αν φτιαξεις και ddns οκ μπαίνεις και εκτος σπιτιού με 3g) Πρακτικά επικοινωνεί το module Απευθειας με το raspberry 

 

σε δεύτερη εικόνα ομως επειδή δεν ειναι για τα xiaomi απλως υποστηρίζει και αυτο μπορεις να εκμεταλευτεις αλλες λειτουργίες οπως ο αυτοματισμός που ειπα.. φτανεις σπιτι ανάβουν φωτα φεύγεις απο σπίτι σβήνουν φώτα η οταν παιζει το kodi να αλαζουν οι εντασεις 

μια μερα το εχω λογικά εχει παρα πολλά από οτι είδα εδικά αν συνδυαστεί με το iftt 

 

 

μολις παρήγγειλα και το google home (το βγαλανε offer Απο 50 λιρες σε 34 οπως και το echo (alexa) στο αμαζον )το οποίο μεσω του hassio μπορεί να λειτουργεί αυτες τις λαμπες (δλδ ηχητικά ) πράγμα που σκετο απο το gateway δεν γίνεται 

 

σου προσφέρει αυτο το ολα σε ενα +++ εξτρα πράγματα, θα δειξει τι αλλο αυτοματισμο μπορώ να σκευτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειχα κατσει και εγραψα post πως γινεται στης προσφορες αλλα σε 3 μιν μεσα το σβησανε

το αγοραζεις με αγγλικη ip (vpn ) θες αγγλικη καρτα (revolut) εγω το εστειλα σε φιλο κ θα μου το στειλει αλλα υπαρχει και to https://www.forward2me.com/ ισως και αλλη που δε γνωριζω

 

ε παρομοια και με το echo

 

ισως και να κανα βλακεια που δε πηρα τη μεγαλη εκδωση του google home που αφερει 50 λιρες.. αλλα δε πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτό εδώ όπου σου δίνει μια διεύθυνση στην Αμερική και μία στην Αγγλία.

Υπάρχει και η δυνατότητα να σου αγοράσουν κάτι εκείνοι, αν δεν μπορείς, και να στο  στείλουν.

 

http://www.borderlinx.com/US/en/

 

 

Το βρήκα εδώ μιας και έψαχνα γενικά για τέτοιες υπηρεσίες.

https://www.huffingtonpost.com/nancy-laws/5-reliable-parcel-forward_b_7134628.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας, 

αγόρασα ένα ras pi3 με την προϋπόθεση να το κανω media center για ταινιουλες και σειρες, ειδα σημερα οτι το kodi εχει θεματα, μερικα παιδια να λενε τελος το kodi κλπ κλπ.. Η ερωτηση μου ειναι τι προτεινετε να βαλω για θεαση ταινιων και σειρων ?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cupreti

Τις ταινιες/σειρες θα τις κατεβαζεις στο pi ή τις εχεις ηδη κατεβασμενες σε καποιο αλλο συστημα, πχ σε καποιον σερβερ στο σπιτι?

καποια στιγμη που ειχα το kodi στο pc δεν κατεβαζα κατι? τα εβλεπα απευθειας, ετσι προτιμουσα και στο ras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα συνεχίζεις στο αρχικό σου πλάνο. Βάζεις kodi, τώρα libreelec η κάτι άλλο είναι στη κρίση σου κ τη βολέψη σου. Παρακολουθείς τις εξελίξεις στο kodi και προσαρμοζεσαι. Δεν θα κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που κανες στο pc το hardware αλλάζει μόνο. Σήμερα αύριο θα κλείσει το τάδε addon ε άσε μια βδομάδα θα βγει άλλο μη περιμένεις να βάλεις κάτι να παίζει εσαι θέλει παρακολούθηση μιλάμε για κάτι μη νόμιμο για τη δουλειά που το θες αλλά αυτή η κουβέντα είναι για το νήμα του kodi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κανείς να δει netflix από το pi 3?

 

Δοκίμασα σε raspbian, μέσω chronium και παρά το ότι χαρακτηρίζουν natively το streaming, όνο τέτοιο δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω....Η εικόνα είναι λες και την έχω βάλει σε 0.5 ταχύτητα και συχνά μαυρίζει η οθόνη (προφανώς λόγω gpu).

 

Κάθε βοήθεια δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, για να δεις netflix και γενικοτερα drm content στον chromium θες το widevine (πακετο chromium-widevine αν εισαι σε debianoειδη διανομη). Μετα, ο chromium δεν ειναι και η ιδανικοτερη εφαρμογη για σερφαρισμα με τον arm του pi3, γιατι εινια βαρυς. Βασικα εινια σαν να ανοιγεις libreoffice σε p4!

Η ιδανικη λυση ειναι να βρεις εναν media player που να υποστηριζει και netflix, και το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι kodi με αυτο το addon*, αλλα απαιτει kodi 18. Αν εχεις μια sd προχειρη, μπορεις να βαλεις καποιο build του libeelec με kodi 18 απο εδω**

 

https://github.com/asciidisco/plugin.video.netflix

** https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=298461

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το transmission ή rtorrent δουλεύει καλά στο kodi; Γιατί στο pc δοκίμασα το rtorrent, αλλά δεν μπορώ να το ρυθμίσω με τίποτα ενώ στο transmission όποτε το ανοίγω γράφει "an unexpected error occured" και δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...