Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Bourdoulas

Μου είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα σε Jessie και libsodium13 (1.0.0-1) που χρησιμοποιεί το cryptdns (1.95). Το πρόβλημα που είχα βασικά ήταν πως λόγω libsodium13 κάποια στιγμή μετά από αρκετούς μήνες λειτουργίας του pihole, δεν δεχόταν πλέον τα certificates από διάφορους DNS του pihole.

Ακόμα και με upgrade του pihole (v4), Jessie σε stretch (που φέρνει την νέα libsodium18) δεν έγινε κάποια αλλαγή. Έκανα ξανά compile το cryptdns το οποίο διάβασε την libsodium18 αυτή την φορά (απ' το jessie to stretch upgrade) και όλα ΟΚ. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Αλλά μου κάνει εντυπώσεις γιατί τις πρώτες μέρες λειτουργούσε κανονικά. Σταμάτησε ξαφνικά, χωρίς να κανω οποιοδήποτε update στο μηχάνημα. 

Τεσπα αφού λειτουργεί δεν πειράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δωσεις απο terminal (για το πρόβλημα που ανέφερα):

sudo systemctl status -l dnsctypt-proxy \*

θα βλέπεις πως δεν γίνονται δεκτά τα certificates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά! ποια ειναα η καλυτερη λύση για vpn? open vpn ή pivpn? 

θελω να στήσω ενα vpn server για να μπορώ να μπαίνω απο κινητό και άλλο υπολογιστή απομακρυσμένα στο δικτυο  μου

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gfdimopo

Η βάση είναι το OpenVPN και στο pivpn άρα έχεις VPN τύπου OpenVPN είτε σε plain OpenVPN setup ή σε pivpn.

Από εκεί και μετά θα έλεγα δες και το softethervpn που υποστηρίζει πληθώρα ειδών VPN (αλλά και λειτουργικών Desktop/mobile και σχετικών native VPN client), συμπεριλαμβανομένου και του τύπου OpenVPN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εχω ενα pi 3 model  B v 1.2

καιρο τωρα ειχε μονο osmc + xbmc ( με βολευε πολυ που ειχε ssh )

πλεον δεν το δουλευω σχεδον καθολου και θελω να το δωσω στους δικους μου αλλα δεν τους κανει μονο σαν player

τι διανομη να του βαλω για να ειναι σαν ενα απλο android stick που ειχαν

δηλαδη τι βολευει να βαλω αν θελω να εχουν και εναν browser + youtube + kodi να συνεχιζει να παιζει καλα οπως παιζει τωρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrhstosiak είπε

καλησπερα

εχω ενα pi 3 model  B v 1.2

καιρο τωρα ειχε μονο osmc + xbmc ( με βολευε πολυ που ειχε ssh )

πλεον δεν το δουλευω σχεδον καθολου και θελω να το δωσω στους δικους μου αλλα δεν τους κανει μονο σαν player

τι διανομη να του βαλω για να ειναι σαν ενα απλο android stick που ειχαν

δηλαδη τι βολευει να βαλω αν θελω να εχουν και εναν browser + youtube + kodi να συνεχιζει να παιζει καλα οπως παιζει τωρα;

χμμμ...δεν νομίζω να κάνει τίποτα αυτή την δουλειά...ΙΣΩΣ κάποια Android rom αλλά θα σέρνεται εκτιμώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

με rasbian + kodi? ή σέρνεται και αυτό;

Το Kodi μια χαρά θα είναι, στο raspbian θα χωλαίνει στο σερφάρισμα, είναι οριακά ανεκτό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά, 

Καινούργιος στην κοινότητα και πήρα το παρακάτω για mame emulator.

Δεν προτίμησα το pi3 γιατί η χρήση του θα είναι πολύ λίγο έτσι για χαβαλε.

Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο να καταλάβω.

Όλο το λειτουργικό γράφεται στην κάρτα μνήμης σωστά;;;;

Δηλαδή δεν αποθηκεύεται τίποτα σε κανένα τσιπακι;;; Είναι ένα άδειο κουτάκι;;;

Μπορώ να παίζω λίγο στην αρχή με διάφορα πράγματα απλώς αλλάζοντας κάρτα μνήμης;;;;

Πώς μπορώ να κάνω backup την κάρτα μνήμης που έχει τώρα  μην κανω καμία βλακεία και  το κολλήσω με copy paste ή με κάποιο πρόγραμμα ???  Θα βάλω την κάρτα μνήμης σε υπολογιστή card reader.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1267561-raspberry-pi-model-b-revision-20-512mbcaseretropie-16gb-sd-class-10/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάποιος οδηγός με αναλυτικές ρυθμίσεις χειριστηρίου σε arcade cabinet?

Δεν μπορώ με τίποτα να σετάρω τα κουμπιά, ώστε να δουλεύουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2018 στις 10:05 ΜΜ, lambros είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά, 

Καινούργιος στην κοινότητα και πήρα το παρακάτω για mame emulator.

Δεν προτίμησα το pi3 γιατί η χρήση του θα είναι πολύ λίγο έτσι για χαβαλε.

Θα ήθελα να ρωτήσω λίγο να καταλάβω.

Όλο το λειτουργικό γράφεται στην κάρτα μνήμης σωστά;;;;

Δηλαδή δεν αποθηκεύεται τίποτα σε κανένα τσιπακι;;; Είναι ένα άδειο κουτάκι;;;

Μπορώ να παίζω λίγο στην αρχή με διάφορα πράγματα απλώς αλλάζοντας κάρτα μνήμης;;;;

Πώς μπορώ να κάνω backup την κάρτα μνήμης που έχει τώρα  μην κανω καμία βλακεία και  το κολλήσω με copy paste ή με κάποιο πρόγραμμα ???  Θα βάλω την κάρτα μνήμης σε υπολογιστή card reader.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1267561-raspberry-pi-model-b-revision-20-512mbcaseretropie-16gb-sd-class-10/

Κακώς δεν προτίμησες το pi3 γιατί ακόμα και για χαβαλέ είναι κλάσεις ανώτερο...τέλος πάντων, καλορίζικο!!! Όλο το λειτουργικό φορτώνεται από την κάρτα μνήμης, γι' αυτό θες μια καλή και γρήγορη ώστε να φορτώνει γρήγορα και να μην καεί σύντομα από τα reads/writes σε αυτήν που θα κάνει το λειτουργικό!
Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις οσεσδήποτε αλλαγές θέλεις, αλλάζοντας κάρτες μνήμης ή αλλάζοντας το image του λειτουργικού στην ίδια κάρτα! Το πως θα πάρεις backup εξαρτάται από το λειτουργικό που έχεις, windows ή linux κλπ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

μόλις πήρα και εγώ το raspberry pi 3 b+ από amazon που το βρήκα σε κιτ και καλή τιμή.

Οπότε διαβάζω διάφορα φόρουμς και εδώ μέσα και ψάχνομαι να έχω μια εικόνα μόλις το πάρω στα χέρια μου την Τρίτη που μας έρχεται.

Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα σας πω αναλυτικά γιατί το θέλω.

Πρώτα απ όλα το θέλω για το retropie μια χαρά να παίζω παιχνιδάκια με τόσο χαμηλό κόστος. Οπότε απορίες που έχω είναι έχω ένα ps3 συμβατό χειριστήριο, είδα ότι πρέπει να κατεβάσεις τον driver του μέσω από τις ρυθμίσεις για να δουλέψει, θέλω να παίζω και με δεύτερο χρήστη, αναρωτιέμαι να πάρω ένα απλό χειριστήριο με καλώδιο να τελειώνω, θα είμαι οκ ή να  πάρω ένα 2ο συμβατό ps3 χειριστήριο που έχω βρει εδώ και θα μου βρίσκει και τα 2 για να παίζω με αντίπαλο;

https://www.gearbest.com/game-controllers/pp_657598.html?wid=1433363

 

Επειδή το θέλω για 2 χρήσεις,  μου προτείνεται να κάνω berryboot; Θέλω όπως είπα να έχω retropie και να του έχω rasbian ή ubuntu γιατί θέλω να το συνδέσω με την amazon alexa και την samsung tv μου ώστε να δέχεται εντολές μέσω της alexa και να κλείνει, ανοίγει τιβι, φωνή κλπ.  Ακόμα στο ψάξιμο είμαι για οδηγό, αλλά απ ότι θυμάμαι γίνεται. Δεν ξέρω εάν το έχετε ακουστά ή το γνωρίζετε.

Βρήκα αυτό τον οδηγό, αλλά έλεγα για κάτι πιο απλό όπως κανένα amazon skill που να είναι συμβατό με raspberry pi, alexa και samsung tv

ψάχνοντας έως τώρα βρήκα μόνο αυτό

https://hackernoon.com/make-your-tv-voice-controlled-through-amazon-alexa-and-raspberry-pi-a6373b7cf871

ψάχνοντας για amazon skills βρήκα κι αυτό αλλά ακόμα το διαβάζω

http://www.jasm.eu/2017/02/22/amazon-alexa-raspberry-pi-jasm-eu-our-first-steps-together/

 

Έχω παραγγείλει και 2 κάρτες 32gb για να αλλάζω αλλιώς το λειτουργικό.

Δεν με ενδιαφέρει ως media player μιας και που έχω ήδη android tv box. 

Οπότε εάν μπορεί κανείς να μου απαντήσει στις απορίες μου; ευχαριστώ

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zaf_4 είπε

Καλησπέρα,

μόλις πήρα και εγώ το raspberry pi 3 b+ από amazon που το βρήκα σε κιτ και καλή τιμή.

Οπότε διαβάζω διάφορα φόρουμς και εδώ μέσα και ψάχνομαι να έχω μια εικόνα μόλις το πάρω στα χέρια μου την Τρίτη που μας έρχεται.

Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα σας πω αναλυτικά γιατί το θέλω.

Πρώτα απ όλα το θέλω για το retropie μια χαρά να παίζω παιχνιδάκια με τόσο χαμηλό κόστος. Οπότε απορίες που έχω είναι έχω ένα ps3 συμβατό χειριστήριο, είδα ότι πρέπει να κατεβάσεις τον driver του μέσω από τις ρυθμίσεις για να δουλέψει, θέλω να παίζω και με δεύτερο χρήστη, αναρωτιέμαι να πάρω ένα απλό χειριστήριο με καλώδιο να τελειώνω, θα είμαι οκ ή να  πάρω ένα 2ο συμβατό ps3 χειριστήριο που έχω βρει εδώ και θα μου βρίσκει και τα 2 για να παίζω με αντίπαλο;

https://www.gearbest.com/game-controllers/pp_657598.html?wid=1433363

Επειδή το θέλω για 2 χρήσεις,  μου προτείνεται να κάνω berryboot; Θέλω όπως είπα να έχω retropie και να του έχω rasbian ή ubuntu γιατί θέλω να το συνδέσω με την amazon alexa και την samsung tv μου ώστε να δέχεται εντολές μέσω της alexa και να κλείνει, ανοίγει τιβι, φωνή κλπ.  Ακόμα στο ψάξιμο είμαι για οδηγό, αλλά απ ότι θυμάμαι γίνεται. Δεν ξέρω εάν το έχετε ακουστά ή το γνωρίζετε.

Βρήκα αυτό τον οδηγό, αλλά έλεγα για κάτι πιο απλό όπως κανένα amazon skill που να είναι συμβατό με raspberry pi, alexa και samsung tv

ψάχνοντας έως τώρα βρήκα μόνο αυτό

https://hackernoon.com/make-your-tv-voice-controlled-through-amazon-alexa-and-raspberry-pi-a6373b7cf871

ψάχνοντας για amazon skills βρήκα κι αυτό αλλά ακόμα το διαβάζω

http://www.jasm.eu/2017/02/22/amazon-alexa-raspberry-pi-jasm-eu-our-first-steps-together/

Έχω παραγγείλει και 2 κάρτες 32gb για να αλλάζω αλλιώς το λειτουργικό.

Δεν με ενδιαφέρει ως media player μιας και που έχω ήδη android tv box. 

Οπότε εάν μπορεί κανείς να μου απαντήσει στις απορίες μου; ευχαριστώ

Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω γιατί τα άλλα δεν τα έχω κάνει, είναι ότι δεν χρειάζεται ντε και καλά berry boot, μπορείς να εγκαταστήσεις raspbian και να του περάσεις το retropie με τις οδηγίες χειροκίνητης εγκατάστασης...θέλει λίγο παίδεμα στο σετάρισμα, αλλά δεν είναι και τίποτα να το κάνεις. Δεν έχω παίξει ακόμα όμως γιατί δεν είχα χειριστήρια, και στο μεταξύ πήρα ένα μτχ Wii στα πιτσιρίκια από εδώ και κολλήσαμε με αυτό προς ώρας! Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω σε ρυθμίσεις κλπ!

Για τα χειριστήρια πάντως, θα δοκίμαζα το ένα που υπάρχει διαθέσιμο, αν είναι οκ θα έπαιρνα άλλο ένα ίδιο. 

Καλή φάση με το Alexa θα ψάξω κι εγώ κάτι παρεμφερές γιατί τώρα το raspberry κάθεται μόνο για κανένα Kodi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω γιατί τα άλλα δεν τα έχω κάνει, είναι ότι δεν χρειάζεται ντε και καλά berry boot, μπορείς να εγκαταστήσεις raspbian και να του περάσεις το retropie με τις οδηγίες χειροκίνητης εγκατάστασης...θέλει λίγο παίδεμα στο σετάρισμα, αλλά δεν είναι και τίποτα να το κάνεις. Δεν έχω παίξει ακόμα όμως γιατί δεν είχα χειριστήρια, και στο μεταξύ πήρα ένα μτχ Wii στα πιτσιρίκια από εδώ και κολλήσαμε με αυτό προς ώρας! Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω σε ρυθμίσεις κλπ!

Για τα χειριστήρια πάντως, θα δοκίμαζα το ένα που υπάρχει διαθέσιμο, αν είναι οκ θα έπαιρνα άλλο ένα ίδιο. 

Καλή φάση με το Alexa θα ψάξω κι εγώ κάτι παρεμφερές γιατί τώρα το raspberry κάθεται μόνο για κανένα Kodi...

Νομίζω το αδικείς το raspberry μόνο με kodi γι αυτό και θέλω να το ψάξω πέρα από το retropie, να δω τι παίζει γενικώς.

Δεν ήξερα ότι μέσω raspbian μπορείς να κάνεις χειροκίνητη εγκατάσταση,  θα το ψάξω λιγάκι στο ιντερνετ για οδηγίες. Έτσι με ένα σύντομο ψάξιμο βρήκα αυτό

https://www.makeuseof.com/tag/install-retropie-app-raspberry-pi/  και βλέπουμε.

 

Έχω και έναν παλιό εξωτ. σκληρό 3,5' δεν ξέρω εάν είναι συμβατό αν και για αρχή θα του βάλω μια 32gb sd.

Γενικότερα θέλω να πειραματιστώ με τις εκδόσεις που μπορείς να βάλεις. 

Αλλά σίγουρα το μεγάλο μου πρότζεκτ είναι να να μπορώ να μιλάω στην alexa πχ alexa, turn on Samsung και να μ ακούει, κάπου είχα διαβάσει έναν άλλον οδηγό μαζί με raspberry pi και δεν θυμάμαι. Δυστυχώς η samsung δεν είναι συμβατή με αλεξα κατευθείαν (θέλει να έχεις android tv και συνήθως sony).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...