Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στη θεση σου εγω θα βαζα rasbian κ εκει πανω θα εστεινα τα παντα. ρετροπιε 

αν εχεις λιγο γνωση κ ορεξη για διαβασμα και η φ;αση με την αλεξα ειναι ευκολη.

αφου φτιαξεις το ρετροπιε σωσε το img της sd card (για ασφαλεια back up Μη κανεις καμια βλακια μη τα ξαναφτιαχνεις απο την αρχη) και εγγατεστησε manual το home assistant 

https://www.home-assistant.io/

δεςαυτο να παρεις μια ιδεα αλλα εσυ θα το κανεις οπως το retropie. δες το δευτερο βιντεο. το home assistant ειναι για αυτοματισμους αλλα  εχει addon για alexa. το χα φτιαξει περισυ κ ελενχα ολο το σπιτι απο εκει

μετα βαρεθηκα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sndev είπε

στη θεση σου εγω θα βαζα rasbian κ εκει πανω θα εστεινα τα παντα. ρετροπιε 

αν εχεις λιγο γνωση κ ορεξη για διαβασμα και η φ;αση με την αλεξα ειναι ευκολη.

αφου φτιαξεις το ρετροπιε σωσε το img της sd card (για ασφαλεια back up Μη κανεις καμια βλακια μη τα ξαναφτιαχνεις απο την αρχη) και εγγατεστησε manual το home assistant 

https://www.home-assistant.io/

δεςαυτο να παρεις μια ιδεα αλλα εσυ θα το κανεις οπως το retropie. δες το δευτερο βιντεο. το home assistant ειναι για αυτοματισμους αλλα  εχει addon για alexa. το χα φτιαξει περισυ κ ελενχα ολο το σπιτι απο εκει

μετα βαρεθηκα

Eυχαριστώ καταρχάς για την ενημέρωση με το home assistant δεν το γνώριζα.  Γενικότερα ασχολούμαι, αλλά είμαι καινούργια στο raspberry pi και ήδη διαβάζω, το ρασμπερι θα το έχω στα χέρια μου την Τρίτη και θέλω να κάνω όπως είπα συγκεκριμένα πράγματα.

Έχω καταλάβει  ότι θα βάλω raspbian πάνω, θα τρέξω το retropie manual πάνω του και θα ακολουθήσω τις ίδιες οδηγίες με το 2ο βίντεο;

Οπότε για να κάνω ρεζουμέ, εγκατάσταση το raspbian, manual installation το retropie, το κάνω το image και ένα back up για καλό και για κακό. Ακολουθώ τις οδηγίες και  κάνω πάλι manual installation το home assistant. 

Αλλά η απορία μου είναι το μετά; Πως θα συνδεθεί η αλέξα με το ρασπμπερι και μετά να έχω πρόσβαση πχ στην σμαρτ τιβι μου;

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρχικά  welcome 

εχεις κάποια εμπειρία απο εντολές unix? γενικά πως λειτουργεί η ολη φιλοσοφία?

μη παρεις αρνητικά την ερώτηση απλα ρωτάω για να δω πως θα μπορέσω να σε βοηθήσω με αυτα που θα γράψω.. κ τι ενοοω

πχ το ρασβιαν είναι λειτουργικό οπως ειναι τα Windows θα πρέπει να το ρυθμίσεις κυριως από εντολές (δεν ειναι δυσκολο αν ψαχτεις με tutorial απο youtube) αλλά δεν ειναι κλικ κλικ θα σε παιδέψει αν δεν έχεις ξαναασχοληθει. σιγουρά θα πάρεις μεγαλη ικανοποίηση μολις το καταφέρεις γιατι σύγχρονος  μεσα από αυτή τη διαδικασια θα καταλάβεις πως να βάζεις πακέτα - εφαρμογές κ πως λειτουργούν 

ετσι θα στήσεις κ το ρετροπιε 

όπως θα δεις κ στο βίντεο του ρετροπιε κάποιες εντολές είναι παρομίες με το home assistant  γτ αφορούν το ρασπβιαν 

 

απο εκει κ περα ομως το home assistant εχει δικο του προγραμματισμο μεσα αποτο σιτε του homeassistant θα βρεις πολλα how to

και το rasbian καθως και το retropie θα το καταφέρεις με λιγο youtube 

το home assistan ειναι λιγο πιο περίπλοκο όμως αν δεν έχεις προηγουμένη εμπειρια με unix linux ktl 

σε γενικές γραμμες θα ορίσεις για ip static στη τβ και μεσα αποτο homeassistant θα πρεπει να "προγραμματίσεις" να τη βλέπει - θελει διάβασμα για να δεις πως το κάνεις δεν ειναι δυσκολο είναι ομως χρονοβορο να μπεις στη νοοτροπία - ευτυχώς υπάρχουν how to στο youtube- 

μετα "προγραμματιζεις" το addon για την αλεξα μεσα στο homeassistant και  κάπου στο account σου στο amazon ενεργοποιείς μια επιλογή για developments και η αλεξα μεσω το App στο κινητό θα δει το homeassistant οπότε και τη τβ που θαχεις σεταρει

στο site του home assistant υπάρχει μενού για τα componets κ εκει εχει οδηγίες για την αλεξα 

https://www.home-assistant.io/components/alexa/ 

δε θέλω να στα γράψω πιο περιπλοκά για να μη πελαγώσεις έχει αρκετά βήματα για να φτάσεις ως εκεί ..

φιλική συμβουλή ξεκίνα βήμα βήμα με το raspbian μετα το retropie κ εδώ είμαστε οπού κολλήσεις

 

 

edit : δες κ αυτο στο παρτ 4 να καταλαβεις τι εννοω με το developmet tou echo dot 

 

https://www.fourkitchens.com/blog/development/custom-alexa-skill-home-assistant/

 

ξαναλεω ομως χωρις να θελω να σε απογοητευσω.. φτιαξε πρωτα ολα τα αλλα να παιζουν σωστα..

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εμπειρία, έχω γενικές γνώσεις από Linux mint  συγκεκριμένα, όπου εκεί διάβαζα και έκανα τις ασκήσεις  μου, σε Android studio. 

 Τα βασικά ουσιαστικά θα έλεγα οπότε δεν φοβάμαι να διαβάσω και να μάθω. 

Όποτε ξεκινάμε με  raspbian και retropie που όχι δεν μου φαίνονται δύσκολο να τα κάνω εγκατάσταση. 

Τώρα έχω διαβάσει ότι κανείς δικά σου skills στο αμαζον.. αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο.

Έχω κάνει Android basics προγραμματισμό,  οπότε γιατί να κολλήσω στο  home assistant;  Απλά ήθελα να καταλάβω την λογική σύνδεσης raspberry Pi, home assistant και Alexa. 

Εάν έχεις οδηγούς εύκαιρους για home assistant για τιβί και Αλεξα δεν θα πω όχι. 

Αλλιώς ψάχνω και μόνη μου λιγάκι. 

Μόλις είδα και τα links που ανέβασες, έχω εικόνα για  custom skills  αλλά έως εκεί. Το σίγουρο είναι ότι θέλω να δίνω εντολές στην Αλέξα για την τιβι και ένας λόγος που πήρα και το raspberry... 

Δεν απογοητεύομαι απλά είναι καινούργιο κεφάλαιο. Να μην λέω πόσο λατρεύω τεχνολογία και με τι έχω ασχοληθεί. Σίγουρα θέλω να μάθω!

Και καλώς σας βρήκα...

Ζαφείρα speaking

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεια! δε θα χρειαστει να μπεις τοσο βαθια απλα για τη τβ στο homeassistant για προγραμματισμο εσυ θες απλα να ανοιγει κ να κλεινει 

η λογικη ειναι απλη 

stαtic ip στη τβ 

δηλωνεις σαν "switch" τη τβ στο configuration του hassio 

https://www.home-assistant.io/docs/configuration/devices/

switch:
  - platform: vera
  - platform: tplink
    host: IP_ADDRESS

Αρα το raspberry πλεον μεσω του hassio βλεπει την τβ

ενεργοποιεις τωρα το Addon για το amazon echo μεσω του homeassistant k Αυτο διαβαζει τα switch η οτιδηποτε εχεις φτιαξει στο homeassistant

με τη σειρα του τα φορτωνει στο developement skill που θα κανεις στο Amazon οποτε απο εκει τα διαβαζει το dot σου που ειναι μονιμα συνδεδομενο εκει..

δες απο το 8ο λεπτο κ μετα ... κ θα καταλαβεις 

 

σα γενικη φιλοσοφια αυτη ειναι 

how to για το homeassitant γενικα βλεπεις εδω 

https://www.youtube.com/channel/UCwpl3ZLLDx_LqOnhtFDq8iQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

τελεια! δε θα χρειαστει να μπεις τοσο βαθια απλα για τη τβ στο homeassistant για προγραμματισμο εσυ θες απλα να ανοιγει κ να κλεινει 

η λογικη ειναι απλη 

stαtic ip στη τβ 

δηλωνεις σαν "switch" τη τβ στο configuration του hassio 

https://www.home-assistant.io/docs/configuration/devices/


switch:
  - platform: vera
  - platform: tplink
    host: IP_ADDRESS

Αρα το raspberry πλεον μεσω του hassio βλεπει την τβ

ενεργοποιεις τωρα το Addon για το amazon echo μεσω του homeassistant k Αυτο διαβαζει τα switch η οτιδηποτε εχεις φτιαξει στο homeassistant

με τη σειρα του τα φορτωνει στο developement skill που θα κανεις στο Amazon οποτε απο εκει τα διαβαζει το dot σου που ειναι μονιμα συνδεδομενο εκει..

δες απο το 8ο λεπτο κ μετα ... κ θα καταλαβεις 

σα γενικη φιλοσοφια αυτη ειναι 

how to για το homeassitant γενικα βλεπεις εδω 

https://www.youtube.com/channel/UCwpl3ZLLDx_LqOnhtFDq8iQ

ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα δω το βίντεο αργότερα. Βέβαια έχω καιρό ακόμη μέχρι να το κάνω, το raspberry σε λίγες μέρες, εγκατάσταση (raspbian, retropie) και μετά ότι μου έγραψες θα τα διαβάσω πιο αναλυτικά για να συνεχίσω με τις οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπραβο παιδια εχετε πιασει τελεια συζητηση...εγω σκεφτομαι τωρα να κανω κατι αναλογο για ελεγχο συσκευων στο σπιτι ειτε με alexa ειτε με google home, και το raspberry θελω αφενος να εχει επανω αισθητηρες θερμοκρασιας κ υγρασιας του χωρου που να διαβαζει το assistant, αφετερου να παιζει ταινιες, σειρες, μουσικη απο το kodi...θα μπορουσα να του βαλω και ενα δυο ρελε να αναβει μια λεντοταινία και ενα φωτιστικο...

Το alexa σε σχεση με το google home παραμετροποιειται πιο ευκολα; επισης, google home εχεις και στο κινητο, alexa assistant που βαζεις; 

@zaf_4 το ξερω οτι το αδικω, θελω οπως βλεπεις κι εγω να φτιαξω κολπάκια αλλα που χρονος...οποτε εχει μεινει μονο με το kodi να βλεπουν παιδικα τα πιτσιρικια!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μπραβο παιδια εχετε πιασει τελεια συζητηση...εγω σκεφτομαι τωρα να κανω κατι αναλογο για ελεγχο συσκευων στο σπιτι ειτε με alexa ειτε με google home, και το raspberry θελω αφενος να εχει επανω αισθητηρες θερμοκρασιας κ υγρασιας του χωρου που να διαβαζει το assistant, αφετερου να παιζει ταινιες, σειρες, μουσικη απο το kodi...θα μπορουσα να του βαλω και ενα δυο ρελε να αναβει μια λεντοταινία και ενα φωτιστικο...

Το alexa σε σχεση με το google home παραμετροποιειται πιο ευκολα; επισης, google home εχεις και στο κινητο, alexa assistant που βαζεις; 

@zaf_4 το ξερω οτι το αδικω, θελω οπως βλεπεις κι εγω να φτιαξω κολπάκια αλλα που χρονος...οποτε εχει μεινει μονο με το kodi να βλεπουν παιδικα τα πιτσιρικια!

Εγω χρησιμοποιώ την Αλεξα με την έξυπνη Yeelight λάμπα μου στο σαλόνι και στο υπνοδωμάτιο. Αλλάζει χρώματα και ένταση. Πολυ βολικό όταν βαριέσαι να σηκωθείς! Έχω και  Amazon music και παίζει ότι μουσική θέλω βασικά ξένα μην περιμένεις κανέναν Κιαμο.. Χα χα

Προσπαθουσα χθες με το smart home TV remote  παρότι συνδέεται με την Samsung TV μου, ακουει η Αλέξα λεει οκ αλλά ουσιαστικα δεν κάνει τίποτα. 

Όποτε ήθελα με την βοήθεια του  raspberry να κάνω κάτι μ αυτό. Και γι αυτό θα πέσει διάβασμα μέχρι να το καταφέρω.. 

Εμμ τι άλλο; σου λέει τον καιρό,  απαντά σε ερωτήσεις.  Γενικότερα μου αρέσει σαν χρήση αρκετά.

Επόμενη σκέψη, όχι τώρα άμεσα θέλω έναν Σμαρτ θερμοστάτη,  να μπορείς να ελέγχεις την θερμοκρασία από απόσταση ή οτιδήποτε.

Η Amazon Alexa ήταν δώρο από Αγγλία και την εχω από το Πάσχα και έχω ενθουσιαστεί πολυ. Εάν έμενα και Αθήνα ίσως βοηθούσε με την Κίνηση στους δρόμους ή για το μετρό.  Εδώ Βόλο είμαστε χαλαρά. 

Α επίσης έχεις την αλεξα και στο κινητό και την ρωτάς διάφορα. Εχω έχω κόλλημα με τον καιρό για παράδειγμα. 

Επεξ/σία από zaf_4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2019 στις 3:26 ΜΜ, mechpanos είπε

Μπραβο παιδια εχετε πιασει τελεια συζητηση...εγω σκεφτομαι τωρα να κανω κατι αναλογο για ελεγχο συσκευων στο σπιτι ειτε με alexa ειτε με google home, και το raspberry θελω αφενος να εχει επανω αισθητηρες θερμοκρασιας κ υγρασιας του χωρου που να διαβαζει το assistant, αφετερου να παιζει ταινιες, σειρες, μουσικη απο το kodi...θα μπορουσα να του βαλω και ενα δυο ρελε να αναβει μια λεντοταινία και ενα φωτιστικο...

Το alexa σε σχεση με το google home παραμετροποιειται πιο ευκολα; επισης, google home εχεις και στο κινητο, alexa assistant που βαζεις; 

@zaf_4 το ξερω οτι το αδικω, θελω οπως βλεπεις κι εγω να φτιαξω κολπάκια αλλα που χρονος...οποτε εχει μεινει μονο με το kodi να βλεπουν παιδικα τα πιτσιρικια!

επειδή έχω κ το google το echo dot raspberry κ xiaomi λίγα λόγια

το google ποτε δε με βολεψε γτ δεν με ακούει πρέπει να λέω η να φωναζω 2 3ς φορές για να νιώσει ειδικά όταν παίζει μουσική οπότε το έχω αφήσει σαν ηχείο στο σαλόνι

με την αλεξα όλα κομπλέ ποτέ δε με ζόρισε οπότε χρεισημοποιω αυτή 

και τα 2 ίδια δυσκολία παραμετροποίησης έχουν όσον αφορά το raspberry 

αν θες αυτοματισμους φώτα λεντοτενιες υγρασίες θερμοκρασίες κ τα σχετικά μη μπλεξεις με raspberry ειδικά όταν δεν έχεις χρόνο. επένδυσε στο οικοσύστημα της xiaomi. λάμπες ledoτενιες της xiaomi παίζουν και με την αλεξα πιθανόν κ με το google Αλλα δεν ασχολήθηκα

 

επισης υπάρχει ενα  Project που μπορείς να κάνεις το raspberry google home

https://medium.com/@kevalpatel2106/turn-your-raspberry-pi-into-homemade-google-home-9e29ad220075

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sndev είπε

επειδή έχω κ το google το echo dot raspberry κ xiaomi λίγα λόγια

το google ποτε δε με βολεψε γτ δεν με ακούει πρέπει να λέω η να φωναζω 2 3ς φορές για να νιώσει ειδικά όταν παίζει μουσική οπότε το έχω αφήσει σαν ηχείο στο σαλόνι

με την αλεξα όλα κομπλέ ποτέ δε με ζόρισε οπότε χρεισημοποιω αυτή 

και τα 2 ίδια δυσκολία παραμετροποίησης έχουν όσον αφορά το raspberry 

αν θες αυτοματισμους φώτα λεντοτενιες υγρασίες θερμοκρασίες κ τα σχετικά μη μπλεξεις με raspberry ειδικά όταν δεν έχεις χρόνο. επένδυσε στο οικοσύστημα της xiaomi. λάμπες ledoτενιες της xiaomi παίζουν και με την αλεξα πιθανόν κ με το google Αλλα δεν ασχολήθηκα

επισης υπάρχει ενα  Project που μπορείς να κάνεις το raspberry google home

https://medium.com/@kevalpatel2106/turn-your-raspberry-pi-into-homemade-google-home-9e29ad220075

Nαι οκ συμφωνώ ότι η αλέξα για μένα είναι καταπληκτική, μου δείχνει καιρό σημαντικό για μένα και μουσική, να μου ανοίγει τα φώτα. Οι λάμπες που έχω είναι xiaomi yeelight και τις είχα βρει σε τιμή χώμα. Τώρα για λεντοταινίες κλπ αργότερα δεν με ενδιαφέρει επί της παρούσης αλλά ούτε θέλω να κάνει όλα αυτά το raspberry. Θέλω να κάνει ότι δεν κάνει αυτή η άθλια εφαρμογή 

https://www.amazon.com/adiroid-Smart-TV-Remote/dp/B072NZRSMH

που ναι μεν την έχω συνδέσει με την αλεξα και την τιβι μου (samsung UE50KU600) αν και με ακούει, τις δίνω εντολές μου λέει ok αλλά τίποτα, οπότε εκεί μπαίνει το raspberry για να μπορέσω να λειτουργήσω να μου ανοίγει, κλείνει τιβι, ελπίζω και σε περισσότερες επιλογές. 

Τέλος πάντων, τελικά το ρασμπεράκι μου θα έρθει αύριο και ανυπομονώ να το δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να κάνω ένα RetroPie με το raspberry zero...είναι εφικτό θα μου παίζει τα  παιχνίδια;;ο φορτιστής που θα βάλω είναι ένας 2.1a θεωρώ ότι είναι αρκετός γιαυτο το μηχάνημα!!!ψυκτρες θα μπουν αλλά όχι ανεμιστηράκια...με την sd τι μπορώ να κάνω να πάρω έτοιμη η να φτιάξω μια μόνος μου;είναι εύκολο η δύσκολο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Donfear είπε

Θέλω να κάνω ένα RetroPie με το raspberry zero...είναι εφικτό θα μου παίζει τα  παιχνίδια;;ο φορτιστής που θα βάλω είναι ένας 2.1a θεωρώ ότι είναι αρκετός γιαυτο το μηχάνημα!!!ψυκτρες θα μπουν αλλά όχι ανεμιστηράκια...με την sd τι μπορώ να κάνω να πάρω έτοιμη η να φτιάξω μια μόνος μου;είναι εύκολο η δύσκολο; 

Sd μην παρεις ειναι πολυ ευκολο να την φιαξεις μονο σου υπαρχουν ετοιμα images με πολυ υλικο βασισμενα σε retropie.

Νομιζω οτι τους περισσότερους emu θα του τρέχει νερακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sils είπε

Sd μην παρεις ειναι πολυ ευκολο να την φιαξεις μονο σου υπαρχουν ετοιμα images με πολυ υλικο βασισμενα σε retropie.

Νομιζω οτι τους περισσότερους emu θα του τρέχει νερακι....

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου θα μπορούσες να μου στείλεις ένα link η να που ξεκινήσω να ψάχνω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2019 στις 3:02 ΜΜ, Donfear είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου θα μπορούσες να μου στείλεις ένα link η να που ξεκινήσω να ψάχνω????

Mε λίγο ψάξιμο στο google νομίζω τα καλύτερα με έτοιμες rom είναι αυτό

https://www.arcadepunks.com/download-rom-sets-roms-romsets-arcade-console-emulation/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατι ασχοληστε με το retropie και οχι με το Recalbox που τα εχει ΟΛΑ ετοιμα? 

Και ετοιμο σεταρισμενο με τις σωστες αναλυσεις και χρονισμους σε καθε παιχνιδι και τα joystick δεχεται αμεσα (ιδιως ps3, xbox) και μαλιστα το ps3 παιζει ασυρματα!

Κατεβαζεις το πακετο που σε ενδιαφερει σε 16gb, 32gb, 64gb, 128gb, 256gb το περνας στην καρτα πανευκολα το βαζει στο Ras και τρεχει αμεσα!

το retropie το δουλευα παλια αλλα πολυ μπελας να βαλει το σωστο ΒΙΟS σε καθε EMU και μετα περνα ενα ενα τα iso games και μερα σεταρισμα τα joystick και ενα USB ωστε να μεταφερεις απο PC to RAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...