Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/4/2019 στις 3:13 ΜΜ, sndev είπε

με το 022 τα group and others εχουν μονο read and execute .. o owner ειναι read write execute .. γιαυτο σε ρωτησα αν οντος μπορεις να κανεις write.. θα μου πεις βεβαια οτι κανεις login απο τα windows οποτε λογικα σε βλεπει σαν owner και γραφεις

αφού κατάφερα και το έστησα, παρέλαβα το το pi 3 b+ και φτού και από την αρχή!!! του πέρασα το openmediavault και όλα δουλεύουν ρολόι. Έχω σκαλώσει με κάτι χαζό όμως. ότι πρόσθετο έχει από μόνο του να περάσω δουλεύει ρολόι. δύο πρόσθετα (το sickrage και το resilio sync) πρέπει να τα περάσω μέσω docker. τα περνάω όλα καλά, αλλά από το υπομενού των containers του docker δε με αφήνει να επιλέξω τον εξωτερικό σκληρό που έχω συνδέσει. Το transmission δουλεύει μια χαρά, οι ίδιες ρυθμίσεις - δικαιώματα στο docker δεν γουστάρουν να δουλέψουν. καμία ιδέα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κάνω και γω μια unixοειδη ερώτηση; έστησα pi hole και samba server. Το pi προς το παρόν δεν χρειάζεται να βλέπει τον έξω κόσμο παρά μόνο το εσωτερικό μου δίκτυο. Χρειάζεται να του βάλω έξτρα και firewall; Είναι ήδη πίσω από το firewall του mikrotik 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, CleanthisD είπε

Να κάνω και γω μια unixοειδη ερώτηση; έστησα pi hole και samba server. Το pi προς το παρόν δεν χρειάζεται να βλέπει τον έξω κόσμο παρά μόνο το εσωτερικό μου δίκτυο. Χρειάζεται να του βάλω έξτρα και firewall; Είναι ήδη πίσω από το firewall του mikrotik  

Κατ' εμέ όχι. Μια χαρά θα κάνει την δουλειά που πρέπει, το firewall του mikrotik.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 8:56 ΠΜ, CleanthisD είπε

Να κάνω και γω μια unixοειδη ερώτηση; έστησα pi hole και samba server. Το pi προς το παρόν δεν χρειάζεται να βλέπει τον έξω κόσμο παρά μόνο το εσωτερικό μου δίκτυο. Χρειάζεται να του βάλω έξτρα και firewall; Είναι ήδη πίσω από το firewall του mikrotik 

Εξαρτάται το που "τραβάς" την "γραμμή" trusted/untrusted, το πόσο έλεγχο θες και έχει νόημα να έχεις κάνοντας εφαρμογή πολιτικών ασφαλείας στο αντίστοιχο περιβάλλον. Συνήθως βάση best practices, δεν στηριζόμαστε σε "ένα" κεντρικό firewall αλλά χρησιμοποιούμε και per host firewall του αντίστοιχου λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, εχω το raspberry pi 2.

Περναω το openelec στην sd και ολα καλα.

Οταν περναω το libreelec ή to osmc, κολλαει στην πολυχρομη bootscreen και ταυτοχρονα αναβει 2 φορες το act led.

Χρησιμοποιω το etcher, ενω στο osmc το εκανα και με το δικο του installer.

Ξερω οτι το 2πλο αναβοσβημα του act led εχει σχεση με τη τροφοδοσια ή κακη sd, αλλα δε θα επηρεαζε το openelec;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο image κατεβαζεις για να περασεις με το etcher?
Fyi, και το libreelec εχει δικη του εφαρμογη για να κατεβασει και να περασει το image στην καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο osmc κατεβασα και το img απο το σαιτ και το αφησα και μεσω του ινσταλλερ να κατεβασει. Μετα θα κοιταξω το installer tou libreelec. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχει εγκαταστήσει κανείς το TvHeadEnd σε raspbian?
Με το elgato eyetv hybrid usb έχω κατεβάσει κανονικά τα κανάλια αλλά έχω θέμα με την θέαση σε streaming.
Ενω στην αρχη έβλεπα με ενα μικρό buffering τώρα μου εμφανιζει λάθη στυλ "forced frame type (5) at 602 was changed to frame type (3)" και κάτι άλλα συναφή. 

Υπάρχει κάποιο προφιλ για streaming ή ειναι μανουρα η διαδικασία;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...