Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

έχει μπορέσει κανείς να περάσει στο raspberry pi 3 b+ τα windows IoT; έχω διαβάζει άπειρα, έψαξα παντού τις τελευταίες 2 μέρες και δεν βρήκα άκρη. Κολλάει στην αρχή  στην εικόνα με το rainbow. Δεν κάνει boot με τίποτα. Απ' ότι διάβασα δεν είναι συμβατό το ρασμπερι το συγκεκριμένο με τα windows και κάποια στιγμή ίσως κάνουν αναβάθμιση, τι χαζομάρα όμως έτσι;

Δεν ξέρω το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος και έχει κολλήσει το ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εαν σε ενδιαφέρει να περάσεις τα κανονικά Windows 10 και όχι τα IoT δες το βίντεο εδώ. (Από κάτω στα σχόλια έχει και link για εγκατάσταση σε εξωτερικό ssd).

όχι όχι είναι για ένα πρότζεκτ και απ ότι βλέπω ελπίδα δεν υπάρχει να μπουν στο συγκεκριμένο (rs 3 b+) όλο μου εμφανίζει, όποια έκδοση και αν έβαλα, εικόνα rainbow και δεν μπουτάρει.

Όσον αφορά για τα windows 10 τα είχα δοκιμάσει έτσι για πλάκα πριν κανένα 2μηνο τραγική συμπεριφορά, πολύ αργό και κολλούσε. Για μένα δεν αξίζει καν ν ασχοληθείς.

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και πέρασα τα windows 10 iot σε raspberry pi 3 b+ αλλά όπως διάβασα και στο επίσημο φόρουμ της microsoft έχει πρόβλημα το wifi και το btooth. Δηλαδή κάνει την συσκευή άχρηστη... έχουν υποσχεθεί για νέο release απ΄ το 2018 και ακόμα τίποτα. 

Οπότε δοκιμάζω κι άλλες εκδόσεις μήπως και... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς ποιά έκδοση του Android είναι ελαφρυά για Raspberry Pi 3B+ ; Δεν το έχω πάρει ακόμα αλλά σκέφτομαι μια από τις χρήσεις , να το κάνω ebook reader και να προβάλω τα βιβλία στην τηλεόραση με μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ και στο κινητό.Δεν με ενδιαφέρουν ούτε παιχνίδια , ούτε playstore , ούτε youtube , ούτε τίποτα άλλο πέρα από τα τρέχει την εφαρμογή για βιβλία.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν συνδεω το rpi3b+ με hdmi, ολα δουλευουν οπως πρεπει. Οταν το συνδεω ομως μεσω rca/scart σε μια crt τηλεοραση εχω το εξης περιεργο. Η εικονα ειναι αυτη που πρεπει (εχω το σωστο καλωδιο) ολα τα παιχνιδια  (emulationstation/mame κτλπ) ομως τρεχουν σαν σε slow motion. Εχω τον official μετασχηματιστη αν παιζει καποιο ρολο. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως η συγκεκριμενη πριζα δε δινει αρκετο ρευμα. Εξυπηρετει ομως μαζι και την τηλεοραση. Παιζει κατι τετοιο? Λογω θεσης της CRT, δε μπορω να το δοκιμασω αλλου.

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο αρκετο ψαξιμο, βρηκα οτι υπαρχει bug στον omxplayer στα stretch based build οταν χρησιμοποιειται σαν εξοδο βιντεο το composite.

Το προβλημα λυνεται  με την προσθηκη του audio_pwm_mode=0 στο config.txt

Επεξ/σία από VasKag
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@zaf_4

Winblows και raspberry pi για IoT κανένα μέλλον ή προοπτική. 

Ακόμα και η m$ βγάζει για να μπορέσει να παίξει μπάλα στο κομμάτ IoT την δική της.... linux based διανομή.  

-- https://azure.microsoft.com/en-us/services/azure-sphere/?cdn=disable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, koftis650 είπε

@zaf_4

Winblows και raspberry pi για IoT κανένα μέλλον ή προοπτική. 

Ακόμα και η m$ βγάζει για να μπορέσει να παίξει μπάλα στο κομμάτ IoT την δική της.... linux based διανομή.  

-- https://azure.microsoft.com/en-us/services/azure-sphere/?cdn=disable

Διάβασα άπειρα σχόλια στο φόρουμ της microsoft κλπ όλοι τους κράζουν γιατί δεν υποστηρίζουν το raspberry pi 3b+. Στο απλό pi3 απ ότι διάβασα, δουλεύει τουλάχιστον. Ουσιαστικά η λογική για windows iot είναι για απομακρυσμένο έλεγχο και cloud κατάσταση αλλά δεν βλέπω επίσης ελπίδα σ' αυτό. Κρίμα... οπότε μένουμε στο αγαπημένο raspbian που δεν έχει κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 3/6/2019 στις 8:47 ΠΜ, zaf_4 είπε

Ουσιαστικά η λογική για windows iot είναι για απομακρυσμένο έλεγχο και cloud κατάσταση

Δεν έχει κανένα νόημα ή μέλλον αυτό το περιβάλλον για αυτό τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2019 στις 8:27 ΜΜ, koftis650 είπε

Δεν έχει κανένα νόημα ή μέλλον αυτό το περιβάλλον για αυτό τον σκοπό.

Ok εγώ προσωπικά διαφωνώ, εάν η microsoft το πίστευε περισσότερο ίσως βλέπουμε περισσότερα project σε iot. 

Ενιγουει, γενικότερα ψάχνομαι, προς το παρόν το άφησα αυτό καθώς δεν βλέπω κάτι άμεσο απ' την πλευρά τους,  οπότε  γύρισα στο καλό μου raspbian και παίζω μ αυτό αναλόγως την διάθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...