Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, zaf_4 είπε

Ok εγώ προσωπικά διαφωνώ, εάν η microsoft το πίστευε περισσότερο ίσως βλέπουμε περισσότερα project σε iot. 

Ενιγουει, γενικότερα ψάχνομαι, προς το παρόν το άφησα αυτό καθώς δεν βλέπω κάτι άμεσο απ' την πλευρά τους,  οπότε  γύρισα στο καλό μου raspbian και παίζω μ αυτό αναλόγως την διάθεση. 

Καλά ο καθένας έχει την άποψη του και να ονειρεύεται, μπορεί ας πούμε επειδή έχει ρόδες και μοτέρ ένα τρακτέρ, να πεις θα το έχω να κάνω ταξίδια και διαδρομές αντί να χρησιμοποιήσω ένα αυτοκίνητο πχ. Δεν είναι το κατάλληλο μέσο προφανώς, έτσι και τα windows δεν είναι το μέσο για IoT, embedded systems δουλειές, απλά πράγματα. Αν θες να έχεις το logo της m$, σου προτείνει το Linux based OS της (το αυτοκίνητο της) για αυτή την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/6/2019 στις 10:29 ΜΜ, stefanos_th είπε

DSC_0471.JPG&f=1

εχω αυτο με 512mb ram + sd  4gb.

τι μπορω να το κανω τωρα πια ?

Μπορείς να εγκαταστήσεις το Pi-Hole.   https://pi-hole.net/

 

Επεξ/σία από nosugar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2019 στις 8:37 ΠΜ, koftis650 είπε

Καλά ο καθένας έχει την άποψη του και να ονειρεύεται, μπορεί ας πούμε επειδή έχει ρόδες και μοτέρ ένα τρακτέρ, να πεις θα το έχω να κάνω ταξίδια και διαδρομές αντί να χρησιμοποιήσω ένα αυτοκίνητο πχ. Δεν είναι το κατάλληλο μέσο προφανώς, έτσι και τα windows δεν είναι το μέσο για IoT, embedded systems δουλειές, απλά πράγματα. Αν θες να έχεις το logo της m$, σου προτείνει το Linux based OS της (το αυτοκίνητο της) για αυτή την δουλειά.

Συζήτησα εδώ μέσα για κάτι που ήθελα να ασχοληθώ, κάποια συζήτηση είχε γίνει και θέλαμε να το ψάξουμε. Έρχεσαι εδώ να μου πεις ότι ονειρεύομαι, οκ άποψη σου. Όταν μιλήσεις πιο εμπεριστατωμένα να πω οκ ο φίλος κάτι παραπάνω ξέρει από μένα την καψερή για το raspberry. Μείνε με το παράδειγμά σου με το τρακτέρ, εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω πάνω σ' αυτό. Προσπαθώ να μαθαίνω και να διαβάζω για και ότι βρω χρήσιμο απλά το δοκιμάζω. 

by the way, όποιος ξέρει για το pi-hole, οκ αξίζει για adblocker και έτσι θα πρέπει να το έχεις κουμπωμένο πάνω σε υπολογιστή 24/7; Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα πχ με raspbian και pi-hole; Εάν το βγάλεις απ' την πρίζα ή θες να αλλάξεις βρε αδερφέ μια κάρτα για κάτι άλλο θα έχεις θέμα εάν κουμπώσεις την ip του, στο dns του ρουτερ σου;

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

Όταν μιλήσεις πιο εμπεριστατωμένα να πω οκ ο φίλος κάτι παραπάνω ξέρει από μένα την καψερή για το raspberry. Μείνε με το παράδειγμά σου με το τρακτέρ, εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω πάνω σ' αυτό.

Απ' την στιγμή που μιλάς για IoT το οποίο έχει άλλες απαιτήσεις σε h/w και σχετικά resources, παίζει με άλλες αρχιτεκτονικές (όχι x86) ,embedded systems κλπ και λες να χρησιμοποιείς  για λειτουργικό windows σε αυτά για να κάνεις και development, τότε ξεκίνα κάνε ένα search στο Google για να πάρεις μια γεύση τι συμβαίνει γύρω από αυτό (πάρα πολύ πληροφορία εκεί έξω, δες απλά) και θα καταλάβεις ελπίζω πως το "τρακτέρ" κάνει κάποιες δουλειές μόνο αλλά κάποιες άλλες όχι.

51 λεπτά πριν, zaf_4 είπε

by the way, όποιος ξέρει για το pi-hole, οκ αξίζει για adblocker και έτσι θα πρέπει να το έχεις κουμπωμένο πάνω σε υπολογιστή 24/7; Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα πχ με raspbian και pi-hole; Εάν το βγάλεις απ' την πρίζα ή θες να αλλάξεις βρε αδερφέ μια κάρτα για κάτι άλλο θα έχεις θέμα εάν κουμπώσεις την ip του, στο dns του ρουτερ σου;

Το pihole έχει νόημα να το χρησιμοποιείς για όλες τις συσκευές του LAN σου, το οποίο κάνει την δουλειά του DNS server. Άλλο "ένα" process που τρέχει στο λειτουργικό του raspbian είναι και προσφέρει μια λειτουργία. Αν κλείσεις το raspberry και βάλεις άλλη κάρτα για να κάνεις κάτι άλλο με το raspberry, ε απλά εφόσον δεν θα τρέχει το λειτουργικό που έχει στηθεί (raspbian) δεν θα τρέχει ούτε και αυτό το (pihole).

Για την εγκατάσταση, παραμετροποίηση, λίστες, δυνατότητες κρυπτογράφησης κλπ, γεμάτο το internet με οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Απ' την στιγμή που μιλάς για IoT το οποίο έχει άλλες απαιτήσεις σε h/w και σχετικά resources, παίζει με άλλες αρχιτεκτονικές (όχι x86) ,embedded systems κλπ και λες να χρησιμοποιείς  για λειτουργικό windows σε αυτά για να κάνεις και development, τότε ξεκίνα κάνε ένα search στο Google για να πάρεις μια γεύση τι συμβαίνει γύρω από αυτό (πάρα πολύ πληροφορία εκεί έξω, δες απλά) και θα καταλάβεις ελπίζω πως το "τρακτέρ" κάνει κάποιες δουλειές μόνο αλλά κάποιες άλλες όχι.

Το pihole έχει νόημα να το χρησιμοποιείς για όλες τις συσκευές του LAN σου, το οποίο κάνει την δουλειά του DNS server. Άλλο "ένα" process που τρέχει στο λειτουργικό του raspbian είναι και προσφέρει μια λειτουργία. Αν κλείσεις το raspberry και βάλεις άλλη κάρτα για να κάνεις κάτι άλλο με το raspberry, ε απλά εφόσον δεν θα τρέχει το λειτουργικό που έχει στηθεί (raspbian) δεν θα τρέχει ούτε και αυτό το (pihole).

Για την εγκατάσταση, παραμετροποίηση, λίστες, δυνατότητες κρυπτογράφησης κλπ, γεμάτο το internet με οδηγούς.

Το google το γνωρίζω καθώς και το search... μην μιλήσουμε άλλο για  ιοτ και ρασμπερι δεν έχει νόημα, αντιλαμβάνομαι πότε μπορώ να κάνω διάλογο και πότε όχι.

Ενιγουει η ερώτηση που έκανα στο pi hole ήταν η εξής: σκεπτόμενη εάν θα έχω θέμα αφού βάλω στο dns την ip του raspberry pi σε περίπτωση που το έχω κλειστό. Δεν θα λειτουργεί, end of story. Από οδηγούς, εγκατάσταση κλπ όπως προείπες υπάρχουν πολλοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@zaf_4

Όπως δεν είναι rocket science το θέμα του pihole , το ίδιο ισχύει και για ΙοΤ συσκευές/περιβάλλον και οι απαιτήσεις τους απ' τα λειτουργικά συστήματα και το hw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koftis650 είπε

@zaf_4

Όπως δεν είναι rocket science το θέμα του pihole , το ίδιο ισχύει και για ΙοΤ συσκευές/περιβάλλον και οι απαιτήσεις τους απ' τα λειτουργικά συστήματα και το hw.

@koftis650 καταντάς κουραστικός χωρίς να λες κάτι παραπάνω. Δεν με ξέρεις ούτε εμένα ούτε και τις δυνατότητες μου άλλο τόσο εγώ για σένα. Από εξυπνάκηδες χορτάσαμε όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@zaf_4

Ξεκινάμε απο τα βασικά, αν δεν υπάρχει αντίληψη γύρω απ΄αυτα δεν έχει νόημα παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παλι θα απαντησω σε οτι καταλαβαινω γτ ετσι οπως τα γραφει η ζαφ4  πολλες φορές με μπερδεύει

στο router βάζεις 1o dns του raspberry 2o dns κατι αλλο πχ google 8.8.8.8 οπότε αν κλείσει το raspberry παίζουν κανονικά τα υπόλοιπα με το 8.8.8.8 (έτσι το έχω κ εγώ) - Αν ρωτάς αυτό κ κατάλαβα σωστά 

επίσης μπορεις να εχεις raspbian Που εκεί είναι η βάση για ολα κ να σεταρεις εκει το Pihole σαν εφαρμογή οπότε τρέχουν όλα παραλληλα κ παίζεις κ με το raspbian κ άλλες εφαρμογές αν θες

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, koftis650 είπε

@zaf_4

Ξεκινάμε απο τα βασικά, αν δεν υπάρχει αντίληψη γύρω απ΄αυτα δεν έχει νόημα παρακάτω.

@ koftis650 συμφωνώ με την αντίληψη, δεν καταλαβαίνεις τόση ώρα ότι με εμπαίζεις χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο. Έχεις γίνει κουραστικός, θες να στο πω ξανά; οκ. Here you are. 

Δεν με βοήθησες πουθενά, δεν είπες κάτι χρήσιμο, εδώ μέσα στο φόρουμ γι αυτό είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Σε βρίσκω αγενέστατο, εξυπνάκια χωρίς ουσία.  Οπότε σταμάτα το, γιατί σίγουρα δεν θέλω να μου πεις ξανά την γνώμη σου.

10 λεπτά πριν, sndev είπε

εγω παλι θα απαντησω σε οτι καταλαβαινω γτ ετσι οπως τα γραφει η ζαφ4  πολλες φορές με μπερδεύει

στο router βάζεις 1o dns του raspberry 2o dns κατι αλλο πχ google 8.8.8.8 οπότε αν κλείσει το raspberry παίζουν κανονικά τα υπόλοιπα με το 8.8.8.8 (έτσι το έχω κ εγώ)

επίσης μπορεις να εχεις raspbian Που εκεί είναι η βάση για ολα κ να σεταρεις εκει το Pihole σαν εφαρμογή οπότε τρέχουν όλα παραλληλα κ παίζεις κ με το raspbian κ άλλες εφαρμογές αν θες

Όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι του γράφω, ζητά επεξηγήσεις για τι στο καλό γράφω.  Αυτά που μου λες τα ξέρω και τα έχω κάνει ΗΔΗ και το έχω σετάρει. Δεν ζήτησα πως μπαίνει το pi hole αλλά εάν το έχω σετάρει μαζί με raspbian  και το βγάλω απ' την πρίζα υπάρχει θέμα με το ρούτερ;;;

Μου απάντησε όχι απλά δεν θα έχεις ad-blocker και τελειώνει εδώ το θέμα. Με ενόχλησε ο συγκεκριμένος ο τρόπος γραφής του που με παραπέμπει σε στοιχεία μισογύνη.

υ.γ. σορρυ κιόλας για τον τρόπο γραφής μου αλλά μ' ενοχλεί διπλά όταν ως γυναίκα οι γνώσεις μου είναι αξιόλογες και νομίζουν ότι μιλούν σε παιδάκι β' δημοτικού.

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εδώ πέρα ερχόμαστε για να μαθαίνουμε, να ανταλλάσσουμε απόψεις, αλλά και για να βοηθάμε.

Μπορεί κάποιος να έχει ένα επίπεδο γνώσεων κάτω από εμάς, ή να έχει γνώσεις και να υστερεί σε εμπειρία, ή να έχει σχηματίσει μια άποψη διαφορετική από την δική μας.

Οφείλουμε με σεβασμό σε κάθε περίπτωση, να προσφέρουμε την βοήθειά μας χωρίς να προσβάλλουμε τον συνομιλητή μας. Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε, ας μην συμμετέχουμε.

Άλλωστε όλοι από κάπου ξεκινήσαμε, κάποιοι γνωστικότεροι ή μεγαλύτεροι μας μύησαν κι εμάς στον χώρο χωρίς να έχουν ανάγκη να το κάνουν και χωρίς να θέλουν να το παίξουν έξυπνοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@zaf_4

 Δεν σε χαρακτήρισα προσωπικά πουθενά. Μάθε πρώτα να σέβεσαι με όποιον μιλάς και τα τεχνικά έπονται.

Καλή τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, koftis650 είπε

@zaf_4

 Δεν σε χαρακτήρισα προσωπικά πουθενά. Μάθε πρώτα να σέβεσαι με όποιον μιλάς και τα τεχνικά έπονται.

Καλή τύχη...

Διάβασε τα κείμενά σου ξανά και ξανά και δες πως απάντησες. Συγνώμη αλλά δεν βοήθησες πουθενά, έτσι όπως τα βλέπω εγώ έτσι όπως τα καταλαβαίνω εγώ. Έχω κάθε δικαίωμα να κάνω κάποια ερώτηση και ας σου φαίνεται εσένα χαζή ή όπως θες πες το. Μην απαντάς, αγνοείς. Εάν δεν θέλω ν' απαντήσω π.χ για software, hardware κινητών που το χω, απλά δεν απαντώ φίλε μου, δεν απαντώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω έχω καταλήξει στους εξής δύο ρόλους για το raspberry 3B  που έχω.

1. CUPS για να μοιράζω εκτυπωτή σε όλο το σπίτι

2. unbound για να έχω ολόκληρο το internet διαθέσιμο

Το κουτάκι του είναι δίπλα στον llaser εκτυπωτή, συνδεμένο καλωδιακά με το router. Δοκίμασα owncloud, αλλά ήταν πολύ αργό.

Έχω ανοίξει πόρτα για ssh απέξω και καμμια φορά βλέπω τα auth log με τις προσπάθειες που κάνουν τα bot των κινέζων. Παιδιά, το λογαριασμό pi να τον σβήσετε, το χτυπάνε όλα.

 

Screenshot at 2019-06-18 01-45-28.png

Επεξ/σία από costis ni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ... ενδιαφέρουσα η φωτο που έβαλες... εως τρομακτική.
Για ssh συνδέομαι μεσω openvpn/raspbian κι απο εκεί ssh οταν ειμαι εκτός σπιτιού. Δεν ανοίγω την πόρτα ουτε κατα διάνοια.

Δεν κατάλαβα το unbound τι κάνει οσο κι αν διάβασα την σελίδα. Τι εφαρμογή εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...