Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια πρώτη αναφορά από εμένα,

noob στην κάρτα, πολύ εύκολο, απλά ανζιπ και αντιγραφή όλα τα περιεχόμενα ενός αρχείου.

 

Άνοιγμα Pi, εγκατάσταση Raspbian και OSMC.

Σετάρισμα OSMC με τα βασικά (ακόμα ψάχνω καλά κανάλια για κάνα τσουλου), το μοναδικό πρόβλημα που με παίδεψε λίγο ήταν η ανάλυση οθόνης, κάθε φορά που έκανα restart έπεφτε στην μικρότερη δυνατή. Τελικά ήταν θέμα τηλεόρασης, με το που της το δήλωσα σαν αναπαραγωγικό μέσο υψηλής ανάλυσης έστρωσε χαρακτήρα και το OSMC και ανοίγει στα 1080 πάντα.

 

Αυτό που έχει πλάκα είναι τα remote controls που αποκτήσαμε: στην αρχή συνέδεσα ενσύρματο ποντίκι (που δεν βολεύει η χρήση στο OSMC) και ασύρματο πληκτρολόγιο, στην συνέχεια ξέθαψα ένα airmouse που είχα πάρει πριν καμιά 4ετία για το τότε andoid tv box, μετά η δικιά μου άρχισε να παίζει με εφαρμογές στο κινητό (επίσης δεν βολεύουν καθόλου) και στο τέλος ανακάλυψα ότι μέσω πρωτοκόλλου CEC (η LG το λέει SimpLink) μπορώ με της τηλεόρασης να δουλεύω και το Pi. Αυτό που με βολεύει πιο πολύ από όλα εμένα είναι το πληκτρολόγιο και μαζί με το remote της τηλεόρασης κάνουν ένα καλό πακέτο.

 

Σήμερα ασχοληθήκαμε λίγο με το raspbian, είχα γκρίνια γιατί δεν υπήρχε ο Chrome στο Synaptic και αφού το έψαξα λίγο βρήκα αυτές τις οδηγίες και τον εγκατέστησα. Τώρα μένει να βρω πως θα τον κάνω και update :) Αν έχει κανείς ιδέα, θα του είμαι υπόχρεος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά έχω το raspberry pi 3 και εχω 2 θεματακια οποιος μπορεί να βοηθησει. 1. του χω βαλει μια Microsd 16gb class10 και του περασα OS το ubuntu mate ως εδω ολα καλα.μετα απο χρηση στον mozilla μου βγαλε το μηνυμα λιγος χωρος στο δισκο και οτι εχω μονο 176,9μβ ελευθερο χωρο στο δισκο.πως γινεται αυτο?αφου η sd  ειναι 16gb και εχει μονο το λειτουργικο περασμενο

2. στο wifi βρισκει ολα τα ακυρα ασυρματα δικτυα εκτος του δικου μου router.αλλες συσκευες βλεπουν κανονικα το wlan μου.τι μπορω να κανω γ αυτο?μπηκα στο 192.168.1.254 αλλα κοιταξα στο wlan settings αλλα πιστευω ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

durantula δεν έχω μεγάλη χρονική επαφή με το raspberry αλλά δεν χάνεις κατι να δοκιμάσεις τα παρακάτω.

1.κατέβασε το SDFormatter στα option το format size adjustment επέλεξε ΟΝ και μόλις κάνει την διαμόρφωση βάζεις το iso στη κάρτα.

2.Σύνδεσε το και με καλώδιο στο router και κάνε αναζήτηση wifi να δεις αν δεν πιάσει κάνε ενα restart το router η άλλαξε κανάλι που εκπέμπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2 λυθηκε απο 20 το βαλα στο 40 channel bandwidth ευχαριστω .εχω περασει το raspbian τωρα να δω πως ειναι και κολλαει συνεχεια ειδικα οταν ανοιγω τον epiphany browser κατα συνεπεια να αναγκαζομαι να βγαζω τον φορτιστη.γιατι ετσι?το περιμενα πιο smooth και με λιγοτερα freeze

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κολλάει στον Browser Πιθανότατα υποδεικνύει ότι όταν χρειάζεται ισχύ ο επεξεργαστής δεν βρίσκει ρεύμα.

Τσέκαρε όπως σου είπε το παιδί πιο πάνω την τροφοδοσία σου ή το καλώδιο micro usb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν μου βγαζει καποιο τετραγωνακι και πηρα τον επισημο φορτιστη της.δεν ξερω αλλα και μετα απο update k upgrade με τις εντολες sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade  παλι κολλαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φορτιστής σου είναι 5v 2.1a ?

Αν σου βγάζει ένα πολύχρωμο τετραγωνάκι επάνω δεξιά έχει θέμα με το τροφοδοτικό.

μου βγαζει εμενα το τετραγωνακι σε openelec , αλλα λειτουργει αψογα.

θα εχω καποιο προβλημα αμα το αφησω ετσι;

ευχαριστω!

ΥΣ το τροφοδοτω με την usb της τηλεορασης και απο περιφερειακα εχει μονο εναν εξ. σκληρο με εξωτερικη τροφοδοσια

Επεξ/σία από mikemart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mikemart σε κάποια βίντεο θα έχεις κολλήματα,μπορεί να κάνει restart ακόμη και corruption στην sd οπότε για μένα δεν αξίζει το ρίσκο στα καλά καθούμενα να πρέπει να τα σετάρεις όλα απο την αρχή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι προγράμματα μπορώ να εγκαταστήσω στο raspberry εκτός από τα βασικά λειτουργικά? βασικά θα ήθελα προγράμματα συμβατά με windows ή android.

Επιπλέον θέλω, είναι αν υπάρχει τρόπος, να βάλω ένα στικακι για radio και να μπορώ να ακούω ραδιόφωνο όχι από το internet αλλά FM. Υπάρχει τρόπος ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον θέλω, είναι αν υπάρχει τρόπος, να βάλω ένα στικακι για radio και να μπορώ να ακούω ραδιόφωνο όχι από το internet αλλά FM. Υπάρχει τρόπος ? 

Ενδιαφέρον ακούγετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...