Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι μια "θηκη" για pi zero που εξωτερικα μοιαζει με το πρωτο gameboy, εχει δικη της εγχρωμη οθονη 2,8 ιντσων και πλακετιτσα που κουμπωνει ακριβως στις υποδοχες του zero για να στελνει σημα στην οθονη, να παιρνει input απο τα κουμπια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, jim_p είπε

Ειναι μια "θηκη" για pi zero που εξωτερικα μοιαζει με το πρωτο gameboy, εχει δικη της εγχρωμη οθονη 2,8 ιντσων και πλακετιτσα που κουμπωνει ακριβως στις υποδοχες του zero για να στελνει σημα στην οθονη, να παιρνει input απο τα κουμπια κλπ.

Πολυ καλη η θηκη. μακαρι να ειχε αναλογικο μοχλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου, αξιζει η συγκεκριμενη τα οσα λεφτα ζηταει μιας και περιλαμβανει και οθονη. Βεβαια, αν ηταν να διαθεσω λεφτα για το pi zero μου, θα επαιρνα αυτη εδω, αλλα χωρις "περιβλημα" θα την χαλασω σε λιγες μερες
https://www.amazon.com/Adafruit-Joy-Bonnet-Raspberry-Pi/dp/B014OG7PDU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω ενα raspberry pi 4 για να χαζευω αλλα δεν ξερω ποια εκδοση θα με καλυψει πληρως. Μπορει καποιος να μου δωσει μια εικονα για το αν χρειαζομαι την 4ρα ή την 2ρα; Γενικα οτι βρισκω στο ιντερνετ θα το δοκιμαζω αλλα κατα βαση λογικα θα δουλεψει σαν router ή σαν tv box σε 4k tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω raspberry μονο για kodi και αν παιρνει popcorn πάνω.Κυρίως για ταινίες,σειρές δηλαδή.Τι θα προτίνατε από hardware και software.Tην καλημέρα μου και καλό σαββατοκύριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Θελω raspberry μονο για kodi και αν παιρνει popcorn πάνω.Κυρίως για ταινίες,σειρές δηλαδή.Τι θα προτίνατε από hardware και software.Tην καλημέρα μου και καλό σαββατοκύριακο

Raspberry PI 4 2gb (ή 4 αν θες και το κατιτίς παραπάνω για αργότερα) και Raspbian με KODI ή απλώς LibreELEC... Και μετά παίζεις μπάλα παραμετροποιώντας και προσθέτοντας τα πρόσθετα που σε εξυπηρετούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Raspberry PI 4 2gb (ή 4 αν θες και το κατιτίς παραπάνω για αργότερα) και Raspbian με KODI ή απλώς LibreELEC... Και μετά παίζεις μπάλα παραμετροποιώντας και προσθέτοντας τα πρόσθετα που σε εξυπηρετούν.

Σ`ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαγκες που θα βρω να αγορασω ενα φτηνο καινουργιο zero? 

 

nvm φανταζομαι πως nettop θα εχει τις καλυτερες τιμες

Επεξ/σία από redink
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, redink είπε

μαγκες που θα βρω να αγορασω ενα φτηνο καινουργιο zero? 

nvm φανταζομαι πως nettop θα εχει τις καλυτερες τιμες

Κι εδώ έχει καλές τιμές 

https://www.berrybase.de/en/raspberry-pi-zero-w?c=309

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα

Κάτοχος του πρώτου μοντέλου δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι και σήμερα , επειδή θέλω να στήσω ενα nas για file server στο σπίτι αλλα και για απομακρυσμένη πρόσβαση εκτος σπιτιού σκέφτομαι μιας και ήθελα ετσι και αλλιώς πάω στο καινούργιο μοντέλο με τα 4gb , έχετε στήσει στο pi nas file server και αν ναι με ποιο πρόγραμμα ? , γενικά δουλεύει καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Καλημέρα

Κάτοχος του πρώτου μοντέλου δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι και σήμερα , επειδή θέλω να στήσω ενα nas για file server στο σπίτι αλλα και για απομακρυσμένη πρόσβαση εκτος σπιτιού σκέφτομαι μιας και ήθελα ετσι και αλλιώς πάω στο καινούργιο μοντέλο με τα 4gb , έχετε στήσει στο pi nas file server και αν ναι με ποιο πρόγραμμα ? , γενικά δουλεύει καλα ?

οχι nas/storage σε pi. διάβασε μερικές σελίδες πίσω όπου αναλύω το γιατί. Χρησιμοποίησε το pi σαν stream/file server αλλά το storage location να είναι σε κάποιο αξιόπιστο μηχάνημα/συστοιχία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...