Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ δεν είχα ασχοληθεί, μέχρι που συνειδητοποιήσα οτι είχα ένα χωρίς να θέλω χρήση TV box. Και σκέφτομαι λες;;;; Με λίγες ώρες ψάξιμο το είχα στήσει. Δηλαδή δεν έψαξα να αγοράσω το πιο συμβατό.  Τα περισσότερα είναι ξεκλείδωτα bootloader έτσι κι αλλιώς. Αυτό εδώ είναι. Αν είχα κάνει και έρευνα για συμβατότητα, καλύτερα θα ήταν αλλά δεν τρέχει τίποτα.

Ε κι όποιος νομίζει οτι ένα στικάκι είναι καλύτερο απο emmc, ξεκινάνε κι από στικάκι (μόνιμα) χωρίς θέμα.

Κι ένα βασικό ακόμα, έρχονται με το τροφοδοτικό και το κουτί τους έτοιμα.

https://forum.armbian.com/forum/24-tv-boxes/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε RPi4 με Libreelec 9.2 κάνει σπασίματα η αναπαραγωγή 4k video. Έχω ενεργοποιήσει το flag hdmi_enable_4kp60=1 στο config.txt.

To video έχει τα ακόλουθα specs

Format : AVC
Duration : 52 min 35 s
Bit rate : 28.6 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.144
Stream size : 10.5 GiB (98%)
Writing library : x264 core 157 r2969 d4099dd
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:-3:-3 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=10 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=48 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-2 / threads=12 / lookahead_threads=2 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=0 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=8 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc=crf / mbtree=0 / crf=18.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / ip_ratio=1.30 / pb_ratio=1.20 / aq=3:0.80
Language : English
Default : Yes
Forced : No

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Cygnus είπε

Σε RPi4 με Libreelec 9.2 κάνει σπασίματα η αναπαραγωγή 4k video. Έχω ενεργοποιήσει το flag hdmi_enable_4kp60=1 στο config.txt.

To video έχει τα ακόλουθα specs


Format : AVC
Duration : 52 min 35 s
Bit rate : 28.6 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.144
Stream size : 10.5 GiB (98%)
Writing library : x264 core 157 r2969 d4099dd
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:-3:-3 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=10 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=48 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-2 / threads=12 / lookahead_threads=2 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=0 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=8 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc=crf / mbtree=0 / crf=18.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / ip_ratio=1.30 / pb_ratio=1.20 / aq=3:0.80
Language : English
Default : Yes
Forced : No

https://github.com/raspberrypi/documentation/blob/master/configuration/config-txt/video.md

hdmi_enable_4kp60 (Pi 4B only)

By default, when connected to a 4K monitor, the Raspberry Pi 4B will select a 30hz refresh rate. Use this option to allow selection of 60Hz refresh rates. Note, this will increase power consumption and increase the temperature of the Raspberry Pi. It is not possible to output 4Kp60 on both micro HDMI ports simultaneously.

Αστο στα 30 κι ίσως παίξει καλύτερα. Μπορεί να κάνει throttle λόγω υπερθέρμανσης. Ετσι κι αλλιώς το αρχείο είναι στα 24,976

Επεξ/σία από costis ni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, costis ni είπε

https://github.com/raspberrypi/documentation/blob/master/configuration/config-txt/video.md

hdmi_enable_4kp60 (Pi 4B only)

By default, when connected to a 4K monitor, the Raspberry Pi 4B will select a 30hz refresh rate. Use this option to allow selection of 60Hz refresh rates. Note, this will increase power consumption and increase the temperature of the Raspberry Pi. It is not possible to output 4Kp60 on both micro HDMI ports simultaneously.

Αστο στα 30 κι ίσως παίξει καλύτερα. Μπορεί να κάνει throttle λόγω υπερθέρμανσης. Ετσι κι αλλιώς το αρχείο είναι στα 24,976

Το απενεργοποίησα και, δυστυχώς, κάνει τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 9:36 ΜΜ, costis ni είπε

Κι εγώ δεν είχα ασχοληθεί, μέχρι που συνειδητοποιήσα οτι είχα ένα χωρίς να θέλω χρήση TV box. Και σκέφτομαι λες;;;; Με λίγες ώρες ψάξιμο το είχα στήσει. Δηλαδή δεν έψαξα να αγοράσω το πιο συμβατό.  Τα περισσότερα είναι ξεκλείδωτα bootloader έτσι κι αλλιώς. Αυτό εδώ είναι. Αν είχα κάνει και έρευνα για συμβατότητα, καλύτερα θα ήταν αλλά δεν τρέχει τίποτα.

Ε κι όποιος νομίζει οτι ένα στικάκι είναι καλύτερο απο emmc, ξεκινάνε κι από στικάκι (μόνιμα) χωρίς θέμα.

Κι ένα βασικό ακόμα, έρχονται με το τροφοδοτικό και το κουτί τους έτοιμα.

https://forum.armbian.com/forum/24-tv-boxes/

Καλή φάση! Δεν ανοίγεις ένα ξεχωριστό θέμα, μήπως ενδιαφέρεται κανένας, να γίνει συζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα,θελω να ξεκινησω με Rassberry και η χρηση θα ειναι controller για unifi acess point,tv box kodi και security cam...τι να επιλεξω? 3 ή 4 και πιο image?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά!Ψάχνοντας στο ίντερνετ έστησα το pihole,χωρίς ακόμα να καταφέρω να το ενεργοποιήσω σωστά..Θέλω να κόβει τις διαφημίσεις μόνο από κάποιες συσκευές και όχι από όλες (πχ tablet,smart tv).

Στους οδηγούς βρήκα αυτό:

3. Manually configure each device

This option works well in two use cases:

  1. You only want certain devices to use Pi-hole

You only want certain devices to not use Pi-hole

Και αναρωτιέμαι για το εξής:Έστω η σύνδεση mirouter2.4 που με ενδιαφέρει.Μπαίνω λοιπόν στον υπολογιστή,βάζω DNS την IP του raspi και δε φιλτράρει τίποτα.Το ίντερνετ δουλεύει κανονικά.Μπαίνω στο κινητό και μόλις αλλάξω τους DNS δεν έχω ίντερνετ.Καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, bananasplit είπε

καλησπέρα παιδιά!Ψάχνοντας στο ίντερνετ έστησα το pihole,χωρίς ακόμα να καταφέρω να το ενεργοποιήσω σωστά..Θέλω να κόβει τις διαφημίσεις μόνο από κάποιες συσκευές και όχι από όλες (πχ tablet,smart tv).

Στους οδηγούς βρήκα αυτό:

3. Manually configure each device

This option works well in two use cases:

  1. You only want certain devices to use Pi-hole

You only want certain devices to not use Pi-hole

Και αναρωτιέμαι για το εξής:Έστω η σύνδεση mirouter2.4 που με ενδιαφέρει.Μπαίνω λοιπόν στον υπολογιστή,βάζω DNS την IP του raspi και δε φιλτράρει τίποτα.Το ίντερνετ δουλεύει κανονικά.Μπαίνω στο κινητό και μόλις αλλάξω τους DNS δεν έχω ίντερνετ.Καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει;;

Θα πρεπει να αλλαξεις οπως καλα ειπες DNS με την IP του RP. Το εχεις συνδέσει με WiFi? Στο PC δοκιμασε να κανεις ενα flushdns και δοκιμασε ξανα. Και εγω ειχα θεματα. Το εστησα σε Docker καποια στιγμη και δουλεψε αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το τηλεκοντρολ της τηλεορασης, αν αυτη υποστηριζει hdmi cec. Βεβαια, η καθε εταιρια εχει βαφτισει αλλιως το hdmi cec στις τηλεορασεις της, πχ η samsung το λεει anynet+, η lg simplink κλπ.
https://www.howtogeek.com/207186/how-to-enable-hdmi-cec-on-your-tv-and-why-you-should/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θα πρεπει να αλλαξεις οπως καλα ειπες DNS με την IP του RP. Το εχεις συνδέσει με WiFi? Στο PC δοκιμασε να κανεις ενα flushdns και δοκιμασε ξανα. Και εγω ειχα θεματα. Το εστησα σε Docker καποια στιγμη και δουλεψε αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα

το αλλάζω..έκανα και flushdns.τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το τηλεκοντρολ της τηλεορασης, αν αυτη υποστηριζει hdmi cec. Βεβαια, η καθε εταιρια εχει βαφτισει αλλιως το hdmi cec στις τηλεορασεις της, πχ η samsung το λεει anynet+, η lg simplink κλπ.
https://www.howtogeek.com/207186/how-to-enable-hdmi-cec-on-your-tv-and-why-you-should/

Θα πάει σε τηλεόραση χωρίς HDMI CEC....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

εχω το raspberry pi3b και το εχω βαλει το retropie.

χθες ομως καηκε το wd mediaplayer live που ειχα στην TV και αποφασισα να βαλω το Pi για player, το εβαλα το KODI αλλα δυστηχως δεν δειχνει με thumbnail τα βιντεο που εχω μεσα στους δισκους οπως το εδειχνε το WD.

Ξερει καποιος να με βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσα απο το kodi πας settings > media > videos > extract thumbnails from video files και το ενεργοποιεις. Αν δεν στο δειχνει εκει περα ειναι επειδη εχεις το settings level (κατω αριστερα) σε standard ή basic και θελει advanced ή expert.

---edit
Να προσθεσω οτι τα παραπανω ειναι σε kodi 18. Αν το retropie εχει την 17, ισως το παραπανω να ειναι σε αλλη διαδρομη, αλλα γενικα εχει την ιδια ονομασια η επιλογη που λεω.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Μεσα απο το kodi πας settings > media > videos > extract thumbnails from video files και το ενεργοποιεις. Αν δεν στο δειχνει εκει περα ειναι επειδη εχεις το settings level (κατω αριστερα) σε standard ή basic και θελει advanced ή expert.

---edit
Να προσθεσω οτι τα παραπανω ειναι σε kodi 18. Αν το retropie εχει την 17, ισως το παραπανω να ειναι σε αλλη διαδρομη, αλλα γενικα εχει την ιδια ονομασια η επιλογη που λεω.

Το kodi leia εχω και εκανα ακριβος αυτο που εγραψες αλλα δεν δειχνει τιποτα. 

Μεσα σε καθε φακελο εχω την ταινια και την εικονα απο την ταινια με το ιδιο ακριβος ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...