Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχει δοκιμάσει κάποιος ως Router αλλά με Debian, nftables firewall και HFSC shaping σε Gigabit σύνδεση και έμεινε έκπληκτος με την απόδοση. Ανέφερε ότι παρόμοια απόδοση περιμένει και σε OpenWrt και σύντομα θα έχει αποτελέσματα δοκιμών.

Βέβαια οι μετρήσεις αφορούν ενσύρματη σύνδεση. Στο ασύρματο δεν μπορεί να ανταγωνισθεί άλλα ΑΡ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας θέλω να στήσω DLNA server σε ένα Raspberry  pi4 4gb αλλά δεν τα κατάφερα και κατέστρεψα 2 εγκαταστάσεις , αδαής με Linux και Raspbian αλλά εχω καταφέρει να  στήσω επιτυχώς το μηχανάκι με Pi-Hole  , vpn server μέσω ovpn ενώ εχω add blocker και στο κινητό με vpn , torrent client με webui , file server με Samba και noip client ενώ το χειρίζομαι με vnc, έχω δοκιμάσει 2-3  οδηγούς αλλά δεν τα κατάφερα  και ίσως κάνω κάτι λάθος κάποιος που να το έχει καταφέρει για να μου δώσει τα φώτα του τα link ειναι αυτά    1  2  3 4  βέβαια εχω κάποια θέματα για αυτό ζητάω βοήθεια.   Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μια ερώτηση έχω..το pihole δε φαίνεται κάποιες στιγμές να σου καθυστερεί το δίκτυο,ή να μη συνδέεται σωστά;;(πχ να αργεί να φορτώσει μια σελίδα στο κινητό).ή μόνο εμένα το κάνει;;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bananasplit είπε

εγώ μια ερώτηση έχω..το pihole δε φαίνεται κάποιες στιγμές να σου καθυστερεί το δίκτυο,ή να μη συνδέεται σωστά;;(πχ να αργεί να φορτώσει μια σελίδα στο κινητό).ή μόνο εμένα το κάνει;;

Πες μου παραπάνω λεπτομέρειες το εχεις μέσω vpn εκτός σπιτιού ? με utp ή με tcp protocol  γιατί το tcp ειναι ποιο αργό επίσης ποιον dns χρησιμοποιείς εγώ εχω τους 1.1.1.1 cloudfire και opendns 208.67.222.222 ειναι αρκετά γρήγοροι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω στο lan του σπιτιού..και χρησιμοποιώ την ip του σαν DNS στις συσκευές..έχω τους quad 9 dns..

αυτό χρησιμοποίησα..

Επεξ/σία από bananasplit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bananasplit είπε

το έχω στο lan του σπιτιού..και χρησιμοποιώ την ip του σαν DNS στις συσκευές..έχω τους quad 9 dns..

αυτό χρησιμοποίησα..

Το δουλεύεις μόνο στο τοπικό σου wifi αν κατάλαβα καλά , δοκίμασε να βάλεις τον cludfire από το dashboard menu δες πως εμένα μου έπαιξε ποιο γρήγορα  από της wind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τα 2 παρακάτω..ρυθμίσεις και απόδοση.Δεν είμαι ευχαριστημένος όμως..ούτε από το ποσοστό που κόβει,ούτε (κυρίως) από το οτι αρκετές φορές φαίνεται να κολλάει,να μην έχω ίντερνετ κλπ..(κυρίως σε κινητά,τάμπλετ,τηλεόραση κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2020 στις 12:30 ΜΜ, masteripper είπε

Για Raspberry PI 3 Που θελω να το κανω TV Box κανένα καλό τηλεκοντρολ και οικονομικό για αγορά εκτός Κίνας ?

Υπάρχει εφαρμογή για remote του Kodi απο Android / iphone , δικτυακά. Kore λέγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, costis ni είπε

Υπάρχει εφαρμογή για remote του Kodi απο Android / iphone , δικτυακά. Kore λέγεται.

Το προτζεκτ μαλλον ναυάγησε αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, masteripper είπε

Το προτζεκτ μαλλον ναυάγησε αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Τι εννοείς ακριβώς; Εγώ μια χαρά το λειτουργώ (άσχετα αν χρησιμοποιώ κυρίως το τηλεκοντρόλ της TV), υπάρχει κάτι που δεν λειτουργεί σε εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Τι εννοείς ακριβώς; Εγώ μια χαρά το λειτουργώ (άσχετα αν χρησιμοποιώ κυρίως το τηλεκοντρόλ της TV), υπάρχει κάτι που δεν λειτουργεί σε εσένα;

Εννοω ότι το RPI Θα παραμείνει στην θέση του σαν headless server....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...