Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Daredevil είπε

ε έχω το pihattv και με το tvheadend δίνω stream τοπικά  σε άλλες συσκευές

Βλέπεις δηλαδή Άγριες Μέλισσες δικτυακά σε όποια συσκευή θέλεις :) καλή φάση...
Προς το παρόν μιας και έχω το pi με kodi πάνω σε τηλεόραση, δεν μου χρειάζεται :) βλέπω το ανωτέρω αριστούργημα πατώντας το TV στο τηλεκοντρόλ... χα χα χα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο tv server βολεύει πολύ για τους εξής λόγους 

1)Με μια κεραία δίνεις τηλεόραση παντού δικτυακά.

2)Εάν βάλεις πολλά tuners πάνω μπορείς να κάνεις όσες εγγραφές προγραμμάτων θες ταυτόχρονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2020 στις 1:56 ΠΜ, bananasplit είπε

εγώ μια ερώτηση έχω..το pihole δε φαίνεται κάποιες στιγμές να σου καθυστερεί το δίκτυο,ή να μη συνδέεται σωστά;;(πχ να αργεί να φορτώσει μια σελίδα στο κινητό).ή μόνο εμένα το κάνει;;

εγώ πάντως που έχω το Raspberry Pi 4 (2gb/4gb) έχω εγκαταστήσει με επιτυχία το Pi-Hole από εδώ https://pi-hole.net/

και δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα με Cloudfare DNS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Βλέπεις δηλαδή Άγριες Μέλισσες δικτυακά σε όποια συσκευή θέλεις :) καλή φάση...
Προς το παρόν μιας και έχω το pi με kodi πάνω σε τηλεόραση, δεν μου χρειάζεται :) βλέπω το ανωτέρω αριστούργημα πατώντας το TV στο τηλεκοντρόλ... χα χα χα!!!

ε ενίοτε χρειάζεται σε αθλητικά κλπ. Και στο kodi μπορείς να ανεβάσεις tvheadend server, υπάρχει το κατάλληλο addon. Επίσης στον tvheadend server μπορείς να βάλεις και ip κανάλια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως μου βάλατε ιδέα να ψάξω για το TV Server (μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω το Raspberry Pi 3 μαζί με το Module (TV) αλλά μου αρέσει να πειραματίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panoskir είπε

Ο tv server βολεύει πολύ για τους εξής λόγους 

1)Με μια κεραία δίνεις τηλεόραση παντού δικτυακά.

2)Εάν βάλεις πολλά tuners πάνω μπορείς να κάνεις όσες εγγραφές προγραμμάτων θες ταυτόχρονα.

Οδηγός υλοποίησης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lambros είπε

Οδηγός υλοποίησης;;;

εδώ https://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutorials/how-to-stream-digital-tv-with-the-raspberry-pi-tv-hat

3 ώρες πριν, xakou είπε

Υπάρχει συσκευή να πάρουμε σήμα από hdmi και να το κάνουμε re-stream σε άλλη smartTv μέσα στο σπίτι;

https://auvidea.eu/b102-hdmi-to-csi-2-bridge-22-pin-fpc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να φτοιάξω ένα σύστημα ενδοεπικοινωνίας push to talk μέσω WiFi με Raspberry και ήθελα να μου πει αν γνωρίζει κανείς για την υλοποίηση τι θα χρειαστώ κυρίως από θέμα software.

Επίσης , από θέμα hardware εκτός των 2 ηχείων και των 2 κουμπιών , χρειάζεται να πάρω και κάρτες ήχου ή δεν χρειάζεται; Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο νετ είδα οτι η υλοποίηση μπορεί να γίνει οικονομικά με 2 Raspberry Pi Zero W.

Έχει φτοιάξει κανείς κάτι ανάλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κανω μια ερωτηση...

Εσεις που εχετε το pi hole σας κοβει διαφημισεις απο βιντεο πχ youtube ή facebook και αν ναι τι κανατε; γιατι εμενα δεν τις κοβει;

Επεξ/σία από verylife78
ελειπε ενα ερωτηματικο στο τελος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, verylife78 είπε

να κανω μια ερωτηση...

Εσεις που εχετε το pi hole σας κοβει διαφημισεις απο βιντεο πχ youtube ή facebook και αν ναι τι κανατε; γιατι εμενα δεν τις κοβει

ούτε έμενα τις κόβει επικουρικά στο pc εχω στον Firefox ublock origin και δεν περνάει τίποτα στο κινητό και στην smart tv γίνετε ο κακός χαμός στο you tube

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...