Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/3/2020 στις 1:15 ΜΜ, Daredevil είπε

ναι αλλά χωρίς mouse ή touch screen δεν δουλέυεται :(

με αφορμη το ολυμπιακος γουλβς το vanced το  δοκίμασα μολις  παίζει κανονικα κ χειρισμος με το τηλεκοντρολ στην android tv (sony  kd65xe8596  android 9 -αν κ δε νομίζω να παίζει ρόλο-).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον εχουν περασει οι μερες ...ειμαστε και κλεισμενοι μεσα. Εχει γινει η αλλαγη στους DNS και εχουν μειωθει οι διαφημισεις

Ομως παρατηρω οτι στα Domains on blocklist δειχνει 0 (μηδεν) δεν θυμαμαι τι ειχε πριν ...

Στα αλλα συνεχιζει και μετραει νουμερα κανονικα !!!

Σε αλλα νεα τωρα. ενω εχω κανονικα 24 (κλασικα) χρονιζω στα 23108 η ταχυτητα δεν ξεπερνα τα 11000 το δε ping εχει ξεπερασει τα 300ms. Ολα αυτα με την fortnet. Βλεπω ανετα τηλεοραση δεν εχω θεμα. Για να προλαβω δοκιμασα και με το pihole ΟΝ kai OFF τα speedtest και τα δυο εγιναν με κλειστο wifi (αρα δεν ειχα αλλες συσκευες πανω) παρα μονο το υπολογιστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω τα φωτα σας για το pi zero μου.

Το ειχα εδω και χρονια με libreelec και παρατηρησα οτι απο την 9 (= kodi 18) και μετα ειχε μονιμα ενα cpu usage 40-50%, ακομα και οταν δεν εκανε τιποτα, και σερνοταν ολο το περιβαλλον του. Του εβαλα παλιοτερη εκδοση στην ιδια καρτα, αλλα εκανε τα ιδια. Του εβαλα το τελευταιο osmc, στην ιδια καρτα παντα, αλλα και εκει δεν ελεγε να πεσει. Του πηρα νεα καρτα και δοκιμασα αυτες τις μερες φρεσκιες εγκαταστασεις le 9.2.1 και osmc 2020.01-1, καμια διαφορα.
Του εβαλα δοκιμαστικα χτες το lakka, που δεν εχει kodi, και φαινεται αρκετα σβελτο στο περιβαλλον του. Δεν μπορω ομως να συνδεθω με καποιο τροπο σε αυτο για να τσεκαρω cpu usage οπως μπορουσα στα αλλα και δεν εχει ουτε το ιδιο το περιβαλλον του καποιο "meter" οπως εχει το kodi. Επισης, δεν υποστηριζει hdmi cec, οποτε θελω χειριστηριο για να το δουλεψω, δεν γινεται με το τηλεκοντρολ οπως τα αλλα 2. Παιχνιδια δεν εχω να του περασω :P

Τι μπορει να εινια?
Rpi zero σκετο (οχι το w), αγορασμενο μεσα του 2016 απο Αμερικη (δωρο βασικα), τροφοδοσια απο εναν φορτιστη της samsung 5v/2a και μια tplink wn722n v1 για να συνδεεται στο δικτυο. Οι καρτες μνημης ειναι απο sandisk και kingston, και οι 2 στα 16gb και u1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και καλή δύναμη σε όλο τον κόσμο.

Τώρα που καθόμαστε μέσα ξέθαψα ένα παλαιό  Raspberry Pi 1 που το έχω για mame με το recallbox.

Θα βγάλω την κάρτα μνήμης και θα βάλω μια άδεια και λέω να παίξω λίγο με το rasbian και το pihole

Είμαι άσχετος με raspberry αλλά λέω να ασχοληθώ λίγο με το παλιό και στο μέλλον αγοράζω το 4.

Έχετε και να μου προτείνετε
Κανένα οδηγό για dummies🙄🙄

Η γενικά με τι να ξεκινήσω


Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2020 στις 9:38 ΠΜ, jim_p είπε

Θελω τα φωτα σας για το pi zero μου.

Το ειχα εδω και χρονια με libreelec και παρατηρησα οτι απο την 9 (= kodi 18) και μετα ειχε μονιμα ενα cpu usage 40-50%, ακομα και οταν δεν εκανε τιποτα, και σερνοταν ολο το περιβαλλον του. Του εβαλα παλιοτερη εκδοση στην ιδια καρτα, αλλα εκανε τα ιδια. Του εβαλα το τελευταιο osmc, στην ιδια καρτα παντα, αλλα και εκει δεν ελεγε να πεσει. Του πηρα νεα καρτα και δοκιμασα αυτες τις μερες φρεσκιες εγκαταστασεις le 9.2.1 και osmc 2020.01-1, καμια διαφορα.
Του εβαλα δοκιμαστικα χτες το lakka, που δεν εχει kodi, και φαινεται αρκετα σβελτο στο περιβαλλον του. Δεν μπορω ομως να συνδεθω με καποιο τροπο σε αυτο για να τσεκαρω cpu usage οπως μπορουσα στα αλλα και δεν εχει ουτε το ιδιο το περιβαλλον του καποιο "meter" οπως εχει το kodi. Επισης, δεν υποστηριζει hdmi cec, οποτε θελω χειριστηριο για να το δουλεψω, δεν γινεται με το τηλεκοντρολ οπως τα αλλα 2. Παιχνιδια δεν εχω να του περασω :P

Τι μπορει να εινια?
Rpi zero σκετο (οχι το w), αγορασμενο μεσα του 2016 απο Αμερικη (δωρο βασικα), τροφοδοσια απο εναν φορτιστη της samsung 5v/2a και μια tplink wn722n v1 για να συνδεεται στο δικτυο. Οι καρτες μνημης ειναι απο sandisk και kingston, και οι 2 στα 16gb και u1.

Αυτό με το libreelec το έχω παρατηρήσει και στο RPi 4 που έχω, μόνιμα κάποιο core βαράει 20-25%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pi4 εχει ομως 4 cores, οποτε θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα. Το pi0 εχει εναν και αυτο αρκει για να κανει μεγαλο το προβλημα της ασκοπης χρησης cpu. Επιπλεον, το ιδιο προβλημα εμφανιζεται και σε αλλη διανομη που τρεχει τα ιδια σχεδον πραγματα, στο ιδιο συστημα παντα. Τελος, μιας και το le παρεχει το htop σαν εργαλειο, το ετρεξα να δω μηπως καποια διεργασια του δημιουργει απο μονη της το υψηλο cpu usage, αλλα δεν υπηρχε καποια, μονο το αθροισμα των οσων τρεχανε. Θα δοκιμασω αργοτερα και το osmc να δω τι εργαλεια εχει, μπας και βγει καποια ακρη.

Αν ενδιαφερεσαι να το κοιταξεις και εσυ, βαζεις το προσθετο system tools απο το μαμα repo του le, συνδεεσαι στο rpi4 μεσω ssh και τρεχεις απλα htop.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω φτιαξει ενα script σε python και το εχω βαλει στο raspberry pi μου. Το script το μονο που κανει ειναι να στελνει magic packets στην smart tv μου και να την ανοιγει (wake on lan). Εχει κανεις στον νου του καποιον τροπο να το βαλω να τρεχει το script καθε φορα που λεω μια φραση στον google assistant μου; Δοκιμασα με webhooks αλλα κατι δεν παει καλα (εχω φτιαξει το script να ακουει σε url requests και γραφοντας την καταλληλη διευθυνση σε οποιονδηποτε browser στο δικτυο, η τηλεοραση ανοιγει κανονικα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο το RPi4 με libreelec κολλάει συνεχώς στην αναπαραγωγή του παρακάτω video.

Westworld.S03E01.Parce.Domine.1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Καμία ιδέα;

Παίζει να φταίει η SD;

Επεξ/σία από Cygnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο για rpi4 το δινουν τελικα? Μου αρεσει που το διαφημηζουν και σαν λειτουργικο για την τηλεοραση και οχι για το sbc.
Το δικο μου κραξιμο εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/239517-ελλακ-επικαιρότητα-τελευταία-νέα/page/222/?tab=comments#comment-57799725

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει δοκιμάσει κανείς το plasma bigscreen; Αν ναι ας γράψει εντυπώσεις. Φαίνεται πολύ υποσχόμενο. Θα το δοκιμάσω αυτές τις μέρες και θα γράψω κι εγώ.. Ελπίζω μόνο να μην έχει lag στη χρήση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βγαλουν και για rpi3, θα του ριξω μια ματια τωρα που εχω ελευθερο χρονο, αλλα μεχρι εκει. Θεωρω οτι ειναι αδυνατο να αντικαταστησει το kodi στις υπαρχουσες διανομες που ειναι ειδικα για αυτο το σκοπο (libreelec, osmc κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσε πάνω σε αυτό να "τρέξει" το kodi ή κάποιος browser; τώρα τον είδα

Aν ναι, δίνει δυνατότητες (τυπου android box) στο raspberry, διατηρώντας το kodi,

όπως κανονικό youtube, netflix(με ? στο drm), stremio.

Επεξ/σία από jeep13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το βαλει καποιος να δουμε ποια διανομη ειναι απο κατω, δεν γινεται να ξερουμε. Εγω πιστευω πως απο κατω ειναι απλα kde neon, ενα ubuntu 18.04 δηλαδη, συν τα repos της ομαδας του kde. Επισης, μιας και μιλαμε για rpi4, θελω να πιστευω πως δεησαν να χτισουν τη διανομη για arm64 και οχι για σκετο arm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...