Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Ξερει κανεις ποιο image του raspbian κατεβαζω για το pi zero? Αυτο που εχει στη σελιδα του ειναι "one size fits all" για να παιζει σε ολα τα pi?
Ενδιαφερομια για την lite εκδοση γενικα, μιας και δεν θα χρειαστω γραφικο περιβαλλον σε αυτο που θελω να κανω.

Είναι για όλα τα Pi. 

Για περισσότερες πληροφορίες https://en.wikipedia.org/wiki/Raspbian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει στήσει κανένας Retropie στο 4?

Έχω βάλει εδώ και μήνες, σήμερα είπα να κάνω ένα update μην έχει βγει καμία βελτίωση, μετά από πολλές ώρες λήψης και compile πακέτων, δεν μου παίζει τις ROMs του PlayStation. 

Ξέρει κανένας πού θα βρω τι φταίει.. ή να το ξαναστήσω όλο από την αρχή; Έχει βγει κανένας φρέσκος οδηγός;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jim_p είπε

Ξερει κανεις ποιο image του raspbian κατεβαζω για το pi zero? Αυτο που εχει στη σελιδα του ειναι "one size fits all" για να παιζει σε ολα τα pi?
Ενδιαφερομια για την lite εκδοση γενικα, μιας και δεν θα χρειαστω γραφικο περιβαλλον σε αυτο που θελω να κανω.

Κατέβασε το Raspbian Buster Lite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Κατέβασε το Raspbian Buster Lite

Lol. Αυτο ειχα κατεβασει, απλα ελεγα μηπως εχει συγκεκριμενη εκδοση για το καθε pi, αλλα οπως ειπε (και εδειξε) ο alphay παραπανω ειναι οντως "one size fits all".

56 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχει στήσει κανένας Retropie στο 4?

Έχω βάλει εδώ και μήνες, σήμερα είπα να κάνω ένα update μην έχει βγει καμία βελτίωση, μετά από πολλές ώρες λήψης και compile πακέτων, δεν μου παίζει τις ROMs του PlayStation. 

Ξέρει κανένας πού θα βρω τι φταίει.. ή να το ξαναστήσω όλο από την αρχή; Έχει βγει κανένας φρέσκος οδηγός;

Η σελιδα του retropie δεν λεει ποιους emulators υποστηριζει η διανομη σε καθε pi? Στο batocera λεει παντως...
https://batocera.org/compatibility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jim_p είπε

Lol. Αυτο ειχα κατεβασει, απλα ελεγα μηπως εχει συγκεκριμενη εκδοση για το καθε pi, αλλα οπως ειπε (και εδειξε) ο alphay παραπανω ειναι οντως "one size fits all".

Η σελιδα του retropie δεν λεει ποιους emulators υποστηριζει η διανομη σε καθε pi? Στο batocera λεει παντως...
https://batocera.org/compatibility

Pi 4 δεν υποστηρίζει επίσημα, κάνεις build από το development branch στο github, μετά έχει μέσα ένα μενού που σου έχει διάφορες επιλογές ρύθμισης και εκεί έχει την επιλογή update, όπου και μου χάλασε την εγκατάσταση του psx emulator. Θα το ψάξω πάντως, τώρα το έβαλα να τρέξει πάλι την ενημέρωση μπας και δεν πέρασε κάτι καλά πριν, ή μήπως βρω τι error θα χτυπήσει για να το ψάξω. Το batocera δεν το ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jim_p είπε

Τωρα που εμαθες το batocera, ριξε μια ματια και στο recalbox, μιας και σε αυτο βασιζεται.

Θα το ψάξω αν και δύσκολο, γιατί έχω στήσει και άλλα καλούδια πάνω σε καθαρό raspbian :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά θέλω την γνώμη σας. Θέλω να αγοράσω ένα pi 4 4gb για χρήση με την τηλεόραση όχι τρέλα πράγματα σερφαρισμα ταινίες και νετφλιξ.θα με συμβουλεύατε να προχωρήσω στην αγορά η θα τα βρω πολύ σκούρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Cernic είπε

Καλησπερα παιδιά θέλω την γνώμη σας. Θέλω να αγοράσω ένα pi 4 4gb για χρήση με την τηλεόραση όχι τρέλα πράγματα σερφαρισμα ταινίες και νετφλιξ.θα με συμβουλεύατε να προχωρήσω στην αγορά η θα τα βρω πολύ σκούρα;

Άμα δεν είσαι αρκετά εξοικειωμενος με Linux άστο καλύτερα. Πήγαινε σε ένα mi box s που θα σου βγει και πιο φθηνά και θα είναι και πιο εύκολο στη χρήση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

58 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Άμα δεν είσαι αρκετά εξοικειωμενος με Linux άστο καλύτερα. Πήγαινε σε ένα mi box s που θα σου βγει και πιο φθηνά και θα είναι και πιο εύκολο στη χρήση. 

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθω.επισης θα ήθελα να κατεβάζω και κάποιες ταινίες όπως και να σερφαρω στο ίντερνετ που αυτά με το tv box είναι δύσκολα...θα είχα ιδιαίτερο θέμα για 5 βασικές λειτουργίες ;θα το ήθελα κάτι σαν δεύτερο PC  για να μην σακατεβω το λαπτοπ

Επεξ/σία από Cernic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2020 στις 5:09 ΜΜ, mechpanos είπε

Έχει στήσει κανένας Retropie στο 4?

Έχω βάλει εδώ και μήνες, σήμερα είπα να κάνω ένα update μην έχει βγει καμία βελτίωση, μετά από πολλές ώρες λήψης και compile πακέτων, δεν μου παίζει τις ROMs του PlayStation. 

Ξέρει κανένας πού θα βρω τι φταίει.. ή να το ξαναστήσω όλο από την αρχή; Έχει βγει κανένας φρέσκος οδηγός;

Δοκίμασε να επανεγκαταστήσεις τον emulator (from binary ή from source) ίσως να διορθωθεί το πρόβλημα.  

Επίσης, μπορείς να πειραματιστείς με τις weekly images(δεν είναι σταθερές εκδόσεις) τοu retropie και να γλιτώσεις κόπο από το να χτίζεις τα πάντα από την αρχή(buster lite). 

Retropie weekly images :https://files.retropie.org.uk/images/weekly/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 4:38 ΜΜ, Cernic είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθω.επισης θα ήθελα να κατεβάζω και κάποιες ταινίες όπως και να σερφαρω στο ίντερνετ που αυτά με το tv box είναι δύσκολα...θα είχα ιδιαίτερο θέμα για 5 βασικές λειτουργίες ;θα το ήθελα κάτι σαν δεύτερο PC  για να μην σακατεβω το λαπτοπ

Όλα θα τα κάνεις με ευκολία, εκτός από το Netflix. Εκεί θέλει λίγο παραπάνω ταλαιπωρία, αλλά κυκλοφορεί σχετικό add-on μέσω Kodi. Μέσω browser όχι, δεν έχει hardware acceleration υποστήριξη ούτε drm υποστήριξη.

 

2 ώρες πριν, alphay είπε

Δοκίμασε να επανεγκαταστήσεις τον emulator (from binary ή from source) ίσως να διορθωθεί το πρόβλημα.  

Επίσης, μπορείς να πειραματιστείς με τις weekly images(δεν είναι σταθερές εκδόσεις) τοu retropie και να γλιτώσεις κόπο από το να χτίζεις τα πάντα από την αρχή(buster lite). 

Retropie weekly images :https://files.retropie.org.uk/images/weekly/

Το έφτιαξα! Το πρόβλημα ήταν, ότι το update ήταν ελαττωματικό: χρησιμοποιούσε αποθετήριο (μάλλον) που έχει καταργηθεί από το github, και έσπαγαν πράγματα. 

Η λύση ήταν το RetroPie-Setup να διαγραφεί και να κατεβάσω το καινούριο από το master Branch, το οποίο έκανε κανονικά update από τα binaries, και βρήκα την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , 

Έχει περίπου ένα δίμηνο που πήρα έναν 3D printer να σκοτώνω την ώρα μου και είδα πως μπορώ να βλέπω μέσω browser χρησιμοποιώντας ενα Raspberry και την κάμερα του τον εκτυπωτή. Μέσω του Octoprint . Αν τυχόν έχει ασχοληθεί κάποιο παιδί με αυτό γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά (στα αγγλικά έχω δεί αρκετούς αλλά σκέφτηκα να το κάνω λίγο πιο εύκολο) του πώς γίνεται η εγκατάσταση; Έχω ενα Pi4 4gb Ram , το camera module καθώς και έναν ssd ο οποίος κάθεται (ειδάλλως αν είναι υπερβολικός δεν έχω θέμα για την χρήση μιας sd card) . 

 

Επεξ/σία από dimtsag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμοκρασίες πως πάτε;;; στο δικό μου ( pi 4)  είμαι στους 60-65 βαθμούς με πολύ λίγο cpu usage. Με ανοιχτό καπάκι πέφτω  περίπου 8-10 βαθμούς.

Πήρα κάτι φθηνοψυκτράκια από ebay να δοκιμάσω.. θα κάνουν δουλειά ή πρέπει να πάμε σε ενεργή ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LEFteriz είπε

Από θερμοκρασίες πως πάτε;;; στο δικό μου ( pi 4)  είμαι στους 60-65 βαθμούς με πολύ λίγο cpu usage. Με ανοιχτό καπάκι πέφτω  περίπου 8-10 βαθμούς.

Πήρα κάτι φθηνοψυκτράκια από ebay να δοκιμάσω.. θα κάνουν δουλειά ή πρέπει να πάμε σε ενεργή ψύξη;

με την Flirc εχω περίπου 44 Screenshot_1.jpg.52a9e1dedf3addef4022d62d86a6ce10.jpg

στα υπόψιν τρέχω ένα σκασμό πράγματα (δηλαδη pi-hole , ovpn server , dlna server , plex server , samba server , έχω πάνω έναν 2tb εξωτερικό δίσκο που τροφοδοτείτε από το usb 3.0 , τρέχει torrent client alway on  )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...